
Справа № 712/10102/17
Провадження № 2-а/712/716/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.08.2017 м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Троян Т.Є., розглянувши матеріали за адміністративним позовом Приватного підприємства «Міськбуд-Плюс» до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, треті особи: Черкаська міська рада, виконавчий комітет Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство «Міськбуд-Плюс» звернулося в суд з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, треті особи: Черкаська міська рада, виконавчий комітет Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати відмову департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по вул. Менделеєва, 4 в місті Черкаси на будівництво будинку відпочинку (готельного типу) від 31.05.2017 року. №22-346-арх та зобов’язати Управління містобудування Черкаської міської ради надати позивачу містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки по вул.Менделєєва, 4 в м.Черкаси на будівництво будинку відпочинку (готельного типу).
Згідно пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, іншими суб’єктами, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
При цьому визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є характер спірних правовідносин, а спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.
Згідно змісту заявлених вимог, предметом спору є відмова департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по вул. Менделеєва, 4 в місті Черкаси на будівництво будинку відпочинку (готельного типу) від 31.05.2017 року. №22-346-арх.
За змістом вказаної відмови, вона мотивована тим, що у позивача відсутній дозвіл Орендодавця комплексу будівель – Обласного комунального підприємства «Готельний комплекс «Дніпро» Черкаської обласної ради відповідно до п.6.3 та п.6.4 Договору оренди комплексу будівель та споруд від 07.05.2012 року, який укладено між позивачем та Обласним комунальним підприємством «Готельний комплекс «Дніпро» Черкаської обласної ради.
Таким чином, фактично предметом спору у даній справі є виконання чи невиконання умов цивільно-правової угоди (Договору оренди комплексу будівель та споруд від 07.05.2012 року), укладеной між позивачем та Обласним комунальним підприємством «Готельний комплекс «Дніпро» Черкаської обласної ради.
Згідно статті 2 Господарського кодексу України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Статтею 3 Господарського кодексу України визначено, зокрема, що сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини. Господарсько-виробничими є майнові та інші відносини, що виникають між суб'єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності. Під організаційно-господарськими відносинами у цьому Кодексі розуміються відносини, що складаються між суб'єктами господарювання та суб'єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю.
Відповідно до частини першої статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Зважаючи на суб’єктний склад, зміст та суть спірних правовідносин, суд роз’яснює позивачу його право на звернення з цим позовом до суду в порядку господарського судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Отже, наявні правові підстави для відмови у відкритті провадження у даній справі.
Частиною шостою статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Керуючись статтями 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Приватного підприємства «Міськбуд-Плюс» до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, треті особи: Черкаська міська рада, виконавчий комітет Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
Роз’яснити позивачу його право на звернення до суду із цим позовом в порядку господарського судочинства. Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали
Суддя Т.Є.Троян