Постанова № 6827554, 14.10.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2009
Номер справи
2а-14708/09/0570
Номер документу
6827554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2009 р.                                                                       справа № 2а-14708/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Кірієнка В.О.

при секретарі                                                  Ломиног А.М.

за участю:

представників позивача: Стеценко О.В.

представника відповідача: Молчанова Л.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УТН - Восток» до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі міста Донецька про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004422303/1452/23-313/32183378/5697/10 від 10.06.2009р., -

В С Т А Н О В И В:

                                                                                                                                  

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «УТН-Восток» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі міста Донецька про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004422303/1452/23-313/32183378/5697/10 від 10.06.2009р .

Свої вимоги мотивував наступними обставинами, 28.04.2009 року податковим органом була проведена планова документальну перевірка ТОВ «УТН-Восток» з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки складено акт № 1183/05/61/23/32183378 від 06.05.2009 року, у якому стверджується про невідповідність суми готівки коштів на місці проведення розрахунків суми коштів, що зазначена в денному звіті РРО, відсутність використаної книги обліку розрахункових операцій в господарській одиниці, що свідчить про порушення п.12 ст.3 ЗУ «Про застосування ре статорів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року.

На підставі зазначеного акту перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.06.2009 року № 0004422303/1452/23-313/32183378/5697/10, яким визначено суму штрафних санкцій у розмірі 995013,80 грн.

Рішенням ДПА у Донецькій області по результатам розгляду скарги № 13541/10/25-013-5 від 04.08.2009р. рішення № 0004422303/1452/23-313/32183378/5697/10 від 10.06.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій ТОВ «УТН – Восток» залишено без змін, а скарга без задоволення.

Позивач не погоджується із зазначеним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій та просить їх скасувати.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнали, суду надали письмові заперечення та доповнення до заперечень, вказали, що позов необґрунтований та задоволенню не підлягає. Просили у задоволені позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників осіб, яки приймали участь у розгляді справи, дослідивши в судовому засіданні зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає встановленим наступне.

ТОВ «УТН-Восток» є юридичною особою, зареєстрованою рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради 21.11.2002 року та яка перебуває на податковому обліку в ДПІ у Будьонівському районі міста Донецька.

Свою діяльність позивач здійснює на підставі Статуту.

28.04.2009 року ДПА у Днепропетровській області проведено перевірку ТОВ «УТН-Восток» господарської одиниці АЗС № 11, що розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, Новомоськовський район, с. Троїцьке, в. Пушкіна, 1 з питань дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

У акті перевірки № 1183/05/61/23/32183378 від 06.05.2009 року вказані наступні порушення: здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку на загальну суму 497506,90 грн., що свідчить про порушення п.12 ст.3 ЗУ «Про застосування ре статорів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року.

Позивач не погоджується із рішенням про застосуванням штрафних (фінансових) санкцій № 0004422303/1452/23-313/32183378/5697/10 від 10.06.2009р., яким визначено суму штрафних санкцій у розмірі 995013,80 грн., та вважає, що відповідачем порушуються його права, свободи та інтереси, у зв’язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Проблемою даного спору є питання щодо правомірності застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій.

Статтями 8, 9, 10 ЗУ «Про державну податкову службу» визначені функції органів державної податкової служби, до яких належить, зокрема, здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Пунктом 1 ст.11 зазначеного закону визначені права органів державної податкової служби щодо здійснення документальних невиїзних перевірок (на підставі поданих декларацій, звітів та інших документів, пов’язаних з нарахуванням і сплатою податків т зборів (обов’язкових платежів), незалежно від способу їх подачі), а також планових та позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів). Отже, документальні невиїзні та планові і позапланові виїзні перевірки діяльності суб’єктів підприємницької діяльності стосуються своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів).

Водночас, ст. 11-1 закону визначені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів). Зокрема, плановою перевіркою вважається перевірка, яка передбачена у планах роботи органу державної податкової служби.

Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не є законом, пов’язаним із нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов’язкових платежів), а регулює правовідносини суб’єктів підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Як вбачається із ст.ст. 15-16 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки, книги обліку розрахункових операцій, здійснюється у порядку, передбаченому законодавством України.

Таким чином, поняття планових та позапланових виїзних перевірок, визначених ст..11-І ЗУ «Про державну податкову службу» не поширюються на перевірки щодо дотримання вимог ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

У межах повноважень, визначених ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», органи державної податкової служби проводять планові перевірки, стосовно додержання порядку проведення розрахункових операцій за товари (послуги) та інших вимог даного Закону, згідно з затвердженими керівництвом податкових органів планами – графіками проведення перевірок, які затверджується у встановленому порядку та узгоджуються з ДПА у Донецькій області.

Органи державної податкової служби при здійсненні контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків, а саме, ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», проводять перевірку на підставі ЗУ «Про державну податкову службу» у межах повноважень, наданих зазначеними законами.

Актом перевірки встановлено, здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку на загальну суму 497506,90 грн. (денний «службовий» Х – звіт з РРО типу Марія ЛТ – МТМ – ПОС, заводський № ВП 5712000146, за 28.04.2009р.).

Так, у відповідності до п. 12 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 цього Закону, встановлено, облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

          Пункт 1 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 року N 246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 р. за N 751/4044, визначає, Це Положення (стандарт) визначає, методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності.

          Пунктом 2 наведеного Положення, передбачено норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі - підприємства) незалежно від форм власності (крім бюджетних установ).

          Відповідно до п. 8 цього Положення, визначено, що придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.

          Відповідно до п.п. 14.3 п. 14 «Про затвердження Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах та організаціях України, затвердженої наказом Наказ Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року N 281/171/578/155, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за N 805/15496, бухгалтерська служба підприємства здійснює кількісно грошовий облік нафти та нафтопродукти.

Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.99р. № 996-XIV, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Пунктами 1,3,5 ст.9 цього Закону, передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

У судовому засіданні встановлено та підтверджено окрім пояснень представника позивача іншими доказами у їх сукупності, що накладні на товар, який виставлений на АЗС, відповідно зараховано на баланс підприємства, знаходився в бухгалтерської службі офісу ТОВ «УТН – Восток» за адресою: м. Дніпропетровськ, пр.. Гагаріна, 115.

          Як вбачається із акту перевірки, працівниками ДПА в Дніпропетровської області не зазначено, на підставі яких даних вони дійшли до висновку про реалізацію товару, що не облікований у встановленому законом порядку. Крім цього, сторонами не спростовується той факт, що до бухгалтерської служби ТОВ «УТН – Восток» будь-яких запитів щодо надання відповідної інформації та документів від податкового органу не надходило.

Таким чином, суд вважає, що рішення відповідача є неправомірним, оскільки у судовому засіданні відповідачем не надано доказів того, що під час перевірки посадові особи податкового органу діяли у межах та у спосіб передбачений законодавством України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що відповідачем неправомірно застосовано до позивача ТОВ «УТН-Восток» фінансові санкції, у зв’язку із чим, є підстави для скасовування зазначених рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України

Ні підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «УТН-Восток» до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі міста Донецька про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, задовольнити.

Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004422303/1452/23-313/32183378/5697/10 від 10.06.2009 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УТН – Восток» (83030, м. Донецьк, в. Майська, 86а) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 14 жовтня 2009 року у присутності представників сторін.

Повний текст постанови буде виготовлений 19 жовтня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Кірієнко В.О.