Постанова № 68188012, 09.08.2017, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2017
Номер справи
824/521/17-а
Номер документу
68188012
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/521/17-а

Cуддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Чернівецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Балакком" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В :

Управління Держпраці у Чернівецькій області звернулось до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Балакком" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Позивач просить суд застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Балакком", генеральний директор ОСОБА_1, код ЄДРПОУ 30501814, КВЕД 13.92 (виробництво готових текстильних виробів, крім одягу), шляхом повної зупинки експлуатації універсальної пакувальної машини марки ПМ-1 в цеху №3.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідно до наказу №229-пп від 06 липня 2017 року головним державним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_2 проведено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Балакком". Під час проведення перевірки виявлено порушення вимог законодавства, про що складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 07 липня 2017 року №007/051-020.

У зв'язку із тим, що вказані порушення створюють загрозу життю та здоров'ю працюючим, позивач просить суд застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Балакком" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідачу у відповідності до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України було направлено ухвалу суду про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданими до неї документами. Однак, отримавши вказані документи 27 липня 2017 року, відповідач своїм правом подати заперечення проти позову або подати заяву про визнання позову не скористався.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши повідомлені обставини, які є достатніми для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу управління Держпраці у Чернівецькій області «Про проведення позапланової перевірки» №229-пп від 06 липня 2017 року та направлення на проведення перевірки №007/051-020 від 06 липня 2017 року в період з 07 липня 2017 року по 10 липня 2017 року головним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_2 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням та переробкою мінеральної сировини, дотримання законодавства про працю на товаристві з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Балакком" за адресою: м. Чернівці, вул. Комунальників, 46 (цех №3, пошиття наматрацників), за результатами якої складено акт перевірки від 07 липня 2017 року №007/051-020.

Так, перевіркою виявлені численні порушення вимог законодавства, а саме:

- з працівниками не проведений інструктаж на першу групу електробезпеки п.2.1.3 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1-1.21-98 (стаття 13 Закону України "Про охорону праці");

- не представлено перелік робіт підвищеної небезпеки. Закон України №5459 від 16 жовтня 2012 року (стаття 18 Закону України "Про охорону праці");

- не розроблена інструкція з ОП для вантажника. п.4.34 Положення про розробку інструкцій з ОП ДНАОП 0.00-4.15-98 (стаття 13 Закону України "Про охорону праці");

- не розроблена декларація матеріально-технічної бази п.2, п.6 (додаток 6,7) постанова Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року;

- не представлено заключний акт проходження періодичних медичних оглядів розділ 3 наказу Міністерства охорони здоровя України від 21 травня 2007 року №246 (стаття 17 Закону України "Про охорону праці");

- не на всіх працівників цеху представлено протоколи перевірки знань з питань охорони праці п. 3.14 Положення "Про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці" НПАОП 0.00-4.12-05 (стаття 18 Закону України "Про охорону праці");

- відсутній паспорт на універсальну пакувальну машину марки ПМ-1 ПКМУ №1107 від 26 жовтня 2011 року (стаття 21 Закону України "Про охорону праці").

У зв'язку із виявленням порушень, зазначених у рядку 4,7, відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт на цеху №3, універсальної пакувальної машини марки ПМ-1.

Вважаючи вказані порушення у сфері охорони праці, вчинені відповідачем, такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю працюючим, позивач звернувся до суду із позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.

Згідно статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначає Закон України "Про охорону праці" №2694-12 від 14 жовтня 1992 року.

Частиною другою статті 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (далі Положення №96).

Згідно підпункту 1 пункту 3 Положення №96 одним із основних завдань Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 7 Положення №96 визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів державної інспекції з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" №100 від 11 лютого 2015 року утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці, в тому числі і управління Держпраці у Чернівецькій області.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин першої-третьої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності" для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Згідно частини шостої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Згідно абзацу 1 частини пятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Як вбачається з обставин справи, управлінням Держпраці у Чернівецькій області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням та переробкою мінеральної сировини, дотримання законодавства про працю на товаристві з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Балакком". За результатом проведеної перевірки виявлено численні порушення вимог законодавства, які можуть створювати і небезпеку для життя та здоров'я людей.

Як вбачається з матеріалів справи, дії щодо проведення указаної вище перевірки та акт від 07 липня 2017 року №007/051-020 відповідачем не оскаржувались.

Згідно ж статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства є обов'язком суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно наявних у справі матеріалів зафіксовані в акті перевірки порушення відповідачем не виконано.

Відтак, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для застосування в даному випадку захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Балакком" у вигляді повного зупинення експлуатації універсальної пакувальної машини марки ПМ-1 в цеху №3.

Згідно із пунктом 3 частини першої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач не надав суду жодних доводів щодо безпідставності заявлених позовних вимог.

Таким чином, заявлений позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Водночас суд звертає увагу сторін, що відповідно до абзацу 2 частини пятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною дванадцятою статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Отже, після усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки, відповідач має право звернутись до суду із заявою про скасування застосованих судом заходів реагування.

Згідно пункту 10 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 86, 158 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Балакком" (генеральний директор ОСОБА_1, код ЄДРПОУ 30501814, КВЕД 13.92 (виробництво готових текстильних виробів, крім одягу) у вигляді повної зупинки експлуатації універсальної пакувальної машини марки ПМ-1 в цеху №3.

Постанова підлягає до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Лелюк