Ухвала суду № 68149604, 07.08.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2017
Номер справи
826/732/15
Номер документу
68149604
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/732/15 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.

У Х В А Л А

Іменем України

07 серпня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" звернулось до суду з позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників, Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників, що полягає у непідготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку про повернення ДП "НАЕК "Енергоатом" надміру сплачених коштів до Державного бюджету України суми податку на прибуток у розмірі 241 552 735,30 грн. по коду платежу 11022200; стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві надміру сплачені кошти у розмірі 241 552 735,30 грн. на користь ДП "НАЕК "Енергоатом".

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.07.2015, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2015, у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.09.2016 скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.07.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2015, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

З урахуванням зміни найменування податкового органу на Офіс великих платників податків ДФС та заяви про зміну позовних вимог ,позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДФС, що полягає у непідготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку про повернення ДП "НАЕК "Енергоатом" надміру сплачених коштів до Державного бюджету України суми податку на прибуток у розмірі 241 552 735,30 грн.;

- зобов'язати Офіс великих платників податків ДФС підготувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення ДП "НАЕК "Енергоатом" надміру сплачених коштів до Державного бюджету України суми податку на прибуток у розмірі 241 552 735,30 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 травня 2017 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, та на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що ДП "НАЕК "Енергоатом" звернулося до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників із заявою про повернення переплати з податку на прибуток з коду платежу 11022200 на поточний рахунок ДП "НАЕК "Енергоатом" в розмірі 241 552 735,30 грн. від 09.12.2014 вих. №17433/15, яка отримана контролюючим органом 09.12.2014.

Листом від 26.12.2014 №23591/10/28-10-20-3-20 Міжрегіональне головне управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників повідомив позивача про те, що чинним законодавством не передбачено повернення на розрахунковий рахунок коштів, які надійшли на виконання Постанов Кабінету Міністрів України від 27.11.2013 №865 та від 18.12.2013 №916 та в межах дії Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік".

Вважаючи таку відмову у поверненні переплати з податку на прибуток необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Податковим кодексом України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено можливість повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платнику податків.

Відповідно до підпунктів 14.1.39, 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошові зобов'язання платника податків - це суми коштів, які платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкові зобов'язання та/або штрафні (фінансові) санкції, що справляються з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 Податкового кодексу України. Положеннями вказаної правової норми передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Таким чином, суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату, підлягають поверненню платнику податків у разі якщо у платника відсутній податковий борг з відповідного податку. Також, до умов повернення вказаних коштів відноситься подання платником відповідної заяви із вказівкою про напрям перерахування коштів, а також підготовка та направлення контролюючим органом висновку про повернення відповідних сум коштів з бюджету до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Водночас, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.09.2013, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013, у справі № 826/3453/13-а відмовлено у задоволенні позову ДП "НАЕК "Енергоатом" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.12.2012 № 0001224110. Вказаним податковим повідомленням-рішенням збільшено суму грошового зобов'язання позивачу з податку на прибуток на загальну суму 1 537 705 659,00 грн., в тому числі 1 269 078 315,00 грн. - за основним платежем, 268 627 344,00 грн. - за штрафними санкціями.

Оскільки визначені позивачу грошові зобов'язання набули статусу узгоджених, внаслідок чого, за ним почав обліковуватись податковий борг на вказані суми, який відображено в інтегрованій картці платника податків станом на 20.12.2013.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2011 № 236 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реструктуризації вугільної та торфодобувної промисловості, який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік за програмою "Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості", у тому числі погашення заборгованості за спожиту у минулих періодах електричну енергію.

Пунктом 7 вказаного Порядку, в редакції, що діяла з 21.12.2013 (після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 916), визначено процедуру погашення заборгованості за спожиту у минулих роках електричну енергію за рахунок бюджетних коштів, у якій приймає участь ДП "НАЕК "Енергоатом". Вказаною нормою закріплено, що кошти в сумі 240 000 тис. гривень, передбачені в загальному фонді Державного бюджету України на 2013 рік, перераховуються Казначейством на рахунок Міненерговугілля, Міненерговугіллям - на рахунки підприємств реструктуризації, відкриті в органах Казначейства; підприємствами реструктуризації - на відкриті в уповноваженому банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергопостачальних компаній; енергопостачальними компаніями - на відкритий в уповноваженому банку поточний рахунок із спеціальним режимом використання державного підприємства "Енергоринок" з подальшим їх спрямуванням на погашення заборгованості перед державним підприємством "НАЕК "Енергоатом". Державне підприємство "НАЕК "Енергоатом" спрямовує отримані кошти в сумі 240 000 тис. гривень до загального фонду державного бюджету у рахунок погашення заборгованості з податку на прибуток.

Пунктом 1 статті 14 Закону України "Про Державний бюджет на 2013 рік" визначено, що у 2013 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 11, 12 і 13 цього Закону, спрямовуються відповідно на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (за рахунок джерел, визначених пунктами 1 - 3 та 6 статті 11 цього Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.2013 №865 (далі - Постанова №865) затверджено зміни, що вносяться до Порядку та умов надання у 2013 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - Порядок), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №167 (далі - Постанова №167).

