
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2017 року Чернігів Справа № 825/577/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Клопот С.Л.
за участю секретаря Роговець М.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника третьої особи ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Куликівські аграрні інвестиції" до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Тетяни Василівни, Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради, треті особи, які не мають самостійних позовних вимог, на стороні відповідача: ОСОБА_4, Товариство з обмеженою відповідальністю "Горбів Агро" про визнання протиправним та скасування рішення , -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство «Куликівські аграрні інвестиції» (далі - ПП «Куликівські аграрні інвестиції») звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Тетяни Василівни, Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради, треті особи, які не мають самостійних позовних вимог, на стороні відповідача: ОСОБА_4, Товариство з обмеженою відповідальністю "Горбів Агро", в якому просить суд, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради області Прус Тетяни Василівни - індексний 32038692 від 25.10.2016 про реєстрацію права оренди земельної ділянки, відповідно до укладеного між ТОВ «ГОРБІВ-АГРО» та ОСОБА_4 за № р613 від 28.08.2016.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що Державний реєстратор Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В., з метою недопущення подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку був зобов'язаний направити запит до відділу Держгеокадастру саме стосовно наявності/відсутності існуючих та чинних на момент прийняття оспорюваного рішення договорів оренди земельних ділянок за іншими суб'єктами господарювання як в електронних, так і на паперових носіях такої інформації.
Вказана дія нею здійснена не була, що призвело до подвійної реєстрації права оренди у відношенні двох осіб на одну і ту саму земельну ділянку.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Державний реєстратор Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Тетяни Василівни у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Представник Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ «ГОРБІВ-АГРО» в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які приєднанні до матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 01 березня 2008 року між позивачем та ОСОБА_4 (надалі - Орендодавець, третя особа-1) було укладено договір оренди землі (надалі - Договір), за умовами якого Орендодавець передає, а позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 2,99 га, яка розташована в адміністративних межах Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, кадастровий номер - НОМЕР_1 (надалі - Земельна ділянка).
Договір набирає чинності після його підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 43 Договору). Строк дії Договору становить 10 (десять) років.
Державну реєстрацію Договору проведено 25 квітня 2008 року відділом Держкомзему у Куликівському районі Чернігівській області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040883500263, що підтверджується відповідною відміткою на останньому аркуші Договору.
Договір, протягом його дії, не був достроково припинений чи визнаний судом недійсним, а відтак - є чинним на сьогоднішній день.
21 серпня 2015 року між позивачем та третьою особою-1 було укладено додатковий договір до Договору оренди землі від 01 березня 2008 року (надалі Додатковий договір), за яким сторони збільшували розмір орендної плати.
28 грудня 2016 року позивач отримав рішення за № 33227871 про відмову позивачу в реєстрації права оренди, оскільки право оренди земельної ділянки було здійснено відповідачем- 1 за третьою особою- 2.
В січні 2017 року позивач отримав Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за номером 78521436 від 20.01.2017 (надалі - Довідка).
Виходячи з інформації вказаної у Довідці 78521436 від 20.01.2017 Відповідачем-1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень було внесено запис про державну реєстрацію іншого речового права, номер запису про інше речове право 17083099, дата державної реєстрації 21.10.2016, підстава виникнення іншого речового права - договір оренди землі № р613 від 28.08.2016 між ОСОБА_4 та ТОВ «ГОРБІВ АГРО»; підстава внесення запису - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 32038692 від 25.10.2016; вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки строком на 10 років; кадастровий номер земельноїділянки-НОМЕР_1.
Згідно законодавства, яке діяло в період укладення Договору, обов'язковою умовою для набрання чинності договором оренди землі було вчинення його державної реєстрації (ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оренду землі» в редакції станом на час укладання договору оренди).
Відповідно до частини 1 статті 210 Цивільного кодексу України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Державну реєстрацію Договору було здійснено 25 квітня 2008 року, про що свідчить відповідний запис на останній сторінці Договору.
Таким чином, останнім днем строку дії Договору є 28 квітня 2018 року.
Відповідно до пункту 37 Договору, дія Договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки мотивів суспільної необхідності, в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря.
За пунктом 38 Договору, дія Договору припиняється шляхом його розірвання: за взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
За приписами статті 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Третя особа-1 до позивача з пропозицією достроково припинити дію Договору не зверталась. Позивач своєї згоди на дострокове припинення дії Договору не надавав.
За таких підстав, Договір на сьогоднішній день є чинним.
Договором передбачено, що орендодавець зобов'язується не вчиняти дій, що перешкоджали б орендареві користуватися земельною ділянкою.
Згідно приписів статті 17 Закону України «Про оренду землі» об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Право оренди земельної ділянки за третьою особою-2 було зареєстровано відповідачем-1 25 жовтня 2016 року.
