Ухвала суду № 68314993, 17.08.2017, Баришівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
17.08.2017
Номер справи
355/928/17
Номер документу
68314993
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 355/928/17

Провадження № 1-кс/355/215/17

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про надання дозволу на проведення позапланової ревізії

17 серпня 2017 року слідчий суддя Баришівського районного суду Київської області Лисюк О.Д., при секретарі Ющенко Л.А.

розглянувши клопотання прокурора відділу прокуратури Київській області юриста 2 класу Потолочної А.І. про надання дозволу на проведення позапланової ревізії за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015110040002779 від 18.11.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 382 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор відділу прокуратури Київській області Потолочна А.І. звернулась до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової ревізії.

В обґрунтування поданого клопотання зазначає, що у провадженні СВ Баришівського ВП Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області перебуває кримінальне провадження №12015110040002779 від 18.11.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.356, ч.1 ст. 364, ч.1 ст. 364, ч.2 ст.382 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Ірпінської міської ради та її виконкому упродовж 2007-2015 років, діючи всупереч інтересам служби, з метою отримання неправомірної вигоди, забезпечили прийняття радою рішень про виділення із порушеннями земельного законодавства земельних ділянок в м. Ірпінь за адресами: АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9.

Установлено, що службові особи Ірпінської міської ради та її виконкому упродовж 2007-2015 років, діючи всупереч інтересам служби, з метою отримання неправомірної вигоди, забезпечили прийняття радою рішень про виділення із порушеннями земельного законодавства земельних ділянок в м. Ірпінь Київської області. Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 12.08.2015 №301 «Про утворення обласної робочої групи з проведення перевірок діяльності райдержадміністрацій, сільських, селищних, міських рад Київської області» членами обласної робочої групи було здійснено перевірку діяльності виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області щодо здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади, з питань додержання земельного, водного, природоохоронного законодавства, законодавства у сфері містобудівної діяльності, організації роботи із розгляду звернень громадян. В ході перевірки проведено аналіз прийнятих рішень Ірпінською міською радою в галузі земельних відносин та вивчено стан дотримання вимог земельного законодавства при наданні Ірпінською міською радою земельних ділянок, а також питання дотримання вимог під час видачі містобудівних умов і обмежень на забудову земельних ділянок. Відповідно до акту перевірки діяльності виконавчого комітету Ірпінської міської ради (питання дотримання вимог земельного законодавства, дотримання вимог під час видачі містобудівних умов і обмежень на забудову земельних ділянок, дотримання містобудівного законодавства) та досудовим розслідуванням встановлено ряд порушень при виділенні Ірпінською міською радою земельних ділянок, які відображені у акті перевірки робочої групи КОДА.

В подальшому досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до

ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Рішенням Ірпінської міської ради двадцять першої сесії шостого скликання затверджено порядок Ірпінською міською радою №1192-21-VІ від 15 листопада 2011 року „Про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь" (далі порядок №1192-21).

Згідно Порядку №1192-21 залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову учать у розвитку інфраструктури міста Ірпінь між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради та замовником. Договір про пайову участь, підготовлений Управлінням капітального будівництва, реконструкції та технічного нагляду виконавчого комітету Ірпінської міської ради, від імені виконавчого комітету Ірпінської міської ради підписує міський голова.

Згідно п. 2.1. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури визначається у договорі, укладеному Ірпінською міською радою із замовником будівництва об'єктів архітектури, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Згідно п. 2.5. Розмір пайової участі у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь складає для:

- житлових будинків з вбудовано-прибудованими об'єктами комерційного призначення, розмір коштів пайової участі визначається диференційовано, з урахуванням (загальної кошторисної вартості об'єкта будівництва (для об'єкта комерційного призначення - пайова участь визначається як для нежитлових будівель та споруд (10 %), а для об'єкта житлового фонду - відповідно, як для житлових будинків (4 %); - нежитлових будівель та споруд (за винятком тих, що перелічені у п.1.2., цього Порядку) -10 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; - індивідуальних (садибних) житлових, садових, дачних будинків (за винятком тих, що перелічені у п.1.2. цього Порядку), загальною площею понад 300 м2 і до 400 м2 - 1% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; - індивідуальних (садибних) житлових, садових, дачних будинків, загально площею більше 400 м2, а також багатоквартирних житлових будинків (за винятком тих, що перелічені у п.1.2. цього Порядку) - 4% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта. 2.6. Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації виконавчим комітетом Ірпінської міської ради звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів.

