Постанова № 68262047, 10.08.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2017
Номер справи
813/1544/17
Номер документу
68262047
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2017 року справа № 813/1544/17

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Шавель М.М.

за участю:

представника позивача - Гавришко А.М.

представника відповідача - Тенети Н.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Червоноградводоканал" до Червоноградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання дій протиправними і скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в:

Комунальне підприємство "Червоноградводоканал" звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Червоноградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій і скасування податкового повідомлення-рішення від 16.12.2016 р. № 0004251200.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що КП "Червоноградводоканал" не порушувало вимог ст.57 Податкового кодексу України, оскільки сплачувало у 2015 році податкові декларації з податку на додану вартість в іншому порядку, не передбаченому Податковим кодексом України.

Відповідач подав заперечення на позовну заяву, в якому зазначив, що проведеною перевіркою встановлено несвоєчасну сплату КП "Червоноградводоканал" узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість, чим порушило ст.57 Податкового кодексу України, згідно якої платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим кодексом. Посилається на пункт. 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, що у разі платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві, просив задоволити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав наведених в запереченні, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2016 року стягнуто з рахунків позивача податковий борг в сумі 1 513759 грн. на користь державного бюджету. В дану суму ввійшов борг по податкових деклараціях з податку на додану вартість від 19.04.2016 року № 9059751011 та від 19.05.2016 року № 3081028209.

Ухвалою суду від 06.12.2016 року розстрочено виконання постанови від 03.11.2016 року терміном на 3 роки шляхом сплати коштів з грудня 2016 року по жовтень 2019 року в розмірі 42048,79 грн.

Матеріалами справи підтверджується, що працівниками Червоноградської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку дотримання КП "Червоноградводоканал" вимог ст.57 Податкового кодексу України КП "Червоноградводоканал" за період з 19.04.2016 року по 30.11.2016 року.

За результатами перевірки складено акт від 07.12.16 №1539/13-13-12-00-27/00185347.

Згідно вищезазначеного акту перевірки встановлено несвоєчасну сплату КП "Червоноградводоканал" узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість. КП. «Червоноградводоканал" в порушення ст.57 Податкового кодексу України сплатило суму податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із затримкою:

-від 19.04.2016 року № 9059751011, граничний термін сплати 30.04.16, сплачено борг 30.11.16 в сумі 230362 грн.;

- від 19.05.2016 року № 3081028209, граничний термін сплати 30.05.16, сплачено борг 30.11.16 в сумі 113610,9 грн.;

На підставі вказаного акту перевірки за порушення граничного строку узгодженого грошового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного п. 57.1. ПК України та на підставі ст. 126 Податкового кодексу України податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення форми "Ш":

- № 0004251200 від 16.12.2016 року за затримку на 241,184 календарних днів сплати грошового зобов'язання в розмірі 343972,90 грн., зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 68794,58 гривень.

Оцінюючи встановлені обставини та доводи відповідача, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з положення ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обгрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань, свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи ( ч.1 ст.79 КАС України ).

Пунктом 2 ч.1 ст.9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п. 126.1 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Між тим, порядок погашення заборгованості перед бюджетом для підприємств, до яких належить зокрема позивач, здійснюється з урахуванням норм Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"

Відповідно до ч. 1.3., 1.4 ст. 1 Закону № 2711-IV учасники розрахунків - підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих.

Відповідно до п. 7.2., 7.4, 7.5, 7.8 ст.7 Закону № 2711-IV проведення взаєморозрахунків здійснюється шляхом послідовного виконання зобов'язань учасниками розрахунків на підставі відповідних угод та в разі наявності в межах заборгованості, зафіксованої на розрахункову дату, рівних сум заборгованості, що підтверджені при визначенні таких сум.

Проведення взаєморозрахунків на умовах, визначених цим Законом, за участю бюджетів усіх рівнів дозволяється лише на суму заборгованості, що виникла з причин:

- неповного фінансування передбачених державним та/або місцевими бюджетами видатків для розрахунків за енергоносії, спожиті підприємствами, організаціями та установами, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів;

- неповної оплати видатків, передбачених бюджетами всіх рівнів на фінансування пільг та субсидій, встановлених законодавством відносно оплати за енергоносії;

- невиконання зобов'язань з оплати енергоносіїв державними та комунальними підприємствами, у тому числі через невідповідність тарифів на електричну, теплову енергію та газ, що спожиті такими підприємствами, вартості товарів, робіт, послуг, які вони реалізовували, виконували або надавали в межах своєї господарської діяльності, за умов, що величина такої вартості визначалася або встановлювалася органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.

Органи державної податкової служби не мають права відмовити за зверненням учасників розрахунків - платників податків в укладенні договору щодо проведення взаєморозрахунків на умовах, визначених цим Законом.

Порядок проведення взаєморозрахунків встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У сфері погашення різниці в тарифах законодавством України передбачено особливий підхід та обмеження деяких прав органів ДПІ при застосуванні заходів стягнення в порівнянні з іншими категоріями платників.

Між Головним управлінням Державного казначейства України у Львівській області, Головним фінансовим управлінням Львівської облдержадміністрації, фінансовим управлінням Червоноградської міської ради та КП "Червоноградводоканал" укладалися договори про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015р. № 375 про проведення Сторонами договору взаєморозрахунку відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік".

Між Головним управлінням Державного казначейства України у Львівській області, Головним фінансовим управлінням Львівської облдержадміністрації, фінансовим управлінням Червоноградської міської ради та КП "Червоноградводоканал" укладалися договори про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015р. № 375 про проведення Сторонами договору взаєморозрахунку відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2017 рік".

Відповідно до укладених договорів з метою їх реалізації Сторони зобов'язувалися до проведення взаєморозрахунку не вчиняти дій щодо погашення заборгованості, яку передбачалося погасити.

Відповідно до укладених договорів сторона остання (КП "Червоноградводоканал") перераховує до спеціального фонду державного бюджету кошти для погашення податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), в тому числі з дострокового погашення реструктуризованої, розстроченої (відстроченої) заборгованості з податку на додану вартість.

Відповідно до документів, які містяться в матеріалах справи і свідчать про заборгованість державного та місцевого бюджету перед КП "Червоноградводоканал", що були підставою для перерахування субвенції з державного бюджету для організації погашення заборгованості з різниці в тарифах за рахунок погашення податкового боргу КП "Червоноградводоканал" було здійснено погашення податкового боргу в порядку, який не передбачено Податковим кодексом, а в порядку передбаченому Постановою КМУ№375 від 4.06.2015р.

Крім того, як вбачається із поданих платіжних доручень позивачем своєчасно сплачується податковий борг відповідно до ухвали суду про його розстрочення.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що даний адміністративний позов є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.

Відповідно до ст..94 КАС України судові витрати слід стягнути з відповідача в користь позивача.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Червоноградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області щодо нарахування Комунальному підприємству "Червоноградводоканал" штрафних санкцій.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.12.2016 р. № 0004251200.

Стягнути з Червоноградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на користь Комунального підприємства "Червоноградводоканал" судові витрати в сумі 3200 ( три тисячі двісті ) грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови складено та підписано 14 серпня 2017 року.

Суддя Кухар Н.А.