
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2017 р. Справа № 820/1025/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
представника відповідача ОСОБА_1
представника відповідача Блудової О.В.
позивача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.05.2017р. по справі № 820/1025/17
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Національної поліції в Харківській області, Національної поліції України
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 (надалі по тексту позивач), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Харківській області (надалі по тексту відповідач), в якому просив суд:
- зобов'язати відповідача у найкоротший строк компенсувати позивачу середній заробіток за весь час затримки по день повного фактичного розрахунку вихідної допомоги згідно ст. 117 КЗпП України;
- зобов'язати відповідача у найкоротший строк компенсувати позивачу матеріальні збитки, отримані внаслідок непотрібних йому помилок по виплаті вихідної допомоги в розмірі суми у 2466,55 грн., сплаченої позивачем за придбання ліків.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2017 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про зобов'язання Головне управління Національної поліції України в Харківській області у найкоротший строк компенсувати ОСОБА_3 матеріальні збитки, отримані внаслідок непотрібних йому помилок по виплаті вихідної допомоги в розмірі суми у 2466,55 грн., сплаченої ОСОБА_3 за придбання ліків.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.05.2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції України в Харківській області в частині вимог про зобов'язання відповідача компенсувати позивачу середній заробіток за весь час затримки по день повного фактичного розрахунку з виплати одноразової грошової допомоги задоволено.
Стягнуто з Головного управління Національної поліції України в Харківській області (код ЄДРПОУ 40108599, поштовий індекс 61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5) на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, код НОМЕР_1, поштовий індекс АДРЕСА_1) середній заробіток за час затримки виплати при звільненні одноразової грошової допомоги за період з 28.09.2016 до 20.02.2017 (включно) у розмірі 45200,14 грн. (сорок п'ять тисяч двісті гривень 14 копійок).
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції від 24.05.2017 року, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.05.2017 року та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити в повному обсязі.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2017 року залучено до участі у справі в якості відповідача Національну поліцію України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 проходив службу в поліції.
Відповідно до витягу з наказу ГУ НП в Харківській області від 27.09.2016 №361 о/с (а.с.9) майора поліції ОСОБА_3, заступника командира взводу батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Харків" (м. Харкова) ГУ НП в Харківській області з 27.09.2016 звільнено зі служби в поліції, згідно п.2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
Позивачу в зв»язку зі звільненням через хворобу була нарахована одноразова грошова допомога у сумі 37705,80 грн., яка виплачена в два етапи - 13.10.2016 в розмірі 33000 грн. та 21.02.2017 в розмірі 5280 грн.
Стягуючи з Головного управління Національної поліції України в Харківській області на користь ОСОБА_3 середній заробіток за час затримки виплати при звільненні одноразової грошової допомоги за період з 28.09.2016 до 20.02.2017 (включно) у розмірі 45200,14 грн суд першої інстанції виходив з наявності обов»язку у відповідача- Головного управління Національної поліції України в Харківській області сплати позивачу середнього заробітку за час затримки виплати при звільненні одноразової грошової допомоги за період з 28.09.2016 до 20.02.2017 (включно) у розмірі 45200,14 грн.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки не вбачає підстав для задоволення позову в частині стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, виходячи з наступного.
Позивачем у даному позові заявлено вимогу про зобов'язання відповідача компенсувати позивачу середній заробіток за весь час затримки по день повного фактичного розрахунку з виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до вимог ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
За приписами ст..117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що відповідальність передбачену частиною першою статті 117 КЗпП України щодо виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні несе роботодавець у разі затримки розрахунку при звільненні працівника та за умови невиплати з його вини у строки, зазначені в статті 116 КЗпП України, належних працівникові сум.
Відповідно до витягу з наказу ГУ НП в Харківській області від 27.09.2016 №361 о/с (а.с.9) майора поліції ОСОБА_3, заступника командира взводу батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Харків" (м. Харкова) ГУ НП в Харківській області з 27.09.2016 звільнено зі служби в поліції, згідно п.2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
Отже, позивач перебував на службі у ГУ НП у Харківській області, яке є роботодавцем позивача, а тому несе відповідальність за несвоєчасне проведення розрахунку при звільненні, передбачену ст.. 117 КЗпП України.
Позивачу в зв»язку зі звільненням через хворобу була нарахована одноразова грошова допомога у сумі 37705,80 грн., яка виплачена в два етапи - 13.10.2016 в розмірі 33000 грн. та 21.02.2017 в розмірі 5280 грн.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З аналізу вказаної норми випливає, що виплата одноразової грошової допомоги проводиться після звільнення.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно з ч. 4 ст. 9 цього Закону виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні поліцейським визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».
Відповідно до абз 2 п. 10 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 р. № 393 військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Пунктом 14 вказаної постанови передбачено, що одноразова та щорічна грошова допомога, передбачена пунктами 10 і 11 цієї постанови, виплачується Міністерством оборони, Міністерством надзвичайних ситуацій, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Міністерством транспорту та зв'язку, Державною податковою адміністрацією, Державною прикордонною службою, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною кримінально-виконавчою службою, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною інспекцією техногенної безпеки, Державною службою з надзвичайних ситуацій та Управлінням державної охорони за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання (за винятком випадків, передбачених абзацом другим цього пункту).
З аналізу наведених приписів законодавства слідує, що виплата поліцейським одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби проводиться Національною поліцією України після звільнення особи зі служби та не входить до повноважень Головного управління Національної поліції в Харківській області.
При цьому діюче законодавсво не містить приписів щодо обов'язкової сплати вказаної допомоги у день звільнення особи зі служби.
Отже, виплата оспорюваної грошової допомоги до повноважень роботодавця позивача-ГУ НП в Харківській області не входить.
Згідно заперечень ГУ НП в Харківській області (а.с. 37-38) одноразова грошова допомога виплачена позивачу Національною поліцією України за рахунок коштів виділених з Державного бюджету.
Враховуючи, що приписами ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено виплату одноразової грошової допомоги після звільнення зі служби, та обов'язок щодо сплати такої допомоги покладений не на ГУ НП в Харківській області, а на Національну поліцію України, яка не є роботодавцем позивача, то колегія суддів приходить до висновку, що наслідки передбачені ст.. 117 КЗпП України до відповідачів у справі застосуванню не підлягають.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з ГУ НП у Харківській області.
Таким чином, через порушення норм матеріального права, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.05.2017р. по справі № 820/1025/17 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Харківській області, Національної поліції України про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Шевцова Н.В. Повний текст постанови виготовлений 11.08.2017 р.