Ухвала суду № 68309499, 15.08.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2017
Номер справи
812/342/17
Номер документу
68309499
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.

Суддя-доповідач - Василенко Л.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2017 року справа №812/342/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.,

при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,

з участю представника відповідача Драниша В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» в особі Луганської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року у справі №812/342/17 за позовом Кремінського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області до Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» в особі Луганської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси», третя особа: ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року (з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 про виправлення описки) позов Кремінського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (далі Кремінський РВДВС) до Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» в особі Луганської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» (далі - Луганська філія ДП МВСУ «Інформ-Ресурси»), третя особа: ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволений повністю:

визнано протиправною бездіяльність Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-ресурси» в особі Луганської філії ДП МВС України «Інформ-ресурси» щодо невиконання вимоги старшого державного виконавця Кремінського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 03.02.2017 № 636;

зобов'язано Державне підприємство міністерства внутрішніх справ України «Інформ-ресурси» в особі Луганської філії ДП МВС України «Інформ-ресурси» видати транспортний засіб ВАЗ 21103, державний номер НОМЕР_1, що належить громадянину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий 01.10.1996 року Селидівським МВ УМВС України у Донецькій області (т.1 а. с. 117-120, 129-130).

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову через порушення судом норм матеріального та процесуального права (т.1 а. с. 138-139).

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просив постанову суду скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Колегія суддів заслухала суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, вивчила доводи апеляційної скарги за матеріалами справи і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що постановою інспектора взводу ДПС з обслуговування поста №5 у справі про адміністративне правопорушення від 02.03.2013 серії НОМЕР_7 ОСОБА_3 (АДРЕСА_2) притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до ч.2 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. (т.1 а. с. 5).

Постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Кремінського районного управління юстиції (далі ВДВС Кремінського РУЮ) від 21.03.2013 відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищезазначеної постанови про стягнення з ОСОБА_3 (АДРЕСА_2) на користь держави штраф в сумі 850 грн. (т.1 а. с. 163).

Згідно листа ВРЕР м. Сватове від 06.06.2013 №687 на запит ВДВС Кремінського РУЮ повідомлено, що за ОСОБА_3, який мешкає за адресою: АДРЕСА_2, зареєстрований автомобіль марки ВАЗ 21013, держномер НОМЕР_1, 1985 р.в., колір-білий, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 від 09.12.2008 (т.1 а.с.6).

25.02.2014 державним виконавцем ВДВС Кремінського районного РУЮ винесено постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження щодо автомобіля марки ВАЗ 21013, держномер НОМЕР_1, 1985 р.в., колір-білий, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 від 09.12.2008, що належить боржнику - ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_2 (т.1 а. с. 175).

Згідно постанови ВДВС Кремінського РУЮ від 17.07.2015 оголошено розшук майна: автомобіля марки ВАЗ 21013, держномер НОМЕР_1, 1985 р.в., колір-білий, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 від 09.12.2008, що належить боржнику - ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_2) (т.1 а.с. 167)

21.06.2016 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до начальника Кремінського РВДВС з заявою про зняття арешту з транспортного засобу ВАЗ 21013, держномер НОМЕР_1, 1985 р.в. та зазначив, що 18.06.2016 працівники ДАІ зупинили його та повідомили, що його автомобіль арештований у зв'язку з несплатою штрафу. До заяви була додана копії паспорта та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 09.12.2008, з яких встановлено, що заявник зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с.63-65).

21.06.2016 на підставі вищезазначеної заяви державним виконавцем Кремінського РВДВС винесена постанова про звільнення майна з-під арешту, а саме: автомобіля марки ВАЗ 21013, державний номер НОМЕР_1, 1985 р.в., колір білий, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 від 09.12.2008, оскільки згідно заяви ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_3, виданий 01.10.1996 року Селидівським МВУМВС України у Донецькій області, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, якому належить автомобіль марки ВА3 21013, реєстрацйний номер НОМЕР_1, колір білий, 1985 року випуску, а не боржнику у виконавчому провадженні - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (т.1 а.с.9).

