Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
14.10.09Справа №2а-10590/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Слабун О.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»
до Державіної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення,
за участю представників:
від позивача – Ібрагімов А.Ш., представник, довіреність № 2638 від 15.07.2008 року;
від відповідача – Долгіх О.Л., представник, довіреність № 1504/9/10-0 від 09.02.2007 року;
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (далі – позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим (далі – відповідач) № 0007261503/0 від 01.09.2009 року.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 14.10.2009 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача з позовними вимогами не погодився, посилаючись на те, що податкове повідомлення – рішення прийнято правомірно, на підставі норм законодавства, чинних на момент застосування штрафних санкцій. На підставі зазначеного вище, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією в м. Сімферополь АР Крим 19.08.2009 року проведено камеральну перевірку податкового розрахунку № 9000511533 від 21.07.2009 року суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за січень 2009 року, поданого ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» в порядку податкової звітності.
Перевіркою встановлено, що розмір податкового зобов’язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, зазначеного у податковому розрахунку, є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповненні податкового розрахунку № 9000511533 від 21.07.2009 року платником збору нарахована сума основного платежу за січень 2009 року у розмірі 93241,49 грн. без нарахування п’яти відсотків штрафних санкцій такої суми, чим порушено п.17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», де зазначено, що платник податку, який до початку його перевірки податковим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п’яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.
За результатами перевірки складено акт № 8031/15-3/03348117 від 19.08.2009 року.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем 01.09.2009 року прийнято податкове повідомлення – рішення № 0007261503/0, в якому зазначено про порушення п.1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 року №442, у зв’язку з чим визначено суму податкового зобов’язання у розмірі 4662,07 грн. При цьому зазначена сума внесена до графи «за основним платежем».
Податкове повідомлення – рішення № 0007261503/0 від 01.09.2009 року отримане відповідачем 02.09.2009 року, про що свідчить підпис на корінці цього повідомлення – рішення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення податкових органів, які являються суб’єктом владних повноважень, суд зобов’язаний перевірити, чи здійснювалася перевірка, за результатами якої було видано повідомлення-рішення, на підставі закону, чи прийнято рішення по справі безсторонньо, обґрунтовано та добросовісно.
Відповідно до п. в) п.п.4.2.2. Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
Результати проведення камеральної перевірки оформлюються Актом, форма якого затверджена наказом Державної податкової адміністрації України N 416 від 17.07.2006 року про затвердження форми Акта про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо окремих загальнодержавних і місцевих податків і зборів.
Перевіряючи правомірність нарахування та стягнення позивачем фінансових санкцій на підставі акту перевірки № 8031/15-3/03348117 від 19.08.2009 року відповідно до податкового повідомлення – рішення № 0007261503/0 від 01.09.2009 року судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності включено до переліку загальнодержавних податків і зборів.
Згідні зі статтею 1 Закону України «Про систему оподаткування», розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року № 442 (далі –Порядок), встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно п.2 вказаного Порядку, платниками є суб’єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Відповідно до Порядку, всі без винятку суб'єкти господарювання, а також їх відокремлені підрозділи, що на підставі укладених із споживачами договорів здійснюють діяльність із постачання природного газу, є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ і зобов'язані подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку та сплачувати його до спеціального фонду держбюджету у терміни, визначені для місячного звітного (податкового) періоду.
Відповідно п.п.4.1.1. п.4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків пере бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст. 5 цього Закону).
Судом встановлено, що ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» до ДПІ в м. Сімферополь АРК подано розрахунок збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за січень 2009 року.
При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів –бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі застосовано нульову ставку збору.
Згідно з абз. 5,6 пункту 1 Порядку, що діяв в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи - 12 відсотків; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 12 відсотків.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» № 1161 від 27.12.2008 року до абз. 5,6 пункту 1 Порядку внесено зміни стосовно розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.
При цьому пунктом 2 Постанови передбачена дата набрання нею чинності - 1 січня 2009 року.
Офіційне опублікування Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» № 1161 від 27.12.2008 року відбулося 13.01.2009 року у газеті «Урядовий кур’єр» № 3 та в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 19.01.2009 року № 1.
Судом встановлено, що позивачем до ДПІ у м. Сімферополі направлено лист від 19.02.2009 року № 536 з проханням дати пояснення, з якого саме числа необхідно застосовувати нульову ставку, запроваджену Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» № 1161 від 27.12.2008 року при розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та установам; промисловим та іншим суб'єктам господарювання.
У відповіді на запит від 05.03.2009 року № 10914/10/31-0 ДПІ у м. Сімферополі АР Крим зазначило, що згідно з постановою № 1161 від 27.12.2008 року вона набуває чинності з 01.01.2009 року, а отже й «нульову ставку» необхідно застосовувати з 01.01.2009 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» здійснюючи розрахунок за січень 2009 року за нульовою ставкою керувалося діючим законодавством та роз’ясненнями податкового органу.
Суд зазначає, що в подальшому Міністерство юстиції України листом № 2289-04-09-20 від 20.03.2009 року «Щодо надання роз'яснення стосовно набрання чинності постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1158 та від 27 грудня 2008 року № 1161» повідомило, що оскільки відповідно до ч. 1,4 ст. 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування, постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1161 набрала чинності з 13 січня 2009 року.
До того ж, Державна податкова адміністрація України листом № 10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року «Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності» пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України роз’яснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 відсотків.
Приймаючи до уваги вищезазначене, ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» 21.07.2009 року до ДПІ у м. Сімферополь АР Крим подано уточнюючий розрахунок за січень 2009 року збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів – бюджетні організації та установи та по категорії –промислові споживачі застосовано ставку збору 12% та самостійно донараховано податкове зобов’язання в сумі 93241,49 грн.
З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку, що позивач, в січні 2009 року дійсно не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, однак застосування ним нульової ставки здійснено не з вини ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», а викликано невірним податковим роз’ясненням ДПІ у м. Сімферополі АР Крим.
Суд звертає увагу відповідача, що ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» належним чином виконано обов’язок щодо надання розрахунку збору за січень 2009 року, у встановлений законодавством строк із застосуванням нульової ставки, як це було передбачено самою Постановою КМУ № 1161 від 27.12.2008 року та на підставі роз’яснень ДПІ у м. Сімферополі АР Крим від 05.03.2009 року № 10914/10/31-0.
Крім того, на момент подання розрахунку за січень 2009 року були відсутні будь-які інші роз’яснення, у тому числі Міністерства Юстиції України та ДПА України.
Суд не погоджується з доводами відповідача, що лист від 05.03.2009 року № 10914/10/31-0 ДПІ у м. Сімферополі АРК не був податковим роз’ясненням.
Відповідно до п.п. 4.4.2. п.4.2. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові роз'яснення: а) роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України "Про систему оподаткування", та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається;
г) податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта;
д) не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками;
Враховуючи зазначене, роз’яснення ДПІ в м. Сімферополі АР Крим стосовно дати, з якої необхідно обчислювати нульову ставку збору, є податковим роз’ясненням у розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
При цьому податкове роз’яснення Державної податкової адміністрації України, надане після роз’яснення ДПІ в м. Сімферополі АР Крим, не може бути підставою для відповідальності платника податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.
В силу викладеного, суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.
Під час судового засідання, яке відбулось 14.10.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 19.10.2009 р.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополь АР Крим № 0007261503/0 від 01.09.2009 року.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.