Постанова № 68187640, 01.08.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2017
Номер справи
804/4352/17
Номер документу
68187640
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2017 р. Справа № 804/4352/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В.,

при секретарі Виноградовій Т.В.,

за участю:

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Коммодіті" до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейд Коммодіті» (далі - ТОВ «Трейд Коммодіті», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.06.2017 року №0004424614.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ТОВ «Трейд Коммодіті» не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, оскільки застосування контролюючим органом положень Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом від 24.12.2015 року, тобто, застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації акцизних накладних, може мати місце лише для правопорушень, які вчинені не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2017 року.

Представник позивача в судовому засіданні 20.07.2017 року позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі. В судове засідання, призначене на 01.08.2017 року представник позивача не з’явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову, надала суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначила, що в ході перевірки встановлено, що позивачем не дотримано законодавчо визначені граничні терміни реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. В даному випадку саме Податковий кодекс України встановлює порядок адміністрування податків та зборів, а також строки сплати за тим чи іншим податком та строки реєстрації акцизних накладних, а оскільки Перехідними положеннями Податкового кодексу України зобов’язано платників податку з 01.04.2016 року здійснювати реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних і це передбачено ще в 2016 році, тому посилання позивача на протиріччя з Бюджетним кодексом України і те, що штрафні санкції за порушення повинні застосовуватись лише з 2017 року є безпідставними і необґрунтованими.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі підпункту 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ «Трейд Коммодіті» щодо своєчасної реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, про що складено акт від 12.06.2017 року №332/2820-414-3053634.

Висновком акту перевірки встановлено порушення вимог пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних:

- до 15 календарних днів на загальну суму акцизного податку 14115162,05 грн.;

- від 61 до 90 календарних днів на загальну суму акцизного податку 110646,56 грн.

На підставі вказаного акту перевірки від 12.06.2017 року №332/2820-414-3053634 відповідачем сформовано та направлено на адресу позивача оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 21.06.2017 року №0004424614, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 315442,61 грн.

Вирішуючи правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд виходить із наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Пунктом 58 розділу І Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» №909-VIII від 24.12.2015 року (далі – Закон №909) Податковий кодекс України доповнено статтею 231 (Акцизна накладна) та статтею 232 (Електронне адміністрування реалізації пального).

Згідно з пунктом 1 розділу II Закону №909, вказані доповнення до Податкового кодексу України набрали чинності з 01.03.2016 року.

Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Податкового кодексу України, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Відповідно до пункту 232.1 статті 232 Податкового кодексу України, облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до вищенаведених положень Закону, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №113 від 24.02.2016 року «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального», якою затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 1 Порядку, система електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджується з 01.03.2016 року.

Відповідно пункту 31 Порядку, протягом 20 календарних днів починаючи з 1 березня 2016 року платник податку зобов'язаний подати до контролюючого органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, у яких зберігаються обсяги залишку пального, з їх технічними параметрами (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючі документи на відповідні об'єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів.

Відповідно до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України, платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (пункт 231.5 статті 231 Податкового кодексу України).

У відповідності до положень пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповіднодо пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується представником позивача в позовній заяві, ТОВ «Трейд Коммодіті» виписані та зареєстровані наступні акцизні накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних:

- №4 від 01.04.2016 року на суму податку у розмірі 30822,98 грн., дата реєстрації – 25.04.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 9;

- №1035 від 18.04.2016 року на суму податку у розмірі 110464,56 грн., дата реєстрації – 06.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 64;

- №34 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 879558,48 грн., дата реєстрації – 06.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 1;

- №36 від 17.06.2016 року на суму податку у розмірі 566853,04 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 5;

- №39 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 2238253,94 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 4;

- №38 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 789497,75 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 4;

- №40 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 343841,33 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 4;

- №37 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 825593,59 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 4;

- №41 від 18.06.2016 року на суму податку у розмірі 541707,98 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 4;

- №42 від 19.06.2016 року на суму податку у розмірі 951589,78 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 3;

- №43 від 19.06.2016 року на суму податку у розмірі 353260,81 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 3;

- №44 від 19.06.2016 року на суму податку у розмірі 1285438,53 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 3;

- №47 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 813530,05 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 2;

- №48 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 721237,94 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 2;

- №45 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 1687603,33 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 2;

- №46 від 20.06.2016 року на суму податку у розмірі 866083,42 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 2;

- №51 від 21.06.2016 року на суму податку у розмірі 567967,01 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 1;

- №49 від 21.06.2016 року на суму податку у розмірі 193413,87 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 1;

- №50 від 21.06.2016 року на суму податку у розмірі 458808,21 грн., дата реєстрації – 07.07.2016 року, кількість днів порушення терміну реєстрації – 1.

