ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" серпня 2017 р.Справа № 922/1986/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.
розглянувши справу
за позовом ДП "НАЕК "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Южноукраїнська АЕС" м. Южноукраїнськ до ТОВ НВФ "Укрспецсервіс", м. Харків про стягнення коштів в сумі 13408,51 грн. за участю сторін:
позивача - ОСОБА_2
відповідача - ОСОБА_3
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду звернулося Державне підприємство «НАЕК «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу "Южноукраїнська АЕС" м. Южноукраїнськ з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю НВФ «Укрспецсервіс» про стягнення пені за порушення терміну постачання товару в сумі 8896,03 грн., штраф 4512,48 грн. за прострочення понад 30 календарних днів за договором на постачання товару за № 53-123-11-16-02688 від 25.08.2016 року та витрати по сплаті судового збору.
Ухвалою суду від 15.06.2017 р. було порушено провадження по справі та її розгляд призначений на 26.06.2017 р. о 10:15.
Ухвалою від 16.06.2017 р. було задоволено клопотання позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Забезпечення проведення відеоконференції під час доручено Южноукраїнському міському суду Миколаївської області.
Особу представника позивача ОСОБА_1, та ОСОБА_2 які приймали участь у призначеному судовому засіданні, було перевірено працівником Южноукраїнського міського суду Миколаївської області.
Відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог з посиланням на ті обставини, що згідно п. 12.1 договору № 53-123-11-16-02688 від 25.08.2016 року цей договір вважається укладеним і набирає чинності з дати реєстрації в ДП" НАЕК" "Енергоатом". Як зазначає позивач, доказів реєстрації , позивачем на вимогу відповідача надано не було. Так, відповідач 21.09.2016 року направив на адресу позивача запит щодо підтвердження реєстрації вказаного зазначеного договору, однак відповідь надана не була. ( а.с.95-96).
Позивач з приводу заперечень відповідача, надав письмові пояснення з посиланням на ст. 10 ОСОБА_4 України "Про публічні закупівлі" , яким спростовує заперечення відповідача, тим, що інформація про факт укладеного договору є загальновідомою, оскільки на офіційному сайті Prozorro. gov.ua., який визначено веб-парталом Уповноваженого органу з питань закупівель у складі електронної системи закупівель на виконання п. 1.6 ч.1 ст.8 ОСОБА_4 України " Про публічні закупівлі" ( наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 473 від 18.03.2016 року) дана інформація була оприлюднена в розділі "Укладений договір" , що свідчить про наступне, що договір на постачання товару за № 53-123-11-16-02688 від 25.08.2016 року є укладений, що підтверджує публікація на сайті від 26.08.2016 року. ( а.с.162-186).
31.07.2017 року відповідачем надані письмові пояснення щодо безпідставного застосування до даних правовідносин позивачем ОСОБА_4 України " Про публічні закупівлі", разом з тим, позивачу слід було керуватися "Порядком здійснення допорогових закупівель".
Щодо поданих заперечень судом встановлено наступне, що на виконання ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі» (далі Закон про публічні закупівлі) ДП «Зовнішторгвидав України» затвердив наказ від 13.03.2016 № 35 «Про затвердження порядку здійснення допорогових закупівель» (далі Наказ № 35).
Наказ № 35 закріплює механізм відбору замовниками постачальника із використанням електронної системи закупівель під час здійснення закупівель товарів, послуг або робіт очікувана вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах 2 та 3 частини 1 статті 2 ОСОБА_4 про публічні закупівлі.
При цьому, замовники мають звернути увагу, що положення даного нормативно-правового акту закріплюють обовязок замовника викладати скановану копію договору. Також, відповідно до пункту 6.3. Наказу № 35 усі файли, які завантажуються через електронний майданчик повинні у форматі doc., docx., ppt., pptx., pdf., jpeg., png та/або розширення програм, що здійснюють архівацію даних. Забороняється обмежувати перегляд цих файлів шляхом встановлення на них паролів або у будь-який інший спосіб.
Відповідно до абз.4 п.1 ст.2 ЗУ «Про публічні закупівлі», замовники обовязково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до ст.. 10 ОСОБА_4. Також, МЕРТ надав розяснення № 3302-06/21890-07 від 15.07.16 г. «Щодо оприлюднення звіту про укладені договори».
Відповідно до п. 1 ст.. 10 ЗУ «Про публічні закупівлі», відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноважена особа (особи).
На підставі викладеного доводи відповідача є безпідставними , оскільки останні стосуються прав та обов*язків позивача.
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 24.07.2017 року до 08.08.2017 року до 9 год. 30 хв.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, судом встановлено наступне.
Порядок здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначений ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі».
Згідно із частиною 1 статті 11 ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі» для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб).
Відповідно до частин 1,2 статті 12 ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі» закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі. Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.
