
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 серпня 2017 р. Справа № 903/502/17
за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про демонтаж засобів зовнішньої реклами та стягнення штрафу
Суддя Філатова С.Т.
за участю представників сторін:
від позивача: Процан М. С. (дов. № 9.22/929 від 21.03.2017 р.)
від відповідача: н/в
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.
У судовому засіданні 08.08.2017 р. згідно ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
СУТЬ СПОРУ:
Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання демонтувати банери на фасаді будинків №3 і №9 по проспекту Волі в місті Луцьку розмірами 2,30*4,0м. та 1,5*2,30м., 1,0*2,30м. та 2,30*2,30м. і стягнення на користь державного бюджету України суми штрафу у розмірі 1 700,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані таким:
13 липня 2016 року Комунальним підприємством "Луцькреклама" було встановлено факт розміщення засобів зовнішньої реклами на фасаді будинку № 3 по проспекту Волі в місті Луцьку розміром 2,30*4,0м. та 1,5*2,30м., на фасаді будинку № 9 по проспекту Волі в місті Луцьку розміром 1,0*2,30м. та 2,30*2,30м., про що складений відповідний акт № 61.
26 липня 2016 року Комунальним підприємством "Луцькреклама" було винесено вимогу №39 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Луцьку та запропоновано ФОП ОСОБА_1 в триденний термін усунути порушення шляхом демонтажу рекламних конструкцій та до 29.07.2016р. повідомити про усунення порушень.
08 серпня 2016 року Комунальне підприємство "Луцькреклама" звернулось до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області з поданням для розгляду факту порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ЗУ "Про рекламу", оскільки вимога про демонтаж була проігнорована.
Банери розмірами 2,30x4,0 м., 1,5x2,30м., 1,0x2,30м., 2,30x2,30 м., які розміщені на фасаді будинків №3 та №9 по проспекту Волі в м. Луцьку, мають всі ознаки зовнішньої реклами.
Пунктом 5 статті 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" зазначено, що на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати, зокрема об'єкти зовнішньої реклами, які згідно з п.4 ч.1 ст.21 вказаного Закону є елементами (частинами) об'єктів благоустрою.
Відповідно до п.п. 2.5.1.9, 8.2, 8.4 Правил благоустрою, рекламні засоби розміщуються у відповідності до дозвільної документації, оформленої КП "Луцькреклама" в установленому порядку.
Правила благоустрою міста Луцька затверджені рішенням Луцької міської ради від 29.07.2009р. №44/2.
Обов'язковою вимогою для розміщення зовнішньої реклами в місті Луцьку є дозвіл, виданий КП "Луцькреклама".
У ФОП ОСОБА_1 такий дозвіл на розміщення зовнішньої реклами відсутній.
Згідно п. 45, 46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, контроль за додержанням цих правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства. У разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу який здійснює контроль за додержанням цих правил, звергається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк.
У разі невиконання цієї вимоги орган, який здійснює контроль, подає інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
КП «Луцькреклама» вимогою №39 від 26 липня 2016р. звернулось до ФОП ОСОБА_1 про демонтаж рекламної конструкції в триденний термін.
У зв'язку із невиконанням вказаної вимоги КП "Луцькреклама" звернулось до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області з поданням про усунення порушень законодавства про рекламу.
Державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів здійснює Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), Положення про яку затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 02.09.2015 р.
Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області є територіальним органом Держпродспоживслужби вищого рівня та їй підпорядковане (п. 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в обасті, в м. Києві, затверджене наказом Мінагрополітики від 15.02.2016 р. № 45).
У відповідності до п. 9.14.16.18 Порядку накладення штрафів, підставою розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та територіальних органів.
30.08.2016р. Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області протоколом №013 було розглянуто питання щодо порушення законодавства про рекламу ФОП ОСОБА_1, прийнято рішення про початок розгляду справи та запропоновано ФОП ОСОБА_1 надати документи на підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договір, узгоджений макет замовлення, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи).
За неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами рішенням №010 від 30.08.2016р. на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.20 Порядку накладення штрафів, сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
В правове обгрунтування позовних вимог позивач послався на ст.ст. 1, 16, 27 Закону України "Про рекламу", ст. ст. 12, 13, 16, 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", п. п. 2, 3, 4, 45, 46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ №2067 від 29.12.2003р., п. п. 9, 14, 16, 18, 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004р. №693.
Ухвалою суду від 22.06.2017р. порушено провадження по справі та призначено її до розгляду на 18.07.2017р. на 10:30год. Зобов'язано сторони подати додаткові докази.
