
Кагарлицький районний суд Київської області
Справа № 368/624/17
Провадження № 2-а/368/44/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.07.2017 Кагарлицький районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Іванюти Т.Є.
при секретарі Вареник О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кагарлику справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, Міністерства внутрішніх справ України про оскарження рішення,-
встановив :
Позивач звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що з 15.08.1999 року по 31.08.2016 року він проходив службу в органах внутрішніх справ. 07.11.2015 позивач був прийнятий на службу до Головного управління Національної поліції України в Київській області на посаду старшого інспектора-криміналіста із присвоєнням спеціального звання підполковник поліції. 31.08.2016 Позивач був звільнений зі служби через хворобу. Згідно свідоцтва про хворобу від 30.08.2016 року №301/3в ВЛК ДУ «ТМО МВС України в Київській області» Позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час та встановлено його захворювання, що пов»Язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
На підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії позивачу встановлена 2 група інвалідності.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 «Про затвердження порядку та умов виплати грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції», одноразова грошова допомога виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ у розмірі трирічного грошового забезпечення інвалідам 3 групи. Відповідно доПостанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядок та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» особам, які до набрання чинності Законом України від 13.02.2015 № 208-VIII «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції»мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 37, ст. 1461). Для отримання грошової допомоги позивач надав всі необхідні документи до фінансового відділу управління ГУНП у м. Києві. Проте, у її виплаті позивачу було відмовлено.
Крім того, відповідно до ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 07.11.2015 були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Оскільки позивачу не виплачено вказані грошові допомоги, то він звернувся з цим позовом до суду та просить визнати протиправними рішення Головного управління Національної поліції в Київській області, яке викладене у листі № 29/м-817 від 28.11.2016; Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області в 15-денний строк з дня набрання рішенням суду законної сили, за результатом розгляду цього позову подати висновок до МВС України, щодо виплати грошової допомоги Позивачу за заявою (рапортом від 17.11.2016 і доданими документами.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк, після надходження документів від Головного управління Національної поліції в Київській області, прийняти обгрунтоване рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги і надіслати це рішення разом із зазначеними документами керівникові Головного управління Національної поліції в Київській області, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення Позивача із зазначенням мотивів відмови.
Позивач в судове засідання не з»Явився, надіслав заяву про розгляд справи в його відсутність, позов підтримав.
Представник відповідача Міністерства внутрішніх справ України в судове засіданні не з»явився, надіслав заперечення проти позову посилаючись на те, що позивач з 07.11.2015 року проходив службу в органах Національної поліції, звідки і звільнився 31.08.2016 року. А тому МВС України не має повноважень приймати рішення по призначенню поліцейському одноразової грошової допомоги, і фінансування виплати ОГД колишнім працівникам міліції забезпечується через Національну поліцію за рахунок видатків, затверджених для Національної поліції України.
Представник відповідача Головного управління Національної поліції в Київській області в судове засіданні не з»явився, надіслав заперечення проти позову посилаючись на те, що позивач посилається на Порядок №850, який був прийнятий на виконання ст.. 23 ЗУ «Про міліцію», а ГУНП є новоствореним органом, Який діє відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» і проводить виплати згідно порядку виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, який був затверджений наказом МВС №4.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Судом встановлено, що позивач з 15.08.1999 року по 31.08.2016 року проходив службу в органах внутрішніх справ.
07.11.2015 наказом №1 позивач був прийнятий на службу до Головного управління Національної поліції України в Київській області на посаду старшого інспектора-криміналіста із присвоєнням спеціального звання підполковник поліції.
31.08.2016 Позивач був звільнений зі служби в НП через хворобу за ст.. 77 п.1 пп2 у запас ( із постановкою на військовий облік), (через хворобу) Закону України «Про Національну Поліцію»..
Згідно свідоцтва про хворобу від 30.08.2016 року №301/3в ВЛК ДУ «ТМО МВС України в Київській області» Позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час та встановлено його захворювання, що пов»язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
На підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії позивачу з 10.11.2016 року встановлена 2 група інвалідності, пов'язана із захворюванням внаслідок проходження служби в органах внутрішніх справ.