Відповідно до частини 1 статті 10 ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі» Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим ОСОБА_4, інформацію про закупівлю, а саме: оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; зміни до тендерної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень
Відповідно до статті 16 ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі» замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
На виконання приписів статей 16, 22 ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі» ДП Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Южноукраїнська атомна електрична станція" на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель оприлюднила тендерну документацію.
Відповідно до частини 1 статті 25 ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі» тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього ОСОБА_4 і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, та документи, що містять технічній опис предмета закупівлі, подаються в окремому файлі. Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система повинна забезпечити можливість подання пропозиції всім особам на рівних умовах.
Згідно з частиною 1 статті 28 ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі» оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.
За результатами автоматичної оцінки та протоколом розкриття тендерних пропозицій учасників визначено найбільш економічно вигідною пропозицію ТОВ "Укрспецсервіс"
Частиною 6 статті 28 ОСОБА_4 України «Про публічні закупівлі» встановлено, що за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим ОСОБА_4.
За приписами статей 638, 639 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Положеннями ст. 265 ГК України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.
25.08.2016 року між Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Южно-Українська атомна електрична станція" (позивачем, покупцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничої фірми "Укрспецсервіс" (відповідачем. постачальником) було укладено договір на постачання товару № 53-123-11-16-02688.
29.08.2016 року позивач направив на адресу відповідача оригінали оформленого договору на постачання товару № 53-123-11-16-02688 ( а.с.81-85).
Відповідно до пункту 1.1. договору на постачання товару № 53-123-11-16-02688 постачальник зобов*язується передати покупцю, а покупець приймає на себе зобов*язання прийняти і сплатити за швелер, кутник у кількості, асортименті і цінам, зазначеним у специфікації № 1 (додаток до договору № 1), що є невід*ємною частиною цього договору.
Згідно пункту 2.1. договору на постачання товару від 25 серпня 2016 року загальна вартість товару складає: разом 53720,00 грн., крім того ПДВ 20%: 10744,00 грн. Всього 64464,00грн.
Відповідно до пункту 3.2. договору на постачання товару № 53-123-11-16-02688 сторони визначили термін постачання по 31 грудня 2016 року.
Позивач вважає, що Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничої фірми "Укрспецсервіс" не було виконано умови договору на постачання товару від 25 серпня 2016 року у повному обсязі та не поставлено продукцію на загальну суму 64464,00 грн. в строк до 31 грудня 2016 року.
Пунктом 4.1. договору на постачання товару № 53-123-11-16-02688 передбачена відповідальність відповідача за порушення термінів постачання у розмірі 0,1% від вартості недопоставленого товару, а у разі прострочення понад 30 днів, останній зобов*язаний сплатити штраф у розмірі 7% від вартості недопоставленого товару, що становить 4512,48 грн..
Отже, позивач стверджує, що Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробничої фірми "Укрспецсервіс" на виконання пункту 4.1. договору повинно сплатити позивачу пеню у розмірі 8896,03 грн. та штраф у розмірі 7% за прострочення поставки продукції понад 30 днів у розмірі 4512,48 грн.
Матеріали справи свідчать про те, що Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Южно-Українська атомна електрична станція" на адресу відповідача була направлена претензія № 32/1185 від 26.01.2017 року про сплату пені та штрафних санкцій, яку відповідач залишив без відповіді ( а.с.44-45).
Разом з тим, суд надає оцінку Положенню про порядок укладання договорів (контрактів) ПЛ-Д.0.04.066-14 яке затверджене Президентом ДП" НАЕК "Енергоатом" термін дії якого становить з 04.06.2014 року до 04.06.2017 року ( а.с.115-186) тобто в період дії вказаного договору.
У відповідності до п. 2.6 Положення, Договір про закупівлю має бути укладений в строки, передбачені законодавством про держзакупівлі. Для договорів, що укладаються за результатами проведених конкурсних процедур закупівель, додатково долучається - витяг з протоколу Комітету конкурсних торгів ДП" НАЕК "Енергоатом" про визнання контрагента переможцем торгів, копію документації конкурсних торгів, повідомлення про пропозиції (цінової ) учасника-переможця торгів ( п. 2.8 Положення").
Так, у відповідності до п. 2.10.27 Положення , один примірник оригіналу підписаного договору та додатків до нього залишається на зберіганні у ВКОРП. Другий примірник, не пізніше одного робочого дня з дати підписання, передається куратору для подальшого направлення контрагенту.
У разі відсутності зауважень, працівник ВКОРП ДФБ затверджує реєстраційну картку договору, при цьому договору автоматично присвоюється реєстраційний номер да дата Єдиної інформаційної дати ( п. 6.1.12 Положення).
