Постанова № 6825573, 17.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2009
Номер справи
2а-4074/09/0570
Номер документу
6825573
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 17 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-4074/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого                                                  судді при секретарі                                                  Овчаренко О.М. розглянувши адміністративну справу за позовом                     Державного підприємства „Шахтарськантрацит” та його Відокремленого підрозділу «Автобаза»

до                     Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську Донецької області

про                     визнання недійсною Вимоги Управління Пенсійного фонду в м. Шахтарську № Ю – 50/44 від 01.06.2008 року.,

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство „Шахтарськантрацит” та його Відокремлений підрозділ «Автобаза» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання частково недійсною Вимоги Управління Пенсійного фонду в м. Шахтарську № Ю – 50/44 від 01.06.2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 1 червня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецьку Донецької області була прийнята вимога № Ю – 50/46 про сплату боргу в сумі 535362,54 грн., у т.ч. недоїмки із страхових внесків 511860,97 грн. фінансові санкції – 16279,43 грн. та пені 7222,14 грн. Позивач сплатив поточні страхові внески за квітень 2008 року в повному обсязі, а відповідач неправомірно зараховував зазначену суму в рахунок сплати фінансових санкцій, пені та недоїмки минулих періодів, з цих підстав, сума недоїмки зазначена в спірній Вимозі визначена невірно, тому Вимога підлягає визнанню недійсною.

В судове засідання представник позивача не з’явився. На адресу суду від позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутністю їх представника, на позовних вимогах позивач наполягає.

В судове засідання представник відповідача не з’явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутність представника відповідача за наявних у матеріалах справи доказів.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою „Камертон”.

Дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство „Шахтарськантрацит” є юридичною особою (ідентифікаційний код 32299510), та у відповідності до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, несе обв’язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Статтею 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р.№ 1058-IV та п. 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного Фонду України № 21-1 від 19.12.2003р. та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у визначені строки, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків; якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.

1 червня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області прийнята Вимога № Ю – 50/44 про сплату боргу в сумі 535362,54 грн., з яких недоїмка за квітень складає 155820,71 грн., фінансові санкції (штрафи) – 16279, 43 грн., пеня – 7222, 14 грн.

Як вбачається з розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень 2008 року, який наданий позивачем до відповідача, загальна сума нарахованих страхових внесків за тарифами 33,2% , 4% становить – 146655,77 грн., за тарифами 2%, 1-5% - 9164,94 грн., а всього – 155820,71 грн., які підприємству необхідно було сплатити у строк до 20.05.2008 року.

Позивач здійснив оплату страхових внесків платіжними дорученнями:

від 19 травня 2008 року № 190 в сумі – 3,00 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 2 % на з/плату за квітень 2008 року;

від 19 травня 2008 року № 193 в сумі – 57,79 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 33,2 % на з/плату за квітень 2008 року;

від 28 травня 2008 року № 239 в сумі – 3290, 47 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 2 % на з/плату за квітень 2008 року;

від 23 травня 2008 року № 17 в сумі – 3222,60 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 2 % на з/плату за квітень 2008 року;

від 23 травня 2008 року № 18 в сумі – 46 322, 11 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 33,2 % на з/плату за 04.2008 року;

від 28 травня 2008 року № 238 в сумі – 30157, 81 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 33,2 % на з/плату за квітень 2008 року;

від 27 травня 2008 року № 226 в сумі – 30157, 70 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 33,2 % на з/плату за квітень 2008 року;

від 27 травня 2008 року № 227 в сумі – 1460,47 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 2% на з/плату за квітень 2008 року;

від 22 травня 2008 року № 200 в сумі – 39198,00 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 33,2% на з/плату за квітень 2008 року;

від 22 травня 2008 року № 201 в сумі – 762,36 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 4% на з/плату за квітень 2008 року;

від 22 травня 2008 року № 202 в сумі – 1188,40 грн., призначення платежу – внески в ПФУ 2% на з/плату за квітень 2008 року;

а всього на суму – 155820,71 грн.

Відповідно до наданих карток особового рахунку ДП «Шахтарськантрацит», станом на момент здійснення зазначених платежів у позивача була наявна недоїмка зі сплати страхових внесків за минулі періоди.

Статтею 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі – недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Частиною 5 статті 106 вказаного Закону встановлено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Таким, чином суми страхових внесків, які були перераховані позивачем за квітень 2008 року правомірно зараховувались відповідачем в рахунок сплати недоїмки по страховим внескам за минулі періоди.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідач правомірно діяв під час винесення спірної вимоги.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У позові Державного підприємства „Шахтарськантрацит” та його Відокремленого підрозділу «Автобаза» до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсною Вимоги Управління Пенсійного фонду в м. Шахтарську № Ю – 50/44 від 01.06.2008 року відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 17 вересня 2009 року.

Повний текст постанови складений та підписаний 22 вересня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Галатіна О.О.