Постанова № 68288342, 10.08.2017, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.08.2017
Номер справи
925/1624/16
Номер документу
68288342
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" серпня 2017 р. Справа № 925/1624/16

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Разіної Т.І.

суддів: Отрюха Б.В.

Чорної Л.В.

За участю представників сторін:

від відповідача (апелянта): ОСОБА_3 - за довіреністю № 246 від 09.06.2017;

від прокуратури: Бондарчук І.П. (прокурор прокуратури міста Києва відділу представництва в господарському судочинстві) - за посвідченням № 026128 від 13.05.2014;

від Маньківської селищної ради: не з'явились;

від третьої особи: не з'явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 на рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 у справі № 925/1624/16 (суддя Грачов В.М.)

за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури, м. Умань, Черкаська обл. в інтересах держави в особі Маньківської селищної ради, смт Маньківка, Маньківський р-н, Черкаська обл.

до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4, смт Маньківка, Маньківський р-н, Черкаська обл.

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області, смт Маньківка, Маньківський р-н, Черкаська обл.

про внесення змін до договору оренди землі водного фонду

За результатами розгляду апеляційної скарги Київський апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Керівник Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Маньківської селищної ради (надалі - позивач) звернувся до господарського суду Черкаської області з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4 (надалі - відповідач), у якому просив суд внести зміни до договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, укладеного між позивачем та відповідачем, на земельну ділянку водного фонду загальною площею 13,1650 га, що зареєстрований у Маньківському районному відділі регіональної філії ДП „Центр державного кадастру при Державному комітеті України по земельнм ресурсам", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.12.2010 року за № 041079000127, а саме:

доповнити договір оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року підпунктом 6.1 в наступній редакції: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.12.2016р. № 168/86-16 становить 3 546 222,59 грн.".

пункт 6 договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, викласти в наступній редакції: "річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 106 386,67 грн.".

Обгрунтовуючи позовні вимоги прокурор зазначає, що встановлення ст. 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень договору оренди землі у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Ухвалою господарського суду Черкаської області порушено провадження у справі № 925/1624/16 та призначено її до розгляду.

Ухвалою суду від 07.02.2017 року до участі у справі в якості третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено Відділ Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області (надалі- третя особа).

Рішенням господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 у справі № 925/1624/16 (суддя Грачов В.М.) позов задоволено повністю; внесено до договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, укладеного між Маньківською селищною радою (орендодавець) і суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_4 (орендар), що зареєстрований у Маньківському районному відділі регіональної філії ДП „Центр державного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.12.2010 року за № 041079000127, а саме:

доповнено договір оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року підпунктом 6.1 в наступній редакції: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.12.2016р. № 168/86-16 становить 3 546 222,59 грн.".

пункт 6 договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, викласти в наступній редакції: "річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 106 386,67 грн.".

Рішення місцевого господарського суду мотивовано доведеністю та обґрунтованістю позовних вимог.

При цьому місцевий господарський суд керувався приписами ст.ст. 653, 762 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, ст.ст. 15, 21,30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 5, 18, 20, 21, 23 Закону України «Про оцінку земель» та ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України.

Не погоджуючись з вказаним рішенням місцевого господарського суду, фізична особа - підприємець ОСОБА_4 звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована порушенням судом першої інстанції норм процесуального, а саме, ст. 4-7, 84 Господарського процесуально кодексу України, неповним з'ясуванням обставин справи, що мають значення для справи; не вжиттям всіх необхідних заходів для повного та всебічного розгляду справи, та порушення норм матеріально права, зокрема, ст.ст. 3, 22 Закону України «Про оцінку земель» ст. 15 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 29.05.2017 у справі № 925/1624/16 прийнято до провадження апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 у справі № 925/1624/16 та призначено її розгляд на 13.06.2017.

13.06.2017 через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від апелянта надійшли додаткові пояснення до апеляційної скарги, відповідно до яких останній просить рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 у справі № 925/1624/16 скасувати та провадження у справі припинити.

