Постанова № 6816452, 14.10.2009, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2009
Номер справи
2-а-4034/09/0270
Номер документу
6816452
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2009 р. Справа № 2-а-4034/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни,

При секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні

За участю представників:

позивача : Сидоришина Максима Миколайовича

відповідач : не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Хмільницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області

до: Приватного підприємства "Перевізник", м. Хмільник Вінницької області

про: стягнення заборгованості в сумі 48978,67 грн. за рахунок активів боржника

Обставини справи:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася Хмільницька обєднана державна податкова інспекція з позовом до Приватного підприємства Перевізникпро примусове стягнення за рахунок активів платника заборгованості по податках і зборах в загальному розмірі 48978 грн. 67 коп.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що станом на 01.09.2009 року за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом по податках і зборах в загальній сумі 48978 грн. 67 коп., з яких 48772 грн. 73 коп. основний платіж, 205 грн. 94 коп. пеня, в тому числі в розрізі платежів: по податку на прибуток підприємств 10806 грн. 12 коп. основний платіж та 0 грн. 05 коп. пеня; по податку на додану вартість 37678 грн. 31 коп. основний платіж та 203 грн. 32 коп. пеня; по податку з власників транспортних засобів 280 грн. 46 коп. основний платіж та 02 грн. 57 коп. пеня; збір за забруднення навколишнього природного середовища 07 грн. 84 коп.

Поданою 14.10.2009 року заявою № 5257 від 13.10.2009 року ( вх. № 16293) позивачем зменшено розмір позовних вимог на 280 грн. 46 коп., оскільки дана сума помилково включена до позовних вимог, а відтак, просить суд стягнути за рахунок активів відповідача 48698 грн. 21 коп., з яких 48492 грн. 27 коп. - основний борг та 205 грн. 94 коп. - пеня, в розрізі ж платежів: по податку на прибуток підприємств 10806 грн. 12 коп. основний платіж та 0 грн. 05 коп. пеня; по податку на додану вартість 37678 грн. 31 коп. основний платіж та 203 грн. 32 коп. пеня; по податку з власників транспортних засобів 0 грн. 00 коп. основний платіж та 02 грн. 57 коп. пеня; збір за забруднення навколишнього природного середовища 07 грн. 84 коп.

Зважаючи на права, якими наділені сторони статтями 49, 51 КАС України, згадана заява про уточнення позовних вимог приймається судом, оскільки такі дії позивача не суперечать закону та не порушують чиїх-небуть прав, свобод чи інтересів.

В судовому засіданні представник позивача позов, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, підтримав в повному обсязі та просив позовні вимоги задовольнити посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач уповноваженого представника в судове засідання не направив, поряд з тим, через канцелярію суду подав клопотання ( вх. № 16291 від 14.10.2009 року) про розгляд справи за своєї відсутності, одночасно зазначивши, що ПП "Перевізник" позовні вимоги визнає в повній мірі.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень статті 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство Перевізникзареєстроване виконавчим комітетом Хмільницької міської ради Вінницької області 19.02.2003 року, код ЄДРПОУ 32116558 (а.с.5,6), взято на облік як платник податків в Хмільницькій обєднаній державній податковій інспекції, про що свідчить довідка від 14.03.2003 року № 24 (а.с. 7).

Частиною 1 статті 2 Закону України Про систему оподаткування дано визначення, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Пунктом 3 частини 1 статті 9 Закону України Про систему оподаткуваннявстановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Згідно частини 3 цієї ж статті, обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України.

В силу статтей 13, 14 Закону України Про систему оподаткуванняв Україні справляються: загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі); місцеві податки і збори (обов'язкові платежі).

До загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі): 1) податок на додану вартість; 2) акцизний збір; 3) податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами; 4) податок на доходи фізичних осіб; 5) мито; 6) державне мито; 7) податок на нерухоме майно (нерухомість); 8) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності); 9) рентні платежі;10) податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів; 11) податок на промисел; 12) збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; 13) збір за спеціальне використання природних ресурсів; 14) збір за забруднення навколишнього природного середовища; 15) збір до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення; 16) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; 17) збір до Державного інноваційного фонду; 18) плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності; 19) фіксований сільськогосподарський податок; 20) збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства; 21) гербовий збір (застосовується до 1 січня 2000 року); 22) єдиний збір, що справляється у пунктах пропуску через державний кордон України; 23) збір за використання радіочастотного ресурсу України; 24) збори до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (початковий, регулярний, спеціальний); 25) збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками; 26) збір за проведення гастрольних заходів; 27) судовий збір; 28) збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

Загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних осіб або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі по тексту Закон № 2181).

