Постанова № 68157655, 12.07.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
12.07.2017
Номер справи
522/8166/17
Номер документу
68157655
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/8166/17

Н.п. 2-а/522/1497/17

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.

при секретарі Міневич Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради та просить визнати протиправними дії Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради щодо відмови в реєстрації місця проживання ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради зареєструвати його по місцю постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1.

При цьому посилається на те, що він постійно проживає з дружиною ОСОБА_3 (прізвище до шлюбу - ОСОБА_3) яка зареєстрована за місцем мешкання: АДРЕСА_1, у квартирі власницею якої є ОСОБА_2 (мати ОСОБА_3.) з травня 2012 року. В кінці 2016 року в нього виникла необхідність зареєструватися по місцю його постійного мешкання зі своєю родиною за адресою: АДРЕСА_1. Він звернувся до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради із заявою від 18 березня 2017 року, про реєстрацію місця проживання за вказаною адресою до якої було надано всі необхідні документи, передбачені законом, а саме: заяву про здійснення реєстрації місця проживання; квитанцію про сплату державного мита; паспорт громадянина України; військовий квиток; заява про зняття з реєстрації місця проживання; нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу № 5-13258, від 31 жовтня 1999 року, а саме 69/700 (шістдесят дев'ять семисотих) домоволодіння за адресоюАДРЕСА_2, власницею яких є громадянка ОСОБА_2; згода власниці ОСОБА_2 на реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в її житлі.

18 березня 2017 року, за результатами розгляду його заяви, у реєстрації місця проживання йому було відмовлено на підставі того, що особа не подала необхідних документів або інформації (відсутні документи що підтверджують право на проживання у житлі).

Вважає такий висновок безпідставним, та таким що порушує його права, в зв'язку з чим звернувся до суду з вказаним позовом та просить його задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, також надав суду письмові заперечення на позов.

Третя особа в судовому засіданні з заявою погодилася.

Вислухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши матеріалі справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про шлюб 10.05.2012 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Одеського міського управління юстиції було зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, про що зроблено відповідний актовий запис № 382.

ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, про що свідчить відповідний штамп в її паспорті.

Згідно договору купівлі-продажу від 31.10.1990 року, що посвідчений державним нотаріусом Першої одеської державної нотаріальної контори Коваленко Н.В. та зареєстрований в реєстрі за № 5-13258 ОСОБА_2 є власницею 69/700 (шістдесят дев'ять семисотих) домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1

Право власності ОСОБА_2 зареєстровано в Одеському міжміському бюро технічної інвентаризації 12.12.1990 року.

18.03.2017 року позивач звернувся з заявою до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про реєстрацію місця проживання до якої було надано всі необхідні документи, передбачені законом, а саме: заяву про здійснення реєстрації місця проживання; квитанцію про сплату державного мита; паспорт громадянина України; військовий квиток; заява про зняття з реєстрації місця проживання; нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу № 5-13258, від 31 жовтня 1999 року, а саме 69/700 ( шістдесят дев'ять семисотих) домоволодіння за адресоюАДРЕСА_2, власницею яких є громадянка ОСОБА_2; згода власниці ОСОБА_2 на реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в її житлі.

18 березня 2017 року, за результатами розгляду заяви позивача, у реєстрації місця проживання йому відмовлено на підставі того що особа не подала необхідних документів або інформації (відсутні документи що підтверджують право на проживання у житлі).

Статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» від 11.12.2003 року №1382-IV (далі Закон №1382-IV) визначено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Статтею 3 Закону № 1382-IV визначено, що вільний вибір місця проживання чи перебування це право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце проживання житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово; реєстрація внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.

Згідно ст.11 Закону №1382-IV, реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

Відповідно до положень статті 6 Закону №1382-IV, громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її законний представник подає, зокрема, письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України); документи, що підтверджують право на проживання в житлі; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Вказаним Законом визначено вичерпний перелік необхідних документів для реєстрації місця проживання та заборонено вимагати для реєстрації подання особою інших документів.

Крім того, відповідно до п. 18 ,,Правил реєстрації місця проживання," затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02 березня 2016 року для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу); документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника / співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників); військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.

Відповідно до ч.1 ст.29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Частиною 1 ст.379 Цивільного кодексу України визначено, що житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, оскільки особа, яка постійно проживає на території України, має бути зареєстрованою.

Крім того, суд вважає, що посилання відповідача на те, що позивач не надав згоду інших співвласників домоволодіння АДРЕСА_1 є безпідставними, оскільки, як було встановлено судом, 69/700 (шістдесят дев'ять семисотих) домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 отже за вказаних обставин, це виключає необхідність надання згоди інших співвласників, які фактично є власниками інших квартир вказаного будинку.

Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1ст. 2 КАС України).

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 70-72, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради щодо відмови в реєстрації місця проживання ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1.

Зобов'язати Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради зареєструвати ОСОБА_1 по місцю постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її отримання. У разі поданні апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя

12.07.2017