Постанова № 6823085, 16.10.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.10.2009
Номер справи
2а-7346/09/2/0170
Номер документу
6823085
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

16.10.09Справа №2а-7346/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Слабун О.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крим-Капітал-Регістр»

до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим.

про спонукання до виконання певних дій

за участю представників:

від позивача – Коротаєва Т.Ю. – пред-к, дов. № 1 ввід 05.01.2009 р.

Асріянець О.Е. – пред-к, дов від 23.09.2009 р.

від відповідача – не з’явився .

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Крим-Капітал-Регістр» (далі позивач) звернулось до суду з позовом , в якому просило зобов’язати Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим ( далі відповідач) скасувати реєстрацію акцій та анулювати свідоцтво про реєстрацію акцій ЗАТ «Селена», ЗАТ «Сиваський хімічний завод», ЗАТ «Сиваш – Енерго», ЗАТ «Сиваський ремонтно-механічний завод». Вимоги мотивовані тим, що відповідач, не зважаючи на припинення зазначених вище товариств , неправомірно відмовляє в скасуванні випуску акцій.

Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позовній заяві, зазначив , що у відповідача були відсутні підстави щодо відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій вказаних товариств.

Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 28.09.2009 р. , надав заперечення на позов (вих. № 02/04/1089 від 25.09.2009 р.) , в яких проти позову заперечував, зазначивши, що вищевказані товариства не ліквідовані, за їх ідентифікаційними кодами в Державному реєстрі значаться інші товариства , яки не надали належним чином оформлені документи щодо скасування реєстрації їх акції.

Відповідач явку свого представника у судове засіданні, яке відбулось 16.10.2009 р., не забезпечив, про час та день проведення був сповіщений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надав.

Представники позивача у судовому засіданні 16.10.2009 р. наполягали на позовних вимогах, вважали можливим розглянути справу на підставі залучених до неї документів.

Суд, вивчивши думку представників позивача, приймаючи до уваги відсутність клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, участь його представника у попередніх судових засіданнях, надання заперечення на позов, керуючись ст.128 КАС України , ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, суб’єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

           Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішенням Держаної комісії з цінних паперів та фондового ринку №222 від 30.12.1998 р. затверджений Порядок скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій (далі Порядок № 222 ), яке зареєстровано в Мінюсті України за № 1113/11393 від 28.09.2005 р.

Зазначений Порядок регулює зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її територіальних органів (далі - реєструвальний орган).

У п. 3 Порядку № 222 визначено, що припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його ліквідації або реорганізації здійснюється на підставі рішення вищого органу товариства або суду.

П.3 Розділу ІІ Порядку № 222 визначає процедуру скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з ліквідацією акціонерного товариства.

Згідно з п.п .3.1. п.3 цього розділу Порядку № 222 протягом семи робочих днів з дати затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу комісія подає до реєструвального органу такі документи:

а) заяву про скасування реєстрації випуску акцій (додаток 6);

б) рішення загальних зборів акціонерів товариства про затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу товариства, оформлене відповідним протоколом, який повинен бути пронумерований, прошнурований та засвідчений підписами голови та секретаря зборів, або копію ухвали господарського суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, що засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства.

У разі, якщо рішення про затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу товариства прийнято загальними зборами акціонерів, до реєструвального органу також подається довідка, засвідчена підписами голови і секретаря зборів, голови комісії та печаткою товариства, яка має містити відомості про:

- загальну кількість акціонерів на дату проведення загальних зборів;

- кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах;

- найменування емітента та його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи;

- розмір статутного фонду;

- кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу товариства;

- порядок голосування;

в) копію повідомлення (оголошення) про ліквідацію акціонерного товариства, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог статті 105 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України, статті 20 Закону України "Про господарські товариства", статті 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";

г) копію звіту комісії та ліквідаційного балансу товариства, засвідчені підписом голови комісії та печаткою товариства;

ґ) копію опублікованого згідно з вимогами статті 43 Закону України "Про господарські товариства" повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу товариства, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчуються підписом голови комісії та печаткою товариства;

д) довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження;

е) оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Згідно з п.п. 3.2. п. 3 Розділу ІІ Порядку № 222 уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у пункті 3.1 цього розділу.

У розділі ІІІ Порядку № 222 визначена процедура скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації.

