Постанова № 6828623, 23.10.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2009
Номер справи
2а-8756/09/0570
Номер документу
6828623
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 23 жовтня 2009 р.                                                                       справа № 2а-8756/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого                                                  судді при секретарі                                                  Шалагіновій М.В. за участю: представників позивача                     Троянчука Д.О., ПлотніковоїІ.О.

представників відповідача           Гладкової Л.М., Стрихар Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

адміністративну справу за позовом                               Макіївської об’єднаної державної

податкової інспекції

до                                                                                 Державного підприємства

«Макіїввугілля»

про                                                                                 стягнення заборгованості

В С Т А Н О В И В:

                                        

Макіївська ОДПІ звернулася до суду з позовом до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в результаті проведеної перевірки ДП «Макіїввугілля» за період з 01.10.07. по 30.09.08. складений акт перевірки від 13.04.09. №3016/23-2/32442295, яким виявлено несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 18969638,38 грн., яка утримана відповідачем при виплаті заробітної плати.

При нарахуванні (виплаті) податковим агентом (п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» /далі Закон/ юридична особа (його філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи нерезидент або його представництво, яке незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок в бюджет від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та надавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за попущення норм Закону) доходів платнику податку, відповідно до п.п.8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону, такий податковий агент зобов’язаний утримувати податок з суми податкового доходу за рахунок платника податку, використовуючи ставку податку, визначену відповідними пунктами ст.7 Закону та відповідно до п.п.8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону сплачувати (перераховувати) до бюджету при виплаті оподатковуваного доходу, єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, яка здійснила його нарахування, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого податку підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету в строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Проте, якщо оподатковуваний дохід виплачується не у грошовій формі чи готівкою з каси резидента, о податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати (п.п.8.1.4 п.8.1 ст.8 Закону).

Просили стягнути з відповідача суму податкової заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 18969638,38 грн. на користь місцевого бюджету.

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, просив стягнути з відповідача суму податкової заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 19144793,37 грн. на користь місцевого бюджету.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, зазначивши, що не погоджується з формою стягнення, оскільки вважає, що сума заборгованості не є податковим боргом, тому що не була узгоджена платником податків у порядку, передбаченому податковим законодавством, а тому стягненню не підлягає, надав письмові заперечення відповідно до яких просив відмовити у задоволені позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що відповідач зареєстрований Виконавчим комітетом Макіївської міської ради 29.04.2003р., про що видане відповідне свідоцтво та зроблений відповідний запис про державну реєстрацію. Позивач знаходиться на податковому обліку в Макіївській ОДПІ з 15.05.2003р. та здійснює свою діяльність на підставі статуту.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Таким чином, позивач є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Позивачем була проведена планова документальна перевірка Державного підприємства "Макіїввугілля" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.07р. по 30.09.08р., за результатами якої складено акт від 13 квітня 2009 року N3016/23-2/32442295, яким виявлено порушення вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» в частині несвоєчасного перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб за 2007р.-2008р. Фактичні дані, зазначені у вказаному акті перевірки сторонами по справі не оспорювалися.

          Сторонами по справі не оспорювалося, що відповідач не подавав до податкового органу декларацію (розрахунок) з самостійно узгодженими податковими зобов’язаннями, а також факт відсутності податкового зобов’язання, узгодженого в адміністративному або судовому порядку.

          Відповідно до Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005р. №327, зареєстрованого в Мінюсті України 25.08.2005р. за №925/11205, акт – це службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб’єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб’єктами господарювання.

Пунктом 19.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003р. №889 (далі Закон 889), передбачено, що платники податку зобов'язані у тому числі своєчасно сплачувати узгоджені суми податкових зобов'язань, а також суми штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих податковим органом, та пеню, за винятком сум, що оскаржуються в адміністративному або судовому порядку.

Також, пунктами 1.21. та 22.2. цього Закону встановлено, що інші терміни використовуються у значеннях, визначених законами з питань оподаткування або іншими законами, що не суперечать таким законам та цьому Закону у частині визначення термінів. У разі, якщо норми інших законів чи інших законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону.

Преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000р. (далі Закон 2181) передбачено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

За визначенням п. 1.4 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", сфера застосування якого згідно з його преамбулою поширюється на податки і збори (обов'язкові платежі), до переліку яких п.4 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" відноситься у тому числі і податок на доходи фізичних осіб.

Відповідно до п.1.2. цього Закону, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. При цьому, п.1.3. Закону 2181 зазначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Пунктами 2.6., 2.7. Інструкції 290 передбачено, що податкове повідомлення - письмове повідомлення податкового органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену податковим органом у випадках, передбачених законодавством. Податкове повідомлення-рішення є однією з форм податкового повідомлення. Податкове повідомлення-рішення - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо виявленого завищення бюджетного відшкодування, а також обов'язку платника податків:

-          сплатити нараховану або донараховану суму податкового зобов'язання;

-          сплатити суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій (у тому числі пеню за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності) за порушення податкового законодавства та інших нормативно-правових актів, що приймається за результатами перевірок платника податків (у т. ч. камеральних);

-          сплатити суми штрафних санкцій за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання;

-          сплатити штраф за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження;

Таким чином, виходячи з приписів вищевказаних законів та підзаконних нормативно-правових актів, суд вважає, що стягнення податкового боргу у ситуації, яка склалася за цим адміністративним позовом, можливе лише у разі узгодження податкового зобов’язання в порядку, зазначеному статтею 5 Закону 2181, якою також закріплений і порядок оскарження рішень контролюючих органів та визначення податкового боргу і, крім цього, Інструкцією 290, якою визначена форма повідомлення платника податку про обов'язок сплатити суму податкового зобов'язання, визначену податковим органом у випадках, передбачених законодавством.

Також, відповідно до п.1.3 наказу ДПА України від 18.07.05р. № 276 "Про затвердження Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету", облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Відповідно до пункту 3.1 розділу 3 зазначеної Інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

У картках особових рахунків відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків, у тому числі терміни подання розрахунків та терміни сплати; інформація про податкові зобов'язання, нараховані за результатами документальних перевірок; стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, штрафних санкцій, суми податкового боргу та надміру сплачені) та інше.

Згідно з п.п. 10.1 пункту 10 зазначеної Інструкції в особових рахунках платника податків щомісяця підводяться підсумки та виводиться сальдо розрахунків платника з бюджетом (суми податкового боргу та надміру сплачені).

Відповідно до п. 11.3 розділу 11 Інструкції, на суми податкового боргу підрозділом забезпечення податкових зобов'язань органами державної податкової служби формуються податкові вимоги за формою та в порядку, затвердженими наказом ДПА України від 03.07.2001 N 266 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.07.2001 за N 595/5786 (із змінами).

Як вбачається із матеріалів справи та сторонами цей факт не заперечувався, позивачем не були винесені податкові вимоги щодо нарахування та погашення податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб на підставі акту перевірки від 13 квітня 2009 року N3016/23-2/32442295.

Враховуючи викладене та відсутність доказів, які б підтверджували факт узгодження податкових зобов’язань відповідача у спірних правовідносинах, суд вважає, що в задоволені позивних вимог необхідно відмовити в повному обсязі, з огляду на їх недоведеність.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволені позову Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення заборгованості – відмовити.

Постанова в повному обсязі виготовлена 28.10.2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Козаченко А.В.