Ухвала суду № 68166144, 08.08.2017, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
08.08.2017
Номер справи
635/4332/17
Номер документу
68166144
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №635/4332/17

Провадження №1-кс/635/957/2017

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2017 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Панас Н.Л.

при секретарі - Поповій А.О.

за участю прокурора - Кас"яненка Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у с.Покотилівка клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 ОСОБА_1 про надання дозволу на документальної позапланової перевірки по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4201221430000190 від 13 липня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, -

в с т а н о в и в:

Прокурор звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки фахівцями Державної служби геології та надр України господарської діяльності ПАТ "Харківське кар"єроуправління" з питань дотримання вимог законодавства у сфері надракорситування.

В обгрунтування клопотання зазначив, що в првоадженні СВ Харківського ВП ГУНП в Харківській області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4201221430000190 від 13 липня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.

Харківською місцевою прокуратурою №6 Харківської області здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженню.

В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що посадовими особами ПАТ "Харківське кар"єроуправління" порушуються вимоги чинного законодавства України при здійсненні видобутку корисних копалин з подальшою їх реалізацією приватним особам за готівкові кошти без оприбуткування на балансі товариства та надання товарно-транспортних документів, внаслідок чого завдаються збитки навколиньому природньому середовищу та економічним інтересами держави.

Крім того, в ході виконання доручення місцевої прокуратури по даному кримінальному провадженню встановлені факти порушення ПАТ "Харківське кар"єроуправління" вимог чинного законодавства України при здійсненні видобутку корисних копалин на території Безлюдівського родовища будівельних пісків. Зокрема, товариством здійснюється розробка Нагоріївської ділянки Безлюдівського родовища будівельних пісків на підставі спеціального дозволу на видобування надр №4214 від 22.02.2007 року з терміном дії 20 років на площу 80,7 га, акту гірничого відводу №1 від 25.04.2008 року з терміном дії 19 років на площу 72 га та правовстановлюючих документів на земельні ділянки.

Разом з тим спеціальний дозвіл на користування надрами №4214 від 22.04.2007 року на площу 55,9 га, надано ВАТ "Харківське кар"єроуправління" з метою видобування піску Безлюдівського родовища (ділянка Нагор"ївська), розташованого в Харківській області. Запаси піску Безлюдівського родовища (ділянка Нагор"ївська) апробовані в ДКЗ України відповідно до протоколів №1212 від 25.12.2006 року та №2092 від 09.11.2010 року. Після апробування піску Безлюдівського родовища (ділянка Південно-Східна) внесені зміни до спеціального дозволу на користування надрами №4214 від 22.02.2007 року та площа ліцензійної ділянки склала 80,7 га.

В той же час, у зв"язку зі збільшенням площі ліцензійної ділянки ПАТ "Харківське кар"єроуправління" не переоформило акт про надання гірничого відводу №1 від 25.04.2008 року, що є порушенням ст.17 Кодексу України про надра та пунктів 12, 18 Положення про надання гірничих відводів, затвердженого постановою КМУ №59 від 27.01.1995 року.

Крім того, після зміни назви з ВАТ "Харківське кар"єроуправління" на ПАТ "Харківське кар"єроуправління" та зміни юридичної адреси до акту про надання гірничого відводу №1 від 25.04.2008 року відповідні зміни внесені не були.

До того ж, у 2016 році на виконання особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №4214 від 22.02.2017 року ПАТ "Харківське кар"єроуправління" проведено геолого-економічно оцінку запасів піску Безлюдівського родовища (ділянки Нагор"ївська та Південно-Східна) та затвердило їх запаси в ДКЗ України (протокол №3534 від 25.02.2016 року), об"єднавши ділянки Нагор"ївську та Південно-Східну в єдиний об"єкт надрокористування Безлюдівського родовища піску.

На теперішній час ПАТ "Харківське кар"єроуправління" не внесено зміни до спеціального дозволу на користування надрами №4214 від 22.02.2007 року, а саме - в графу "Відомості про ділянку надр (геологічну територію відповідно до державного балансу запасів корисних копалин України), що надається у користування: "Назва родовища" нову назву родовища без поділу на ділянки, а також в графу "Відомості про затвердження (апробацію) запасів корисної копалини" нового протоколу ДКЗ України №3534 від 25.02.2016 року.