03.07.2017р. позивач з супровідним листом № 9.14/2554 від 03.07.2017р. (вх.№01-54/6214/17) долучив до матеріалів справи Положення про Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області, затверджене наказом Держпродспоживслужби від 25.02.2016р. №9, наказ №194-ос від 08.11.2016р. "Про призначення начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області", лист №936 від 30.08.2016р., протокол №013 засідання по справі про порушення законодавства про рекламу від 30.08.2016р., рішення №010 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 30.08.2016р., вимогу №39 про усунення порушення від 26.07.2016р. та акт виявлення порушення №61 від 12.07.2016р.
Відповідач в судове засідання 18.07.2017р. не з'явився, вимоги суду не виконав, про причини неявки суд не повідомив, ухвала суду від 22.06.2017р. повернута органами поштового зв'язку з відміткою "не запит".
Ухвалою суду від 18.07.2017 р. розгляд справи відкладався згідно зі ст. 77 ГПК України у зв'язку з поданням додаткових доказів, неподанням відповідачем витребуваних доказів, необхідністю витребування нових доказів; позивача зобов'язано подати докази в підтвердження розміщення реклами на час провадження справи у суді; рішення Луцької міської ради від 29.07.2009р. №44/2. Відповідача: пояснення (обґрунтовані доводи та заперечення) по суті позовних вимог.
Представник позивача у судовому засіданні 08.08.2017р. подав заяву від 08.08.2017 р. про припинення провадження у справі в частині зобов'язання демонтувати засоби зовнішньої реклами, мотивуючи тим, що на момент розгляду справи банери зовнішньої реклами були демонтовані, на даний момент відповідач розмістив внутрішню рекламу. Зазначив, що штраф у розмірі 1 700,00 грн. за порушення законодавства про рекламу відповідачем не сплачений.
В заяві від 08.08.2017 р. уточнив платіжні реквізити прохальної частини п. 3 позовної заяви № 9.14/2348.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Ухвала суду, направлена на адресу, вказану в позовній заяві та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - вул. Шопена, 15/37, м. Луцьк, повернулась органами зв'язку з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
У пункті 3.9.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Беручи до уваги приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, враховуючи те, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, явку не було визнано обов'язковою, розгляд спору відклався, строк розгляду справи, імперативно визначений ст. 69 ГПК України, спливає, господарський суд, заслухавши пояснення представника позивача, визнав зібрані докази достатніми для розгляду спору за наявними в справі матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України, -
ВСТАНОВИВ:
13 липня 2016 року Комунальним підприємством "Луцькреклама" виявлено факт розміщення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 засобів зовнішньої реклами на фасаді будинку № 3 по проспекту Волі в місті Луцьку розміром 2,30*4,0м. та 1,5*2,30м., на фасаді будинку № 9 по проспекту Волі в місті Луцьку розміром 1,0*2,30м. та 2,30*2,30м. без дозволу на її розміщення, про що складений акт № 61 (а.с. 10).
Відповідно до п. 6 ст. 1 ЗУ «Про рекламу» зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до п. 1 ст. 16 ЗУ «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до п. 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.
Згідно із п.п.2.5.1.9., 8.2,, 8.4. Правил благоустрою міста Луцька, затверджених рішенням Луцької міської ради від 29.07.2009 р. № 44/2, рекламні засоби розміщуються у відповідності до дозвільної документації, оформленої КП «Луцькреклама» в установленому порядку.
Актом Комунального підприємства "Луцькреклама" №61 від 13.07.2016 р. встановлена відсутність дозволу на розміщення реклами та зобов'язано відповідача демонтувати засоби зовнішньої реклами до 15.07.2016 р. (а.с. 10).
Відповідач демонтаж у встановлені КП "Луцькреклама" строки не виконав, тому 26 липня 2016 року Комунальним підприємством "Луцькреклама" відповідачу було винесено вимогу № 39 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Луцьку та запропоновано ФОП ОСОБА_1 в триденний термін усунути порушення шляхом демонтажу рекламних конструкцій та до 29.07.2016р. повідомити про усунення порушень (а.с. 11). Відповідач вимоги КП "Луцькреклама" не виконав.
Згідно ст. 26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.
Згідно з п. 4 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 02.09.2015 р., Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження.
Таким чином, позивач є органом наділений повноваженнями у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу.
08 серпня 2016 року Комунальне підприємство "Луцькреклама" звернулось до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області з поданням для розгляду факту порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ЗУ "Про рекламу" (а.с. 6).
