Постанова № 68238092, 10.08.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2017
Номер справи
872/7738/17
Номер документу
68238092
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

10 серпня 2017 року справа № 182/2482/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.

суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.

розглянув у порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Дніпро апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 19 червня 2017 року по справі № 182/2482/17 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив визнати бездіяльність щодо невиплати щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових неправомірною та зобов'язати відповідача здійснити дії щодо перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2016 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 19 червня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Вважаючи вказане рішення суду таким, що винесено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та залишити позов без розгляду.

В обґрунтування скарги заявник вказав, що відповідно до ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивачу виплачено разову грошову допомогу в розмірі встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і «Про жертви нацистських переслідувань», а саме - 920,00 грн. Крім того, Департаментом не ведеться персональний облік отримувачів допомоги по містах та районах області, не здійснюється персональне нарахування та виплата усіх видів допомоги. Також, позивачем пропущено строк звернення до суду.

Справа розглянута судом першої інстанції в порядку письмового провадження за приписами ст. 183-2 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що останню необхідно задовольнити, а постанову скасувати з огляду на наступне.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 має статус ветерана війни - учасника бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 від 06 листопада 2009 року, тому має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій.

Листом № М-1143 від 11.01.2017 Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації повідомив позивача, що сума щорічної грошової допомоги до п'ятого травня у 2016 році визначена чинним законодавством, а саме постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Тому розмір виплат щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня учасникам бойових дій в 2016 році становить 920 грн. Крім того, повідомив, що безпосередньо виплата допомоги здійснюється Дніпропетровським обласним центром по нарахуванню соціальних виплат та управліннями праці та соціального захисту населення, а сам Департамент має лише транзитний рахунок.

Не погоджуючись з протиправною бездіяльністю відповідача позивач звернувся до суду.

Задовольнивши позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Департаментом безпідставно виплачено позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а не Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який має вищу юридичну силу.

Колегія суддів не може в повній мірі погодитись з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

З огляду на приписи статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 22.10.1993 № 3551-XII (із змінами та доповненнями), щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до Указу Президента України від 6 квітня 2011 року № 389/2011 «Про Положення про Міністерство соціальної політики України» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423 «Про затвердження Положення про Міністерство соціальної політики України» Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мінсоцполітики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

В свою чергу, розпорядженням голови облдержадміністрації від 21 вересня 2015 року № Р-544/0/3-15 затверджено Положення про Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації у новій редакції.

Згідно зазначеного розпорядження, Департамент відповідно до визначених повноважень виконує, зокрема, функцію забезпечення організації виплати разової грошової допомоги до 05 травня відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», а також виплати винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня»; контроль та методичне керівництво щодо санаторно-курортного лікування інвалідів, ветеранів війни та праці, жертв нацистських переслідувань, учасників антитерористичної операції, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також виплати грошових компенсацій замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян.

В той же час, розпорядженням голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 18.09.2014 р. N Р-515/0/3-14 затверджено положення про Дніпропетровський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Положенням передбачено, що Центр є юридичною особою, є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Згідно пункту 3 вказаного положення до повноважень Центру віднесено забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави; підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого і рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі - соціальна допомога, інші грошові виплати); здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Затверджене розпорядженням голови Дніпропетровської облдержадміністрації № р-885/0/3-16 від 20.12.2016 положення про Дніпропетровський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в новій редакція аналогічним чином визначає статус та повноваження цього органу.

Отже, колегія суддів вважає, що Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (структурним підрозділом якої він є) не є органом або установою, яка безпосередньо здійснює нарахування та виплату особам соціальної допомоги та інших соціальних грошових виплат, а тому висновки суду першої інстанції про порушення цією особою прав позивача та зобов'язання здійснити дії, які не віднесені до компетенції цього органу, є помилковими.

Апеляційний суд зазначає, що функції зі здійснення обліку осіб, нарахування та виплати їм соціальної допомоги різними категоріями населення, в тому числі й виплату разової грошової допомоги до 5 травня, покладено на територіальні органи праці та соціального захисту населення під контролем Дніпропетровського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Отже у спірних правовідносинах позивач помилково пред'явив позовні вимоги до неналежного відповідача - Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Отже вказаними нормами статті встановлено, що заміна первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем належить до повноважень суду першої інстанції.

Під час розгляду справи суд першої інстанції не врахував, що в даній справі позивач звернувся з вимогами до неналежного відповідача та не допустив його заміну.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції за приписами статті 52 КАС України не наділений повноваженнями щодо здійснення заміни неналежного відповідача під час апеляційного розгляду справи, тому позбавлений можливості здійснити таку заміну або притягнути для участі у справі іншого співвідповідача.

Згідно положень ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного розгляду порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

За вказаних обставин, колегія суддів вважає необхідним вийти за межі апеляційної скарги та прийшла до висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, задовольнивши позовні вимоги, заявлені до неналежного відповідача, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з винесенням нової про відмову у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації задовольнити частково.

Постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 19 червня 2017 року по справі № 182/2482/17 скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту винесення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: М.М.Гімон

Суддя: С.Ю. Чумак

Суддя: І.В. Юрко