Рішення № 68333847, 15.08.2017, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
15.08.2017
Номер справи
909/483/17
Номер документу
68333847
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 серпня 2017 р. Справа № 909/483/17 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Цюх Г.З., секретаря судового засідання Ломей Л.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром", вул. Ботанічна, 2, м. Івано-Франківськ, 76000

до відповідача: Комунального підприємства "Полігон твердих побутових відходів", вул. Військових ветеранів,10-А, м. Івано-Франківськ, 76018

про стягнення заборгованості в сумі 27362,52 грн.

за участю:

від позивача: ОСОБА_1 - начальник відділу лабораторного контролю, довіреність № 2-12/2509 від 10.08.17р.

від позивача: ОСОБА_2 - юрисконсульт І категорії, довіреність № 3-3-4/1667 від 12.01.17р.

від позивача: ОСОБА_3 - інженер-фахівець з якості стічних вод, посвідчення № 070 від 01.02.10р.

від відповідача: ОСОБА_4 - юрисконсульт, довіреність № 130 від 16.06.17р.

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Івано-Франківськводоекотехпром" звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Комунального підприємства "Полігон твердих побутових відходів" про стягнення заборгованості в сумі 27362,52 грн.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 30.05.17р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 27.06.17р. Ухвалами суду від 27.06.17р., 18.07.17р. та 27.07.17 розгляд справи відкладався.

Представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві. В обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем умов договору про надання послуг централізованого водопостачання і водовідведення №4253 від 13.01.16, що полягає у скиді відповідачем до комунальної каналізації стічних вод з порушенням показників якості цих вод, визначених п.3.2.4 даного договору.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву вх.№11885/17 від 27.07.17, де зазначив, що забір проб був проведений позивачем 25.02.16 об 11:00 і в же цей день проведено лабораторні дослідження та направлено відповідачу розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням гранично-допустимих концентрацій. Крім того зазначив, що хімічний склад стічних вод позивач підтверджує єдиним документом - результатом аналізу стічних та поверхневих вод, які перевищують граничнодопустимі концентрації, однак даний документ викликає сумнів, так як не підписаний начальником відділу лабораторного контролю позивача, а тому не може братися до уваги як доказ.

На вимогу ухвали суду представники позивача надали суду оригінали журналів лабораторних досліджень, зокрема, присутня в засіданні начальник відділу лабораторного контролю надала пояснення щодо здійснення аналізів проб та заявила про повну відповідальність за їх достовірність.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Предметом даного позову є матеріально-правова вимога про стягнення плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій .

13.01.16 між сторонами по справі укладено договір про приймання стічних вод до комунальної каналізації №4253 (далі -договір).

Відповідно до п.1.1. договору позивач зобов"язався приймати до централізованої комунальної системи водовідведення м.Івано-Франківська стічні стоки відповідача, які вивозяться асенізаційним транспортом, а відповідач бере на себе зобов"язання своєчасно оплачувати за подальше транспортування та очищення скинутих стоків.

Положеннями п.3.1.1. даного договору, виробник зобов"язався приймати, транспортувати та очищати стічні води, в т.ч. які вивозяться асенізаційним транспортом до централізованої системи водовідведення м.Івано-Франківська від "Абонента" згідно дислокації об"єктів (додаток №1).

Згідно п.3.2.4. договору, споживач зобов"язався скид стічних вод в міську каналізацію проводити згідно встановлених договором показників якості.

У відповідності до умов договору та Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну систему м.Івано-Франківська, затверджених 12.09.13 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №493, 25.02.16 інспекцією з якості стічних вод позивача, шляхом відбору проб, проведено перевірку якості стічних вод, що скидаються відповідачем у каналізацію.

Відбір проб проведено з метою контролю якості стічних вод відповідача з контрольного колодязя перед випуском в міський каналізаційний колектор ручним способом в скляні пляшки об"ємом 1л. в присутності представника споживача (відповідача) - начальника полігону ОСОБА_5 та оформлено актом відбору проб стічних вод №75 від 25.02.16, який підписаний представником споживача без зауважень, копія якого долучена до матеріалів справи (а.с.18). Одну запломбовану пляшку проби передано представнику відповідачу.

В ході перевірки встановлено, що відповідачем проводився скид стічних вод в міську каналізаційну мережу з перевищенням гранично допустимої концентрації.

За наслідками проведеної перевірки виявлено перевищення показників концентрації таких інгридієнтів: ХСК - становить 2160 мг/дм3 при нормі 450 мг/дм3, азот амонійний- становить 301,8 мг/дм3 при нормі 30 мг/дм3 , залізо загальне - становить 38,36 мг/дм3 при нормі 2,5 мг/дм3, хлориди становлять - 927,2 мг/дм3 при нормі 350 мг/дм3 та фосфати - становлять 17,2 мг/дм3 при нормі 10,0 мг/дм 3 (а.с.17).

Виробником послуг проведено розрахунки підвищеної плати за скид стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій, згідно яких загальна вартість скиду цих вод становить 27362,52 грн.

15.03.16 позивачем направлено на адресу відповідача рахунок №4253/1 від 15.03.16 та розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням гранично-допустимих концентрацій, докази чого знаходяться в матеріалах справи. Проте, даний рахунок відповідач не оплатив. Направлення рахунку про оплату 15.03.16 спростовує твердження відповідача, що рахунок направлений 25.02.16.

