Постанова № 6816440, 06.10.2009, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2009
Номер справи
2-а-3987/09/0270
Номер документу
6816440
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2009 р. Справа № 2-а-3987/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича,

Секретар судового засідання: Мороз Вікторія Валентинівна

За участю представників сторін:

позивача : Матущак О.В. - представник за довіреністю;

відповідача : не з'явився;

розглянувши матеріали справи

за позовом: Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції

до: товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер"

про: припинення юридичної особи

ВСТАНОВИВ :

15.09.2009р. до Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Вінницька міжрайонна державна податкова інспекція з позовом про припинення юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер", мотивуючи тим, що відповідач з 12.05.2008р. не подає органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

Відповідач письмових заперечень на позовну заяву з нормативно-документальним обґрунтуванням суду не надав, в судове засідання жодного разу не зявився, повноважного представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчать копії реєстрів поштових відправлень (а.с. 36, 43). Судом вживались заходи, спрямовані на повідомлення керівника ТОВ "Ріттер" про судове засідання, призначене на 06.10.09р. шляхом доставлення повістки відповідачу за адресою наданою Адресно-довідковим сектором ВГІРФО УМВС України у Вінницькій області. Проте, як вбачається зі змісту акту, складеного старшим судовим розпорядником Вінницького окружного адміністративного суду Юргелевичем Я.Р., при вручені повістки директору ТОВ "Ріттер", який проживає за адресою: м. Вінниця, вул. 50-річчя Перемоги, 8, кв. 24, Кондратюк А.С. відмовився від отримання повістки (а.с. 46).

Відповідно до ст. 37 КАС України у разі відмови адресата від одержання повістки особа, яка її доставляє, робить відповідну відмітку на повістці, засвідчує її власним підписом і негайно повертає до адміністративного суду. Особа, яка відмовилася одержати повістку, вважається такою, що її повідомлено про дату, час і місце судового засідання.

Суд вважає, що вжив всі, передбачені КАС України, заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю або участю повноважного представника відповідача для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Неявка відповідача свідчить про його ігнорування повідомлень суду про дату, час та місце розгляду справи і є нічим іншим, як затягування розгляду справи. З урахуванням викладених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача або його повноважного представника.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ріттер" зареєстровано реєстраційною палатою Вінницької міської ради 27.11.2001р. за № 24901446Ю0020858, 23.03.2004р. перереєстровано Вінницькою райдержадміністрацією за № 04050975Ю0010824 за номером запису 2490144600010615 та взято на облік як платника податків 20.12.2001р. за № 28-610.

Як вбачається з довідки Головного управління статистики у Вінницькій області № 13/4/1804 від 09.09.2009р. станом на 09.09.2009 р. в ЄДРПОУ значиться товариство з обмеженою відповідальністю "Ріттер", ідентифікаційний код - 31743618.

Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування" передбачені обов'язки платників податків і зборів (обов'язкових платежів), а саме: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

В порушення зазначених норм Закону відповідач не звітує до Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції з 12.05.2008р., що стверджується довідкою позивача № 7008/10/15 від 11.09.2009р.. Згідно довідки Вінницької МДПІ № 2163/19 від 08.09.2009р. у відповідача не має заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до підпункту 8.6 пункту 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998р. № 80 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.1998р. за № 172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та в разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, керівник державної податкової служби приймає рішення про звернення до господарського суду із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до частини другої статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. № 755-ГУ (далі - Закон) підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Отже, враховуючи те, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку більш ніж на протязі року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв'язку з чим є всі підстави для припинення юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер".

Відповідно до частини першої статті 105 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. № 435-IV (далі - ЦК України) учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. А абзацом другим частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Згідно з частиною 5 статті 38 Закону суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.

Приписами частини 7 цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.

Відповідно до частини четвертої статті 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.

Згідно з частиною першою статті 36 Закону для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.

Відповідно до частини 10 статті 38, частини 8 статті 36 Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Згідно з частиною 9 статті 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Проаналізувавши чинне законодавство пов'язане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом з тим, частина 7 статті 9 КАС України передбачає можливість застосування аналогії закону (закону, що регулює подібні правовідносини) та аналогії права (суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права).

Згідно з довідки Головного управління статистики у Вінницькій області № 13/4/1804 від 09.09.2009р. керівником товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер" є Кондратюк Андрій Станіславович.

В зв'язку з наведеним вище суд вважає за необхідне покласти на керівника товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер" Кондратюка Андрія Станіславовича функції ліквідатора юридичної особи.

Зобов'язати ліквідатора не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер", та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону; встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.

Згідно з частиною 7 статті 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.

З приписів статей 71, 86 КАС України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини справи та вищезазначені положення чинного Законодавства України, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають задоволенню.

З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування", ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Інструкцією про порядок обліку платників податків, ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", ст. 36, 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", ст. 105 Цивільного кодексу України, ст. 59 ГК України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Припинити (скасувати) державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер" (вул. Ювілейна, 38, с. Вінницькі Хутори, Вінницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 31743618).

3. Покласти на керівника товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер" Кондратюка А.С. виконання функцій ліквідатора юридичної особи.

4. Після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що товариство з обмеженою відповідальністю "Ріттер" перебуває у процесі припинення.

5. Зобов'язати ліквідатора не пізніше 10 днів з дня набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами 1, 2 статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"

6. Встановити строк роботи ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер" 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.

7. Копію постанови, направити Вінницькій МДПІ, керівнику товариства з обмеженою відповідальністю "Ріттер" - Кондратюку А.С. (вул. 50-річчя Перемоги, 8, кв. 24, м. Вінниця, 21000), державному реєстратору Вінницької районної державної адміністрації для виконання вимог ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 07.10.09 о 17:45

Суддя Свентух Віталій Михайлович