Державною Комісією з цінних паперів та фондового ринку 15.05.2005 р. прийнято Рішення № 240, яке зареєстровано в Мінюсті України 07.09.2005 р. за №1004/11284 ( далі Рішення № 240) «Про передачу повноважень територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо скасування реєстрації випусків акцій акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) у зв'язку з їх ліквідацією».

У п. 1 Рішення № 240 визначено , що територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постійній основі здійснювати дії щодо виявлення акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) у зв'язку з їх ліквідацією, але не здійснили скасування зареєстрованих випусків акцій відповідно до вимог Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року N 222, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 березня 1999 року за N 180/3473 (із змінами та доповненнями) (далі – Порядок № 222). У разі виявлення такого акціонерного товариства уповноваженій особі територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складати відповідний акт, у якому зазначити найменування та вид акціонерного товариства, код за ЄДРПОУ (ідентифікаційний код юридичної особи), місцезнаходження, розмір статутного фонду, кількість акцій за типами та категоріями, номінальну вартість акцій, номер свідоцтва про випуск акцій, дату реєстрації випуску акцій.

Згідно з п. 2 рішення № 240 територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку надані повноваження щодо скасування реєстрації випусків акцій зазначених товариств шляхом надання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом п'яти робочих днів від дати складання акта щодо виявлення кожного акціонерного товариства, яке виключено з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), але не виконало вимог Порядку № 222.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач є реєстратором , який здійснює зберігання документів системи реєстру ЗАТ «Селена», ЗАТ «Сиваський хімічний завод», ЗАТ «Сиваш –Енерго», ЗАТ «Сиваський ремонтно-механічний завод». Він після того, як йому стало відомо про ліквідацію вказаних акціонерних товариств, звернувся 03.04.2009 до відповідача з заявами щодо прийняття рішення про скасування реєстрації випуску їх акцій .

Відповідач 10.04.2009 р. надіслав до позивача листа № 01/02/371 , в якому зазначив, що в наслідок того , що за ідентифікаційними кодами вказаних товариств в Єдиному Державному реєстрі підприємств та організацій України значаться ТОВ «Селена», ТОВ «Сиваський хімічний завод», ТОВ «Сиваш –Енерго», ТОВ «Сиваський ремонтно-механічний завод», скасування реєстрації випуску акцій зазначених вище акціонерних товариств має відбуватися відповідно до Порядку № 222.

Суд вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що вказані дії відповідача не можна визнати такими , що відповідають вимогам чинного законодавства.

В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надані докази того, що при ліквідації вказаних акціонерних товариств ТОВ «Селена», ТОВ «Сиваський хімічний завод», ТОВ «Сиваш –Енерго», ТОВ «Сиваський ремонтно-механічний завод» були прийняті рішення про скасування реєстрації випуску акцій , в наслідок чого вони мають вчинити дії щодо скасування реєстрації акцій ЗАТ «Селена», ЗАТ «Сиваський хімічний завод», ЗАТ «Сиваш–Енерго», ЗАТ «Сиваський ремонтно-механічний завод». В силу викладеного , на думку суду, звернення позивача , в яких доведено інформацію про ліквідацію вказаних акціонерних товариств, є підставою для встановлення факту їх припинення без дотримання вимог Порядку № 222, в наслідок чого уповноважений орган має здійснити заходи передбачені Рішення № 240 щодо анулювання випуску акції вказаних акціонерних товариств.

На думку суду збереження ідентифікаційних кодів в Єдиному Державному реєстрі підприємств та організацій України в умовах надання довідок про те, що ці акціонерні товариства припинено, не є підставою для обов’язкового проведення іншими суб’єктами господарювання заходів , передбачених в Порядку № 222.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Під час судового засідання, яке відбулось 16.10.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 22.10.2009 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2 Зобов’язати Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим в порядку, передбаченому Рішенням Держаної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 240 від 16.05.2005 р., здійснити дії щодо скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ «Селена» (код ЄДРПОУ 13788248), ЗАТ «Сиваський хімічний завод» (код ЄДРПОУ 33361254), ЗАТ «Сиваш–Енерго» (код ЄДРПОУ33201591) , ЗАТ «Сиваський ремонтно-механічний завод» (код ЄДРПОУ 33201570).

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                         Яковлєв С.В.