
Справа № 638/16249/16-ц
Провадження № 2/638/1401/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
11 серпня 2017 рокум. Харків Дзержинський районний суд м. Харкова в складі: головуючого судді Штих Т.В., за участю секретаря судових засіданьОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_4, третя особа: Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4, третя особа: Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на наступне.
Згідно рішення Харківської міської ради від 20.11.2015 № 12/15 «Про перейменування обєктів топоніміки міста Харкова» проспект Леніна перейменовано на проспект Науки
Згідно з інформації, яка вказана у декларації про готовність обєкта до експлуатації від 14.04.2015 року № ХК 142151000384, а саме у п. 1 декларації зазначено, що ОСОБА_4 зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, що відноситься до території Шевченківського (Дзержинського) району м. Харкова.
Згідно зіст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Відповідно дост. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»замовник об'єкта будівництва зобов'язанийвзяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участьзорганом місцевого самоврядуваннядо прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.
Таким чином, обов'язок звернутися до органу місцевого самоврядування з заявою про укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту Законом покладено саме на замовника такого будівництва та укладання договору пайової участі є обовязковим.
Ухилення замовника від укладення договору пайової участі, є порушенням зобов'язань та вимог, які прямо передбачені Законом, такими діями забудовника порушуються права та інтереси територіальної громади міста Харкова на отримання пайових внесків чим завдається майнова шкода місцевому бюджету.
Відповідно до декларації про готовність обєкта до експлуатації, зареєстрованої Департаментом ДАБІ у Харківській області від 14.04.2015 року № ХК 142151000384 ОСОБА_4 є замовником на реконструкцію житлового будинку літ. нежитлових приміщень 1-го поверху № 47-1:-47-4 в літері «А 5» по проспекту Леніна 15 (тепер Науки 15).
Згідно зіст. 144 Конституції Українитаст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обовязковими для виконання на відповідній території.
Згідно з ч. 1ст. 40 цього Закону «Про регулювання містобудівної діяльності»порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цьогоЗакону.
На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міськоїради від09.11.2011 № 804,затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (зі змінами рішення від 22.05.2013 № 319), якиймістить механізм залучення допайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Відповідно до п. 1.2 цього Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури м. Харкова є обов'язковою для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію об'єкта містобудування на території м. Харкова, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва.
Пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та спорудта4 % загальної кошторисної вартості будівництваоб'єкта - для житлових будинків.
Залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна. Типовий договір затверджено цим Порядком. Для укладення такого договору замовник зобовязаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту.
Визначений Законом та Порядком пайової участі обовязок відповідачем не виконано та не укладено з Департаментом економіки та комунального майна міської ради відповідного договору про пайову участь.
Розділом 5 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова урегульоване питання залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі ухилення від укладання договору.
У разі встановлення факту будівництва та введення об'єкта до експлуатації без укладення договору про пайову участь забудовника у розвитку інфраструктури м. Харкова Департамент економіки та комунального майна у десятиденний термін з дня встановлення такого факту, надсилає замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням лист - повідомлення про необхідність укладення відповідного договору (п. 5.1 Порядку).
У листі-повідомленні Департамент економіки та комунального майна повідомляє про порядок укладення договору про пайову участь, про строк, у який замовник має вжити передбачених Порядком заходів щодо добровільного укладення договору, та про передбачену цим Порядком та чинним законодавством України відповідальність за ухилення від укладання такого договору (п. 5.2).
Відповідно до п. 5.3. Порядку у разі ухилення замовника від виконання вимог, вказаних у листі-повідомленні щодо укладання договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у добровільному порядку, Департамент вчиняє наступні дії: на підставі наявної інформації та у відповідності до цього Порядку проводить розрахунок величини пайової участі замовника у розвитку інфраструктури; готує два примірники договору пайової участі у розвитку інфраструктури з додатками; надсилає підписані два примірники договору з додатками замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості (п. 5.4. Порядку).
Спори, пов'язанізукладенням договору пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури м. Харкова, обов'язковість укладення яких встановлена законом, в тому числі при ухиленні від укладення договору однієї або обох сторін, вирішуються в судовому порядку (п. 5.10. Порядку).
ОСОБА_4 розглянувши наданий Позивачем проект договору підготувала та надала Позивачу проект протоколу розбіжностей до договору про пайову участь вказав інший розмір пайової участі в розмірі 2000 гривень. Такі зміни до договору Позивачем було відхилено. Сам договір між Сторонами так і не було укладено.
