Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 серпня 2017 р. № 820/3064/17
Харківський окружний адміністративний суд в складі: головуючого – судді Мар'єнко Л.М., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі” про стягнення заборгованості ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі”, у якому просить суд стягнути до бюджету України кошти в рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить Комунальному підприємству Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі” (код 34328904), місцезнаходження юридичної особи: 64200, Харківська обл., Балаклійський район, місто Балаклія, вул. Алієва, буд. 72 в загальному розмірі 298167,92 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Комунальне підприємство Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі” має узгоджений податковий борг перед бюджетом всього у сумі 298167,92 грн. Проте відповідачем самостійно не сплачено узгодженої суми податкового зобов’язання у зв’язку з чим контролюючий орган звернувся до суду з даним позовом.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.
Відповідно до ч. 4 ст. 183– 2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач, повідомлений про відкриття скороченого провадження у справі належним чином відповідно до ст. 33 КАС України. Ухвалу про відкриття скороченого провадження судом направлено на адресу відповідача та ним отримано 01 серпня 2017 року.
Отже, відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду, з огляду на що суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі” перебуває на податковому обліку у Ізюмській ОДПІ ГУ ДФС (Балаклійське відділення).
Суд зазначає, що заборгованість Комунального підприємства Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі” у розмірі 298167,92 грн. виникла на підставі самостійно поданої Комунальним підприємством “Балаклійський водоканал” податкової декларації з податку на додану вартість №9068242680 від 18.04.2017 р. (термін сплати 30.04.2017 р.) на суму 218499,0 грн.
Крім того, фахівцями Головного управління ДФС у Харківській області проведено камеральну перевірку Комунального підприємства Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі” з питання дотримання термінів сплати податкових зобов’язань з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт від 25.04.2017 р. №3154/20-40-12-01-22/34328904.
Відповідно до висновків вказаного акту перевірки, відповідачем несвоєчасно сплачено узгоджені податкові зобов’язання з податку на додану вартість по податкових деклараціях за червень 2013 року вх. ОДПІ №9042837651 від 17.07.2013 р. та за жовтень 2013 року вх. ОДПІ №9074240410 від 19.11.2013 р. чим порушено п. 57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями. Відповідальність платника передбачена абзацом другим пункту 126.1 статті 126 розділу II Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.
На підставі висновків акту перевірки від 25.04.2017 р. контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000731201 від 04.05.2017 р., про визначення грошового зобов’язання у розмірі 34778,85 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення №0000731201 від 04.05.2017 р. отримано представником підприємства, що підтверджується матеріалами справи(а.с.14).
Слід вказати, що податкове повідомлення-рішення №0000731201 від 04.05.2017 р. відповідачем не оскаржено.
Станом на момент звернення до суду податковий борг перед бюджетом відповідачем не погашений в повному обсязі та складає суму у розмірі 298167,92 грн.
Контролюючим органом було вжито заходи, передбачені законодавством України щодо погашення даного боргу. Зокрема, на юридичну адресу відповідача надіслані податкові вимоги форми «Ю» №2/96 та №1/85, які отримані представником підприємства, що підтверджується матеріалами справи(а.с.18).
Суд зазначає, що позивачем надано картки особових рахунків (КОР) Комунального підприємства Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі”, які підтверджують наявність податкового боргу перед бюджетом вказаного платника податків.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно п. п. 14.1.175 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.п.16.1.3 та п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно п.46. 1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов’язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Приписами ч. 1 ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу;
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до 59.5 статті 59 Кодексу визначено, що разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Частиною 1 п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України передбачено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право:
проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;
визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов’язань платників податків;
застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи;
звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно положень п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Також матеріалів справи вбачається, що з метою погашення суми податкового боргу відповідача контролюючим органом були складені рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу №4/24-113 та акти опису майна №1/24-033, №28/19-033, №111/19-033.
Крім того, в матеріалах справи наявні копії інкасових доручень (розпоряджень) №311-17 та №309-17 від 20.04.2017 року, які повернуті без виконання згідно п. 2.18 Постанови Національного Банку України №22 від 21.01.04 р. "Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті", а саме: на кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, які відкрито на виконання постанови КМУ від 18.06.2014 року №217, не може бути звернено стягнення(а.с.45).
Слід вказати, що податковою інспекцією надсилались на адресу Балаклійської районної державної адміністрації листи «Про погашення податкового боргу підприємств підпорядкованих органам місцевого самоврядування».
У свою чергу, Балаклійська районна державна адміністрація повідомляла податкову інспекцію про те, що ліквідація Комунального підприємства Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі” призведе до припинення надання послуг з теплопостачання споживачам району та зазначала про тяжке фінансове становище відповідача.
Таким чином, податковою інспекцією вжито всі передбачені податковим законодавством необхідні заходи для стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить Комунальному підприємству Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі”, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач не надав належних та допустимих доказів, позов підлягає задоволенню.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі” про стягнення заборгованості – задовольнити.
Стягнути до бюджету України кошти в рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить Комунальному підприємству Балаклійської районної ради “Балаклійські теплові мережі” (код 34328904, місцезнаходження юридичної особи: 64200, Харківська область, Балаклійський район, місто Балаклія, вул. Алієва, буд. 72) в загальному розмірі 298167.92 грн. (двісті дев’яносто вісім тисяч сто шістдесят сім гривень 92 копійки).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами та іншими особами у зв’язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов’язки, в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Мар'єнко Л.М.