
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 серпня 2017 р. № 820/2824/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Самігулліної К.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Харківської міської ради до Приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 прозобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Харківська міська рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 скасувати реєстрацію шляхом внесення запису про скасування державної реєстрації щодо об'єкту нерухомого майна: гаражу загальною площею 90,86 кв.м, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 868962063101 по вул. Манченківській, 3 у м.Харкові, зареєстрованого на підставі договору купівлі-продажу від 04.07.2016 р. №1181, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 30305690 від 04.07.2017 р. 17:10:04, приватний нотаріус ОСОБА_6, Харківський міський нотаріальний округ, Харківська обл.; судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04.07.2016 року приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 30305690, гаражу, який розташований за адресою: м.Харків, вул. Манченківська, 3, площею 90,86 кв.м. за ОСОБА_3 Рішенням Київського районного суду міста Харкова від 07.02.2017 року у справі №640/15880/16-ц, залишеного без змін ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 07.06.2017 року, визнано недійсним та скасовано договір купівлі-продажу гаражу площею 90,86 кв.м. по вулиці Манченківській, 3 у м.Харкові від 04.07.2016 року №1181, укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_3
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Звертаючись до відповідача з цим позовом через адміністративний суд, а не безпосередньо до відповідача, Харківська міська рада намагається відновити свої права, оскільки відповідач з настанням підстави, передбаченої ч. 2 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав), не вніс до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації прав на гараж.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи та вимоги заявленого позову та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач - Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_6, у судове засідання не прибув, повноважного представника не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України (а.с.52), правом надати письмові заперечення не скористався, клопотань про відкладення розгляду справи суду не надсилав.
Треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, у судове засідання не прибули, повноважних представників не направили, про дату, час і місце судового засідання повідомлені судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України (а.с.47, 48, 49-51), письмових пояснень чи заперечень проти позову суду не надсилали.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 04.07.2016 року приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 прийнято рішення індексний номер 30305690 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень - права власності на об'єкт нерухомого майна - гаражу по вул. Манченківській, 3 у м.Харкові за ОСОБА_3 та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. (а.с.9).
Підставою внесення спірного запису слугував договір купівлі-продажу гаражу, який розташований за адресою: м.Харків, вул. Манченківська, 9, площа якого складає 90,86 кв.м., укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 від 04.07.2016 року №1181.
В подальшому, рішенням Київського районного суду міста Харкова від 07.02.2017 року у справі №640/15880/16-ц, залишеного без змін ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 07.06.2017 року, задоволено позовні вимоги Харківської міської ради, визнано недійсним та скасовано договір купівлі-продажу гаражу площею 90,86 кв.м. по вулиці Манченківській, 3 у м.Харкові від 04.07.2016 року №1181, укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.15-16, 17-18).
В обґрунтування позовних вимог при розгляді справи №640/15880/16-ц, Харківська міська рада посилалась на те, що рішенням Київського районного суду м. Харкова від 25.01.2016 року у справі №640/20863/15-ц, було задоволено позовні вимоги ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про поділ спільного майна подружжя, визнано за ОСОБА_4 право власності на гараж площею 90,86 кв.м. по вул. Манченківській, б. 3, у м. Харкові. Приймаючи рішення про визнання права власності на самочинно збудоване майно без наявності у позивача наданого уповноваженим органом територіальної громади, дозволу на збереження об'єкта самочинного будівництва та надання земельної ділянки під уже збудоване нерухоме майно, суд фактично взяв на себе обов'язки та повноваження територіальної громади. На підставі договору купівлі-продажу від 04.07.2016 року, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2, право власності на гараж площею 90,86 кв.м. по вул. Манченківській, б. 3, зареєстровано за ОСОБА_5 Разом з тим, рішенням апеляційного суду Харківської області від 31.08.2016 року скасовано рішення Київського районного суду м. Харкова від 25.01.2016 р. в частині задоволення вимог про визнання права власності на гараж за ОСОБА_4 Скасування рішення Київського районного суду м. Харкова від 25.01.2016 р., яке слугувало підставою для реєстрації права власності за ОСОБА_4 та подальшого укладення договору купівлі-продажу від 04.07.2016 р., є підставою для визнання останнього недійсним. Зазначаючи, що ОСОБА_4, будучи обізнаною про наявність апеляційної скарги, знаючи про перешкоди, які можуть виникнути після прийняття рішення у вказаній справі, навмисно продала гараж для уникнення подальшої відповідальності. Вказаний гараж є об'єктом самочинного будівництва, який знаходиться на земельній ділянці комунальної власності, чим порушуються інтереси Харківської міської ради щодо розпорядження власним майном. Вчиненням відповідного правочину порушено публічний порядок, оскільки ОСОБА_4 розпорядилась земельною ділянкою під гаражем, яка є власністю Харківської міської ради, що є порушенням інтересів територіальної громади м. Харкова.