Відповідно до п.п. 8-12,14,16,18 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою КМ України № 693 від 26.05.2004 р., накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники. Підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів. Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк. За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи. За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
17.08.2016 р. Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області винесено рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с. 13) та складено протокол про те, що ФОП ОСОБА_1 розміщено у місті Луцьку по проспекту Волі,3 два засоби зовнішньої реклами та по проспекту Волі,9 два засоби зовнішньої реклами, а саме: банери на фасаді будинку без спеціально оформленого дозволу на розміщення (а.с. 13-14).
17.08.2016 р. Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області винесено повідомлення про складення протоколу № 013 від 17.08.2016 р. про порушення законодавства про рекламу та прохання для розгляду справи прибути 29.06.2016 р. за адресою управління; надати оригінали, або належним чином завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію підприємства (підприємницької діяльності), письмові пояснення щодо порушення законодавства, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договір, погоджений макет замовлення, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи). Попереджено, що у разі неприбуття та ненадання документів у визначений термін, рішення буде прийнято без участі відповідача та застосована штрафна санкція відповідно до вимог ЗУ «Про рекламу». Повідомлення вручене представнику, про що зазначено на повідомленні № 711 від 17.08.2016 р.
Відповідно до п. 6 ст. 27 ЗУ «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі матеріалів справи та протоколу засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 30.08.2016 р. № 013 позивачем винесено рішення № 010 про накладення штрафу за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами у розмірі 1 700,00 грн. (100 неоподаткованих мінімумів громадян (а.с. 17-18)).
30.08.2016 р. супровідним листом № 936 рекомендованим листом з повідомленням на адресу відповідача позивачем направлено протокол № 013 від 30.08.2016 р. та рішення № 010 від 30.08.2016 р. (а.с. 15). Лист повернуто позивачу з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 63).
Відповідно до п. 20 Порядку накладення штрафів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 693, сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Докази добровільної сплати штрафу за порушення законодавства про рекламу відповідач не надав. Згідно інформації позивача, на даний час штраф не сплачений.
При цьому частиною 11 статті 27 Закону передбачено, що рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду. У судовому порядку рішення не оскаржувалось, доказів протилежного суду не надано.
Пунктом 47 Типових правил розміщення зовнішньої реклами визначено, що розповсюджувач зовнішньої реклами, винний у порушенні цих Правил, несе відповідальність згідно із законодавством.
Враховуючи, що штраф за порушення вимог Закону України "Про рекламу" у розмірі 1 700,00 грн. відповідачем не сплачено, за відсутності підстав вважати рішення органу владних повноважень безпідставним та неправомірним, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафу в розмірі 1 700,00 грн. за порушення законодавства про рекламу, накладеного рішенням Головного управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області № 010 від 30.08.2016 р.є підставною і підлягає до задоволення згідно п. 6 ст.27 ЗУ «Про рекламу», п. 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004р. №693.
В частині вимоги про демонтаж представник позивача на вимогу ухвали суду від 08.08.2017 р. повідомив та надав докази (фотознімки), що на момент розгляду справи банери зовнішньої реклами демонтовані (встановлена внутрішня реклама), просив в цій частині провадження у справі припинити у зв'язку з відсутністю предмету спору (а.с. 64-65).
Згідно п. 1-1 ст. ст.80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Провадження у справі в частині зобов'язання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 демонтувати банери на фасаді будинків № 3 і № 9 по проспекту Волі, в м. Луцьку підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Зважаючи на те, що спір до суду доведений з вини відповідача, суд, керуючись ст.49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору в сумі 1 600,00 грн. покладає на нього.
Беручи до уваги викладене, керуючись п. 1 ст. 16, ст. 26, п. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу», ст.ст. 44, 49, п. 1-1 ст. 80, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Провадження у справі в частині зобов'язання Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 демонтувати банери на фасаді будинків № 3 і № 9 по проспекту Волі, в м. Луцьку розмірами 2,30х4,0 м. та 1,5х2,30, 1,0х2,30 та 2,30х2,30 припинити.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ІПН НОМЕР_1) на користь державного бюджету (УК у м. Луцьку/м. Луцьк/ код платежу 21081100, ГУДКСУ у Волинській області, і/к 38009628, р/р 31110106700002) 1 700,00 грн. штрафу.
4. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ІПН НОМЕР_1) на користь Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області (вул. Поліська Січ,10, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 40317441) 1 600,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст.85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст.84 цього Кодексу.
Повний текст рішення складено
11.08.2017
Суддя С. Т. Філатова