Ухвала суду № 68251577, 11.08.2017, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
11.08.2017
Номер справи
711/6646/17
Номер документу
68251577
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/6646/17

Провадження № 1-кс/711/2389/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2017 року Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Колода Л.Д.

при секретарі Василенко О.Г.

з участю слідчого Лагута Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_1, погоджене прокурором відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_2 винесеного у кримінальному провадженні №42016250000000200, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.10.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.2 ст.364 КК України про проведення перевірки, -

в с т а н о в и л а :

Слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Черкаської області молодший радник юстиції ОСОБА_1 звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженим прокурором відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_2, винесеного у кримінальному провадженні №42016250000000200, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.10.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.2 ст.364 КК України про проведення перевірки, мотивуючи його тим, що слідчим відділом прокуратури Черкаської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016250000000200 від 13.10.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.2 ст. 364 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що упродовж 2016 року службові особи ДП „Черкаське лісове господарство, зловживаючи своїм службовим становищем, за попередньою змовою з приватними підприємцями здійснили розтрату майна, що перебувало у власності держави, шляхом заниження обємів деревини на ділянках, відведених для подальшої вирубки лісу, подальшого укладення прямих договорів про надання послуг для лісозаготівлі без проведення обовязкового аукціону з продажу необробленої деревини, чим завдали збитки інтересам держави на суму понад 2 млн. гривень.

Також встановлено, що директор ДП „Черкаське лісове господарство ОСОБА_3 за попередньою змовою з начальником Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_4, діючи за попередньою змовою із приватними підприємцями ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, занижуючи обєми деревини на ділянках, відведених для подальшої вирубки лісу, та, укладаючи прямі договори про надання послуг для лісозаготівлі з вказаними приватними підприємцями без проведення аукціону з продажу необробленої деревини, надає дозвіл на вирубку лісу та подальший його продаж.

Економіст ДП „Черкаське лісове господарство ОСОБА_9, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_3, будучи обізнаною про непроведення обовязкового аукціону з продажу необробленої деревини, приймає участь в укладенні договорів з приватними підприємцями ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 про надання послуг для лісозаготівлі, а також готує „чорнову бухгалтерську документацію та фінансову звітність за результатами укладених договорів із даними приватними підприємцями.

Інженер з реалізації ДП „Черкаське лісове господарство ОСОБА_10, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_3 та ОСОБА_9, здійснює підготовку договорів купівлі-продажу деревени та у подальшому відпускає товар приватним підприємцям ОСОБА_5, ОСОБА_11, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 на підставі укладених без проведення аукціону незаконних договорів.

У свою чергу приватні підприємці ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_8, за попередньою змовою із службовими особами ДП „Черкаське лісове господарство без прийняття участі в аукціоні з продажу необробленої деревини укладають договори купівлі-продажу з вказаним державним підприємством, у подальшому здійснюють вирубку лісу та отримують деревину за зниженими обємами.

Таким чином, на даний час існують достатні підстави вважати, що службові особи ДП „Черкаське лісове господарство шляхом зловживання своїм службовим становищем розтратили майно, що перебувало у власності держави, на суму понад 2 млн. гривень, чим спричинили інтересам держави збитки в великих розмірах.

Під час досудового розслідування на підставі відповідних ухвал суду проведено ряд обшуків в приміщеннях ДП „Черкаське лісове господарство, за місцем проживання службових осіб ДП „Черкаське лісове господарство, а також за місцем проживання та здійснення підприємницької діяльності ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6

За результатами проведених 15.12.2016 обшуків виявлено та вилучено документацію щодо організації та проведення фіктивних конкурсних процедур на вирубку лісових ресурсів, аукціонів з продажу необробленої деревини, чорнову бухгалтерію, а також ряд інших документів, які підтверджують неправомірні дії державних службовців та субєктів господарювання.

Крім того, в ході проведення обшуку в ДП «Черкаське лісове господарство» вилучено незаповнені бланки та чисті аркуші паперу з печатками і підписами різних фізичних осіб підприємців, які ведуть спільну діяльність з ДП «Черкаське лісове господарство».

