
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.08.2017 Справа № 917/952/17
За позовом Кременчуцької міської ради, 39600, Полтавська область, м. Кременчук, пл. Перемоги, 2
До відповідача Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, АДРЕСА_1
Про стягнення 58 802, 16 грн. - збитки за користування з 29.12.2010р. по 25.11.2015р. без право установчих документів земельною ділянкою площею 1383 кв. м (кадастровий номер НОМЕР_2), що по АДРЕСА_3,
Суддя БУНЯКІНА Ганна Іванівна
Представники в судовому засіданні:
від позивача: Шинкаренко Н.М. (див. протокол судового засідання)
від відповідача: ОСОБА_4 (див. протокол судового засідання)
Рішення виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні 18.07.2017 року в порядку ст. 77 ГПК України з огляду на необхідність поповнення матеріалів справи додатковими документальними доказами та неявку відповідача.
03.08.2017 р. у судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення, залучено її до матеріалів справи та повідомлено про термін виготовлення повного тексту судового рішення.
СУТЬ СПОРУ: розглядається позовна заява Кременчуцької міської ради про стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 58 802, 16 грн. - збитки за користування з 29.12.2010р. по 25.11.2015р. без правоустановчих документів земельною ділянкою площею 1383 кв. м (кадастровий номер НОМЕР_2), що по АДРЕСА_3.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги за мотивами, викладеними в позовній заяві (а.с. 2-7).
Відповідач проти позову заперечує за мотивами відзиву від 03.08.2017 року (вх№ 9623 від 03.08.2017 року) та за заявою від 03.08.2017 року (вх№ 9624 від 03.08.2017 року) просить суд застосувати строк позовної давності щодо частини позовних вимог про стягнення збитків в розмірі 40 016,08 грн., нарахованих позивачем за період з 29.12.2010 року по 15.06.2014 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив:
29.12.2010 року згідно договору купівлі-продажу нерухомого майна, посвідченого приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_5, ОСОБА_2 набув право власності на будівлю господарчої служби «Б, Б1» площею 244,7 кв.м. по АДРЕСА_2.
13.09.2013 року Відповідач звернувся до Кременчуцької міської ради Полтавської області з заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, а саме: для експлуатації та обслуговування будівель господарської служби по АДРЕСА_2.
Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання та відмову в наданні дозволу на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок юридичним та фізичним особам в м. Кременчуці» від 29.10.2013 року, Відповідачу надано дозвіл на розроблення відповідної технічної документації на земельну ділянку площею 1430 кв.м. для експлуатації та обслуговування будівлі господарської служби по АДРЕСА_2.
Пунктом 1.28.1. вищезазначеного рішення Відповідача було зобов'язано до розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки звернутися до Кременчуцької міської ради для присвоєння окремої поштової адреси об'єкту.
Розпорядженням міського голови від 13.01.2014 року за № 1-Р «Про присвоєння поштової адреси в м. Кременчуці» присвоєно будівлі господарської служби таку поштову адресу: АДРЕСА_3. Також, на підставі зазначеного розпорядження Відповідачу видане відповідне свідоцтво.
30.05.2014 року Відповідач звернувся до Кременчуцької міської ради Полтавської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування із земель, що перебувають у комунальній власності, а саме: для експлуатації та обслуговування будівлі господарської служби по АДРЕСА_3.
Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання та відмову в наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в м. Кременчуці» від 02.07.2014 року, Відповідачу надано дозвіл на розроблення відповідного проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,1383 га для експлуатації та обслуговування будівлі господарської служби по АДРЕСА_3.
Пунктом 1.1.1. вищезазначеного рішення пункт 1.28 рішення міської ради від 29.10.2013 «Про надання та відмову в наданні дозволу на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок юридичним та фізичним особам в м. Кременчуці» втратив чинність.
27.01.2015 року рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування будівлі господарської служби по АДРЕСА_3.