Зазначеним Порядком визначено механізм надання у 2013 році вказаної субвенції.

Відповідно до пункту 4 цього Порядку до учасників розрахунків з погашення заборгованості відносяться, зокрема, підприємства, що здійснюють передачу та постачання електричної енергії; державне підприємство "Енергоринок"; державне підприємство "НЕК "Укренерго"; енергогенеруючі компанії та їх кредитори - постачальники вугільної продукції.

Пунктом 8 вказаного Порядку, в редакції, що діє з 07.12.2013 (після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.2013 № 865), передбачено, що заборгованість з податку на прибуток державного підприємства "НАЕК "Енергоатом" у сумі 1 300 000 тис. гривень, в тому числі відповідні штрафні санкції, визначені відповідно до судових рішень, спрямовується до загального фонду державного бюджету та є джерелом фінансування субвенції, що надається із загального фонду державного бюджету.

Відповідно до пункту 48 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України субвенції - це міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 7 цього Кодексу бюджетна система України ґрунтується, зокрема, на принципі цільового використання бюджетних коштів.

З урахуванням викладеного, з метою погашення заборгованості за спожиту у минулих періодах електричну енергію, яка виникла внаслідок невідповідності фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, Урядом України вирішено погасити частину такої заборгованості за рахунок податкового боргу з податку на прибуток ДП "НАЕК "Енергоатом" шляхом спрямування цих коштів до загального фонду державного бюджету та подальшої їх передачі до місцевих бюджетів (як субвенції).

Так, як свідчать матеріали справи, відповідачем за результатами планової виїзної перевірки платника ДП "НАЕК "Енергоатом" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 по 30.06.2012 (акт перевірки від 12.12.2012 № 1412/4110/24584661) винесено податкове повідомлення-рішення від 26.12.2012 №0001224110, яких визначено грошове зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 1 537 705,60 грн., у тому числі за основним платежем - 1 269 078,30 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 268 627,30 грн.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням ДП "НАЕК "Енергоатом" оскаржило його в судовому порядку.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.09.2013 року у справі № 826/3453/13-а у задоволенні позову ДП "НАЕК "Енергоатом" відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 року залишено без змін постанову Окружного адміністративною суду м. Києва від 18.09.2013 року.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.06.2015 року було скасовано постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 року у справі № 826/3453/13-а, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.10.2016 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2016 року залишено без змін постанову Окружного адміністративною суду м. Києва від 13.10.2016 року.

В порядку статті 254 КАС України судове рішення у справі № 826/3453/13-а набрало законної сили.

19 грудня 2013 року Головним управлінням Державної казначейської служби України у м. Києві на виконання Постанови №865 відкрито рахунок №31119171799011 для зарахування коштів до загального фонду державного бюджету, символ звітності 171, по коду класифікації доходів бюджету 11022200 "Надходження від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на прибуток підприємств, що сплачується підприємствами електроенергетичної, вугільної галузей, підприємствами, що надають послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, підприємствами централізованого водопостачання та водовідведення та нараховані суми податку на прибуток таких підприємств, які виникають після проведення розрахунків по субвенції з державного бюджету місцевих бюджетам, визначеної пунктом 1 статті 14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", який доведений до Центрального офісу листом від 19.12.2013 №06-08/5/46-17901.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач листом від 20.12.2013 №1407/9/20-335 повідомив ДП "НАЕК "Енергоатом" про відкриття органом Державної казначейської служби рахунку за кодом бюджетної класифікації 11022200 для проведення розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №167 (із змінами і доповненнями) на виконання статті 14 Закону України "Про Державний бюджет на 2013 рік".

Органами Державної казначейської служби України відповідно до вимог Бюджетного кодексу України відкриваються рахунки для перерахування податків і зборів до бюджетів в розрізі кодів бюджетної класифікації, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 "Про бюджетну класифікацію" (із змінами і доповненнями).

Поряд з цим, по платнику ДП НАЕК "Енергоатом" облік з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності ведеться в інтегрованій картці за кодом бюджетної класифікації 11020100 "Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності", бюджетний рахунок № 31114002799011.

З метою погашення заборгованості з податку на прибуток, яка виникла після узгодження грошових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням від 27.12.2012 №0001224110, у порядку, встановленому наведеними постановами Кабінету Міністрів України, ДП "НАЕК "Енергоатом" з 20 по 30 грудня 2013 року сплачено суму коштів у розмірі 1 293 114 812,81 грн. на рахунок органу державної казначейської служби по коду бюджетної класифікації 11022200.

Одночасно, як вбачається з інтегрованої картки платника ДП "НАЕК "Енергоатом" з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (ККДБ 11020100) станом на 20.12.2013 обліковувались суми переплати (надміру сплачені грошові зобов'язання) в розмірі 688 703 971,27 грн.