Тобто, саме з цього моменту земельна ділянка вважається переданою в користування третьої особи -2.
Однак, позивачем земельна ділянка з користування третій особі-1 не поверталась, а отже, реєстрація права оренди земельної ділянки за третьою особою-2 зумовила ситуацію одночасного існування права користування земельною ділянкою за двома особами, що є порушенням чинного законодавства України.
Договір на сьогоднішній день є чинним,, його реєстрація не скасована, внаслідок чого має місце подвійна реєстрація прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами.
Дані правовідносини регулюються Земельним кодексом України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952 та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно пункту 5 статті 126 Земельного кодексу України (в редакції на час реєстрації Договору) право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до Закону.
Типовий договір оренди землі, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, він передбачає обов'язкову наявність у договорі запису з вказівкою, в якому органі державної реєстрації за місцем розташування земельної ділянки зареєстрований цей договір із зазначенням про вчинення про це у Державному реєстрі земель запису з вказівкою дати та номеру цього запису, що має посвідчуватися печаткою (за наявності печатки) та підписом та ініціалами та прізвищем посадової особи, яка провела державну реєстрацію.
На момент укладення Договору реєстрація договорів оренди земельних ділянок здійснювалась в Державному реєстрі земель.
Згідно зі статтею 202 Земельного кодексу (в редакції що діяла на момент укладення договору оренди землі) державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.
Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.
Особливості внесення та виключення до/з Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі було врегульовано Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженого Наказом Державного комітету по земельних ресурсах України від 02.07.2003 за №174 (надалі - Порядок), який діяв до 07.07.2012 .
Так, пунктом 4.2. Порядку передбачалось, що державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-ІV (далі - Закон), та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначено Законом.
За змістом ч. 3 ст. 3 Закону (в редакції від 06.10.2016 ) речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня. 2013 року, визнаються дійсними за наявності таких умов, реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 Закону (в редакції від 06.10.2016) передбачено, що державній реєстрації підлягає право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.
Відповідно до статті 26 Закону записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 22.02.2012 затверджено «Порядок надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та пре зареєстровані речові права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру» та «Порядок надання органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, органу державної реєстрації прав доступу до перегляду кадастрових карт (планів)», норми яких щодо порядку надання інформації про земельні ділянки кореспондуються із Законом № 1952-ІV.
Пунктом ч. 3 ст. 10 Закону (в редакції від 06.10.2016) зазначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Однак, відповідач-1 наявність/відсутність суперечностей між заявленими правами та вже зареєстрованими правами на Земельну ділянку не перевірив, чим допустив прийняття передчасного, а тому незаконного рішення.
Крім того, відповідно до листа Державної реєстраційної служби України №2951/05-15-13 від 06.08.2013 «Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами», з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, сформовану в результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
На сьогоднішній день в Україні не існує єдиної бази, за допомогою якої можна встановити реєстрацію прав, які виникли та зареєстровані до 01.01.2013.
Поряд з цим, відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до 01.01.2013, не може позбавляти особу цього права.
Також, виходячи з Листа Державної реєстраційної служби України №2951/05-15-13 від 08 серпня 2013 року «Щодо запобігання випадкам подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами» права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої ним же законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Таким чином, відповідач з метою уникнення подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку був зобов'язаний направити запит до відділу Держгеокадастру саме стосовно наявності/відсутності існуючих та чинних на момент прийняття оспорюваного рішення договорів оренди земельних ділянок за іншими суб'єктами господарювання як в електронних, так і на паперових носіях такої інформації, що Відповідачем зроблено не таких умов, реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Однак, відповідач-1 наявність/відсутність суперечностей між заявленими правами та вже зареєстрованими правами на земельну ділянку не перевірив, чим допустив прийняття передчасного, а тому незаконного рішення.
Зважаючи на наведене вище, судом встановлено, що рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради області Прус Тетяни Василівни - індексний 32038692 від 25.10.2016 про реєстрацію права оренди земельної ділянки, відповідно до укладеного між ТОВ «ГОРБІВ-АГРО» та ОСОБА_4 за № р613 від 28.08.2016 є протиправним і підлягає скасуванню.
Судові витрати необхідно стягнути на користь позивача з Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради, в повному обсязі.
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити в повіному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради області Прус Тетяни Василівни - індексний 32038692 від 25.10.2016 про реєстрацію права оренди земельної діляики, відповідно до укладеного між ТОВ «ГОРБІВ-АГРО» та ОСОБА_4 за № р613 від 28.08.2016 .
Стягнути з Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради на користь Приватного підприємства "Куликівські аграрні інвестиції" судові витрати у сумі 1600 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.Л. Клопот