Також, вищезазначеним рішенням від 27.01.2015 року передано Відповідачу за умови виконання п. 4.2. рішення в оренду строком на 15 (п'ятнадцять) років земельну ділянку площею 1383 кв.м. (кадастровий № НОМЕР_2), для експлуатації та обслуговування будівлі господарської служби по АДРЕСА_3 та встановлено плату за землю в розмірі 3% від грошової оцінки землі щорічно.
30.09.2015 року рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про внесення змін до рішень Кременчуцької міської ради», внесено зміни в пункт 4 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 27.01.2015 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», в частині зміни терміну щодо замовлення документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
На підставі вказаного рішення від 30.09.2015 року сторони уклали договір оренди земельної ділянки від 28.10.2015року, який відповідач зареєстрував 25.11.2015року.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 07.12.2007 року за № 1229 «Про утворення комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства» створено комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, затверджено положення про організацію роботи комісії по визначенню та відшкодуванню збитків (далі - Положення), заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, та затверджено склад відповідної комісії.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 23.06.2016 року за № 544 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 07.12.2007 року № 1229 «Про утворення комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства», внесено зміни до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 07.12.2007 року № 1229 «Про утворення комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства» та затверджено склад комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства в новій редакції.
Відповідно до Положення основним завданням комісії є зокрема, відшкодування збитків заподіяних вилученням або тимчасовим заняттям земельних ділянок, що належать територіальній громаді міста.
Пунктом 1.6 Положення передбачено, що відшкодуванню підлягають неодержані доходи, що могла би отримати територіальна громада міста, із земельних ділянок, що належать їй на праві власності, внаслідок їх тимчасового зайняття, обмеження прав та інше, а також, інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
Так, листом-повідомленням від 20.07.2016 року за вих. № 01-19/1254 виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області було направлено на адресу Відповідача лист-повідомлення яким останнього запрошували на засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення законодавства.
Також, листами-повідомленнями від 02.08.2016 року, 26.08.2016 року, 06.09.2016 року Відповідача повторно викликали на засідання вищезазначеної комісії.
Актом з визначення та відшкодування збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства від 15.09.2016 року відповідна комісія встановила, що термін використання земельної ділянки по АДРЕСА_3 в м. Кременчуці без правовстановлюючих документів на землю з 29.12.2010 року по 25.11.2015 року, також встановлено розмір збитків, завданих територіальній громаді м. Кременчука у розмірі 58 802,16 грн.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 06.01.2017 року за № 9 «Про затвердження акта комісії з визначення та відшкодування збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_3», затверджено вищезазначений акт.
Листом 12.01.2017 року за вих. № 01-44/87 Відповідачу було запропоновано добровільно відшкодувати Кременчуцькій міській раді Полтавської області визначені збитки за використання земельної ділянки з порушенням норм земельного законодавства, проте вказані збитки останнім сплачені не були, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 збитків у розмірі 58802,16 грн., які нараховані за період з 29.12.2010 року по 25.11.2015 року, у зв'язку з використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів на підставі статті 22 Цивільного кодексу України.
При прийнятті рішення суд виходи із наступного.
Статтею 16 Цивільного кодексу України та ст.20 Господарського кодексу України передбачено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
У відповідності до ст.22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно зі ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; збитків; причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками; вини.
За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.
За змістом статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до ст. ст. 152, 156 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок:
а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом;
б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання;
в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок;
г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників;
ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан;
д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Вказаний перелік підстав для відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії (бездіяльність) щодо відповідних земельних ділянок за процедурою, визначеною Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284.
Відповідно до п. 1 Порядку власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії (п.2 Порядку).
В пункті 3 Порядку зазначено, що відшкодуванню підлягають, зокрема, інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 06.01.2017р. № 9 затверджено акт з визначення та відшкодування збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства за фактичне використання ОСОБА_2 земельної ділянки без правоустановчих документів (а.с. 36). В останньому зазначено, що відповідач використовував земельну ділянку без правовстановлюючих документів з 29.12.2010 року по 25.11.2015 року.