Посилаючись на відсутність законодавчої можливості звернутися у якості заявника безпосередньо до суб'єкта державної реєстрації щодо внесення запису про скасування державної реєстрації об'єкта нерухомості та відновлення порушеного права територіальної громади на розпорядження комунальною власністю, позивач звернувся з вказаним позов до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст.2 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до статті 182 Цивільного кодексу України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV.
Відповідно до ст.3 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Частиною 1 статті 4 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", встановлено, що державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.
Згідно пункту 1 та 9 частини 1 статті 27 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката та рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, на момент прийняття державним реєстратором - приватним нотаріусом рішення про державну реєстрацію та внесення відповідного запису до Державного реєстру прав щодо реєстрації права власності на спірний гараж від 04.07.2016 року, відповідач діяв в межах, спосіб та на підставі визначених чинним законодавством, що не заперечується позивачем у справі.
Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 26 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Тобто, з моменту набрання законної сили рішенням Київського районного суду міста Харкова від 07.02.2017 року у справі №640/15880/16-ц про визнання недійсним та скасування договору купівлі-продажу гаражу, який розташований за адресою: м.Харків, вул. Манченківська, буд.3 від 04.07.2016 р. №1181, укладеного між ОСОБА_4В, та ОСОБА_3, на підставі якого було проведено державну реєстрацію права власності на вказаний гараж, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно необхідно внести відповідний запис про скасування державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав (крім випадків, коли такі дії здійснюються у порядку, передбаченому статтею 37 цього Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1127 затверджений Порядок державної реєстрації речових прав та їх обтяжень (далі - Порядок).
Відповідно п. 6 Порядку №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: заявник - власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.
Враховуючи, що згідно реєстраційних даних, Харківська міська рада не є власником гаражу, розташованого за адресою: м.Харків, вул. Манченківська, буд.3, остання також не може бути суб'єктом, на підставі звернення якого проводяться реєстраційні дії щодо цього майна.
Харківська міська рада позбавлена можливості звернутись у якості заявника безпосередньо до суб'єкта державної реєстрації прав щодо внесення запису про скасування державної реєстрації цих прав, з метою відновлення порушених прав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскільки, реєстрація за ОСОБА_3, права власності на гараж, яке відповідно до рішення Київського районного суду міста Харкова від 07.02.2017 року не належить йому на праві власності, робить неможливою використання цієї земельної ділянки територіальною громадою міста Харкова для цілей громади, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача.
За таких підстав адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до частини 2 статі 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківської міської ради до Приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Зобов'язати приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 скасувати реєстрацію шляхом внесення запису про скасування державної реєстрації щодо об'єкту нерухомого майна: гаражу загальною площею 90,86 кв.м, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 868962063101 по вул. Манченківській, 3 у м.Харкові, зареєстрованого на підставі договору купівлі-продажу від 04.07.2016 р. №1181, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 30305690 від 04.07.2017 р. 17:10:04, приватний нотаріус ОСОБА_6, Харківський міський нотаріальний округ, Харківська обл.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 14 серпня 2017 року.
Суддя Панченко О.В.