13.06.2017 через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від третьої особи надійшов лист, відповідно до якого відділ у Маніківському районі Головного управління держеокадастру у Черкаській області просить розглянути апеляційну скаргу без участі представника відділу у Маньківському районі Головного управління держеокадастру у Черкаській області.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.06.2017 у справі № 925/1624/16 розгляд апеляційної скарги фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 на рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 у справі № 925/1624/16 відкладено на 25.07.2017.

Крім того, п. 3 ухвали Київського апеляційного господарського суду зобов'язано керівника Уманської місцевої прокуратури, завчасно, а саме до 24.07.2017, через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду (канцелярію) надати письмові пояснення з приводу поданого фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 доповнення на апеляційну скаргу, в якому ставиться питання про припинення провадження у справі № 925/1624/16.

15.06.2017 через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від банківського відділу Уманської місцевої прокуратури надійшли заперечення на апеляційну скаргу, відповідно до яких просить у задоволення апеляційної скарги на рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 відмовити повністю.

19.07.2017 через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від Маньківської селищної ради Черкаської області надійшло клопотання № 1421/02-14 від 17.07.2017 про долучення до матеріалів справи № 925/1624/16.

19.07.2017 через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від представника відповідача (апелянта) надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи № 925/1624/16.

Розпорядженням начальника відділу забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду № 09-53/2786/17 від 24.07.2017 у зв'язку з перебуванням судді Яковлєва М.Л. у відпустці, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 925/1624/16.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 24.07.2017 для розгляду справи № 925/1624/16 сформовано судову колегію у складі головуючий суддя Разіна Т.І., судді Чорна Л.В., Отрюх Б.В.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.07.2017 у справі № 925/1624/16 прийнято апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 на рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 у справі № 925/1624/16 до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя - Разіна Т.І., судді: Отрюх Б.В. та Чорна Л.В.

На електронну адресу Київського апеляційного господарського суду від Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури надійшло заперечення на скаргу щодо припинення провадження у справі.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про електронний цифровий підпис" електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) - частина перша ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис".

Пунктом 1.5.17 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Держаної судової адміністрації України № 28 від 20.02.2013, документи, отримані електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв'язку, не належать до офіційних. У разі надсилання електронних документів без електронного цифрового підпису та факсограм необхідно надсилати також оригінал документа в паперовій формі.

Однак, надіслане електронною поштою заперечення, електронного цифрового підпису не містить, в зв'язку з чим не є офіційним документом та не приймається до уваги колегією суддів.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.07.2017 у справі № 925/1624/16 розгляд апеляційної скарги фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 на рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 у справі № 925/1624/16 відкладено на 10.08.2017.

25.07.2017 через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду, тобто вже після закінчення розгляду справи надійшов відзив Маньківської селищної ради Черкаської області у якому остання зазначає, що оскільки на даний час спір щодо предмету позову сторонами повністю врегулюваний та порушення інтересів держави, які стали підставою для звернення Уманської місцевої прокуратури в інтересах Маньківської селищної ради усунені, то остання вважає, що провадження у справі відповідно до п. 1.1 ст. 80 ГПК України підлягає припиненню, а тому Маньківська селища рада не заперечує щодо задоволення апеляційної скарги відповідача та просить скасувати рішення господарського суду Черкаської області від 13.03.2017 у справі № 925/1624/16 та припинити провадження у справі.

Також, після судового засідання, 25.07.2017 через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від Манківського відділу Уманської місцевої прокуратури надійшли заперечення на скаргу щодо припинення провадження у справі.

Разом з тим, вказане заперечення не містило підпису начальника Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури Я. Заболотньої.

Зазначене також підтверджується актом Київського апеляційного господарського суду від 25.07.2017 № 09-14/169/17, який було складено на підставі підпункту 2.1.5 пункту 2.1 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом голови Державної судової адміністрації України від 20.02.2013 №28.

