
номер провадження справи 9/24/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.08.2017 справа № 908/1081/17
за позовом: Бердянської міської ради (71118, Запорізька область, місто Бердянськ, площа Єдності, 2)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпро-2000” (71100, Запорізька область, місто Бердянськ, вулиця Толстого, 2-а)
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Боєва О.С.
З участю представників сторін:
Від позивача – не з’явився;
Від відповідача – не з’явився
СУТЬ СПОРУ:
Заявлено позов про внесення змін до оренди землі від 07.02.2008р., зареєстрованого у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП “Центр ДЗК при Держкомземі України”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.04.2008р. за № 040826500170, укладеного між Бердянською міською радою та ТОВ “Дніпро-2000”, площею 0,8387 га (кадастровий номер: 2310400000:09:015:0173), розташованої за адресою: вул. Толстого, 2-а, м. Бердянськ, Запорізька область, наданої для обслуговування пляжу з організацією вільного доступу громадян, наступного змісту:
«Пункт 5 розділу «Об’єкт оренди» викласти в наступній редакції: «ОСОБА_1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, площею 0,8387 га (8387,00 кв.м), розташованої за адресою: вул. Толстого, 2-а, м. Бердянськ, Запорізька область (кадастровий номер 2310400000:09:015:0173), наданої для обслуговування пляжу з організацією вільного доступу громадян, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1523666,29 грн. (один мільйон п’ятсот двадцять три тисячі шістсот шістдесят шість гривень 29 копійок)»; Пункт 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% (три відсотки) від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення Бердянської міської ради від 21.01.2016р. № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» (із змінами)».
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 25.05.2017р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/1081/17, справі присвоєно номер провадження № 9/24/17, судове засідання призначено на 13.06.2017р. На підставі ст.77 ГПК України в судовому засіданні оголошувалась перерва до 13.07.2017р. Ухвалою суду від 13.07.2017р. на в порядку ст. 69 ГПК України строк вирішення спору у справі продовжено на п'ятнадцять днів – по 08.08.20176р. включно, на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 08.08.2017р.
В судове засідання 08.08.2017р. представники сторін не з’явилися.
Від позивача через канцелярію суду 07.08.2017р. надійшла заява, згідно з якою останній просить розглянути справу без участі представника Бердянської міської ради, позов задовольнити.
Відповідач причини своєї неявки суду не повідомив.
08.08.2017р. справу розглянуто по суті з прийняттям рішення.
Розглядаються позовні вимоги, викладені у позовній заяві, які мотивовано наступним. В пункті 13 укладеного сторонами 07.02.2008р. договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, змін коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Рішенням міськради від 12.07.2013р. № 62 затверджено грошову оцінку земель в межах м.Бердянська, термін введення в дію якої встановлено з 01.01.2014 р. На підставі цього, на адресу відповідача було направлено повідомлення від 12.04.2016р. №01-2359/31 щодо необхідності внесення змін до договору оренди землі від 07.02.2008р., шляхом укладення та нотаріального посвідчення додаткової угоди. Рішенням Бердянської міської ради від 21.01.2016 р. № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» встановлено розміри плати за землю згідно Положення про плату за землю на території міста Бердянська. Так, орендна плата за земельні ділянки із цільовим призначенням використання під пляжі, міст відпочинку та оздоровлення встановлено у розмірі 3% від їх нормативної грошової оцінки. На адресу виконавчого комітету Бердянської міської ради 03.10.2016 р. із супровідним листом управління Держгеокадастру у Бердянському районі Запорізької області від 28.09.2016 р. № 15-28-99.2-2851/2-16 надійшов витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,8387 га, розташованої за адресою: вул. Толстого, 2-а у м.Бердянську, наданої для обслуговування пляжу з організацією вільного доступу громадян, становить 1523666,29 грн. На даний час додаткова угода до вищевказаного договору оренди землі не укладена, внаслідок чого орендні відносини не приведено у відповідність до вимог діючого законодавства України, що призводить до значних втрат місцевого бюджету, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду. Позов обґрунтовано ст. 144 Конституції України, ст.ст. 172, 632, 654 ЦК України, ст. ст. 288, 289 Податкового кодексу України, ст.ст. 10, 16, 18-1, 26, 60, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель».