Допитана в якості свідка ОСОБА_12 показала, що процедура вирубки деревини відбувається наступним чином: спочатку робиться відвід земельної ділянки для подальшої її передачі під вирубку, перед відводом ділянки під вирубку на вказаній ділянці повинні бути проведені обміри наявної там деревини та проводиться обрахування маси деревини з цієї ділянки. При цьому допускається похибка 10-15%. В подальшому виписується лісорубний білет, який виписується лісогосподарським відділом ДП «ЧЛГ». Бухгалтерські документи по даному приводу ведуться з моменту отримання асортиментів деревини. За кожний процес по вирубці лісу є відповідальна особа або бригада. Зазвичай кінцевий вихід деревини зменшується працівниками лісогосподарства за рахунок заниження ними обємів деревини під час попередніх обмірів. В 2015 році працівниками обласного лісового господарства здійснювались контрольні обміри деревини на ділянках які відводились під вирубки та було встановлено, що показники по вирубці лісу були негативні та не відповідали допустимій похибці в 10-15%. Однак чи було це зазначено у відповідних документах їй не відомо. Раніше лісогосподарством проводились відкриті тендера на закупку робіт і послуг згідно з законодавством. На даний час після видання лісорубного білета укладаються договори з приватними підприємцями про вирубку лісу. При цьому ОСОБА_10 воно проводиться формально. Директор ОСОБА_3 надає вказівку ОСОБА_10 проводити закриті тендера, які закриті для всіх інших осіб які мають наміри звернутись до ДП «ЧЛГ» з пропозицією про надання певних послуг. При цьому роздруковується відповідний протокол. Обмеження щодо проведення закритого тендеру законодавством не передбачені. Дозвіл на вирубку надається приватним підприємцям у яких є відповідна домовленість з директором ДП «Черкаське лісове господарство». В основному приватні підприємці постійно однакові. Основним приватним підприємцем є ОСОБА_5 Також, в агентстві по всій Україні існує програма «IPS тендер» в яку необхідно заносити дані по проведеним тендерам. Раніше всі дані у вказану програму вносив ОСОБА_10 Останні 2 місяці такі дані вносять інші працівники підприємства. При цьому приватні підприємці будь-які документи на проведення тендеру на надають. З ними лише укладаються договори на проведення лісозаготівлі. Вказані договори готуються працівником ДП «Черкаське лісове господарство» ОСОБА_9, яка раніше робила роботу лісового господарства. На даний час до її обовязків входить лише ведення договорів та актів виконаних робіт по приватним підприємцям. При цьому враховуючи, що собівартість на підприємстві складала 44 грн. за 2015 рік та 45 грн. за 2016 рік приватним підприємцям ставиться ціна не менше 70 гривень. Також, вирубку лісу в більшості проводять особи, які раніше працювали на ДП «Черкаське лісове господарство», однак у подальшому вони були звільнені та їх було скеровано на роботу до приватних підприємців. Після того, як проведено вирубку лісу приватними підприємцями він продається на аукціоні, а також по прямих договорах приватним підприємцям та на експорт. Є випадки коли деревина продавалась по ціні нижчій чим склалася на аукціоні (грудень 2015), що є порушенням законодавства. Такі приватні підприємці як ОСОБА_5 завжди здійснює придбання деревини у великій кількості для подальшого його продажу на експорт та вказане придбання здійснюється по цінам нижчим від аукціонної вартості лісоматеріалів. Змінами в законодавстві передбачено, що експорт дуба заборонений з 01.01.2015, а з 01.01.2017 взагалі заборонено продавати на експорт сировину з усіх видів дерев. На продукцію яка перероблена даний закон не поширюється.

01.03.2017,14.03.2017 та 12.04.2017 з метою перевірки дотримання вимог законодавства у сфері лісового господарства слідчим відділом скеровано до Державного агентства лісових ресурсів України листи щодо проведення ревізії по вказаним фактам.

У подальшому, 24.04.2017 до слідчого відділу надійшов лист Державного агентства лісових ресурсів України в якому зазначено, що здійснення фінансового контролю в Україні забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю, а саме Держаудитслужба.

Однак, на виконання ревізії Державним лісовим агентством України були також поставлені питання щодо правильності здійснення вирубки дерев, відповідності кварталів та виділів на виконання вирубки, тощо.

Відповідно до «Положення про Державне агентство лісових ресурсів України» затвердженого постановою КМУ від 08.10.2014 №521 та «Положення про Державне агентство лісових ресурсів України» затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №458/2011 Держлісагентство для виконання покладених на нього завдань має право:скликати наради, утворювати комісії та робочі групи, проводити наукові конференції, семінари з питань, що належать до його компетенції; проводити перевірки дотримання вимог законодавства у сфері лісового (в лісах підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління) та мисливського господарства.

Таким чином, з метою повного та неупередженого розслідування всіх обставин кримінального провадження, встановлення розміру шкоди, завданої злочинами, а також для перевірки стану дотримання вимог законодавства у сфері лісового та мисливського господарства ДП «Черкаське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 00993372) за період 2015-2016 років виникла необхідність у призначенні ревізії.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала та просила його задовольнити.

Представник Державного підприємства «Черкаське лісове господарство» в судове засідання не викликався відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України.

Згідно із нормами ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду слідчим суддею клопотання, за допомогою технічних засобів, не здійснювалась.