Крім того, у відповідності до ОСОБА_4 України " Про публічні закупівлі " надається визначення " генерального замовника" , так це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, державна, комунальна установа чи організація, визначені відповідно Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями або виконавчими органами місцевих рад відповідальними за організацію і проведення процедур закупівель в інтересах замовників за рамковими угодами відповідно до цього ОСОБА_4;
На підставі ст. 31 ОСОБА_4 України "Про публічні закупівлі" акцепт пропозиції конкурсних торгів та укладення договору про закупівлю відбувається наступним чином, так у день визначення переможця замовник акцептує пропозицію конкурсних торгів, що визнана найбільш економічно вигідною за результатами оцінки.
Замовник зобовязаний протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про визначення переможця надіслати переможцю торгів повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів, а всім іншим учасникам - письмове повідомлення про результати торгів із зазначенням найменування та місцезнаходження учасника-переможця, пропозицію конкурсних торгів якого визнано найбільш економічно вигідною за результатами оцінки.
Повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції обовязково безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.
Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, пропозицію конкурсних торгів якого було акцептовано, не пізніше ніж через 30 днів з дня акцепту пропозиції відповідно до вимог документації конкурсних торгів та акцептованої пропозиції. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів.
Так, оголошення про результати проведення процедури закупівлі безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього ОСОБА_4 протягом семи днів з дня укладення договору про закупівлю або прийняття рішення про відміну торгів або переговорної процедури закупівлі чи визнання торгів такими, що не відбулися. Оголошення про результати проведення процедури закупівлі може бути оприлюднено за кожним лотом окремо ( ст. 32 закону України " Про публічні закупівлі").
В оголошенні про результати проведення торгів обовязково зазначаються:
найменування та місцезнаходження замовника;
адреса веб-сайту, на якому додатково розміщувалася інформація замовника про закупівлю (у разі такого розміщення);
найменування предмета закупівлі;
кількість та місце поставки товарів або вид і місце проведення робіт чи надання послуг;
дата оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі;
дата оприлюднення повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції, пропозиції за результатами застосування переговорної процедури закупівлі;
дата оприлюднення оголошення з відомостями про рамкову угоду, за якою укладено договір про закупівлю (у разі проведення закупівлі за рамковою угодою), розміщеного на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього ОСОБА_4;
дата укладення договору про закупівлю;
дата прийняття рішення про відміну торгів чи визнання їх такими, що не відбулися (якщо таке рішення було прийнято замовником), та його причина;
сума, визначена в договорі про закупівлю;
повне найменування переможця процедури закупівлі.
Згідно статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 174 Господарського кодексу України господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань.
Згідно статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України).
Згідно статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно статті 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару; договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Таким чином, дослідивши умови договору на постачання товару № 53-123-11-16-02688 від 25 серпня 2016 року, суд вважає, що вказаний договір за своєю правовою природою є договором купівлі-продажу та до якого повинні застосовуватись положення Цивільного кодексу України, що регулюють загальні умови виконання зобов'язання, а також положення параграфу 1, 3 глави 54 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 613 Цивільного кодексу України кредитор вважається таким, що прострочив, якщо він відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов'язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов'язку.
За приписами частини 3 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
У відповідності до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об"єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача щодо стягнення з відповідача пені 0,1 % від вартості непоставленого товару за кожен день прострочення за період з 01.01.2017 року до 18.05.2017 року з суми 64464,00 грн. відповідно до п. 4.1 договору що становить 8896,03 грн. такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 4.1 договору, в разі прострочення постачання понад 30 календарних днів, постачальник повинен сплатити штраф в розмірі 7 % від вартості непоставленого в строк товару.
Всього вартість непоставленого товару становить 64464,00 грн. що становить 4512,48 грн. 7 % від вартості непоставленого в строк товару., які підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку що договір на постачання товару за № 53-123-11-16-02688 від 25.08.2016 року укладений між позивачем та відповідачем є належним чином оформленим та таким що підлягає виконанню сторонами.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується статтею 49 Господарського процесуального кодексу України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з відмовою у позові, судові витрати у даній справі покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 4, 12, 22, 33-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ТОВ" Укрспецсервіс" ( АДРЕСА_1 р/рахунок 26004000084397 в ПАТ" Укрсоцбанк" МФО 300023 код ЄДРПОУ 31631773) на користь Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія" Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Южноукраїнська атомна електрична станція" ( Миколаївська обл., м.Южноукраїнськ, промзона, р/р 26001301080273 в філії Миколаївського облуправління АТ"Ощадбанк" м. Миколаїв , МФО 326461, код ЄДРПОУ 20915546.) суму пені 8896,03 грн. , штраф за порушення терміну поставки товару в сумі 4512,48 грн. та судовий збір 1600,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 09.08.2017 р.
Суддя ОСОБА_5