Донараховані суми за рішенням суду згідно податкового повідомлення-рішення від 26.12.2012 №0001224110 на загальну суму 1 537 705 659,00 грн. та пеня в розмірі 202 560 389,78 грн., які відображені в інтегрованій картці платника 20.12.2013, погашені в автоматичному режимі в першу чергу (в хронологічному порядку від дати виникнення переплати) за рахунок існуючої суми переплати в інтегрованій картці платника з податку на прибуток у розмірі 688 703 971,27 грн. (дата виникнення 28.12.2012 п/д) та за рахунок надходження коштів по Постанові №167 по коду класифікації доходів бюджету 11022200 в розмірі 1 051 562 077,51 грн.

Поряд з цим, ДП НАЕК "Енергоатом" звернувся до Центрального офісу листом від 19.12.2013 №17526/15 (від 20.12.2013 вх.№17071/10), в якому просив зарахувати суми переплати, яка обліковувалася в інтегрованій картці платника (код платежу 11020100) в рахунок погашення вищезазначених донарахованих сум, на який відповідачем надано відповідь листом від 13.01.2014 №585/10/20-337 про автоматичне зарахування суми переплати, яка обліковувалась в інтегрованій картці платника в погашення донарахованої суми за рішенням суду.

Статтею 87 Податкового кодексу України визначено джерела сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків.

Пунктом 1 цієї статті передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Як вбачається з інтегрованої картки платника станом на 31.12.2013 по коду бюджетної класифікації 11022200 (форма 15) у позивача відображені суми надходжень до бюджету від ДП "НАЕК "Енергоатом" відповідно до Постанови №167 в повному обсязі на загальну суму 1 293 114 812,81 грн. та, одночасно, в обліковій картці платника податку на прибуток за платежем 11020100 (форма 6) відображено зменшення податкової заборгованості на загальну суму 1 051 562 077,51 грн., в тому числі борг - 849 001 687,73 грн., пеня - 202 070 848,46 грн., відсотки за користування розстрочкою в сумі 489 541,32 грн., тобто в розмірі наявної заборгованості, яка виникла в інтегрованої картки платника податку на прибуток на дату надходження коштів відповідно до Постанови №167.

Таким чином, станом на 31.12.2013 в інтегрованій картці платника ДП "НАЕК "Енергоатом" за кодом класифікації доходів бюджету 11022200 загальна сума перерахованих коштів до бюджету складає 1 293 114 812,81 грн., що надійшли на виконання Постанови №865 та в межах дії Закону України "Про Державний бюджет на 2013 рік" і здійснено зарахування в погашення податкового боргу в розмірі 1 051 562 077,51 грн., кошти в сумі 241 552 735,30 грн. залишились не використаними в погашення податкового боргу у зв'язку з його відсутністю в інтегрованій картці платника за платежем 11020100. В інтегрованій картці платника за платежем 11020100 станом на 31.12.2013 обліковувалась переплата в розмірі 240 598,30 тис. грн.

Згідно матеріалів справи, за результатами проведення звірки розрахунків з бюджетом по податку на прибуток згідно акту від 17.07.2014 № 6699-20 ДП "НАЕК "Енергоатом" звернулося до відповідача листом від 06.08.2014 за №10829/15 разом з заявою про зарахування переплати з податку на прибуток з коду платежу 11022200 на код платежу 11020100 у розмірі 241 552 735,30 грн.

Податковим органом надана відповідь листом від 27.08.2014 №15678/10/28-10-20-3-20 про неможливість зарахування у збільшення переплати по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, коштів, які надійшли в рахунок погашення боргу на виконання вищевказаних постанов Кабінету Міністрів України та в межах дії Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", у зв'язку з відсутністю заборгованості по даному податку на дату звернення.

Разом з тим, ДП "НАЕК "Енергоатом" вдруге звернулось до відповідача листом від 09.12.2014 №17433/15 про повернення переплати з податку на прибуток з коду платежу 11022200 на поточний рахунок підприємства.

На вказаний лист відвідачем повідомлено, що чинним законодавством не передбачено повернення на розрахунковий рахунок коштів, які надійшли на виконання постанов Кабінету Міністрів України № 865 і № 916 та в межах дії Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік"

Поряд з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що за результатами розгляду Вищим адміністративним судом України касаційної скарги ДП "НАЕК "Енергоатом" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 у справі № 826/3453/13-а, касаційну скаргу ДП "НАЕК "Енергоатом" задоволено: постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 скасовано, справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.10.2016 № 826/3453/13-а в задоволенні адміністративного позову ДП "НАЕК "Енергоатом" відмовлено повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2016 апеляційну скаргу ДП "НАЕК "Енергоатом" залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.10.2016 - без змін.

Відповідно до абзацу 4 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим: до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Згідно пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Між тим, як уже зазначалось, згідно пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, у зв'язку з несплатою позивачем грошового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 26.12.2012 №0001224110 на загальну суму 1 537 705 659 грн. у позивача обліковується податковий борг з податку на прибуток, що в свою чергу не дає підстав для повернення позивачу надміру сплачених коштів.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 травня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

суддя В.В.Файдюк

суддя Є.В.Чаку

Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.

Судді: Чаку Є.В.

Файдюк В.В.