В п.3.8. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 ЦК України та частини другої статті 224 ГК України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини).
У розгляді таких справ господарські суди мають докладно з'ясовувати причини неоформлення чи несвоєчасного оформлення відповідного землекористування та обставини, пов'язані із вжиттям господарюючими суб'єктами усіх залежних від них заходів щодо одержання документів, які посвідчують право землекористування. При цьому суду слід враховувати вимоги частини другої статті 120 ЗК України, якою передбачено що у разі коли жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Якщо у розгляді справи буде з'ясовано обставини, зазначені в абзаці третьому підпункту 3.4 пункту 3 цієї постанови, і що суб'єкт господарювання вживав необхідних заходів до оформлення свого права землекористування, то відсутність у нього переоформлених на його ім'я правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може розцінюватися як правопорушення.
Статтею 79-1 Земельного кодексу України визначено, що формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
За статтею 120 Земельного кодексу (абзац 2 пункту 6) укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.
Судом встановлено, що в період з 28.01.2015 року по 24.11.2015 року відповідач використовував земельну ділянку площею 1383 кв.м (кадастровий номер НОМЕР_2), розташовану по АДРЕСА_3 без правовстановлюючих документів (з моменту сформування земельної ділянки та присвоєння кадастрового номера, а саме затвердження проекту землеустрою земельної ділянки для експлуатації та обслуговування будівлі по АДРЕСА_3 в м. Кременчуці рішенням Кременчуцької міської ради від 27.01.2015 року по дату реєстрації укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки від 28.10.2015 року).
За таких обставин суд прийшов до висновку, що не оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під об'єктом нерухомого майна в період з 28.01.2015 року по 24.11.2015 року, всупереч ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України, є порушенням чинного законодавства внаслідок недотримання принципу платності за використання земельної ділянки, що встановлено ст. 206 Земельного кодексу.
Здійснивши перерахунок заявлених до стягнення збитків за використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, суд прийшов до висновку про правомірність їх нарахування за період з 28.01.2015 року по 24.11.2015 року в сумі 10 860,08 грн. У стягненні 47942,08 грн. збитків за період 29.12.2010 року по 27.01.2015 року позовні вимоги задоволенню не підлягають як безпідставно нараховані.
Розрахунок збитків здійснено за формулою : нормативно-грошова оцінка землі * коригуючий коефіцієнт до НГО * відсоток плати за землю * кількість днів /кількість днів у році (627 093,69 грн.* 0,7 * 3% * 301 день /365 днів = 10 860,08 грн.).
Заява відповідача про застосування строку позовної давності до вимог позивача щодо стягнення збитків в розмірі 40 016,08 грн., нарахованих за період з 29.12.2010 року по 15.06.2014 року, не підлягає задоволенню, оскільки зазначений період є поза межами терміну використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Кременчуцької міської ради про стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 збитків за користування земельною ділянкою площею 1383 кв.м. (кадастровий номер НОМЕР_2), розташованою по АДРЕСА_3 без правоустановчих документів в період з 28.01.2015 року по 24.11.2015 р., правомірними та такими, що підлягають частковому задоволенню в сумі 10 860,08 грн. У стягненні 47942,08 грн. збитків за період 29.12.2010 року по 27.01.2015 року позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно зі ст. 49 ГПК України витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні з даним позовом, покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 22, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Кременчуцької міської ради (площа Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 24388300) - 10 860,08 грн. збитків за користування з 28.01.2015р. по 24.11.2015р. без правоустановчих документів земельною ділянкою площею 1383 кв. м (кадастровий номер НОМЕР_2), що по АДРЕСА_3 та 295,50 грн. судового збору.
Видати наказ з набранням чинності цим рішенням.
3. Відмовити в стягненні 47942,08 грн. збитків за період 29.12.2010 року по 27.01.2015 року.
Повне рішення складено 08.08.2017р.
Суддя Г.І.Бунякіна