Згідно з пунктом 1.5 Правил прийому стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України № 37 від 19.02.02 та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.02 №37 та зареєстрованої в Міністрерстві юстиції України 26.04.02 за № 402/6690, Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.

Пунктом 1.2 зазначеної Інструкції передбачено єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, який поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

У відповідності до зазначених Правил та Інструкції, рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 12.09.13 №493 затверджено Правила приймання стічних вод споживачів у каналізаційну систему м.Івано-Франківська.

Відповідно до п. 1.2. місцевих правил, вони є обов'язковими для КП "Івано-Франківськводоекотехпром" та інших підприємств, що мають на балансі системи каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності і відомчої належності.

Встановлення підприємствам об'ємів, режиму та нормативів скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію входить виключно до компетенції КП "Івано-Франківськводоекотехпром" та обумовлюються ним у договорах зі споживачами (пункт 1.7 місцевих правил).

Пунктом 2.1.2 місцевих правил надано право КП "Івано-Франківськводоекотехпром" здійснювати відбір проб стоків (у тому числі раптовий, у будь-яку годину доби, не погоджений зі споживачем заздалегідь), а у разі виявлення в них перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин виставляти споживачу рахунки за скид понаднормативних забруднень.

У свою чергу, пунктом 2.2.2 місцевих правил покладено на споживачів обов"язок дотримуватися установлених КП "Івано-Франківськводоекотехпром" кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках, а у разі їх порушення оплачувати за скид понаднормативних забруднень згідно розрахунку величини додаткової плати протягом місяця з моменту його отримання.

Розділом 8 місцевих правил встановлено порядок контролю за скидом стічних вод у міську каналізацію: контроль за виконанням договірних умов скиду стічних вод споживачів за кількісними та якісними показниками здійснюють уповноважені особи КП "Івано-Франківськводоекотехпром"; для здійснення контролю за якістю стічних вод, уповноважені особи КП "Івано-Франківськводоекотехпром" відбирають для аналізу у встановлених контрольних колодязях проби стічних вод відповідно до порядку відбору та фіксують в акті, який підписують представники КП "Івано-Франківськводоекотехпром" та споживача.

При виявленні перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, встановлених договором або місцевими правилами, КП "Івано-Франківськводоекотехпром" у 15-тиденний термін після проведення лабораторних досліджень направляє споживачу рекомендованим листом повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (п.8.10 місцевих правил).

Згідно з п.8 Додатку №1 до місцевих правил, який встановлює порядок відбору проб для контролю якості стічних вод, що скидаються в міську каналізацію, споживачі можуть вимагати відбору контрольної проби, яку опломбовують уповноважені працівники виробника, а представники споживача зобов"язуються протягом двох годин доставити її в акредитовану лабораторію. При цьому, КП "Івано-Франківськводоекотехпром" має право відібрати арбітражну пробу, про що також вказується в акті відбору проб.

У відповідності до керуючого нормативного документу 211.1.0.009-94 в акті відбору проб зазначається: номер посудини (проби), назва проби, мета відбору, вид проби, спосіб відбору, пункт і місце відбору, дані про обробку проби, дата, час та відомості про осіб, які відібрали пробу (п.11 додатку №1 до місцевих правил).

Судом оглянуто акт відбору проб стічних вод №75 від 25.02.16 та встановлено, що даний акт складений з дотриманням вимог п.11 додатку №1 до місцевих правил без жодних зауважень представника споживача.

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах підприємств використовуються як дані лабораторії КП "Івано-Франківськводоекотехпром", так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держнагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі. Методики проведення аналізів погоджуються із відповідними органами (п. 8.6 місцевих правил). Відповідач не був позбавлений права здійснити аналіз проби, так як отримав одну запломбовану пляшку проби.

За змістом ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених ГК України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші тощо), а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Наведена правова норма кореспондується зі статтею 509 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір. Аналогічні положення закріплено у ст.174 Господарського кодексу України: господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

За змістом ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В силу ст.629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

З метою досудового врегулювання спору позивач направляв відповідачу претензію від 01.08.16 №5-1/1036 з вимогою сплатити 27362,52 грн. плати за скид стічних вод з перевищенням гранично-допустимих концентрацій. однак останній залишив її без відповіді та задоволення.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно пункту 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Пунктом 2 ст. 614 ЦК України передбачено, що відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Статтею 33 ГПК України покладено обовязок на кожну зі сторін довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач доказів належного виконання своїх зобов'язань не надав, доводи позивача не спростував.

З огляду на встановлення судом факту порушення відповідачем договірних зобов"язань, беручи до уваги інтереси територіальної громади м.Івано-Франківська, суд вважає, позовну вимогу про стягнення 27362,52 грн. обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

Судовий збір за правилами ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст.124,129 Конституції України, ст.ст. 179, 193 ГК України, ст.ст. 509, 526, 530, 629, 610-612 Цивільного кодексу України, ст.ст.33, 34, 43, 49, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром" до Комунального підприємства "Полігон твердих побутових відходів" про стягнення 27362,52 грн. заборгованості задоволити.

Стягнути з Комунального підприємства "Полігон твердих побутових відходів" (вул. Військових ветеранів,10-А, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 33645903) на користь комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром" (м.Івано-Франківськ, вул.Ботанічна, 2, код ЄДРПОУ 32360815) - 27362 (двадцять сім тисяч триста шістдесят дві) грн. 52 коп. заборгованості та 1600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. - судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 17.08.17

Суддя Цюх Г.З.