09.08.2017 через відділ забезпечення автоматизованого розподілу, контролю та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від Маньківської селищної ради надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника останньої.

09.08.2017 через відділ забезпечення автоматизованого розподілу, контролю та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду від апелянта надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких останній просить апеляційну скаргу на рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 задовольнити, оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким у позові відмовити повністю.

До початку судового засідання, 10.08.2017 на електронну адресу Київського апеляційного господарського суду від Уманської місцевої прокуратури надійшли письмові пояснення на відзив Маньківської селищної ради на апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_4

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про електронний цифровий підпис" електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) - частина перша ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис".

Пунктом 1.5.17 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Держаної судової адміністрації України № 28 від 20.02.2013, документи, отримані електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв'язку, не належать до офіційних. У разі надсилання електронних документів без електронного цифрового підпису та факсограм необхідно надсилати також оригінал документа в паперовій формі.

Однак, надіслане електронною поштою письмове пояснення на відзив Маньківської селищної ради на апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_4, електронного цифрового підпису не містить, в зв'язку з чим не є офіційним документом та не приймається до уваги колегією суддів.

У судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримала, з викладених у апеляційній скарзі та доповненнях до неї підстав.

Прокурор прокуратури міста Києва у судовому засіданні просила апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржуване рішення залишити без змін.

Представник Маньківської селищної ради та третя особа у судове засідання не з'явилися, проте подали клопотання про розгляд справи без участі представників останніх.

Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши прокурора міста Києва та представника апелянта (відповідача), перевіривши застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

У відповідності до ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно ст. 99 ГПК України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, що 30.12.2010 року між Маньківською селищною радою, як орендодавцем, і суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_4, як орендарем, було укладено договір оренди землі водного фонду (далі - договір), згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду, яка знаходиться в смт. Маньківка, вул. Пушкіна (водоймище "Хльобасівське") для рибогосподарських потреб, що за своїм призначенням відноситься до категорії земель водного фонду. Загальна площа земельної ділянки водного фонду 13,1650 га (п.п. 1, 2 Договору).

Пункт 6 Договору, в які прокурор просить внести зміни, сторони виклали в такій редакції:

орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі - шляхом перерахування на розрахунковий рахунок селищної ради помісячно рівними частинами в сумі 493,69 грн., що становить за рік 5 924,25 грн.

Договір укладено на 10 років (п. 5 Договору).

Згідно з п. 9 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, визначення нормативно - грошової оцінки земель населеного пункту;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки водного фонду не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- у інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 168/86-16 від 13.12.2016 року, наданого відділом Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки - об'єкту оренди за Договором становить 3 546 222,59 грн. (а.с. 13).

Рішенням Маньківської селищної ради Черкаської області від 14.07.2014 року № 47-1/ VІ "Про затвердження нормативно - грошової оцінки земель смт. Маньківка та селища Жолудьково" затверджено технічну документацію з нормативно - грошової оцінки земель смт. Маньківка та селища Жолудьково Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської обалсті (а.с. 49;55-63), якою визначено базову вартість одного квадратного метра земель смт. Маньківка - 35,56 грн./м2.

Обгрунтовуючи позовні вимоги прокурор зазначає, що встановлення ст. 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень договору оренди землі у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати, у зв'язку з чим і виник даний спір.

Місцевий господарський суд погодився з доводами заступника прокурора Уманської місцевої прокуратури та задовольнив позовні вимоги.

Проте, колегія суддів не погоджується із таким висновком місцевого господарського суду, виходячи з наступного.

У відповідності до ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Земельні відносини, відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Так, статтею 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є, зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

У відповідності до ст. 21 Закону України «По оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого надавати органу доходів і зборів за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган доходів і зборів про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

За приписами ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, положеннями якого передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ст. 288 Податкового кодексу України). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288.5.1 Податкового кодексу України).

За ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно з п. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Нормами ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» установлено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях.

Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та інше.

Згідно з ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

У відповідності до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Таким чином, з аналізу вищенаведених норм випливає, що підставою для користування земельною ділянкою, яка перебуває у комунальній власності, є відповідне рішення місцевої ради та договір оренди, укладений на підставі рішення органу місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першою ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).

Нормами ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України статтею 188 якого передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Проаналізувавши положення зазначеного законодавства України, колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що, в свою чергу, свідчить про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати - у разі законодавчої зміни її граничного розміру.

Відповідно до п. 2.18 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 Цивільного кодексу України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.

Згідно з п. 2.19 зазначеної постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Оскільки відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею Господарського кодексу України. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

При цьому, судова колегія апеляційного господарського суду звертає увагу, що згідно з позицією Верховного Суду України, що викладена у постанові від 20.11.2012 року у справі № 28/5005/640/2012 з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 року надсилання відповідачу пропозиції про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання вимог ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Судом встановлено, що розмір орендної плати (3%), який запропоновано позивачем, визначено у межах граничних розмірів платежу за оренду земельної ділянки державної чи комунальної власності, передбачених статтею 288 Податкового кодексу України. Так, вказаний розмір був встановлений на рівні мінімально допустимого рівня орендної плати, встановленого вищезазначеної нормою Податкового кодексу України, у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки. Даний розмір також узгоджується з приписами статті 21 Закону.

Таким чином, оскільки сторонами у договорі оренди земельної ділянки передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, та між сторонами не досягнуто згоди щодо зміни умов договору оренди землі в частині визначення розміру орендної плати судова колегія вважає, що законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Судова колегія апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки.

Вказане також і не заперечувалось апелянтом у поданій ним апеляційній скарзі.

При цьому судова колегія апеляційного господарського суду звертає увагу відповідача на те, що даний позов був заявлений у зв'язку із законодавчою зміною граничної мінімальної ставки, на підставі якої обчислюється розмір орендної плати за землю. Враховуючи те, що запропонований позивачем розмір орендної плати за спірну земельну ділянку визначено у межах граничних розмірів такого платежу, передбачених статтею 288 Податкового кодексу України, а саме: встановлено його на рівні мінімально допустимого розміру, передбаченого законом, і такі зміни умов договору зумовлені імперативними приписами чинного законодавства, колегія судів апеляційного господарського суду вважає, що позовна вимога прокурора в частині внесення змін до пункту 6.1 спірного договору з визначення розміру орендної плати виходячи з 3% від її нормативної грошової оцінки, є законною та обґрунтованою, а тому скасуванню не підлягає.

Однак, що стосується позовної вимоги про внесення змін у пункт 6 спірного договору щодо визначення нормативно грошової оцінки земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земель адмінмежі Маньківської селищної ради Маньківської сільської ради Черкаської області та яка становить 3 546 222,59 грн., судова колегія погодитися не може, виходячи з наступного.

Статями 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що за результатами проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту складається технічна документація, яка затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Як вже зазначалося вище, обґрунтовуючи позовні вимоги в частині внесення змін у вказаний пункт договору та вказуючи, що нормативна грошова оцінки орендованої земельної ділянки становить 3 546 222,59 грн. прокурор посилається на витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки (дата оцінки - 13.12.2016 рік).

При цьому, докази затвердження Маньківською селищною радою вказаної нормативно грошової оцінки земельної ділянки, ані під час розгляду справи у суді першої інстанції, ані під час розгляду справи у суді апеляційної інстанції не надав.

Рішення Маньківської селищної ради про затвердження нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки у розмірі 3 546 222,59 грн. матеріали справи не містять та позивачем суду не надане.

Надана ж прокурором копія рішення сільської ради № 47-1/УI від 14.07.2014 року, яка на його думку є доказом затвердження нормативно грошової оцінки земельної ділянки, колегія суддів не приймає як належний доказ затвердження нової нормативно грошової оцінки земельної ділянки.