Відповідно до ч. 3 ст. 244 КПК України, клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше пяти днів із дня його надходження до суду.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок держаними інспекціями та іншими контролюючими органами», дозвіл на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами надається Кабінетом Міністрів України або за рішенням суду.

Враховуючи, що на даний час виникла необхідність в перевірці дотримання вимог законодавства у сфері лісового та мисливського господарства Державним підприємством «Черкаське лісове господарство» (код ЄДРПОУ: 00993372) за період 2015-2016 років, а тому слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 244, 309 КПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок держаними інспекціями та іншими контролюючими органами», Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», слідчий суддя, -

у х в а л и л а :

Клопотання задовольнити повністю. Надати дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері лісового та мисливського господарства Державним підприємством «Черкаське лісове господарство» (код ЄДРПОУ: 00993372) за період 2015-2016 років, проведення якої доручити працівникам Державного агентства лісових ресурсів України.

Під час перевірки зясувати наступні питання:

- чи відповідає тендерна документація на надання послуг з лісозаготівлі деревини вимогам чинного законодавства;

-чи відповідають тендерні пропозиції (цінові пропозиції) вимогам тендерної документації (запрошенням до участі в торгах) та законодавству;

-чи наявні всі документи, що підтверджують видачу тендерної (кваліфікаційної) документації, та реєстру отриманих тендерних

пропозицій;

-чи є в наявності, відповідають затвердженій формі, та достовірно складані протоколи проведення тендера на послуги з лісозаготівлі деревини;

-чи дотриманий порядок розгляду та оцінки тендерних пропозицій, визначення переможця, акцепту тендерних пропозицій;

- чи відповідає умовам укладених договорів купівлі-продажу необробленої деревини ДП «Черкаське лісове господарство» із ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_13, ФОП ОСОБА_14, ФОП ОСОБА_15, ФОП ОСОБА_16, ФОП ОСОБА_17, ФОП ОСОБА_18, ПП ОСОБА_19, ПП ОСОБА_20, ПП ОСОБА_21, ПП ОСОБА_22, ФОП ОСОБА_23, ФОП ОСОБА_24, ФОП ОСОБА_25, ФОП ОСОБА_26, ФОП ОСОБА_27, ФОП ОСОБА_28, ФОП ОСОБА_29, ПП ОСОБА_30, ФОП ОСОБА_31, ФОП ОСОБА_32, ФОП ОСОБА_33, ФОП ОСОБА_34, ФОП ОСОБА_35, ФОП ОСОБА_36, ФОП ОСОБА_37, ФОП ОСОБА_25, ФОП ОСОБА_38, ФОП ОСОБА_39, ФОП ОСОБА_40, ФОП ОСОБА_41, ФОП ОСОБА_42, ФОП ОСОБА_43, ФОП ОСОБА_44, ФОП ОСОБА_45, ФОП ОСОБА_46, ФОП ОСОБА_47, ФОП ОСОБА_48, ФОП ОСОБА_49, ФОП ОСОБА_50, ФОП ОСОБА_51, ФОП ОСОБА_52, ФОП ОСОБА_53, ФОП ОСОБА_39, ФОП ОСОБА_54, ФОП ОСОБА_55, ФОП ОСОБА_56, ФОП ОСОБА_57, ФОП ОСОБА_58, ФОП ОСОБА_59, ФОП ОСОБА_60, ФОП ОСОБА_61, ФОП ОСОБА_62, СПД-ФО ОСОБА_63, ФОП ОСОБА_64, ФОП ОСОБА_65, ФОП ОСОБА_66, ФОП ОСОБА_38, ФОП ОСОБА_67, ФОП ОСОБА_68, ФОП ОСОБА_69, ФОП ОСОБА_70, ФОП ОСОБА_71 , ФОП ОСОБА_72, ФОП ОСОБА_73, ФОП ОСОБА_74, ФОП ОСОБА_75, ФОП ОСОБА_76, ФОП ОСОБА_77, ФОП ОСОБА_78, ФОП ОСОБА_79, ФОП ОСОБА_80, ФОП ОСОБА_81, ФОП ОСОБА_82, ФОП ОСОБА_83, ФОП ОСОБА_84, ФОП ОСОБА_85, ФОП ОСОБА_86, ФОП ОСОБА_87, ФОП ОСОБА_88, ФОП ОСОБА_89, ФОП ОСОБА_90, ФОП ОСОБА_91, ФОП ОСОБА_92, ФОП ОСОБА_93, ФОП ОСОБА_94, ФОП ОСОБА_95, ФОП ОСОБА_96, ФОП ОСОБА_97, ФОП ОСОБА_98, ФОП ОСОБА_99, ФОП ОСОБА_100, ФОП ОСОБА_101, ФОП ОСОБА_102, ФОП ОСОБА_103, ФОП ОСОБА_104, ФОП ОСОБА_105, ФОП ОСОБА_50, ФОП ОСОБА_65, ФОП ОСОБА_106, ФОП ОСОБА_107, ФОП ОСОБА_108 ФОП ОСОБА_109, ФОП ОСОБА_110, ФОП ОСОБА_111, ФОП ОСОБА_112, ФОП ОСОБА_113, ФОП ОСОБА_114, ФОП ОСОБА_115, ФОП ОСОБА_116, ФОП ОСОБА_117, ФОП ОСОБА_46, ФОП ОСОБА_118, ФОП ОСОБА_119, ФОП ОСОБА_95, ФОП ОСОБА_120, ФОП ОСОБА_121, ФОП ОСОБА_122, ФОП ОСОБА_123, ФОП ОСОБА_124, ФОП ОСОБА_125, ФОП ОСОБА_126, ФОП ОСОБА_127, ФОП ОСОБА_128, ФОП ОСОБА_129, ФОП ОСОБА_130, ФОП ОСОБА_131, ФОП ОСОБА_132, ФОП ОСОБА_133, ФОП ОСОБА_134, ФОП ОСОБА_135, ФОП ОСОБА_136, ФОП ОСОБА_137, ФОП ОСОБА_138, ФОП ОСОБА_139, ФОП ОСОБА_140, ФОП ОСОБА_141, ФОП ОСОБА_142, ФОП ОСОБА_143, ФОП ОСОБА_144, ФОП ОСОБА_145, ФОП ОСОБА_146, ФОП ОСОБА_147, ФОП ОСОБА_148, ФОП ОСОБА_149, ФОП ОСОБА_150, ФОП ОСОБА_151, ФОП ОСОБА_152, ФОП ОСОБА_153, ФОП ОСОБА_121, ФОП ОСОБА_154, ФОП ОСОБА_155, ФОП ОСОБА_156, ФОП ОСОБА_157, ФОП ОСОБА_158, ФОП ОСОБА_159, ФОП ОСОБА_160, ФОП ОСОБА_161, ФОП ОСОБА_162, ФОП ОСОБА_163, ФОП ОСОБА_164 обсяг, ціна та вартість деревини за період з 01.01.2015 по 01.12.2016;