17.11.2016 року позивач подав рапорт з усіма необхідними документами до ГУ НП в Київській області про виплату одноразової грошової допомоги у зв»язку з тим, що отримав захворювання, пов»язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Однак, 28.11.2016 року у вказаній виплаті йому було відмовлено в зв»язку з тим, що Законом України «Про Національну поліцію» не передбачена виплата колишнім поліцейським, причиною інвалідності якої стало захворювання, пов»язане з проходженням служби в ОВС.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про Національну поліцію», який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Згідно п.5 р.ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (який набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».
Відповідно до п.15 р.ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинностіЗаконом України «Про Національну поліцію».
До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами ст.23 Закону України «Про міліцію» та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.
Згідно ст.23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до п.1 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Згідно пп.2 п.3 вказаних Порядку та умов грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Пунктом 2 цих Порядку та умов встановлено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 7 наведених Порядку та умов передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, які визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (п.1 Порядку та умов).
Відповідно до п.3 р.ІІІ вказаних Порядку та умов заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського. У разі коли такий орган ліквідовано, заява подається до органу за місцем зберігання особової справи.
Згідно п.5 р.III наведених Порядку та умов для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Таким чином, нормами Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, та нормами Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11 січня 2016 року №4, визначено, що для отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення групи інвалідності заява про її отримання має бути подана працівником за останнім місцем служби.
З матеріалів справи вбачається, що останнім місцем служби позивача було Головне управління Національної поліції в Київській області. 17.11.2016 року заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги та відповідні документи позивач подав до Т.В.О. начальника ГУ НП в Київській області, у відповідь на яку листом від 28.11.2016 року №29/М-812 за підписом т.в.о. заступника начальника Головного Управління Національної поліції в Київській області позивача повідомлено, що виплата та призначення одноразової грошової допомоги колишнім поліцейським, причиної інвалідності якої стало захворювання, пов»язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, вирішити питання про призначення цієї допомоги немає правових підстав.
Аналіз наведених норм законодавства, дає підстави для висновку, що за колишніми працівниками міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про міліцію», виплата якої здійснюється відповідно до Порядку № 850. Зазначеним Порядком чітко встановлено, що заяву про виплату цієї допомоги такий працівник подає керівнику органу внутрішніх справ, у якому проходив службу, останній складає висновок щодо виплати грошової допомоги та надсилає його до МВС для прийняття відповідного рішення.
Той факт, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ був прийнятий на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки позивачем дотримано порядок подання документів для призначення грошової допомоги, визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 850, цією постановою визначається порядок виплати грошової допомоги працівнику міліції, а не поліцейському, у ній чітко прописано подання документів за останнім місцем служби, яким є у даному випадку Головне управління Національної поліції у Київській області, а відповідачі як суб'єкт владних повноважень не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обгрунтування обставин, на яких грунтуються їх заперечення і не довели правомірність вчинених дій, то суд дійшов висновку що дії Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Національної поліції у Київській області щодо відмови в призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправними, а вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись , Конституцією України, Законом України «Про Національну поліцію», Законом України «Про міліцію», Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядок та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції»та ст.ст. 2, 9, 69-71, 89, 94, 97 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправними рішення Головного управління Національної поліції в Київській області, яке викладене у листі № 29/м-817 від 28.11.2016року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області в 15-денний строк з дня набрання рішенням суду законної сили, за результатом розгляду цього позову подати висновок до МВС України, щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 за заявою (рапортом) від 17.11.2016 року і доданими документами.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк, після надходження документів від Головного управління Національної поліції в Київській області, прийняти обгрунтоване рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги і надіслати це рішення разом із зазначеними документами керівникові Головного управління Національної поліції в Київській області, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення ОСОБА_1 із зазначенням мотивів відмови.
Постанова можу бути оскаржена до Київського Апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів.
Суддя Т.Є.Іванюта