Постанова № 68202992, 07.07.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2017
Номер справи
804/8531/16
Номер документу
68202992
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2017 р. Справа № 804/8531/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Прудника С.В.,

суддів Турлакової Н.В., Єфанової О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпопетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

02 грудня 2016 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпопетровській області про:

- визнання незаконними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1;

- зобовязати Міністерство внутрішніх справ України надати інформацію встановленої форми для здійснення перерахунку пенсії органам Пенсійного фонду України та направити її до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпопетровській області для здійснення дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень законодавства України.

В обґрунтування позову зазначено що з 23.12.2015 року (дня набрання чинності нової редакції Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб") позивач, у звязку із встановленням нових розмірів посадових окладів для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, має право на перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 23.12.2015 року №900-VIII. Проте відповідач не вчинив дії відповідно до Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, у редакції на час виникнення спірних правовідносин. Отже відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не повідомлення Пенсійному фонду України про підстави проведення позивачу з 29.12.2015 року перерахунку пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.05.2017 року прийнято дану справу до провадження та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні.

В судовому засіданні 06.06.2017 р. позивачем уточнено першу вимогу адміністративного позову, та вказано, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо ненадання до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

07.07.2017 року позивачем подано до суду клопотання про здійснення розгляду справи без його участі, в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджено матеріалами справи, про причини своєї неявки суд не повідомив. Надано до суду письмові заперечення в яких зазначено, що Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей статтю 63 Закону було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону, проте після 29 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України будь-яких нормативно-правових актів, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських, прийнято не було. Вказує, що Закон №900-VIII щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а саме після 29 грудня 2015 року, а постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом України №900-VIII. Отже для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у звязку з прийняттям Закону №900-VIII, відсутні законні підстави, оскільки Закон України №900-VIII не має зворотної дії в часі, та, наразі, для перерахунку таких пенсій немає правових підстав згідно до частини 4 статті 63 Закону. Отже відсутні правові підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджено матеріалами справи, про причини своєї неявки суд не повідомив. Надано до суду письмові заперечення, що є аналогічними запереченням Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи обмеженість те, що позивач просив про розгляд справи в порядку письмового провадження, суд не вбачає підстав для відкладання розгляду справи, та вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній доказами у письмовому провадженні за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, відповідно до частин 4, 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є колишнім працівником органу внутрішніх справ та з 10.04.2007 року є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, якому пенсія призначена за вислугу років, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», та знаходиться на пенсійному обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем направлялася до Міністерства внутрішніх справ заява про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.05.2016 р., в якій просив повідомити Пенсійний фонд України про зміну грошового забезпечення поліцейських, як підставу перерахунку пенсії, із наданням відповідної довідки.

ОСОБА_2 управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 23.06.2016 року за вих.3537/Бр повідомлено, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, не передбачено обовязку територіальних органів Національної поліції України здійснювати дії щодо підготовки довідок для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції) у відповідності з вимогами Закону України від 23.12.2015 №900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей.

Доказів надання відповіді Міністерством внутрішніх справ на заяву ОСОБА_1 про надання довідки для перерахунку пенсії від 30.05.2016 р. матеріали справи не містять.

Так, згідно преамбули Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі Закон №2262-XII):

- Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України;

- Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у звязку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Пунктом б) частини 1 статті 1-2 Закону №2262-XII встановлено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, а з 28.12.1015 року й поліцейські.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, умовою виникнення права на перерахунок є обєктивна зміна розміру грошового забезпечення незалежно від його виду, який здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок.

Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33 затверджені постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 року №1294 (далі Постанова №1294).

Закон України Про Національну поліцію від 02.07.2015 року №580-VIII (далі Закон №580-VIII) набрав чинності з 07.11.2015 року, у тому числі пункт 6 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень.

До приведення законодавства України у відповідність із Законом №580-VIII акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до статті 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Пунктом 12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII встановлено, що працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань, зокрема: підполковник міліції - підполковник поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 року №988, яка набрала чинності 02.12.2015 року, установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Додатком 1 до Постанови №988 визначено посадові оклади поліцейських за спеціальними званнями.

28.12.2015 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі Закон №900-VIIІ), яким внесено зміни:

- до статті 43 Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій Розділу V Обчислення пенсій Закону №2262-XII, відповідно яких стаття доповнена частиною 18 наступного змісту: У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку;

- до статті 63 Перерахунок раніше призначених пенсій, доповнивши її частиною третьою наступного змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських;

- до пункт 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIII, доповнивши його абзацом другим такого змісту: За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення від 15 липня 2015 року №614-VIII (далі Закон №614-VIII), яким статтю 51 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою такого змісту: Перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З системного аналізу наведених норм права, суд доходить висновку, що з 02.12.2015 року дійсно обєктивно змінився розмір посадового окладу, який входить до складу грошового забезпечення. Після 28.12.2015 року на момент чергової виплати позивачу пенсії такий вид грошового забезпечення як посадовий оклад змінився розміром, у звязку із чим призначена пенсія підлягала невідкладному перерахунку.

Однак, МВС України не повідомило Пенсійному фонду України про наявні підстави перерахунку пенсії, що прямо суперечить частиною 18 статті 43, частині 3 статті 63 №2262-XII та пункту 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIII.

Поряд з цим, позивачем в позовних вимогах поставлено питання щодо ненадання зазначеної інформації ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у звязку із чим суд відмовляє у задоволенні вимог щодо зазначеного адресата, з урахуванням такого.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів від 10.05.2006 року №361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку субєктів владних повноважень.

За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених за коном заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, ви ходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

З огляду на викладене, суд вважає, що Міністерством внутрішніх справ України було допущено протиправну бездіяльність щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII, та зобовязує Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійному фонду України про наявні підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Міністерством внутрішніх справ не доведено правомірності та обґрунтованості допущеної бездіяльності з урахуванням вимог, визначених ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 551,20 грн., що документально підтверджується квитанцією № 4212/з4 від 30.11.2016 року (а.с.3).

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду в сумі 551,20 грн. підлягає стягненню з Міністерства внутрішніх справ за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпопетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII, та щодо ненадання довідки про грошове забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, за відповідною посадою з якої пішов ОСОБА_1.

Зобовязати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про наявні підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ (код ЄДРПОУ 00032684) документально підтверджені судові витрати повязані зі сплатою судового збору у розмірі 551,21 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 21 копійка).

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5