Постанова № 68158365, 07.08.2017, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
07.08.2017
Номер справи
592/7592/17
Номер документу
68158365
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №592/7592/17

Провадження №2-а/592/409/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2017 року cуддя Ковпаківського районного суду м. Суми Труханова Л. М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Професійної асоціації фахівців фармації Сумської області до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича про визнання дій неправомірними та зобов"язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ :

До суду звернулась Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області із адміністративним позовом до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича про визнання дій щодо ненадання публічної інформації за запитом № 18 від 29.06.2017 року неправомірними та зобов"язання вчинити дії, а саме надати повну інформацію, що запитувалась згідно інформаційного запиту № 18 від 29.06.2017 року. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що позивач 29.06.2017 року за № 18 звернувся до відповідача з запитом на надання публічної інформації. Запитувалися переліки договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень, які укладені департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради з 01.05.2017 р. по 30.06.2017 р. та договорів оренди нежитлових приміщень, які продовжені з 01.05.2017 р. по 30.06.2017 р.

05.07.2017 року листом за № 06/01-14/54 Клименко Ю.М. відмовив ПАФФ СО у наданні інформації, безпідставно мотивуючи неможливість надання вказаної інформації фактом не створення такої.

Відповідно до статті 19 Закону запитувач має право звернутися до розпорядника інформації з запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чині, без пояснення причини подання запиту. Письмовий запит подається в довільній формі.

"Відповідно до ч. 5 с. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Стаття 14 Закону встановлює обов'язок Відповідача надавати достовірну, точну та повну інформацію. Відповідно до ч.1 ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради надав заперечення, де зазначив, що адміністративний позов Асоціації є безпідставним, а відмова Департаменту є обґрунтованою, виходячи з наступного.

1. Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, вона вже існує і не вимагає у відповідь на запит створювати певну інформацію. Публічна інформація має надаватись у тій формі, у якій зберігається, тобто у спосіб вироблення копій з документа.

Не є запитом про надання публічної інформації звернення, для відповіді на який необхідно створити інформацію і задокументувати будь-якими засобами та на будь-яких носіях.

В п. 9.1 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016р. "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації" вказано, що збереженість на матеріальних носіях як головна властивість інформації (частина перша статті 1 Закону № 2939-УІ) означає, що вона повинна бути викладена у письмовій, аудіовізуальній, електронній чи іншій матеріальній формі та зафіксована відповідно на папері, магнітній, кіно-, фотоплівці, оптичному диску або іншому носієві (абзац четвертий статті 1 Закону України від 9 квітня 1999 року № 595-ХІУ «Про обов'язковий примірник документів», абзац перший частини першої стаття 25 Закону України від 25 червня 1991 року № 1264-ХП «Про охорону навколишнього природного середовища»). Із цієї властивості випливає, що на момент виникнення правовідносин щодо неї публічна інформація повинна бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом діяльності.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» не регулює відносин зі створення публічної інформації; предметом його регулювання є діяльність з приводу інформації, яка вже існує (створена, отримана, знаходиться у володінні) на момент виникнення конкретних інформаційних відносин з приводу неї.

Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов'язаний нею володіти (пункт 1 частини першої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям «відображеності та задокументованості» і є публічною,

В даному випадку відмова у наданні інформації пов'язана з невпорядкованістю інформації і складністю в організації вибірки цієї інформації, оскільки Департамент не створював та не отримував від будь-кого переліки договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень, укладених департаментом з 01.05.2017р. по 30.06.2017р., та переліки договорів оренди нежитлових приміщень, продовжених з 01.05.2017р. по 30.06.2017р., що були б відображені та задокументовані будь-якими засобами та на будь-яких носіях.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції,

передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим

доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Виходячи з викладеного відповідач вважає, що позивачу було обгрунтовано відмовлено у наданні вищевкзаної інформації на запит.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону №2939-УІ розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Визначене поняття «суб'єкт владних повноважень» не охоплює посадових осіб і службових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування, оскільки за своїм статусом та колом повноважень вони не підпадають під розуміння органу державної влади та інших суб'єктів, зазначених у пункті 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-УІ. У зв'язк) з цим такі особи не можуть (не мають здатності) виконувати обов'язки розпорядника інформації, у тому числі обов'язки щодо обліку та оприлюднення публічної інформацг (статті 14, 15 Закону № 2939-УІ). У разі подання позову до таких осіб судам необхідне залишати його без задоволення через неналежність відповідача (нездатність таким відповідачем порушити права позивача), за умови якщо позивач відмовиться від їх заміни на належного відповідача і/або суд не знайде підстав для залучення другого відповідача.

Позивач за даним адміністративним позовом визначив неналежного відповідача - департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименка Юрія Миколайовича, тобто посадову особу органу місцевого самоврядування, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

На підставі викладеного відповідач вважає адміністративний позов безпідставним, у зв'язку з чим просить суд відмовити в його задоволенні за необґрунтованістю.

Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області звернулась з запитом від 29.06.2017 року за № 18 до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича про надання публічної інформації. Запитувалися переліки договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень, які укладені департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради з 01.05.2017 р. по 30.06.2017 р. та договорів оренди нежитлових приміщень, які продовжені з 01.05.2017 р. по 30.06.2017 р. (а.с.4)

05.07.2017 року листом за № 06/01-14/54 Клименко Ю.М. відмовив ПАФФ СО у наданні інформації, безпідставно мотивуючи неможливість надання вказаної інформації фактом не створення такої. (а.с. 5)

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.І ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

В п. 9.1 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016р. "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації" вказано, що збереженість на матеріальних носіях як головна властивість інформації (частина перша статті 1 Закону № 2939-УІ) означає, що вона повинна бути викладена у письмовій, аудіовізуальній, електронній чи іншій матеріальній формі та зафіксована відповідно на папері, магнітній, кіно-, фотоплівці, оптичному диску або іншому носієві (абзац четвертий статті 1 Закону України від 9 квітня 1999 року № 595-ХІУ «Про обов'язковий примірник документів», абзац перший частини першої стаття 25 Закону України від 25 червня 1991 року № 1264-ХП «Про охорону навколишнього природного середовища»). Із цієї властивості випливає, що на момент виникнення правовідносин щодо неї публічна інформація повинна бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом діяльності.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» не регулює відносин зі створення публічної інформації; предметом його регулювання є діяльність з приводу інформації, яка вже існує (створена, отримана, знаходиться у володінні) на момент виникнення конкретних інформаційних відносин з приводу неї.

Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов'язаний нею володіти (пункт 1 частини першої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям «відображеності та задокументованості» і є публічною

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту , якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції,передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Наведене вище свідчить про відсутність протиправності в діях Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича щодо відмови в наданні інформації на запит, оскільки Департамент не створював та не отримував від будь-кого переліки договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень, укладених департаментом з 01.05.2017р. по 30.06.2017р., та переліки договорів оренди нежитлових приміщень, продовжених з 01.05.2017р. по 30.06.2017р., що були б відображені та задокументовані будь-якими засобами та на будь-яких носіях, тому, позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.11, 71, 138, 160-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні адміністративного позову Професійної асоціації фахівців фармації Сумської області до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича про визнання дій неправомірними та зобов"язати вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.М. Труханова