Постанова № 68204962, 09.08.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2017
Номер справи
815/1634/17
Номер документу
68204962
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/1634/17

Категорія: 10 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Джабурія О.В.

суддів - Вербицької Н.В.

- Крусяна А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулась з даним позовом до суду та просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, викладені в листі від 14.02.2017 року №1210/04 щодо відмови у видачі довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року, з 01.05.2016 року та з 01.01.2017 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси видати ОСОБА_2 довідки про складові заробітної плати станом на 01.12.2015 року, 01.05.2016 року та на 01.01.2017 року та із зазначенням всіх складових заробітної плати по відповідній посаді начальника відділу, а саме: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, яка під час роботи та на момент призначення пенсії була встановлена та виплачувалась в максимальному розмірі, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премій, що нараховуються та виплачуються згідно з положенням про преміювання, інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірах середньомісячної заробітної плати на які нараховується та сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутністю представника управління та письмові заперечення, в яких зазначив, що Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було скасовано п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723. Постановою Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2 виключено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Так, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось і в редакції, зокрема станом на лютий 2017 року, воно не регламентує ані права особи на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Справа розглянута в порядку письмового провадження.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо відмови у видачі довідки про складові заробітної плати, викладені в листі від 14.02.2017 року №1210/04. Зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі видати ОСОБА_2 довідки про складові заробітної плати станом на 01.12.2015 року, 01.05.2016 року та на 01.01.2017 року із зазначенням всіх складових заробітної плати по відповідній посаді начальника відділу, а саме: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, яка під час роботи та на момент призначення пенсії була встановлена та виплачувалась в максимальному розмірі, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премій, що нараховуються та виплачуються згідно з положенням про преміювання, інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірах середньомісячної заробітної плати на які нараховується та сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Стягнуто з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, адреса: 65121, Одеська область, м. Одеса, вулиця Ільфа і Петрова, 4а) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 копійок).

Не погодившись з таким судовим рішенням Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі звернулось до суду з апеляційною скаргою на зазначену постанову. Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити у повному обсязі.

Згідно до вимог ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, наказом № 102-ос від 02.10.2013 року ОСОБА_2 звільнено з посади начальника відділу по контрольно-перевірочній роботі за нарахуванням та сплатою платежів управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси за власним бажанням, відповідно до вимог ст.38 Кодексів законів про працю України у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця з виплатою грошової допомоги у розмірі десяти посадових окладів, як державному службовцю, про що наявний запис в трудовій книжці (а.с. 13-21).

Позивач є пенсіонером, та отримує пенсію за віком, про що свідчить наявна у матеріалах справи копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 06.08.2014 року серії НОМЕР_2 (а.с. 22).

13.02.2017 року ОСОБА_2 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати, затверджену Постановою правління Пенсійного фонду України 04.09.2013 року № 15-1, що діяла на момент підвищення заробітної плати станом на 01.12.2015 року, станом на 01.05.2016 року та станом на 01.01.2017 року з усіма виплатами передбаченими довідкою на посаді начальника відділу по контрольно-перевірочній роботі за нарахуванням та сплатою платежів: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (постанова КМУ № 268), премій, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інших виплат, індексації, матеріальної допомоги, компенсація за невикористану відпустку (а.с. 23).

14 лютого 2017 року управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси листом №1210/04 повідомило ОСОБА_2, що у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII скасовано, зокрема, статтю 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889). Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723. Враховуючи те, що Закон № 889 не передбачає проведення перерахунку пенсій, у тому числі, призначених згідно із Законом № 3723, постановою №1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, який був передбачений статтею 37 Закону № 3723, відсутні (а.с. 24).

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд першої інстанції дійшов до висновку щодо задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що врахововуючи те, що форма довідки «про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України 04 вересня 2013 року на момент звернення із заявою до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси була чинною, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо відмови у видачі ОСОБА_2 довідки є протиправними.

Колегія суддів не погоджується з вищевикладеним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно з вимогами ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіряючи законність та обґрунтованість дій управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про відмову у видачі довідки про заробітну плату ОСОБА_2, з урахуванням підстав, за якими позивачка просить його скасувати, колегія суддів виходить з наступного.

За правилами ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, вищенаведені норми Закону України «Про державну службу» надають право на перерахунок пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року внесено зміни до вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» та викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, вказаними змінами доручено КМУ встановлювати умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям.

Згідно до вимог п.4 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» за №865 від 31.05.2000 року у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за №1013 від 09.12.2015 року до Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» за №865 від 31.05.2000 року внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року та якими, зокрема, виключено п.4 Постанови №1013.

Тобто, з 01.12.2015 року, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.

Крім того, постановою КМУ за №1013 від 09.12.2015 року були внесені зміни і до п.5 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» за №865 від 31.05.2000 року, яка починаючи з 01.12.2015 року передбачає, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Водночас, постановою правління Пенсійного фонду України «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України за №15-1 від 04.09.2013 року» за №15-2 від 04.07.2016 року форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію - виключено.

Як зазначено в п.3 вищевказаної постанови правління ПФ України за №15-2 від 04.07.2016 року, вказана постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування, а саме - з 02.09.2016 року.

Тобто, починаючи з 02.09.2016 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати лише довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону, форма якої передбачена п.1 абз.1 вищевказаної постанови ПФУ.

Таким чином, враховуючи, що станом на час звернення (13.02.2017 року) позивачки із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, законодавцем виключено форму довідки, на підставі якої здійснювався такий перерахунок, тобто, фактично діюче законодавство не передбачало вид/форму документа, за отриманням якого особа зверталась до ДПІ, яка повинна діяти виключно в межах визначених законом повноважень.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що відмова управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси у видачі довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії позивачці є обґрунтованою та правомірною, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства скасовано норми, які регулювали форму та порядок видачі даної довідки.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_2, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням по справі нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою правову позицію суду доказав та обґрунтував її.

Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ухвалене судове рішення на підставі вимог ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 195; 197; 198; 202; 205; 207; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі задовольнити, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 року скасувати, ухвалити у справі №815/1634/17 нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.

Головуючий: О.В.Джабурія

Суддя: Н.В.Вербицька

Суддя: А.В.Крусян