-чи відповідає обсяг, ціна та вартість виконаних робіт та наданих послуг у договорах про виконання робіт та надання послуг, повязаних з лісозаготівлями укладених між ДП «Черкаське лісове господарство» та ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_13, ФОП ОСОБА_14, ФОП ОСОБА_15, ФОП ОСОБА_16, ФОП ОСОБА_17 укладених протягом 2015-2016 років;

-чи відповідає обсяг, ціна та вартість виконаних робіт та наданих послуг у договорах поставки необробленої деревини укладених між ДП «Черкаське лісове господарство» та фізичними особами підприємцями протягом 2015-2016 років;

-чи відповідає обсяг, ціна та вартість виконаних робіт та наданих послуг у договорах про надання послуг укладених між ДП «Черкаське лісове господарство» та фізичними особами підприємцями укладених протягом 2015-2016 років;

- на скільки була завищена ціна (вартість) робіт ДП «Черкаське лісове господарство» при укладанні договорів з вказаними фізичними особами підприємцями за період з 01.01.2015 по 01.12.2016;

- чи відповідають дані щодо кварталів та виділів яких проводилися роботи по рубці деревини фізичними особами-підприємцями, даним таксаційних описів ДП «Черкаське лісове господарство» та лісорубних квитків з 01.01.2015 по 01.12.2016;

- суцільним порядком зробити ревізію документів, які підтверджують виконання робіт по лісозаготівлі безпосередньо ДП «Черкаське лісове господарство» у розрізі кварталів та виділів за період з 01.01.2015 по 01.12.2016 та порівняти ці дані з даними зазначеними у актах виконаних робіт, складених ДП «Черкаське лісове господарство» та фізичними особами-підприємцями.

- чи відповідає документація з проведення аукціону продажу необробленої деревини вимогам чинного законодавства;

-чи відповідають аукціонні пропозиції (цінові пропозиції) вимогам документації (запрошенням до участі в торгах) та законодавству;

-чи дотриманий порядок розгляду та оцінки аукціонних пропозицій, визначення переможця.

Надати можливість працівникам Державного агентства лісових ресурсів України у ході проведення перевірки ознайомлюватись з оригіналами і копіями нормативних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, у тому числі з необхідними матеріалами кримінального провадження № 42016250000000200, робити з них копії.

Перевірку провести в строки, передбачені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_165