
Справа № 686/6169/17
ПОСТАНОВА
27 липня 2017 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючої - судді Логінової С.М.,
при секретарі - Ленчицькій А.Б.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Хмельницького справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що з 28.06.1984 р. по 28.06.2002 р. він проходив службу в органах внутрішніх справ України. Відповідно до Наказу № 174 УМВС України у Хмельницькій області від 21.06.2002 р. він був звільнений на пенсію.
Позивачу, відповідно до Закону України «Про міліцію» з липня 2002 р. була встановлена 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, якими він користувався до 1 липня 2015 року.
З 1 липня 2015 р. Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради перестало нараховувати пільги позивачу у зв'язку з прийняттям Закону України від 28.12.14p. № 76-УПІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», право на отримання пільг мають пільговики наведених у таблиці категорій (11) за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1710 грн.).
ОСОБА_1 вважає дії відповідача неправомірними, оскільки при звільненні на пенсію йому була надана довідка про те, що він та члени його сім'ї мають право на пільги та знижки в межах, визначених ст. 22 Закону України «Про міліцію».
9 березня 2017 р. позивач звернувся з листом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради відновити його пільги, які були незаконно зняті з нього з 1 липня 2015 року.
ОСОБА_1 отримав відповідь про те, що йому припинено нарахування пільг, оскільки Закону України «Про міліцію» втратив чинність у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про Національну поліцію», хоча пільги з нього були зняті у зв'язку з прийняттям Закону України від 28.12.14 р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», право на отримання пільг мають пільговики наведених у таблиці категорій (11) за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1710 грн.).
Позивач просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в частині зупинення застосування йому пільги, як пенсіонеру МВС України, у виді 50 % знижки для нього та членів його сім'ї плати за користування житлово-комунальними послугами та паливом протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради поновити йому пільгу у виді 50 % знижки для нього та членів його сім'ї плати за користування житлово-комунальними послугами та паливом, починаючи з 01.07.2015 р.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив його задовольнити, з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, звернувся до суду з заявою про розгляд справи у відсутність представника, просив відмовити у задоволенню позову через його безпідставність.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що з 28.06.2002 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом від 04.04.2016 року №06-1016/01-23 відповідач повідомив про припинення з 07.11.2015 р. дії пільги щодо 50-процентної знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, у зв'язку з втратою чинності Закону України «Про міліцію» та набранням чинності Закону України «Про Національну поліцію» з 07.11.2015 р.
Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону України «Про міліцію» № 565-ХІІ працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, в межах норм, встановлених законодавством.
Правовий і соціальний захист працівників міліції та їх пенсійне забезпечення врегульовано Законом України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року № 565-Х11 згідно ч.ч. 1, 2 ст. 22 якого передбачено, що держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Працівники міліції користуються пільгами при розподілі житла, встановленні квартирних телефонів, влаштуванні дітей у дошкільні заклади вирішенні інших питань соціально-побутового забезпечення у порядку передбаченому законодавством України Чинною на час призначення йому спірної пільги редакцією Закону України «Про міліцію» передбачено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентн» знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається права на пільги за цим Законом (ч. ч. 4, 6 ст. 22 Закону України «Про міліцію»).
Частиною 7 ст. 22 Закону України «Про міліцію» (зі змінами внесеними Законом України № 76-УІІ1 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України») встановлено, що пільги, передбачені частинами 4. 5 та 6; статті з 01 липня 2015 року надавались за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищував величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно п. 2 Порядку його дія поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законом України «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького склад) кримінально-виконавчої служби; діти до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально - виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні).
Відповідно до п. 10 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 389, у разі коли середньомісячний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, пільговик має право на отримання пільг протягом шести місяців з місяця визначення відповідного права, а у разі визначення права у липні - вересні 2015 р. - протягом шести місяців починаючи з 1 липня 2015 року.
Із поданих до позовної заяви документів вбачається, що вказана пільга була надана позивачу у відповідності до чинного законодавства України на момент його виходу на пенсію.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.
Згідно зі ст. 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги овіюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні суду у справ "Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.
Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Відповідно з вимогами ст. ст. 22, 58 Конституції України при прийнятті нових законів чи внесенні змін у діючі та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують чи скасовують відповідальність особи.
Суд зазначає, що внесення змін до ст. 22 Закону України «Про міліцію» та подальше скасування Закону України "Про міліцію", у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про Національну поліцію» не може бути підставою для позбавлення позивача пільг щодо оплати за комунальні послуги в розмірі 50%, в зв'язку з тим, що відповідно до ст.22 Закону України «Про міліцію», якою закріплено соціальний захист працівників міліції, держава гарантує працівникам міліції соціальний захист, а в ч. 6 цієї статті зазначено, що за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою, або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом.
У відповідності з вимогами Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29 січня 2003 року, саме Управління праці та соціального захисту населення організують збирання, систематизацію та зберігання інформації про пільговика, ведуть облік пільговиків.
Відповідно до п. 15 ч. 2 Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цім законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 Кодексу України про адміністративне судочинство адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_1 на підставі листа Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 27.03.2017 р. дізнався про порушення свого права та звернувся до суду 30.03.2017 року.
Однак позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача поновити пільги 07.11.2015 року не можуть бути задоволені, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду, який передбачено ст.. 99 Кодексу України про адміністративне судочинство.
Суд приходить до висновку, що слід визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в частині зупинення застосування ОСОБА_1 пільги, як пенсіонеру МВС України, у виді 50 % знижки для нього та членів його сім'ї плати за користування житлово-комунальними послугами та паливом протиправними. А також зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 пільгу у виді 50 % знижки для ОСОБА_1 та членів його сім'ї плати за користування житлово-комунальними послугами та паливом, починаючи з 30.10.2016 року.
Керуючи ст. 99 Кодексу України про адміністративне судочинство, Законом України «про національну поліцію», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх співробітників органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей»,
постановив:
адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в частині зупинення застосування пільги відносно ОСОБА_1, як пенсіонеру МВС України, у виді 50 % знижки для нього та членів його сім'ї плати за користування житлово-комунальними послугами та паливом протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради поновити ОСОБА_1 пільгу у виді 50 % знижки для ОСОБА_1 та членів його сім'ї плати за користування житлово-комунальними послугами та паливом, починаючи з 30.10.2016 року.
У решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 640 грн. шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунку Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
Апеляційна скарга на постанову суду подається на протязі 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя Логінова С.М.