Відповідач письмового відзиву не надав, згідно наданих у попередніх судових засіданнях усних пояснень та позиції, викладеній у письмовому клопотанні, що надано в судовому засіданні 13.06.2017р., по суті позовних вимог не заперечив.
Сторонами вживалися заходи щодо мирного врегулювання спору та підписання додаткової угоди, для чого судом надався час та відкладався розгляд справи, однак станом на 08.08.2017р. спір мирним шляхом не врегульовано.
ОСОБА_1 з ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, надані у попередніх засіданнях, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з п. 3.1 рішення тридцять шостої сесії V скликання Бердянської міської ради від 27.12.2007 р. №11 (арк. справи 13) затверджено проект відведення земельної ділянки та вирішено передати в довгострокову оренду за рахунок земель міста Товариству з обмеженою діяльністю «Дніпро-2000» земельну ділянку загальною площею 0,8387 га, розташовану по вул. Толстого, 2-а, для обслуговування пляжу з організацією вільного доступу громадян, строком до 01.12.2017р.
07.02.2008 р. між Бердянською міською радою (Орендодавець, позивач у справі) та ТОВ «Дніпро-2000» (Орендар, відповідач) на підставі п.3.1 вищевказаного рішення укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне володіння і користування вільну від забудови земельну ділянку для обслуговування пляжу з організацією вільного доступу громадян, яка знаходиться в м. Бердянську Запорізької області по вул. Толстого, 2-а, площею 0,8387 га, кадастровий номер 2310400000:09:015:0173 (пункти 1-3 договору). Відповідно п. 5 договору, на момент його укладення нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 595051,19 грн. Договір укладено строком до 01.12.2017 р. (п.8 договору).
Договір оренди землі 07.02.2008р. посвідчено приватним нотаріусом та зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП “Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.04.2008р. за № 040826500170.
В пункті 9 договору оренди землі визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4% від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення тридцять дев’ятої сесії міської ради ІV скликання від 20.04.2005р. № 1 «Про затвердження переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки у м. Бердянську».
ОСОБА_1 з п. 10 договору обчислення розмірів орендної плати здійснюється з урахуванням цільового призначання земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядається шляхом внесення змін до цього договору, зокрема у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується в судовому порядку (п.36 договору).
Рішенням Бердянської міської ради № 62 від 12.07.2013р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м.Бердянськ» затверджено нормативну грошову оцінку земель, середню (базову) вартість 1 кв.м земель м.Бердянськ – 103,56 грн./м.кв. Встановлено термін введення в дію нормативної грошової оцінки земель з 01.01.2014р.
21.01.2016р. Бердянською міською радою прийнято рішення № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська», яким встановлено розмірі плати за землю згідно Положення про плату за землю на території міста Бердянська. Так, згідно з додатком 1 до вказаного Положення встановлено розмір орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ з цільовим призначенням: «пляжі, майданчики (в тому числі спортивні) відпочинку…» в розмірі 3%.
ОСОБА_1 з технічної документації, наданим 27.09.2016р. управлінням Держгеокадастру у Бердянському районі Запорізької області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою м.Бердянськ, вул. Толстого, 2-а, площею 8387 кв.м, наданої у користування ТОВ «Дніпро-2000» склала 1523666,29 грн.
Позивач 19.04.2016 р. направив на адресу ТОВ «Дніпро-2000» повідомлення від 12.04.2016р. № 01-2359/31 (арк. справи 27), відповідно до змісту якого, посилаючись ст.18 Закону України «Про оренду землі», рішення Бердянської міської ради від 12.07.2013р. № 62, відповідачу повідомлялося про необхідність замовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та внесення змін до договорів оренди землі шляхом укладення та нотаріального посвідчення додаткової угоди, в тому числі до договору від 07.02.2008р. про оренду земельної ділянки площею 0,8387 (кадастровий номер 2310400000:09:015:0173). Направлення вказаного повідомлення підтверджується фіскальним чеком від 19.04.2016р., рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Також в матеріалах справи наявна копія конверту на адресу відповідача з відміткою відділення поштового зв’язку про те, що вказаний лист було повернуто відправнику у зв’язку із закінченням терміну зберігання.
