
Справа №: 343/1032/17
Провадження №: 2-а/0343/139/17
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2017 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого суддi - Керніцького І. І.,
секретаря - Оленюк Т. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дії Калуського об'єднаного УПФУ Івано-Франківської області щодо недоплати пенсії особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського оУПФ України Івано-Франківської області, в якому просить:
Визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні пенсійного забезпечення йому - особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати йому пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, починаючи з 16 грудня 2016 року, та провести її виплату із врахуванням отриманих сум.
Свої вимоги мотивує тим, що він, ОСОБА_2, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в м.Калуш Івано-Франківської області, отримуючи пільгову пенсію по віку, як ліквідатор другої категорії, має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Із наданого розпорядження про призначення йому пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії, він зробив висновок, що його пенсія не відповідає Конституції України і Законам, що регламентують порядок призначення та її розрахунок відповідно до його статусу. Судячи із документу, пенсія йому призначена на загальних умовах. Між іншим, це підтвердив і сам відповідач у відповіді на його звернення.
Оскільки він виконав свій обов'язок перед державою, зі свого боку через Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", вона зобов'язалась хоч частково відшкодувати його втрачене здоров'я та інші неприємні обмеження. Встановивши загальні правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати у Законах України "Про пенсійне забезпечення" та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , законодавець визначив і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо).
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, оскільки, відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я, довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
У своїй заяві до відповідача він звернув увагу на порушення чинного законодавства при призначенні йому пенсії, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На жаль, він у відповіді на письмове звернення його твердження обійшов, залишаючись на своїх суперечливих і хибних позиціях. Його зауваження зводились до наступного:
Зробити перерахунок його основної пенсії із врахуванням трудового стажу не 25 років, а двадцяти.
Дорахувати до основної пенсії надбавку за понаднормовий стаж - тобто додати 20 відсотків від його середньомісячної зарплати .
Зробити перерахунок гірської надбавки.
Відповідач проігнорував його зауваження та правові посилання, дійшовши до вбивчого невмотивованого висновку: «... у Вас відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тобто, відповідач свідомо не визнає його ліквідатором аварії на ЧАЕС. По третє, позбавив його права вибору при призначенні пенсії .
Згідно ст.ст. 15 та 19 ЗУ «Про звернення громадян», управління пенсійного фонду має: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви; забезпечувати поновлення порушених прав; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, а суми пенсії, які не були одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Вважає дії Калуського оУПФ України Івано-Франківської області протиправними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим він змушений звернутись в суд з даним адміністративним позовом.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задоволити.
Представник відповідача Калуського оУПФУ Івано-Франківської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та зазначила, що вимоги та доводи позивача, управління вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного. Позивачеві з 30.09.2010 року призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 8 років. Відповідно до ч.З ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Періоди з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії за віком позивачеві визначено відповідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнту страхового стажу визначеного за формулою відповідно до ст. 25 цього Закону. Заробітна плата визначена згідно ст.40 цього Закону. Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, чинній на момент призначення пенсії) за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Питання призначення державної пенсії регулює ст.54 даного Закону, в якій зазначається, що державна пенсії призначається особам, віднесеним до категорії 1 та у зв»язку з втратою годувальника. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України.Оскільки позивач відноситься до ліквідаторів 2 категорії а не 1, та не встановлювалась група інвалідності, право на державну пенсію за цим Законом у Позивача немає, тільки на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю.Просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані сторонами докази, приходить до висновку, що адміністративний позов з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог , підлягає до задоволення, виходячи з наступного:
Ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Ч. 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
Порівнюючи положення ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Водночас порядок перерахунку пенсій Законом № 796-ХІІ не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 ч.1 ст. 28 Закону № 1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 ч.2 ст. 28 Закону № 1058-IV встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах визначених положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Обставини справи свідчать про те, що позивач ОСОБА_2, отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку згідно з ст. 55 Закону № 796-ХІІ, а тому має право на перерахунок пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_2, в травні 2017 року звернувся до Калуського оУПФ України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсійного забезпечення відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З повідомлення від 21 червня 2017 року № 167/В-15, виданого Калуським оУПФ України Івано-Франківської області, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу з 30 вересня 2010 року призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 8 років. Періоди, з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір пенсії за віком позивачеві призначено відповідно до ч.1 ст.27 даного Закону із застосуванням коефіцієнту страхового стажу, визначеного за формулою згідно ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У позивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», останній не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що позивачеві вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 14 листопада 1997 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р., категорія 2, серія НОМЕР_1 (а.с.4).
Таким чином, позивач ОСОБА_2, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи вищезазначене, суд вважає протиправною відмову Калуського оУПФ України Івано-Франківської області в перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Оскільки позивач, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на призначення пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж є протиправною.
За вказаних обставин, суд задовольняє вимоги позивача, визнає відмову Калуського оУПФ України Івано-Франківської області у перерахунку пенсії позивачу із збільшенням пенсії на 1 % за понаднормований стаж протиправною та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, що становить 20 років та провести її виплату.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст.94 КАС України.
На підставі ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.2,11,71,86,94,158-160,162,163,167,186 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дії Калуського об'єднаного УПФУ Івано-Франківської області щодо недоплати пенсії особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити .
Визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні пенсійного забезпечення ОСОБА_2 - особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_2 пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, починаючи з 16 грудня 2016 року, та провести її виплату із врахуванням отриманих сум.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з часу ознайомлення з постановою в повному обсязі , а особи, які брали участь у справі але не були присутні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя:
Повний текс постанови виготовлено 07.08.2017 року.