Постанова № 68313414, 14.08.2017, Ренійський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
14.08.2017
Номер справи
510/1755/16-а
Номер документу
68313414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 510/1755/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.08.2017 р. м. Рені

Суддя Ренійського районного суду Одеської області Дудник В.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Одеської області про визнання протиправною відмови у врахуванні певних виплат для обчислення розміру пенсії та зобов'язання виконати певні дії,-

В С Т А Н О В И В

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративною позовною заявою до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Одеської області про визнання протиправною відмови у врахуванні певних виплат для обчислення розміру пенсії та зобов'язання виконати певні дії. На позовних вимогах позивач наполягала, просила їх задовольнити в повному обсязі, справу розглянути без її участі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду відповідні письмові заперечення, зазначивши, що дії відповідача - УПФУ в Ренійському районі є правомірними, такими, що відповідають положенням чинного законодавства.

В ході розгляду справи судом були досліджені: копія листа УПФУ у Ренійському районі № 1262/03 про відмову у перерахунку пенсії від 19.09.2016р.; копія довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 02.09.2016р. № 1183/04; копія трудової книжки ОСОБА_1

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач ОСОБА_1, посилається на те, що з 30.09.2011р. отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», у розмірі 90 % від суми доходу, з якого нарахована пенсія.

Однак, при призначені пенсії їй у 2011 році, відповідно до Закону України «Про державну службу» в розрахунок пенсії не включені інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загально - обов'язкове державне страхування. Тому, 02.09.2016 р. позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області із заявою про проведення перерахунку пенсії, на підставі довідки про складові заробітної плати 02.09.2016р. № 1183/04, з урахуванням інших виплат, з яких сплачені страхові внески. Однак, позивач отримала лист - відповідь за №1262/03 від 19.09.2016 р. від Управління пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області, яким роз'яснено, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, індексація, разові виплати не є складовими заробітної плати, тому не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Позивач, вважає, що дії Управління пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області щодо невключення у перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» суми інших виплат є протиправними, так як матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Представник відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районі Одеської області - вимоги позивача не визнала, надала та обґрунтувала свої заперечення, у задоволенні позовних вимог позивача просила відмовити, зазначивши, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», вказані матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація не входять до складу заробітної плати державного службовця та є окремими разовими виплатами. Тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії. Факт утримання із суми інших доплат страхових внесків або збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця, оскільки здійснюючи обчислення пенсії управління Пенсійного фонду України керується ст. 33 та ст. 37 Закону України «Про державну службу», а саме з урахуванням вищезгаданих складових заробітної плати державного службовця, відповідно до яких такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, премії до державних, професійних свят, ювілейних дат, не передбачені як складові заробітної плати державного службовця. Таким чином, представник відповідача вважає, що підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 немає.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та проаналізувавши положення чинного законодавства, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу ОСОБА_1, з 30.09.2011р. призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням 37 років 0 місяців та 8 днів страхового стажу та 2446 грн. 40 коп. середньомісячного заробітку. Розмір пенсії обчислено в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. При призначені позивачу пенсії у 2011р. в розрахунок пенсії не включені інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загально - обов'язкове державне старування. При зверненні позивача до Управління пенсійного фонду у Ренійському районі для перерахунку пенсії на підставі довідки по складові заробітної плати від 02.09.2016р. № 1183/04, листом від 19.09.2016р. їй було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки ці виплати не є складовою заробітної плати, тому не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Суд вважає, що дії відповідача щодо невключення у перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» суми інших виплат є протиправними, так як для призначення пенсії за спеціальними законами, крім виплат передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 р., враховуються інші виплати, що передбачені новою формою довідки про складові заробітної плати, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 14.02.2011 р., яка саме була надана позивачем із заявою про перерахунок пенсії. Так, згідно Постанови Правління пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 р., затверджена нова форм довідки про складові заробітної плати, яка передбачає зазначення в ній відомостей про інші виплати, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань, грошових винагород, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких фактично сплачені страхові внески.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (що діяв на момент звернення та призначенням пенсії) пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовий відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ) від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Так, позивачем для розрахунку пенсії була надана до Управління пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області довідка про складові заробітної плати за останні 24 місяця перед виходом на пенсію, згідно Закону України «Про державну службу», за період з 01.09.2009 р. до 31.08.2011 р., однак, пенсія була їй призначена без врахування сум індексації, матеріальної допомоги та інших виплат, тоді як на усі ці суми нараховувалися страхові внески.

Таким чином, суд вважає, що має достатньо правових підстав для визнання протиправною відмови Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районі Одеської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1

Разом із тим, щодо порушення строку звернення до суду, суд зазначає, що загальний термін звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється ч. 2 ст. 99 КАС України, а саме: шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів н знайде підстав для визнання причин6 пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановлюється ухвала.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог КАС Украйни визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Позивач посилається на ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», де зазначено, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь яким строком.

Однак, суд зазначає, що норми вищевказаної статті Закону не підлягають застосуванню в даному випадку, оскільки стосується вже нарахованих та невиплачених сум пенсій, а предметом даного спору є питання перерахунку та виплати пенсії з урахуванням інших виплат цим органом.

Про порушення своїх прав позивач повинна була дізнатися з моменту отримання першої виплати пенсії в розмірі, що на думку, занижений та не відповідає розміру, встановленому законом.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулась до суду з позовом 29.09.2016р., а відтак, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача у межах шестимісячного строку звернення, тобто з 29.03.2016р.

Тому, оскільки матеріали справи не містять даних про поважність пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд вважає, що позовні вимоги за період з 30.09.2011р. по 28.03.2016р. підлягають залишенню без розгляду.

Керуючись ст.ст. 21, 46, 55, 64 Конституції України ст. ст. 6, 11, 14, 18, 86, 94,99,104 КАС України, ст.. 33, 37 Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -

П О С Т А Н О В И В

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Відмову Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районі Одеської області №1262/03 від 19.09.2016 р. у перерахунку пенсії ОСОБА_1 - визнати протиправною.

Зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Одеської області здійснити позивачу перерахунок пенсії, як державному службовцю, з 29.03.2016р., і з урахуванням середньомісячної суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат за 24 календарних місяця.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії в частині за період з 30.09.2011р. по 28.03.2016р. залишити без розгляду.

Присудити на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. із державного бюджету України.

Строк оскарження постанови до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Ренійський районний суд Одеської області: 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Дудник