Матеріали справи свідчать, що в подальшому сторони листувалися з приводу підготовки проекту додаткової угоди від 06.06.2017р. про внесення змін до договору оренди землі (аркуші справи 41-44), однак відповідні зміни до договору належним чином оформлені не були, за час, що надавався судом для мирного врегулювання спору (про що клопотали сторони), спір не врегульовано, позивач позовні вимоги підтримав.
Проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, пояснення представників сторін у судовому засіданні, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають на таких підставах.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
ОСОБА_1 з ст. 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.
Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Відповідно ч. 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України (від 02.12.2010 № 2755-VI) питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011р. регулюється виключно цим Кодексом.
Таким чином, з дня набрання чинності Податковим кодексом України виникли підстави для перегляду розміру орендної плати за землю, який для земель сільськогосподарського призначення був меншим земельного податку, а для інших категорій земель – меншим трикратного розміру земельного податку, а враховуючи наведені вище положення ст. 651 Цивільного кодексу України – і підстави для внесення відповідних змін до договорів оренди землі.
Податковим кодексом України визначено, що плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до приписів п.п.288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Так, згідно з п.п. 288.5, 288.5.1, 288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки та граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п.289.1 ст.289 ПК України).
ОСОБА_1 з п. 274.1 ст.274 Податкового кодексу України Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 271 зазначеного Кодексу визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІ Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено – площа земельних ділянок.
ОСОБА_1 з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Статтею 1 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок – капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 цього Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону).
Частиною 2 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Статтею 15 вказаного Закону встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч.1 ст.23 Закону України «Про оцінку земель»). При цьому, відповідно до ч.2 ст. 20 Закону, після затвердження нормативної грошової оцінки у встановленому законом порядку, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель»).
Таким чином, законодавством передбачено періодичне здійснення нормативно-грошової оцінки земель відповідними органами місцевого самоврядування.
Частиною першою ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до пункту «а» частини першої ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Пунктами 34, 35 частини першої ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що питання регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України належать до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад та вирішується виключно на пленарних засіданнях.
Враховуючи викладене, ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.
Відповідно до частини першої ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
ОСОБА_1 з частиною першої ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Окрім того, абзацом першим пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин» визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
ОСОБА_1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Отже, оскільки чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, враховуючи, що сторонами в договорі оренди передбачено можливість перегляду розміру орендної плати, шляхом внесення змін до договору у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та в інших випадках, передбачених законом (п. 13 договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати (прийняття радою рішення, яким затверджено нормативну оцінку) є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, рішенням Бердянської міської ради від 22.06.2017р. № 52 «Про встановлення розмірі плати за землю на території міста Бердянська на 2017 рік» рішення шостої сесії VII скликання від 21.01.2016 року № 50 «Про встановлення розмірі плати за землю на території міста Бердянська» визнано таким, що втратило чинність. Отже рішення, яке стало підставою для звернення з позовом до суду та на підставі якого позивач просить внести зміни в пункт 9 договору, втратило чинність, то, відповідно, не породжує для сторін правових наслідків на час вирішення справи, що також узгоджується з позицією викладеною у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин».
Позивач просить внести зміни в пункт 9 договору саме на підставі рішення Бердянської міської ради від 21.01.2016 року № 50, що також відображено і у прохальній частині позовної заяви. За таких обставин, у задоволенні позову з заявлених підстав слід відмовити, при цьому суд враховує, що позовні вимоги про внесення змін до пунктів 5 та 9 договору нерозривно пов’язані між собою.
Проте зазначене не позбавляє позивача можливості звернутися до суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав з інших підстав.
ОСОБА_1 зі ст. 49 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Суддя О.С. Боєва
Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України, 14 серпня 2017 р.