Згідно з пункту 1.2 статті 1 Закону № 2181 податкове зобовязання це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

У відповідності до норм підпункту 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Згідно підпункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання, самостійно визначене у податковій декларації (розрахунку), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

В силу підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 1.4 частини 1 статті 1 Закону № 2181 пенею визначається - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Підпунктами 16.1.1., 16.1.2 пункту 16.1. статті 16 Закону № 2181 передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.

Відповідачем були подані наступні податкові декларації, а саме: податкові декларації з податку на додану вартість - 18.09.2008 року, 12.12.2008 року, 19.01.2009 року, 11.02.2009 року, 19.03.2009 року, 15.04.2009 року, 18.05.2009 року, 15.06.2009 року, 13.07.2009 року, 10.08.2009 року, декларації з податку на прибуток підприємства - 21.10.2008 року, 12.12.2008 року, 22.01.2009 року, 22.04.2009 року, 16.07.2009 року, розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів - 28.09.2007 року, 19.02.2008 року, 28.01.2009 року, 21.05.2009 року ( а.с. 13-42).

Судом встановлено, що відповідачем несвоєчасно та не в повному обсязі вносилась плата по податкам і зборам (обовязковим платежам) самостійно визначених у поданих до Хмільницької ОДПІ податкових деклараціях, як наслідок підприємству було нараховано пеню.

Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 зазначеного вище Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк (пункт “а” підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181).

Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки (пункт “б” підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181).

У разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (підпункт 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181).

Виконуючи зазначену норму Закону, позивач надіслав відповідачу першу № 1/343 від 07.11.2008 року та другу податкову вимогу № 2/389 від 22.12.2008 року.

В матеріалах справи відсутні докази з яких вбачалося б, що зазначені податкові вимоги відповідачем оскаржувались, останні податковим органом не відкликані, а відтак є чинними на час розгляду справи. При цьому сплата податкового боргу в повному обсязі не відбулась.

Відповідальність за несвоєчасність сплати податкових зобовязань платники податків несуть у відповідності із законодавством України. Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України. Примусове стягнення податкового боргу передбачена законодавством України процедура погашення податкового боргу платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Згідно підпункту 7.1.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України № 2181 джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами (підпункт 7.2.1 пункту 7.2 статті 7 вказаного Закону).

Згідно підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу.

Оцінюючи клопотання відповідача про визнання позову у повному обсязі суд виходить з наступного.

Частиною третьою статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтею 112 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов повністю або частково. Згідно з частиною 4 цієї статті суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, дійшов висновку, що клопотання базується на дійсних обставинах, що підтверджуються відповідними доказами, в тому рахунку обопільно підписаним сторонами актом звірки розрахунків з бюджетом станом на 01.09.2009 року, а визнання позову не суперечить закону, не порушує нічиї права, свободи або інтереси.

Відповідно до статтей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги Хмільницької ОДПІ є доведеними відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а відтак позов підлягає задоволенню шляхом стягнення за рахунок активів Приватного підприємства Перевізниксуму заборгованості у розмірі 48698 грн. 21 коп., з яких 48492 грн. 27 коп. - основний борг та 205 грн. 94 коп. - пеня за несвоєчасну сплату.

Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути за рахунок активів Приватного підприємства "Перевізник", вул. Леніна, 56, м. Хмільник, Вінницька область, 22000 ( код за ЄДРПОУ 32116558, інформація про банківські реквізити: р/р 26004164296 в "Райффайзен банк Аваль" у м. Києві, МФО 380805; р/р 26004010263001 в ВФАТ "Укрінбанк" м. Вінниця, МФО 302333) 48698 грн. 21 коп. на користь місцевого бюджету.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 15.10.09

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна