Рішення № 68264055, 07.08.2017, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
07.08.2017
Номер справи
914/1001/17
Номер документу
68264055
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.08.2017р. Справа № 914/1001/17

За позовом: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів,

до відповідача: Приватного підприємства «Захід ЛП», м. Львів,

про: стягнення в розмірі 7 334,93 грн.

Суддя М. Синчук

при секретарі Карась Х.

За участю представників:

позивача: не зявився;

відповідача: не зявився.

На розгляд господарського суду Львівської області подано позовну заяву Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Приватного підприємства «Захід ЛП» про стягнення заборгованості в розмірі 7 334,93 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач у порушення умов договору №225-13 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення від 16.09.2013 р. свого обовязку з своєчасної оплати орендної плати не виконав, наведене стало підставою для звернення позивача до суду з вимогою про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 7 334,93 грн.

Ухвалою суду від 24.05.2017 р. порушено провадження у справі, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 07.06.2017 р.

В судове засідання 07.06.2017 р. представник позивача з'явився, надав усні пояснення у справі. На виконання вимог ухвали суду, через канцелярію суду, подав довідку від 07.06.2017 р. б/н про відсутність тотожного спору між тими ж сторонами і з того ж предмету спору. Через канцелярію суду, подав клопотання про продовження строку розгляду справи.

В судове засідання 07.06.2017 р. представник відповідача не з'явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом. Про причини неявки в судове засідання не повідомив. Вимог ухвали суду від 24.05.2017 р. не виконав. Поштове повідомлення з ухвалою господарського суду Львівської області від 24.05.2017 р., направлене на адресу відповідача, повернулось до суду з відміткою: «За закінченням встановленого строку зберігання».

Ухвалою суду від 07.06.2017 р. розгляд справи відкладено на 07.08.2017 р. Строк розгляду справи продовжено.

19.07.2017 р., до канцелярії господарського суду Львівської області, від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у звязку із перебуванням уповноваженого представника позивача у відпустці.

В судове засідання 07.08.2017 р. представник позивача не зявився.

В судове засідання 07.08.2017р. представник відповідача не зявився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом. Про причини неявки в судове засідання не повідомив. Вимог ухвали суду від 24.05.2017 р. не виконав. Поштове повідомлення з ухвалою господарського суду Львівської області від 07.06.2017 р., направлене на адресу відповідача, повернулось до суду з відміткою: «За закінченням встановленого строку зберігання».

Розглянувши клопотання позивача про відкладення розгляду справи, суд відхивив його, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Такими обставинами, зокрема, є нез'явлення в засідання представників сторін, неподання ними витребуваних доказів, необхідність витребування нових доказів та інше.

Судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення учасників процесу про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10 грудня 2002 року №75 (з подальшими змінами), а тому суд вважає можливим розглядати справу за наявними в ній матеріалами, як це передбачено статтею 75 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України).

Стаття 22 ГПК України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору. Статтею 77 ГПК України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Господарський суд, з урахуванням обставин конкретної справи, може не брати до уваги доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у звязку з відсутністю його представника (з причин повязаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т.п.).

Суд зазначає, що надання повноважень на представництво інтересів сторін в процесі не обмежено будь-яким колом осіб. Відпустка представника управління комунальної власності та велика завантаженість юристів управління не може бути достатньою підставою для відкладення розгляду справи, таким чином судом відхиляється клопотання позивача про відкладення розгляду справи.

Оскільки всі учасники судового процесу були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про відмову від позову позивач не заявив, суд дійшов висновку про можливість розгляду позовної заяви по суті в судовому засіданні 07.08.2017 року за відсутності представників сторін.

Відповідно до п.3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представників сторін, оскільки про місце, час та дату розгляду справи останні повідомлені належно, проте не скористалися правами передбаченими діючим господарським процесуальним законодавством, а також в матеріалах справи достатньо необхідних господарському суду документів для прийняття обґрунтованого та правомірного рішення.

Згідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, повно та обєктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

16.09.2013 р. між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, правонаступником якого є управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (далі - Позивач) та Приватним підприємством "Захід ЛП" (далі - Відповідач) укладено договір від № 225-13 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення (далі - Договір).

Відповідно до розділу 7 Договору термін дії договору встановлюється на 3 роки.

Відповідно до п. 2.1.1 предметом цього договору є надання Орендодавцем Орендареві права на тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності для розміщення малої архітектурної форми площею 65,0 кв. м. (тротуар, газон, тощо) за адресою: м. Львів, вул. О. Довженка - просп. ОСОБА_1.

Відповідно до п. 3.2. Договору орендар сплачує орендодавцеві плату за користування обєктом площею 65,0 кв.м. щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі (35,0*65,0*27*12*0,0084)/12*1,2=619,17 грн за місяць, у тому числі ПДВ 103,20 грн.

Згідно п. 3.3. Договору ставка плати за користування обєктом та розміри орендованої площі встановлюються сторонами при укладенні цього Договору і не можуть бути нижчими від розрахункових ставок та розмірів площі, визначених у п. 3.2 цього Договору. Розрахункові ставки орендної плати щорічно на кожен наступний рік визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік.

Пунктом 2.2.2 Договору визначено обовязок Орендаря своєчасно та в повному обсязі сплачувати Орендодавцю вартість оренди окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності за діючими на день сплати розрахунковими ставками, визначеними згідно з Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення.

Згідно з Довідкою про заборгованість, станом на 18.04.2017 р. допущено заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 7 334,93 грн.

Відповідно до п. 4.1. Договору у разі протермінування платежів, передбачених у п. 3.2. Договору орендар сплачує на користь орендодавця пеню від суми протермінуваного платежу за кожен день протермінування згідно з діючим на цей період законодавством, але не вище подвійної облікової ставки НБУ.

Станом на день розгляду справи судом, відповідач заборгованість з орендної плати в розмірі 7 334,93 грн не погасив, доказів зворотнього суду не надано.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст. 6 Цивільного кодексу України(далі - ЦК України), сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України ).

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 ГК України, орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Згідно із ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 16.09.2013 р. між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, правонаступником якого є управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (далі - Позивач) та Приватним підприємством "Захід ЛП" (далі - Відповідач) укладено договір від № 225-13 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення.

Відповідно до ч.1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом

Згідно з ч.6 ст.283 ГК України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.11 ЦК України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки. Підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст.174 ГК України, господарські зобовязання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до п.1 ст.509 ЦК України, зобовязанням є правовідношення, в якому одна особа (боржник) зобовязана вчинити на користь іншої особи (кредитора) певну дію, як-от: передати майно, сплатити гроші та інше або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.

Відповідно до п. 3.2. Договору орендар сплачує орендодавцеві плату за користування обєктом площею 65,0 кв.м. щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі (35,0*65,0*27*12*0,0084)/12*1,2=619,17 грн за місяць, у тому числі ПДВ 103,20 грн.

Згідно п. 3.3. Договору ставка плати за користування обєктом та розміри орендованої площі встановлюються сторонами при укладенні цього Договору і не можуть бути нижчими від розрахункових ставок та розмірів площі, визначених у п. 3.2 цього Договору. Розрахункові ставки орендної плати щорічно на кожен наступний рік визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік.

Пунктом 2.2.2 Договору визначено обовязок Орендаря своєчасно та в повному обсязі сплачувати Орендодавцю вартість оренди окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності за діючими на день сплати розрахунковими ставками, визначеними згідно з Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення.

Згідно з Довідкою про заборгованість, станом на 18.04.2017 р. допущено заборгованість орендної плати в розмірі 7 334,93 грн.

Згідно з ч.1 ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошових зобовязань.

Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст.287 ГК України, орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном яке є у комунальній власності.

Відповідно до Положення про управління комунальної власності департамент економічного розвитку Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 02.12.2016 № 1125, Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (надалі - управління) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 26.05.2016 № 505 Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів", утвореним відповідно до Закону України Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до п.п.2.1, 2.2 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради основними завданнями управління є: виконання функцій органу управління майном комунальної власності територіальної громади м. Львова; передача в оренду, відчуження майна комунальної власності територіальної громади м. Львова.

Згідно з п.1.4 Положення управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, кутовий штамп та бланк встановленого зразка.

Відповідно до Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009 № 2451, укладення договорів оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на окремих конструктивних елементах благоустрою комунальної власності, справляння орендної плати здійснює управління комунальної власності департаменту економічної політики. Зазначеною ухвалою затверджено форму договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення.

Відповідно до п.1.2. дане Положення розроблене з метою визначення порядку справляння орендної плати за окремі конструктивні елементи благоустрою комунальної власності та встановлення відповідальності за несвоєчасну сплату орендної плати або ухилення від неї.

Згідно з п. 1.5. Орендодавцем окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення є управління комунальної власності.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, заборгованість відповідача згідно Договору №225-13 від 16.09.2013 р., станом на 18.04.2017 р. з сплати орендної плати становить 7 334,93 грн.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 7 334,93 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати у справі на підставі ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 82, 84, 85, 116 ГПК України, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Захід ЛП» (79026, м. Львів, вул. Панаса Мирного, б. 15, кв.1А, ідентифікаційний код 37965248) на користь Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Галицька, 15; ідентифікаційний код 25558625) 7 334,93 грн заборгованості та 1 600,00 грн судового збору.

3. Наказ видати згідно ст.116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя Синчук М.М.