Так, вказаним рішенням селища рада лише затвердила технічну документацію виготовлену ДП «Черкаським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою» з нормативно грошової оцінки земель смт Маньківка та селища Жолудьково Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області.

Тобто, як зазначалося вище, рішення селищною радою про затвердження нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки у розмірі 3 546 222,59 грн. не приймалось.

Відповідно до п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011 року № 6 у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України «Про оренду землі».

У відповідності до п 12.3.4 ст.12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

У разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю п. 12.3.5 ст. 12 Податкового кодексу України)

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель. (п. 289.2, п. 289.3 ст. 289 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, яка у відповідності до ст. 18 цього ж Закону проводиться для земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; а для розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Виходячи з аналізу зазначених норм законодавства, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативно грошової оцінки земель, а її розмір, визначений відповідно до приписів законодавства встановлюється в договорі.

Нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею.

Колегія суддів апеляційного господарського суду не може погодитися з доводами прокурора, що наданий витяг відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.12.2016 року є належним доказом зміни нормативно грошової оцінки спірної земельної ділянки.

Таким чином, враховуючи, що Маньківською селищною радою нова нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки у розмірі 3 546 222,59 грн. не затверджувалась, рішення з цього приводу не приймалось, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що позовні вимоги заступника керівника Уманської місцевої прокуратури до сповнення до пункту 6.1. договору до договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земель адмінмежі Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області у розмірі 3 546 222, 59 грн., задоволенню не підлягають.

При цьому, колегія суддів апеляційного господарського суду звертає увагу на те, що при визначенні орендної плати за землю, нормативна грошова оцінка земельної ділянки обов'язково повинна бути затверджена саме рішенням ради, а не визначатися лише на підставі витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земель.

Така правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду від 14.03.2017 року у справі № 911/1461/16.

Колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 року, прийняте після неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, а також у зв'язку з не правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, є таким що не відповідає нормам закону.

Оскільки рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційна скарга фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 підлягає задоволенню частково, а рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 року у справі № 925/1624/16 скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог керівника Уманської місцевої прокуратури.

В ст. 104 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є, зокрема, порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Крім того колегія суддів зазначає, що між Маньківською селищною радою та фізичною особою підприємцем ОСОБА_4 11.05.2017 було укладено додаткову угоду до договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року та, яка (додаткова угода) зареєстрована державним реєстратором 13.05.2017, якою сторони затвердили нормативно грошову оцінку та орендну плату.

Керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 4-7, 32-34, 43, 44, 49, 99, 101-103, 104, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 задовольнити частково.

2. Скасувати рішення господарського суду Черкаської області від у справі № 925/1624/16 в частині внесення до договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, укладеного між Маньківською селищною радою (орендодавець) і суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_4 (орендар), що зареєстрований у Маньківському районному відділі регіональної філії ДП „Центр державного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.12.2010 року за № 041079000127, а саме доповнення договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року підпунктом 6.1 в наступній редакції: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.12.2016р. № 168/86-16 становить 3 546 222,59 грн.", та в частині 106 386, 67 грн.

3. В цій частині прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

4. В іншій частині рішення господарського суду Черкаської області від 15.03.2017 у справі № 925/1624/16 залишити без змін.

5. Стягнути з Уманської місцевої прокуратури ( 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Гайдамацька, буд.16) на користь фізичної особи -підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 689 (шістсот вісімдесят дев'ять) грн. 00 коп. судового збору за подання позовної заяви та 757 (сімсот п'ятдесят сім) грн., 90 коп., судового збору за подання апеляційної скарги.

6. Доручити господарському суду Черкаської області видати наказ.

7. Матеріали справи № 925/1624/16 повернути до господарського суду Черкаської області.

Головуючий суддя Т.І. Разіна

Судді Б.В. Отрюх

Л.В. Чорна