Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 02 жовтня 2009 р. справа № 2а-9829/09/0570 час прийняття постанови: 13.00 Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Бєломєстнова О. Ю. при секретарі Телешові В.О. Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Бєломєстнова О.Ю. при секретарі Телешові В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства « Білозерська ремонтно-експелуатаційна служба «Сонячний» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008р. у сумі 7873,74 грн. та пені у сумі 160,65грн. за участю: представника позивача Чабаненко Є.О. за довіреністю від 08.01.2009р.
представника відповідача Какаріна Л.Г. за довіреністю від 25.06.2009р.
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Білозерська ремонтно-експелуатаційна служба «Сонячний» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008р. у сумі 7873,74 грн. та пені у сумі 160,65грн. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, мотивуючи їх тим, що відповідач в порушення ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не виконав норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів та просив їх задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання з’явився, адміністративний позов не визнав, посилаючись на те, що ПП «БРЕС»Сонячний» щомісячно починаючи з січня 2008р. по вересень 2008р. повідомляло звітами за формою державної статистики звітності №3-ПН Добропільський міський центр зайнятості про наявність 1 вільного робочого місця, на яку можна використовувати працю інваліда.
З жовтня по грудень 2008року вищезазначені звіти не надавались, у зв’язку з припиненням дії договору –доручення № 12 від 01.01.2008р. по здійснюванню послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій і вивезення твердих побутових відходів, укладеного з КП «Добропільська служба єдиного замовника», а також у зв’язку зі змінами кількості штатних працівників Приватного підприємства «Білозерська ремонтно-експелуатаційна служба «Сонячний» до 3 одиниць, що підтверджується штатним розкладом та податковим розрахунком комунального податку за 4 квартал 2008р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд встановив:
Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26.09.2002 р. (із наступними змінами та доповненнями) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому.
Згідно п. 3 зазначеного Положення, одним із завдань Фонду соціального захисту інвалідів є контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Також, відповідно до п. п. 3 п. 4 цього Положення Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені, а також відповідно до п. п. 3 п.5 Положення має право проводити перевірку підприємств щодо реєстрації, подання ними звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, цільового використання наданих Фондом коштів.
Позивач Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідно до п. 9 зазначеного Положення є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, і діє на підставі Положення про Донецьке відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідач Приватне підприємство «Білозерська ремонтно-експелуатаційна служба «Сонячний» є юридичною особою, яка діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 16.06.2007р., і зареєстровано в Єдиному Державному реєстрі підприємств і організацій України за № 34550975..
Відповідно до ст. 7 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Так, згідно ст. 17 цього Закону, метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою ті іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Крім того, відповідно ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачаться зі Звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 13.02.2009 року, що поданий відповідачем позивачу у відповідності до зазначеного Закону і Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 49 осіб; кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” становить 2 особи. Разом з тим, як вбачається із зазначеного вище звіту, фактично на підприємстві працює 1 інвалід.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Таким чином, позивачем, виходячи із даних зазначених у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 13.02.2009 року, було нараховані адміністративно-господарські санкції в розмірі 7873,47 грн., оскільки відповідачем не був виконаний норматив по працевлаштуванню 1 інваліда.
Крім того, статтею 20 Закону „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та п. 4 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.
У зв’язку з цим, станом на 5 червня 2009р., позивач нарахував відповідачеві пеню у розмірі 160,65 грн.
Таким чином загальна сума позову з урахуванням пені становить 7873,47 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів” забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 18 зазначеного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані, зокрема, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарських об’єднаннях, до складу яких входить підприємства громадських організацій інвалідів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарському об'єднанні та підприємствах, що входять до його складу, здійснюється відповідно до Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Мінпраці від 10 лютого 2007 р. N 42.
Згідно з п. 3.1 Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ(річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої Наказом Міністерства праці від 10.02.2007р. № 42 у рядку 01 відображається середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік, яка визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 N 286 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 30.11.2005 за N 1442/11722 (із змінами).
У свою чергу, відповідно до п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Наказом державного комітету статистики України від 28.09.2005р. № 286 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 30.11.2005 № 1442/11722 (із змінами) середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору. Облікова кількість штатних працівників за кожен день має відповідати даним табельного обліку використання робочого часу працівників, на підставі якого визначається кількість працівників, які з'явились або не з'явились на роботу.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем невірно зазначено у Звіті «Про зайнятість і працевлаштування інвалідів" за формою 10ПІ середньооблікова кількість штатних працівників, так як згідно з наданими відповідачем розгорнутим розрахунком та штатним розкладом середньооблікова кількість штатних працівників за 2008р. складає 33 чоловіка.
Як вбачається зі звітів про наявність вакансій станом на 29.01.2008 року, на 29.02.2008 року., на 31.03.2008 року, на 30.04.2008 року, на 29.05.2008 року, на 26.06.2008 року, 25.07.2008 року, на 29.09.2008 року, на 30.09.2008 року, які подавались відповідачем до Добропільського міського центру зайнятості, відповідач повідомляв державну службу зайнятості про наявні вакантні місця для працевлаштування інвалідів. З жовтня по грудень 2008р. зазначені звіти відповідачем не надавалися, у зв’язку з припиненням дії договору –доручення № 12 від 01.01.2008р. по здійснюванню послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій і вивезення твердих побутових відходів, укладеного з КП «Добропільська служба єдиного замовника», а також у зв’язку зі змінами кількості штатних працівників Приватного підприємства «Білозерська ремонтно-експелуатаційна служба «Сонячний» до 3 одиниць, що підтверджується штатним розкладом та податковим розрахунком комунального податку за 4 квартал 2008р.
Крім того, як вбачається з листа Добропільського міського центру зайнятості від 21.07.2009 року № 02-1836 ПП « Білозерська ремонтно-експелуатаційна служба «Сонячний» у 2008 році надавало інформацію про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів на посаду двірника. Крім того, в даному листі зазначено, що Добропільським міським центром зайнятості направлення інвалідам не були видані, тому, що інваліди, які знаходились у них на обліку, не дали згоди на працевлаштування за цією вакансією.
В 2008 році інші інваліди, крім тих які були працевлаштовані, до відповідача з метою прийняття на роботу не зверталися.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Суд вважає, що в 2008 році відповідачем належним чином було виконано свій обов’язок щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а за таких обставин підстави для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів відсутні.
З урахуванням викладених обставин суд відмовляє позивачу в задоволенні позову.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Білозерська ремонтно-експелуатаційна служба «Сонячний» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008р. у сумі 7873,74 грн. та пені у сумі 160,65грн. відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але не подання апеляційної скарги у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання в повному обсязі постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Вступна та резолютивна частина рішення проголошена у судовому засіданні 02 жовтня 2009р. Постанова виготовлена в повному обсязі 07 жовтня 2009р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.