21.06.2016 державним виконавцем Кремінського РВДВС винесена постанова про припинення розшуку транспортного засобу - автомобіля марки ВАЗ 321013, тип легковий (седан), реєстраційний номер НОМЕР_1, 1985 р.в., колір білий, що належить на праві власності ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, НОМЕР_3, виданий 01.10.1996 року Селидівським МВ УМВС України у Донецькій області, що зареєстрований за адресою: м.Кремінна, вул. Озерна, 1а (т.1 а.с.10).

Листом від 02.02.2017 №02/02/2017 Луганська філія ДП МВСУ «Інформ-Ресурси» на лист Кремінського РВДВС щодо безоплатного повернення автомобіля ВАЗ 21013, 1985 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, повідомлено, що передача транспортних засобів на безоплатній основі неможлива, нарахована сума до виплати станом на 02.02.2017 становить 7774 грн. Керуючись п.12 постанови КМУ №1102 від 17 грудня 2008 року повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу. Повернення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за вимогою державного виконавця; згідно п.12 постанови КМУ №1102 від 17 грудня 2008 року за умови оплати витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу (т.1 а.с.11).

03.02.2017 державним виконавцем Кремінського РВДВС винесено вимогу №636 про вилучення транспортного засобу ВАЗ 21013, тип легковий (СЕДАН), реєстраційний номер НОМЕР_1, 1985 року випуску, колір білий, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 від 09.12.2008 року, який належить на праві приватної власності ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, та передачу транспортного засобу ВАЗ 21013, тип легковий (СЕДАН), реєстраційний номер НОМЕР_1, 1985 року випуску, колір білий, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 від 09.12.2008 року, який належить на праві приватної власності ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с.12).

Листом від 02.02.2017 №02/02/2017 Луганська філія ДП МВСУ «Інформ-Ресурси» за результатами розгляду вищезазначеної вимоги про повернення транспортного засобу повідомила, що передача транспортних засобів на безоплатній основі неможлива, нарахована сума до виплати станом на 02.02.2017 становить 7774 грн. Повернення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника можливе на підставі вимоги, за умови сплати витрат за зберігання транспортного засобу (т.1 а. с. 13).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є протиправність бездіяльності Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-ресурси» в особі Луганської філії ДП МВС України «Інформ-ресурси» щодо невиконання вимоги старшого державного виконавця Кремінського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 03.02.2017 № 636 та наявність підстав для зобов'язання відповідача виконати вимогу від 03.02.2017 № 636.

Спірні відносини між сторонами врегульовані нормами Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі Закон №1404) та Порядком тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1102 (далі Порядок №1102), в редакціях, чинних на час виникнення спірних відносин.

Згідно ч.4 ст.18 Закону №1404 вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Відповідно до п.1 Порядку №1102 цей Порядок визначає процедуру тимчасового затримання, зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках та їх повернення.

За приписами п.2 Порядку №1102 тимчасове затримання транспортного засобу поліцейським проводиться у випадках, передбачених статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема у разі, коли неможливо усунути причину затримання на місці виявлення адміністративного правопорушення, і передбачає примусове припинення використання такого транспортного засобу шляхом його блокування за допомогою технічних пристроїв або доставлення на спеціальний майданчик чи стоянку, якщо транспортний засіб створює значні перешкоди дорожньому руху.

Тимчасове затримання транспортного засобу здійснюється також у разі виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 36 Закону України «Про виконавче провадження».

Відповідно до п.8 Порядку №1102 про місце зберігання тимчасово затриманого транспортного засобу поліцейський повідомляє водієві під час складання протоколу про адміністративне правопорушення або винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення, а в разі його відсутності - до чергової частини територіального органу Національної поліції. Про тимчасове затримання транспортного засобу боржника поліцейський письмово повідомляє державному виконавцю не пізніше наступного робочого дня з дня затримання із зазначенням місця зберігання транспортного засобу.

Повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред'явлення відповідної постанови у справі про адміністративне правопорушення або протоколу про адміністративне правопорушення у разі їх складення. Вилучення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника із спеціального майданчика чи стоянки здійснюється державним виконавцем на підставі вимоги (п.12 Порядку №1102).

За транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці справляється плата у встановленому спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки розмірі. Витрати з транспортування і зберігання транспортного засобу боржника на спеціальному майданчику чи стоянці компенсуються органом державної виконавчої служби після вилучення транспортного засобу із спеціального майданчика чи стоянки за рахунок коштів виконавчого провадження у порядку, встановленому спільним наказом МВС та Мін'юсту (п.13 Порядку №1102).

Таким чином, пунктами 2, 8 та 12 Порядку №1102 визначені окремі процедури тимчасового затримання, зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках та їх повернення, зокрема, при тимчасовому затриманні транспортного засобу у разі виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 36 Закону України «Про виконавче провадження».

Пунктом 12 Порядку №1102 прямо визначений порядок повернення тимчасово затриманого транспортного засобу при його тимчасовому затриманні у разі виявлення оголошеного в розшук транспортного засобу боржника відповідно до статті 36 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: повернення здійснюється шляхом вилучення тимчасово затриманого транспортного засобу із спеціального майданчика саме державним виконавцем на підставі вимоги.

Отже інформація, зазначена у листі відповідача від 02.02.2017 №02/02/2017 щодо необхідності письмового звернення водія транспортного засобу за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, не відповідає вимогам Порядку №1102.

Пунктом 13 Порядку №1102 встановлено, що витрати з транспортування і зберігання транспортного засобу боржника на спеціальному майданчику чи стоянці компенсуються органом державної виконавчої служби виключно після вилучення транспортного засобу із спеціального майданчика чи стоянки за рахунок коштів виконавчого провадження у порядку, встановленому спільним наказом МВС та Мін'юсту. Тобто, процедура компенсації витрат з транспортування і зберігання транспортного засобу боржника на спеціальному майданчику повинна відбуватися лише після вилучення транспортного засобу із спеціального майданчика. Відповідач не оскаржив вимогу позивача від 03.02.2017 за № 636.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що вимога державного виконавця Кремінського РВДВС про вилучення транспортного засобу від 03.02.2017 №636 прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо необхідності застосування ч. 2 ст. 11 КАС України та виходу за межі заявлених позовних вимог для повного та правильного захисту порушених прав з урахуванням встановлених фактичних обставин в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання вимоги старшого державного виконавця Кремінського РВДВС від 03.02.2017 № 636.

Решта позовних вимог щодо зобов'язання Державного підприємства міністерства внутрішніх справ України «Інформ-ресурси» в особі Луганської філії ДП МВС України «Інформ-ресурси» видати транспортний засіб ВАЗ 21103, державний номер НОМЕР_1, що належить громадянину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий 01.10.1996 року Селидівським МВ УМВС України у Донецькій області також підлягають задоволенню, оскільки вони є похідними від задоволених позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності.

Державне підприємство Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» в особі Луганської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» після видачі автомобіля не позбавлене можливості вирішити питання про відшкодування витрат за зберігання автомобіля в цивільно-правовому порядку.

Справу судом першої інстанції вирішено за суттю позовних вимог з дотриманням норм матеріального та процесуального закону, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню, підстави для скасування постанови суду відсутні.

В повному обсязі ухвала складена 16 серпня 2017 року.

Керуючись ст.72 ч.1, ст.195 ч.1, ст. 196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст.244-2 ч.1, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» в особі Луганської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року у справі №812/342/17 за позовом Кремінського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області до Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» в особі Луганської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси», третя особа: ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді: А.В. Гайдар

Р.Ф. Ханова