Рішення № 68222365, 10.08.2017, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
10.08.2017
Номер справи
405/2828/17
Номер документу
68222365
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 405/2828/17

2/405/708/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.08.2017 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі

головуючої судді: Шевченко І.М.

при секретарі : Фришко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у місті Кропивницький ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги переміщеним особам на проживання, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради, яке змінило назву 23.06.2017 року за рішенням № 92 Подільської районної у місті Кіровограді ради «Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради», 30.05.2017 року звернулось в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги переміщеним особам на проживання, мотивуючи свої вимоги тим, що за заявою відповідача було призначено щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року у розмірі 10 379,87 грн.

В результаті проведення перевірки було встановлено, що у відповідача є депозитний рахунок, який перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, а тому, допомога відповідачу була нарахована безпідставно. Загальна сума надміру сплачених Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради грошових коштів адресної допомоги становить 10 379,87 грн. З причини надання відповідачем при оформленні адресної допомоги недостовірних відомостей про наявність депозитного рахунку їй надміру нараховано та виплачено адресну допомогу на суму 10 379,87 грн. Дані кошти повинні бути відшкодовані державі за рахунок відповідача, яка в добровільному порядку відмовляється це зробити.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду справи повідомлений, причини неявки суду не відомі, письмових заперечень проти позову не надано.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Рішенням Кіровоградської міської ради від 10.06.2016 року № 325 «Про обсяги і межі повноважень, які визначаються Кіровоградською міською радою Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам сьомого скликання та їх виконавчим органам» затверджено обсяги і межі повноважень Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам та їх виконавчим органам. Розділом VІ обсягів меж і повноважень управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради делеговано повноваження в сфері соціального захисту населення, зокрема здійснення оформлення та видачі довідок про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Призначення щомісячної адресної грошової допомоги зазначеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (п. 15 Рішення).

У зв'язку з перейменуванням міста Кіровограда на місто Кропивницький та Ленінського району на Подільський рішенням Ленінської районної у місті Кіровограді ради від 25 березня 2017 року № 85 Ленінська районна у місті Кіровограді рада перейменована на Подільську районну у місті Кропивницькому раду.

Рішенням Подільської районної у місті Кіровограді ради від 23 червня 2017 року № 92 «Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради» управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради перейменоване на управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради та затверджене Положення про управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради.

Згідно з пунктом 2.1 розділу 4 Положення про управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради, затвердженого рішенням Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 23 червня 2017 року № 92, головним завданням Управління є реалізація на території Подільського району міста Кропивницького в межах повноважень державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3.1.1. розділу 3 цього Положення Управління у сфері реалізації заходів соціальної підтримки оформлює та видає довідки про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення; призначає щомісячну адресну грошову допомогу зазначеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч. І ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Пунктом 2 Порядку, передбачено, що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Судом встановлено, що 28.09.2015 року відповідач по справі ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради з заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованій території України або району проведення антитерористичної операції.

Згідно заяви ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, а фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про приведення назви міста Кіровоград Кіровоградської області у відповідність із вимогами Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 14 липня 2016 року № 1468-VIII місто Кіровоград Кіровоградської області перейменовано на місто Кропивницький.

На підставі поданої заяви від 26.05.2016 року ОСОБА_1 взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованій території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою від 28.09.2015 року № 3504001080.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Так, відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

01.10.2015 року відповідач по справі ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованій території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно заяви членом сім'ї ОСОБА_1 є її чоловік ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсіонер.

Відповідно до поданої заяви ОСОБА_1 від 01.10.2015 року було прийнято рішення про призначення щомісячної грошової допомоги на проживання на період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року ОСОБА_1 (категорія працездатності - пенсіонер) у розмірі 884,00 грн. та її чоловіку ОСОБА_2 (категорія працездатності - пенсіонер) у розмірі 884,00 грн. Загальна сума допомоги на сім'ю склала 1 768,00 грн.

Відповідно до цього рішення на сім'ю ОСОБА_1 нараховано та виплачено грошову допомогу на загальну суму 10 379,87 грн.:

у жовтні 2015 року - 1 768,00 грн;

у листопаді 2015 року - 1 768,00 грн;

у грудні 2015 року - 1 768,00 грн;

у січні 2016 року - 1 768,00 грн;

у лютому 2016 року - 1 768,00 грн;

у березні 2016 року - 1 539,87 грн.

При складанні заяві від 01.10.2015 року для призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 зазначила, що ні заявник, ні будь-хто з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 10 - кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, не мають.

Відповідно до п. 10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області на виконання плану контрольно-ревізійної роботи на 1 квартал 2016 року в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної ради у м. Кіровограді ради (надалі - Управління) проведено ревізію, у т. ч. законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів за 2014 - 2015 роки.

В результаті проведення ревізії Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за 2014 - 2015 роки, з урахуванням підсумків верифікації достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, субсидій, здійсненої Міністерством фінансів України відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 136 «Про затвердження порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування», виявлено, що ОСОБА_1 мала на депозитних рахунках кошти у сумі, що перевищують 10 - кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, в ПАТ КБ «Надра», ПАТ КБ «Приватбанк», ПАТ «Промінвестбанк», ПАТ «Сбербанк».

Встановлено, що переплата, яка утворилася внаслідок подання ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради недостовірної інформації, що впливає на призначення допомоги за період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року, становить 10 379,87 грн.

Враховуючи, що відповідач свідомо приховала факт відкритих депозитів на її рахунках в банках та тим самим разом з сім'єю неправомірно отримала допомогу з державного бюджету в період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року, 11.08.2016 року на адресу відповідача рекомендованим листом № 2500619977335 направлено повідомлення № 670708/42 від 10.08.2016 року про виявлення недостовірних відомостей, а саме наявність у неї депозитів, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, та необхідність повернення надмірно виплаченої допомоги у розмірі 10 379,87 грн., яку у вказаний період вона не мала права отримувати. Однак, на момент звернення позивача до суду зазначені кошти відповідачем добровільно повернуті не були.

Згідно п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов'язана: 1) дотримуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства; 3) повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду; 4) у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Внутрішньо переміщена особа зобов'язана виконувати інші обов'язки, визначені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Як передбачено ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, оскільки відповідачем в добровільному порядку надміру виплачена щомісячна адресна державна допомога не повернута, то вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.

На підставі наведених доказів, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 у добровільному порядку не повернула суму грошової допомоги, виплачену надміру, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради нараховану та виплачену щомісячну адресну державну допомогу за період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року в розмірі 10 379,87 грн.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 1 600,00 грн.

Керуючись п.п. 3, 8, 10-11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги переміщеним особам на проживання - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_2 на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код 03197629, р/р 35219088021577 в УДКСУ у м. Кропивницькому Кіровоградській області, МФО 820172, КПКВК - 2501480) суму виплаченої державної соціальної допомоги за період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року в розмірі 10 379,87 грн. (десять тисяч триста сімдесят дев'ять гривень 87 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, ІПН НОМЕР_2, в дохід держави судовий збір в розмірі 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Кіровоградської області через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом десяти днів.

Суддя Ленінського районного

суду м. Кіровограда І. М. Шевченко