КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду
28 липня 2017 року 810/1631/17
Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю представників позивача розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві клопотання відповідача про передачу адміністративної справи за підсудністю у адміністративній справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ДС ПРОМ ГРУП" до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області та просить визнати протиправною та скасувати постанову від 18.04.2017 №З-1804/1/1804/9-и.
На адресу суду надійшло клопотання про передачу даної справи за підсудні до Броварського міськрайонного суду Київської області, оскільки окружним адміністративним судам не підсудні справи, в яких відповідачем є Відділ державного архітектурно-будівельного контролю, оскільки останній утворюється при органах місцевого самоврядування та є їх складовою частиною.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував щодо передачі даної справи за підсудністю до місцевого суду, оскільки предметом доказування у справі, яка розглядається, є протиправність постанови органу державної влади про притягнення юридичної особи до відповідальності у вигляді накладення відповідного штрафу за порушення у сфері містобудування, а не притягнення особи до юридичної відповідальності, а тому підсудність такої справи відноситься до окружного адміністративного суду.
Вважає, що аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від № К/800/38958/15.
Заслухавши пояснення представників позивача, розглянувши клопотання відповідача, дослідивши матеріали справи суд вважає за необхідне вказати наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивач звернувся із позовом до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області про визнання протиправною та скасування постанови № 3-1804/1 /1804/9-и про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.04.2017.
Відповідно до положень ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв’язку з здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв’язку з публічним формуванням суб’єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Положення п.2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відносить до органів державного архітектурно-будівельного контролю виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до п.1 Примірного положення «Про органи державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №671, орган державного архітектурно-будівельного контролю утворюється як структурний підрозділ Київської та Севастопольської міськдержадміністрації та як виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Таким чином, окружним адміністративним судам не підсудні справи, в яких відповідачем є Відділ державного архітектурно-будівельного контролю, оскільки останній утворюється при органах місцевого самоврядування та є їх складовою частиною.
На підставі приписів п.2 ч. 1 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Враховуючи зазначене розгляд даної справи Київським окружним адміністративним судом виключається, а справу необхідно передати за предметною підсудністю на розгляд Броварському міськрайонному суду Київської області.
Суд вважає хибним посилання представника позивача на рішення Вищого адміністративного суду України від № К/800/38958/15 про те, що справу має розглядати адміністративний суд.
Як вбачається зі змісту ухвали Вищого адміністративного суду України від № К/800/38958/15, відповідачем по вказаній справі є Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області.
Згідно ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 №586-XIV Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Отже, Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області не являється органом місцевого самоврядування, і тому в силу положення п.1 ч.2 ст.18 КАС України оскарження рішень орган державного архітектурно-будівельного контролю, їх органів здійснюється до окружного суду.
Однак, в даній справі позивачем оскаржується не рішення органу державного архітектурно-будівельного контролю, а саме органу місцевого самоврядування.
Положеннями частини 5 статті 22 КАС України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою.
Таким чином суд вважає за необхідне адміністративну справу №810/1631/17 передати для розгляду до Броварського міськрайонного суду Київської області.
Керуючись статтями 18, 19, 22, 160, 165, 202 КАС України, суд
у х в а л и в:
1. Адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ДС ПРОМ ГРУП" до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області про визнання протиправною та скасування постанови передати на розгляд до Броварського міськрайонного суду Київської області.
2. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала складена у повному обсязі та підписана 01.08.2017.
Суддя Щавінський В.Р.