Постанова № 681539, 04.04.2007, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.04.2007
Номер справи
3212-2007а
Номер документу
681539
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 215

ПОСТАНОВА

Іменем України

04.04.2007

Справа №2-22/3212-2007А

За позовом – ЗАТ “Камиш-Бурун” (м.Керч, вул. Орджоникидзе,1 в )

До відповідача - Управління Пенсійного фонду України у м.Керч ( м.Керч, вул. Героїв Сталинграду, 60/1)

Про скасування рішення .

Суддя Яковлєв С.В.

За участю секретаря Дулімової В.І.

Представники:

Від позивача – Ситманбетов А.Д. – голов.бух-р, дов. від 27.01.2007 р.

Від відповідача – не з’явився

Сутність спору: ЗАТ “Камиш-Бурун” ( далі позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м.Керч (далі відповідач) № 902 від 29.12.2006 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату ( неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоечасне перерахування) страхувальником суми внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Вимоги мотивовані тим, що під час винесення зазначеного рішення у відповідача була відсутня заборгованість по сплаті внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач відзив на позов до суду не надіслав , явку своїх представників у судові засідання не забезпечив , про час та дні їх проведення був сповіщений належним чином.

Відповідач надсилав на адресу суду телеграму з клопотанням перенести розгляд справи у зв’язку з відсутністю коштів на забезпечення прибуття його представника у судове засідання.

Позивач наполягав на розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Вивчивши клопотання сторін, приймаючи до уваги те, що відповідач не вказує про відсутність можливісті розглядати справи без участі його представника та і надати відзив на позов, наявність у матеріалах справи всіх витребуваних судом документів, встановлені ст. 122 КАСУ вимоги про розгляд справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, суд, керуючись ст. 128 КАСУ, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивачан, суд

встановив:

Позивач зареєстрований 21.05.99 р. рішенням виконавчого комітету Керченської міської ради АРК.

Відповідач надіслав на адресу позивача рішення № 902 від 29.12.2006 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату ( неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоечасне перерахування) страхувальником суми внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (далі рішення № 902), відповідно до якого на підставі п. 2.ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату ( несвоечасне перерахування) страхувальником суми внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування прийнято рішення про накладення на позивача штрафу у сумі 9267,10 грн. та нарахована пеня у розмірі 733,69 грн.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .

Згідно ст. 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.

Відповідно до п.2 ст.5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно цім Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.

Згідно ст.18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Страхові внески до солідарної системи нараховуються роботодавцями на суми, зокрема, фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувань та компенсаційних виплат, в тому числі в натуральній формі , які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України “Про оплату праці”, виплату винагород фізичним особам за виконання робіт ( послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Страхувальник зобов’язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізнійше ніж через 20 днів із дня закінчення цього періоду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі оплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом (ст.20 Закону).

Ст. 106 Закону України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначає, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст.20 Закону , вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються за нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій . Відповідно до п.2 ч.9 зазначеної статті Закону за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затриски платежу у розмірі : 10% своєчасно несплачених зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, 20% зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, 50% зазначених сум – у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не переахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Такий самий порядок нарахування штрафу та пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, визначений у п.п. 9.3.2 п.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою Пенсійного фонду від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрована у Мінюсті України 16.01.2004 р. за № 64/8663.

Матеріали справи свідчать про те, що відповідач прийняв рішення № 902 , нарахувавши штрафні санкцію та пеню за встановлення несплати (неперахування) або несвоєчасної сплати позивачем страхових внесків за наступні періоди: 23.03.2004 р., 24.11.2006 р., 22.12.2006 р., 25.12.2006 р.; 30.03.2004 р., 06.05.2004 р., 21.08.2004 ,07.09.2004 р., 20.12.2004 р.; 23.03.2004 р., 07.09.2004 р., 22.11.2004 р., 30.11.2004 р., 30.11.2004 р., 26.07.2006 р., 21.11.2006 р., 22.12.2006 р., 25.12.2006 р.

Позивачем надана копія акту звірення розрахунків з Управлінням Пенсійного фонду у м.Керчь станом на 01.01.2004 р., в якому зазначено , що сума страхових внесків , строк сплати яких не настав складала 393835,39 грн. Сторони визначили розмір переплати позивачем страхових внесків на 116238, 07 грн.

Позивачем надани платіжни документи по перехуванню стахових внесків за період часу з 01.01.2004 р. по 01.01.2007 р. Згідно з зазначеними платіжними документами сальдо на корсть позивача складало 23.03.2004 р. у сумі 124088,60 грн., 30.03.2004 р. – 130388,60 грн., 06.05.2004 р. – 138375,01 грн., 21.08.2004 р. –123964,37 грн., 07.09.2004 р.- 226690,95 грн., 22.11.2004 р. – 120789,05 грн., 30.11.2004 р. – 128298,19 грн., 20.12.2004 р. – 127783,19 грн., 26.07.2006 р. – 52885,17 грн., 22.11.2006 р. – 52793,46 грн., 22.12.2006 р. –52417,83 грн., 25.12.2006 р. – 52992,83 грн.

Відповідно до ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо докузування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем порушені терміни сплати страхових внесків , встановлені у Закону України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а надані позивачем документи спростовуються даними його особового рахунку. Відповідач також не надав доказів того, що на кожну із зазначених дат позивач мав заборгованість по страховим внескам.

Крім того суд вважає, що, приймаючи до уваги те,що у рішенні № 902 відповідачем нараховані штрафні санкції та пеня за нібито встановлення порушення позивачем строків сплати страхових внесків на різні звітні дати, він, діючи згідно з положеннями Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою Пенсійного фонду від 19.12.2003 р. № 21-1, мав прийняти рішення на кожну дату встановлення несплати (неперахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) позивачем страхових внесків.

За таких обставин суд приходить до висновку, що обставини справи підтверджують порушення відповідачем під час прийняття рішення № 902 вимог діючого законодавства, в наслідок чого підлягають задоволенню вимоги по його скасуванню.

Під час судового засідання, яке відбулось 04.04.2007 р. , були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 06.04.2007р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м.Керч ( м.Керч, вул. Героїв Сталинграду, 60/1) № 902 від 29.12.2006 р. про застосування до ЗАТ “Камиш-Бурун” (м.Керч, вул. Орджоникидзе,1 в , ЗКПО 30411181) фінансових санкцій у розмірі 9267,10 грн. та 733,69 грн. пені за несплату ( непереахування) або несвоєчасну сплату ( несвоечасне перерахування) страхувальником суми внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ЗАТ “Камиш-Бурун” (м.Керч, вул. Орджоникидзе,1 в , ЗКПО 30411181, п/р 26006304391392 в ПІБ м.Керч, МФО 324548) 3,40 грн.- судового збору.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Яковлєв С.В.