Згідно з проектом розробки родовища проектна потужність кар"єру становить 400,0 тисяч метрів кубічних піску на рік, у той же час у 2016 році підприємством видобуто 493,9 тисяч метрів кубічних піску без проведення коригування поточного робочого проекту, чим порушено вимоги ст.19 Гірничого закону України.

Крім того, встановлено, що посадовими особами ПАТ "Харківське кар"єроуправління" при здійсненні видобутку корисних копалин верхнім способом та створення намивних піщаних карт вносяться до маркшейдерської документації та звітних документів неправдиві дані щодо видобутих корисних копалин, а саме - близько 20% видобутих копалин списуються як втрачені при видобутку піску та його транспортуванні і вподальшому списуються з балансу підприємства як погашені та за який сплачується податок за користування надрами.

Водночас, згідно з наявною інформацією, фактичні витрати по видобутку складають близько 3-5%, а решта копалин реалізуються з кар"єру до афілійованих керівництву ПАТ "Харківське кар"єроуправління" приватних підприємств за готівкові кошти, без оприбуткування їх на балансі підприємства та надання товарно-транспортних накладних, що порушує вимоги ст.ст.16, 17, 19, 23 Кодексу України Про надра.

Тому, з урахуванням наведеної інформації виникла необхідність в проведенні позапланової перевірки фахівцями Державної служби геології та надр України господарської діяльності ПАТ "Харківське кар"єроуправління" з питань дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування.

Отримані в ході перевірки документи матимуть важливе доказове значення в рамках кримінального провадження.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав з вищевказаних підстав, просив його задовольнити в повному обсязі.

Вивчивши матеріали клопотання, заслухавши доводи прокурора, слідчий суддя приходить до висновку про можливість його задоволення у зв'язку з наступним.

Відповідно до вимог ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, зокрема, шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Разом з цим, Законом України «Про прокуратуру» внесено зміни до п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40 КПК України. Так, з 15.07.2015 року прокурор/слідчий позбавлений можливості призначати перевірки у порядку, визначеному законом.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

У відповідності з вимогами ст.ст.34, 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами. Державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.

Відповідно до Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою КМУ №1294 від 14.12.2011 року державний геологічний контроль здійснюється Держгеонадрами та її територіальними органами (далі - органи державного геологічного контролю).

Згідно з Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою КМУ №1174 від 30 грудня 2015 року державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

У відповідності з вимогами підпунктів 12, 14, 15 пункту 4 зазначеного вище Положення держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зокрема за:

обґрунтованістю застосування методик і технологій, якістю, комплексністю, ефективністю робіт з геологічного вивчення надр;

виконанням рішень з питань методичного забезпечення проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр;

дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та угод про умови користування надрами (у тому числі угод про умови користування нафтогазоносними надрами);

повнотою вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов вивчення родовищ корисних копалин;

використанням технічних засобів і методів проведення робіт з геологічного вивчення надр, які виключають невиправдані втрати корисних копалин і погіршення їх якості;

своєчасністю та відповідністю встановленим вимогам введення в експлуатацію розвіданих родовищ корисних копалин;

дотриманням під час дослідно-промислової експлуатації родовищ корисних копалин технологій, які забезпечують необхідне їх вивчення, не знижуючи при цьому промислову цінність;

збереженням розвідувальних гірничих виробок і свердловин для розробки родовищ корисних копалин, збереженням геологічної документації, зразків порід, дублікатів проб, які можуть бути використані під час подальшого вивчення надр;

обґрунтованістю напрямів пошукових, розвідувальних та інших робіт з геологічного вивчення надр;

своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення і використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов;

повнотою і вірогідністю вихідних даних про кількість та якість запасів основних і спільно залягаючих корисних копалин і компонентів, що містяться в них, а також поданням підприємствами та організаціями звітних балансів запасів корисних копалин;

веденням обліку видобування нафти, газу та супутніх компонентів;

виконанням рішень Державної комісії по запасах корисних копалин надрокористувачами;

проведенням пошуково-розвідувальних та інших робіт з геологічного вивчення підземних вод;

відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам проведення таких робіт;