Згідно п. 2.7. Договір про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

В ході розслідування даного кримінального провадження встановлено, що посадовими особами Виконавчого комітету Ірпінської міської ради, у порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту під час будівництва багатоквартирних житлових будинків у м. Ірпінь наявні порушення, що призвели до недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Ірпінь від пайової участі, чим і завдано збитків місцевому бюджету.

Крім того, у органу досудового розслідування виникла необхідність на проведення вказаної перевірки з метою здобуття доказів невідповідності між розмірами грошових коштів вказаних в платіжних документах та рішеннях Ірпінської міської ради щодо зменшення розміру пайового внеску в розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь та наявності ознак злочину у сфері службової діяльності в діях посадових осіб Ірпінської міської ради при прийнятті рішень щодо зменшення (зарахування в рахунок пайової участі) величини понесених затрат.

З огляду на зазначені обставини, з метою перевірки фактів невідповідності між розмірами грошових коштів вказаних в платіжних документах та рішеннях Ірпінської міської ради щодо зменшення розміру пайового внеску в розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь та наявності ознак злочину у сфері службової діяльності в діях посадових осіб Виконавчого комітету Ірпінської міської ради при прийнятті рішень щодо зменшення (зарахування в рахунок пайової участі) величини понесених затрат, а також перевірки фактів порушень посадовими особами Виконавчого комітету Ірпінської міської ради, при залученні, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту під час будівництва багатоквартирних житлових будинків у м. Ірпінь, що могли призвести до недоотримання коштів місцевим бюджетом м. Ірпінь від пайової участі, чим і могло бути завдано збитків місцевому бюджету, а також для забезпечення повного і об'єктивного досудового розслідування вказаного кримінального провадження виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ірпінської міської ради, що за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2А, щодо дотримання службовими особами Виконавчого комітету Ірпінської міської ради вимог чинного законодавства України під час укладання договорів про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь.

Перевіривши надані матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження за №12015110040002779 від 18.11.2015, дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши прокурора відділу прокуратури Київській області юриста 2 класу Потолочну А.І., яка клопотання підтримала, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до ч.7 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.

Згідно ч. 8 ст. 11 Закону, орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обгрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Згідно ч. 11 Закону, тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Згідно пп. 3 п. 4 Положення про Державну аудиторську службу України затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель, інспектування (ревізій), моніторингу закупівель, контролю за станом внутрішнього аудиту.

Відповідно до п. 2 п. 2.4 Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби, органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого спільним наказом від 19.10.2006 № 346/1025/685/53 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 р. за N 1166/13040 позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним постанови про призначення ревізії, винесеної після порушення кримінальної справи проти посадових (службових) осіб об'єкта контролю - підконтрольної установи. Якщо справу порушено не проти цих осіб, а за певним фактом, що стосується діяльності підконтрольної установи, до постанови додається дозвіл суду на проведення ревізії.

Задовольняючи клопотання про проведення позапланової виїзної перевірки суд виходить з того, що для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, а також враховуючи характер вчиненого кримінального правопорушення необхідні спеціальні знання в галузі бухгалтерського обліку та аудиту.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.110, 371-373 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора відділу прокуратури Київській області юриста 2 класу Потолочної А.І. про надання дозволу на проведення позапланової ревізії за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015110040002779 від 18.11.2015 року, задовольнити.