Не укладенням договору порушуються права та інтереси територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради на отримання коштів, пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватися для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Порядок про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова визначає механізм розрахунку величини пайової участі для замовників будівництва у разі ухилення від укладання договору. Також, п. 5.5. Порядку передбачає, що у разі не укладання замовником договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова до введення обєкта в експлуатацію розмір пайової участі, розрахований у відповідності до п. 5.4. цього Порядку, збільшується на 10%.
17 серпня 2015 року Відповідач направив на адресу Харківської міської ради листа з пропозицією укласти зазначений договір з запропонованими протоколами розбіжностей. Протокол розбіжностей, та оригінали отриманих від позивача договорів про пайову участь № 157-15/1 без дати разом з листом було направлено на адресу Позивача. Відповідно до протоколу розбіжностей сума пайової участі була запропонована у розмірі 2000 гривень.
Пропозицію Відповідача Позивач відхилив листом від 02 вересня 2015 року № П-1-253/0/42-15-437/0/114-15.
Станом на цей час звернення до суду Сторони не погодили внесення змін в істотні умови договору про пайову участь.
Позивач просить суд визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_4 та Департаментом економіки та комунального Харківської міської ради у зазначеній в позові редакції. Згідно якої замовник зобовязується здійснити перерахування до бюджету м. Харкова кошти у розмірі 55057.28 грн., згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.
В судове засідання представник позивача не з» явився, подав до суду заяву з проханням розглядати справу у їх відсутність.
Відповідач в судове засідання не з*явився, про час, місце та дату слухання справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, надав письмові заперечення проти позову, де зазначив, що просив справу розглядати у його відсутність, з урахуванням його заперечень та наданих документів.
В судовому засіданні представник третьої особи Харківської міської ради незявився, надали письмові пояснення по позову, позов просили задовольнити в повному обсязі,справу розглядати у їхвідсутність .
Враховуючи, що розгляд справи відбувся у відсутність сторін, відповідно до ч. 2ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши надані докази у їх сукупності, вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що згідно Декларації про готовність обєкта до експлуатації, зареєстрованої від 14.04.2015 року № ХК 142151000384 проведена реконструкція обєкту за адресою м. Харків пр. Леніна 15 (проспект Науки 15) , загальною площею 39 кв.м., замовником є ОСОБА_4 В Декларації зазначеновважати закінченим будівництвом обєкт готовим до експлуатації.
29 липня 2016 року відповідач отримав лист від 17 липня 2015 року листом № 379/0/114 15 від позивача, яким оголошена пропозиція про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури при реконструкції нежитлових приміщень 1-го поверху № 47-1:-47-4 по пр.. Леніна 15 та отримано 2-а примірники договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова № 157-15/1 при реконструкції нежитлових приміщень 1-го поверху № 47-1:-47-4 в літері «А 5» по проспекту Леніна 15 (тепер Науки 15) та повідомлення про невиконання нимст.. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якими замовник зобовязаний до прийняття обєкта в експлуатацію укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з органом місцевого самоврядування та перерахувати кошти до бюджету міста. Запропоновано звернутись із заявою до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради для підготовки проекту договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
Згідно проекту договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та розрахунку величини пайової участі при реконструкції приміщення позивачем, зазначено, що опосередкована вартість 1 кв.м. складає 12 834 грн. (відповідально до повідомлення Про індекси зміни вартості будівельних робіт станом на 1 квітня 2015 року Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України), загальна кошторисна вартість реконструкції обєкта становить 550572. 8 грн., розмір пайової участі55057.28 грн., а всього до сплати 55057.28 грн.
Із наданих відповідачем, разом із запереченнями на позов,документів вбачається, нежитлове приміщення 1-го поверху № 47-1:-47-4 в літері «А 5» по проспекту Леніна 15, належить ОСОБА_4.
Згідно зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва від 11 березня 2015 року, реконструкція зазначеного будинку, загальна кошторисна вартість встановлена в розмірі27 000 грн.
Згідно п. 4 ч. 1ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Згідност. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»зазначено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цьогоЗакону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобовязаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.До пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва, в тому числі:індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва обєкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва обєкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності. Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва обєкта - для житлових будинків.Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію.