виконанням державних програм геологорозвідувальних робіт, геологічних завдань і замовлень;

проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обовязкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства;

здійснює державний контроль за дотриманням правил і нормативів користування нафтогазоносними надрами

Пунктом 10 Порядку встановлено, що позапланова перевірка надрокористувачів проводиться у разі:

подання надрокористувачем письмової заяви;

виявлення недостовірних даних у документах обов'язкової звітності, поданих надрокористувачем;

звернення фізичних або юридичних осіб про порушення надрокористувачем вимог законодавства. Позапланова перевірка у такому разі проводиться за згодою Держгеонадр;

неподання в установлений строк надрокористувачем документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;

настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язане з діяльністю надрокористувача.

Строк проведення позапланової перевірки надрокористувачів не може перевищувати10 робочих днів, а надрокористувачів, що є суб'єктами малого підприємництва, - двох робочих днів.

У той же час, у відповідності з вимогами ст.ст.77, 78, 80, 88 Податкового кодексу України тривалість документальної позапланової перевірки не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо субєктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому п. 82.2 ст. 82 ПКУ, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.

Задовольняючи клопотання про проведення документальної позапланової перевірки слідчий суддя виходить із того, що для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, необхідна перевірка щодо дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Державною службою геології та надр України під час здійснення ПАТ "Харківське кар"єроуправління" господарської діяльності при здійсненні видобутку корисних копалин.

Надані стороною обвинувачення документи та зазначені в них обставини свідчать про наявність передбачених законом обставин, які обґрунтовують необхідність призначення проведення позапланової перевірки.

Згідно з ч.1 ст.107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась

На підставі викладеного, ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою КМУ №1294 від 14.12.2011 року, Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою КМУ №1174 від 30 грудня 2015 року, ст.ст.77, 78, 80, 88 ПКУ, керуючись ст.ст.2, 36, 91-94, 110, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

у х в а л и в:

Клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 про надання дозволу на документальної позапланової перевірки по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4201221430000190 від 13 липня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України задовольнити.

Надати прокурору Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 дозвіл на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Державною службою геології та надр України під час здійснення ПАТ "Харківське кар"єроуправління" (код 1267751, адреса: Харківська область, Харківський район, смт.Безлюдівка, вул.Нагірна, 60) господарської діяльності за період з 01 січня 2011 року по день проведення перевірки з наступних питань:

- Чи отримувало ПАТ "Харківське кар"єроуправління" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування піску Безлюдівського родовища (ділянка Південно-Східна);

- Чи затверджений та погоджений у встановленому законом порядку наявний проект розробки Безлюдівського родовища піску (ділянка Південно-Східна);

- Чи отримані документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов"язаних з користуванням надрами;

- Чи отримано акт про надання гірничого відводу;

- Чи здійснюється видобування в межах ділянки надр відповідно до координат, визначених спеціальним дозволом на користування надрами;

- Чи здійснюється видобування в межах гірничого відводу;

- Чи здійснюється видобування в межах земельної ділянки, визначеної в документах, що посвідчують право на неї;

- Чи дотримуються вимоги проекту розробки родовища;

- Чи проводяться на ділянці надр, наданій у користування, роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами;

- Чи виконується мета спеціального дозволу на користування надрами;

- Чи виконуються особливі умови спеціального дозволу на користування надрами та Угоди про умови користування надрами;

- Чи здійснюється видобування корисних копалин, затверджених протоколами ДКЗ України та зазначених в спеціальному дозволі на користування надрами;

- Чи виконються рекомендації Державної комісії України по запасах корисних копалин;

- Чи затверджений та погоджений у встановленому законом порядку наявний план розвитку гірничих робіт на попередній та поточний роки;

- Чи дотримуються вимоги плану розвитку гірничих робіт на попередній та поточний роки;

- Чи проводиться маркшейдерське обслуговування під час видобутку корисних копалин;

- Чи ведеться маркшейдерська документація у відповідності до вимог діючих нормативно-правових актів;

- Чи проводиться плата до Державного бюджету України обов"язкових платежів за користування надрами.

Проведення позапланової перевірки доручити Державній службі геології та надр України впродовж п"ятнадцяти робочих днів зі дня отримання ухвали слідчого судді.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Н.Л.Панас