Надати дозвіл у кримінальному провадженні №12015110040002779 від 18.11.2015 на проведення позапланової виїзної ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ірпінської міської ради щодо дотримання службовими особами вимог чинного законодавства України під час укладання договорів про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, а також зустрічних звірок у ТОВ «Орлан Інвест Груп», ТОВ «Смарт універсал Груп», ТОВ «Компанія Інтеп» та інших суб'єктів господарювання- забудовників, які з моменту набрання чинності ст.40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» у період з 01.01.2013 по теперішній час зобов'язані були укладати договори про пайову участь у розвиток інфраструктури м. Ірпінь.

Проведення ревізії доручити працівникам Північного офісу Держаудитслужби (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, (Артема, 18).

В ході проведення ревізії на вирішення працівникам Північного офісу Держаудитслужби поставити наступні запитання:

-Чи дотримані вимоги законодавства України при визначенні розміру пайового внеску за договорами про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у період з 01.01.2013 по теперішній час.

-Чи дотримані вимоги законодавства України при укладанні службовими особами Виконавчого комітету Ірпінської міської ради договорів про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у період з 01.01.2013 по теперішній час.

-Чи дотримані вимоги законодавства України при зарахуванні робіт в рахунок пайового внеску, у тому числі при будівництві інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами земельних ділянок забудовників та передачі їх у комунальну власність за договорами про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у період з 01.01.2013 по теперішній час.

-Перевірити повноту фактичного виконання забудовниками обсягів робіт зарахованих в якості сплати коштів пайової участі за період з 01.01.2013 по теперішній час, достовірність відображення обсягів і вартості виконаних робіт в актах приймання виконаних робіт форми КБ-2В, встановивши суми завищення та розмір заподіяних збитків бюджету.

-Чи дотримані вимоги законодавства України при наданні пільг/розстрочки щодо сплати пайового внеску за договорами про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у період з 01.01.2013 по теперішній час.

-Чи дотримані вимоги законодавства України при прийнятті службовими особами Ірпінської міської ради рішень про звільнення у повному обсязі забудовників від сплати коштів пайової участі за період з 01.01.2013 по теперішній час.

-Чи дотримані вимоги законодавства України щодо виконання умов договорів, нарахування пені, штрафних санкцій тощо, за договорами про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у період з 01.01.2013 по теперішній час.

-Розмір коштів пайової участі, які підлягали сплаті до міського бюджету у період з 01.01.2013 по теперішній час.

-Розмір коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно транспортної та соціальної інфраструктури міста Ірпінь, які повинні були надійти до міського бюджету, однак забудовниками не сплачені.

-Розмір фактично отриманих міським бюджетом упродовж зазначеного періоду коштів пайової участі, сплачених забудовниками на виконання умов договорів про пайову участь (про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь).

-Чи правильно визначено кошторисну вартість об'єктів будівництва, а в подальшому розрахунку розміру пайової участі в розвитку інфраструктури м. Ірпінь у період з 01.01.2013 по теперішній час;

-Який стан виконання забудовниками умов укладених договорів про пайову участь в частині повноти та своєчасності сплати пайових внесків, наявності заборгованості за укладеними договорами у період з 01.01.2013 по теперішній час;

-Чи наявні факти несплати коштів пайової участі суб'єктами господарювання (замовниками будівництва) замовниками будівництва на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь, та їх причини у разі наявності;

-Який розмір матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок не укладення із забудовниками договорів про пайову участь (про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь) станом на момент прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та станом на момент проведення ревізії.

-У разі виявлення порушень встановити відповідальних осіб.

Надати можливість працівникам Північного офісу Держаудитслужби в ході проведення позапланової ревізії Виконавчого комітету Ірпінської міської ради ознайомлюватися з оригіналами нормативних, фінансово-господарських, бухгалтерських, інших документів та робити їх копії, які можливо будуть надаватись представниками Виконавчого комітету Ірпінської міської ради на підтвердження проведення фінансово-господарської діяльності та держаних закупівель.

Визначити термін проведення позапланової виїзної ревізії з 21.08.2017 року терміном дії п'ятнадцять робочих днів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Баришівського районного суду О. Д. Лисюк