На виконання положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 9 листопада 2011 року №804 (зі змінами внесеними рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 22 травня 2013 року №319) затверджено «Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова».
Згідно пункту 1.6 «Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова» замовник будівництва - фізична або юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку (ділянки) та яка має намір здійснювати будівництво або змінити об'єкт будівництва, у тому числі під час проведення будівництва без зовнішніх геометричних розмірів та фундаментів у плані об'єкта будівництва.
За змістом наведених норм, обов'язковою умовою для виникнення у сторін правовідносин щодо пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, є наявність у замовника будівництва у власності чи користуванні однієї чи декількох земельних ділянок та намір замовника будівництва щодо здійснення забудови території.
Згідно ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Реконструкція перебудова об'єктів будівництва, яка передбачає удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміну основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність, функціональне призначення, геометричні розміри тощо) (Згідно з ДБН А.2.2-3-2012).
В судовому засіданні було встановлено, що загальна кошторисна вартість будівництва, а саме реконструкції житлового будинку встановлена27 000 грн.
10 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва обєкта - для нежитлових приміщень, в даному випадку буде становить 2 700 грн. (27 000 грн.х:100%).
Крім того, згідно рішення про внесення змін до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року № 804 «Про пайову участь замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова від 22.05.2013 року № 319, пунктом 5.5. було вирішено , що у разі не укладання замовником договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова до введення обєкта к експлуатацію розмір пайової участі, розрахований у відповідності до п.5.4. цього Порядку збільшується на 10 % .
В судовому засіданні встановлено, що обєкт нерухомого майна був введений в експлуатацію 14.04..2015 року, а до теперішнього часу замовником договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова укладений не був, тому розмір пайової участі має бути збільшений на 10%, а саме на 270,60 грн. (2700 грн.х10%:100%) та буде становити 2 970 грн. (2700 грн.+270,00грн.)
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню із зазначенням розміру пайової участі відповідача 2970, 60 грн..
Згідност. 88 ЦПК Україниіз відповідача по справі підлягає стягненню сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1378 грн.
На підставі викладеного ст.ст.509,627,630 ЦК України, керуючись ст.ст.10,11,60,61,79,209,212-215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_4, третя особа: Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харковазадовольнити частково.
Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_4Б, (61023 АДРЕСА_1 ІНН НОМЕР_1) та Департаментом економіки та комунального Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-нКонституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834) в наступній редакції:
ДОГОВІР № _____
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків «_____»____201р
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського головидиректора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_5, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 року № 07/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, та з іншої сторони ОСОБА_4 (інд.номер НОМЕР_1), іменований надалі «Замовник», на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 09.11.2011 № 804 (із змінами) уклали цей договір про наступне:
1.Предмет договору.
1.1.Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень 1-го поверху № 47-1:-47-4 в літері «А 5» по проспекту Леніна 15 (теперішній просп. Науки).
2.Обовязки сторін
2.1.«Замовник»:
2.1.1.Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу -24170000,рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 2 700 грн. (дві тисячі сімсот гривень 00 коп.), згідно з розрахунком величинипайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.
2.1.2.Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом календарних днів з дня укладання даного договору.
2.2.«Департамент»:
2.2.1.На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі данихДепартаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.
3.Відповідальність сторін
3.1.У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обовязків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4.Час та дія договору
4.1.Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обовязків за договором.
5.Зміна та розірвання договору
5.1.Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
5.2.Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
5.3.Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
5.4.У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
5.5.Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
6. Особливі умови
6.1.3 питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.
6.2.Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформлюютьсядодатковою угодою до договору.
6.3.У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із
сторін цього договору, права та обовязки за цим договором переходять до правонаступників.
6.4.У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та
щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
6.5.Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні Договору, вирішуються у судовому порядку.
6.6.Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконаннясторонами своїх обовязків за договором.
6.7.Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.
7. Адреса та реквізити сторін
Від «Департаменту»Від "Замовника"
Заступник міського голови -ОСОБА_4
директор Департаменту економіки
та комунального майна ідентифікаційний номер НОМЕР_1
_____підпис
код ЄДРПОУ 25610834
___Фатєєв М.І.
61003 м.Харків,м-нКонституції,7
Стягнути з ОСОБА_4 ІНН НОМЕР_1 , на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 25610834, судові витрати в розмірі 1378 ( одна тисяча триста сімдесят вісім) гривен.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги.Особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Штих Т.В.