Отже, позивачем на виконання вимог закону не вчинено необхідних дій щодо реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних у визначений законом строк.

Згідно з пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:

2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;

40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідальність за бездіяльність можлива лише у тому випадку, якщо на суб'єкта покладався обов'язок діяти у певній ситуації у визначений спосіб.

З матеріалів справи вбачається, та не заперечувалось представником позивача, що акцизні накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних наведені в акті камеральної перевірки, дійсно були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних з порушеннями термінів, встановлених пунктом 231.6 статті 231 Податкового кодексу України.

ТОВ «Трейд Коммодіті» не було вчинено всіх можливих і допустимих заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних та/або розрахунків коригування, тому у податкового органу були правові підстави для застосування до позивача відповідальності у вигляді штрафу.

В той же час, щодо позиції представника позивача, відносно того, що застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування, може мати місце лише щодо правопорушень, які вчинені не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2017 року, то суд зазначає наступне.

Статтею 1 Податкового кодексу України визначена сфера його дії.

Так, відповідно до пункту 1.1 статті 1 Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Отже, в даному випадку саме Податковий кодекс України є спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює порядок адміністрування податків та зборів, а також строки їх сплати, в тому числі і строки реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування, та накладення штрафі за порушення реєстрації таких накладних та/або розрахунків коригування.

Як встановлено судом вище, в пункті 1 Прикінцевих та Перехідних положень до Закону №909 встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», але не раніше 1 січня 2016 року, крім, пункту 58 розділу I цього Закону (щодо доповнення Кодексу статтями 231 та 232) щодо запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, який набирає чинності з 1 березня 2016 року.

Суд зазначає, що пункт 58 Закону №909 включає в себе пункт 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, яким встановлено, що реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Отже, виходячи з наведеного аналізу правових норм, з 01.03.2016 року законодавством передбачено обов'язок платника податку здійснювати реєстрацію акцизних накладних та/або розрахунків коригування не пізніше саме 15 календарних з дати їх складання.

Пунктом 21 Закону №909 доповнено статтю 120-2 Податкового кодексу України пунктом 120-2.1, яким встановлені розміри штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування, та яка набрала чинності з 01.01.2016 року.

Тобто, вказані штрафні санкції можуть бути застосовані з моменту несвоєчасної реєстрації акцизних накладних, виписаних після 01.03.2016 року.

Судом встановлено, що несвоєчасно зареєстровані акцизні накладні та/або розрахунків коригування, щодо яких виник спір у цій справі, були виписані після 01.04.2016 року, тобто у період чинності зазначених змін у законодавстві, а тому твердження представника позивача про необхідність застосування таких штрафних санкцій з 2017 року є необґрунтованим.

Суд зазначає, що зміни внесені до Податкового кодексу України, були належним чином оприлюднені в офіційних засобах масової інформації, набрали законної сили у відповідно до вимог Закону, тому приписи Податкового кодексу України є загальнодоступними, та підлягають застосуванню всіма підприємствами, установами та організаціями на території України, а позивач вважається обізнаним стосовно вимог Закону та наслідків щодо його невиконання.

Відтак, відповідач на час проведення перевірки та прийняття спірного рішення, мав право притягувати платників податків до відповідальності на підставі статті 120-2 Податкового кодексу України за порушення термінів реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при винесення спірного податкового повідомлення-рішення від 21.06.2017 року №0004424614 відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України.

З огляду на викладене, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

У зв’язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судовий збір присудженню на користь позивача не підлягає.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Коммодіті" до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 07 серпня 2017 року.

Суддя ОСОБА_2