
Справа № 815/2847/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд:
під головуванням судді Андрухіва В.В.
за участю секретаря Рижук В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Муніципальна охорона" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році, та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Муніципальна охорона" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у розмірі 37754,78 грн. та пені за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 468,10 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що згідно Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік, наданому до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників на КП «Муніципальна охорона» склала 46 осіб. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 2 робочих місця, проте було створено лише 1. Як зазначає позивач, при здійсненні розрахунку адміністративно-господарських санкцій відповідачу за 2016 рік, відділення Фонду керувалось Інструкцією щодо заповнення форми №10-ПІ поштова-річна «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів», затвердженою Наказом Мінпраці України 10.02.2007 року №42 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за №117/13384. Також позивач вказує, що на підприємстві протягом 2016 року працювали інваліди: ОСОБА_1 (8 міс.) + ОСОБА_2 (5 міс.) = 13 місяців (13:12=1,08=1). Станом на 17.05.2017 року відповідач крім адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів, у розмірі 37754, 78 грн., повинен сплатити й пеню, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, що становить 468,10 грн. Таким чином, загальна сума, яка підлягає стягненню, становить: 37754, 78 грн. + 468,10 грн. = 38222,88 грн.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 01 серпня 2017 року позов не визнав, надав заперечення відповідно до яких зазначив, що основним видом діяльності КП «Муніципальна охорона» є діяльність у сфері охорони громадського порядку та безпеки, код КВЕД 84.24, яка здійснюється на підставі Ліцензії на провадження охоронної діяльності, виданої Міністерством внутрішніх справ України. Штатними розписами КП «Муніципальна охорона» на 2016 рік було передбачено 29 посад, не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони (адміністрація, керівництво, кадри, логістика тощо) та 71 посада персоналу охорони (охоронники). Загальна кількість працевлаштованих інвалідів протягом 2016 року складала 3 працівники. Також відповідач зазначає, що Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік було подано до Фонду колишнім начальником відділу - головним бухгалтером відділу бухгалтерського обліку підприємства ОСОБА_3 неправильно, зі значною кількістю помилок та недоліків, а саме: не зазначено факт працевлаштування одного з інвалідів взагалі; вказано некоректну середньооблікову чисельність штатних працівників, щодо яких застосовується квота на працевлаштування інвалідів (замість 29 було зазначено 46 працівників); зазначено неправильну суму фонду оплати праці. За таких обставин відповідач вважає, що ним не були порушені норми чинного законодавства в сфері соціального захисту інвалідів, застосування до нього адміністративно-господарських санкцій і пені є безпідставними.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
01 лютого 2017 року Комунальним підприємством "Муніципальна охорона" подано до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік.
Відповідно до вказаного звіту, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві у 2016 році складала 46 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 2 особи, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України", - 2 особи (а.с. 7).
На підставі звіту КП "Муніципальна охорона" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів складено розрахунок адміністративно-господарських санкцій за 2016 звітний рік від 20 березня 2017 року №03-1/593, у якому зазначено, що норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на підприємстві у 2016 році складає 2 особи, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, - 1 особа, кількість робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами - 1 (а.с. 9).
Отже, позивачем встановлено, що норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2016 році КП "Муніципальна охорона" не виконало.
З огляду на зазначене, до відповідача застосовані адміністративно-господарські санкції у розмірі 37754, 78 грн.
Враховуючи несплату відповідачем вказаних санкцій, позивач звернувся до суду з позовом про їх стягнення в судовому порядку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-XII від 21.03.1991року визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною 1 ст.18 № 875-XII встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно Законом № 875-XII. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону (ч. 11 ст. 19 Закону № 875-XII).
Згідно ч.ч.2-3, 9-10 зазначеної статті Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, може бути зараховано забезпечення роботою інвалідів на підприємствах, в організаціях громадських організацій інвалідів шляхом створення господарських об'єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Про зайнятість та працевлаштування інвалідів роботодавець повідомляє територіальне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі відділення Фонду) шляхом подання не пізніше 1 березня, наступного після звітного періоду статистичної звітності, передбаченої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №42 від 10.02.2007 р., а саме Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів Форма №10-ПІ (річна).
Відповідно до зазначеного наказу, дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).
Як вбачається зі списку працюючих інвалідів-штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на підприємстві у 2016р., ОСОБА_1 працює у відповідача з 06.04.2016 року, ОСОБА_2 - з 13.07.2016 року.
Відповідно до п. 3.2.5 Інструкції зі статистики чисельності працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 286 від 28.09.2005 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.11.2015 року за № 1442/11722, середньооблікова чисельність працівників за період початку року (в т.ч. за квартал півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та діленням одержаної суми на кількість місяців 12.
Згідно з п.3.4 Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №42 від 10.02.2007 р., дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02 ), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).
Як вбачається зі Звіту КП "Муніципальна охорона", поданого позивачу 01.02.2017 року, протягом 2016 року на підприємстві працювали два інваліди: ОСОБА_1 (8 міс.) + ОСОБА_2 (5 міс.). Тому середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, складає (8 міс. + 5 міс.)/12 міс. = 13 міс./12міс. = 1,08. При округленні 1,08 отримано 1.
Під час судового розгляду справи відповідачем надано суду Список працюючих інвалідів - штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на підприємстві у 2016 році. Згідно даного Списку окрім інвалідів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, у позивача протягом 2016 року один місяць працював на посаді охоронця інвалід першої групи ОСОБА_4 (а.с.45). Однак дана обставина не впливає на розрахунок середньооблікової кількості штатних працівників, яким встановлена інвалідність, оскільки вказані три особи відпрацювали у позивача в 2016 році в сукупності 14 міс., і середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, становить (8 міс. + 5 міс. + 1 міс.)/12 міс. = 1, 17, що при округленні все одно становить 1.
Таким чином, відповідно до чинного законодавства норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів протягом звітного 2016 року відповідачем не виконано.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення", підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з листа Одеського міського центру зайнятості від 28.04.2017 року №1100/19/02, КП "Муніципальна охорона" не інформувало службу про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів.
Таким чином, відповідачем не вживалися заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів, зокрема, не створені в установленому порядку робочі місця для працевлаштування інвалідів у межах нормативу та не проінформовано законодавчо визначені органи про наявність вакантних посад для інвалідів.
Відповідно до ч.1 та ч.4 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. При цьому адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
У звя'зку з невиконанням нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів на підставі даних Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було складено розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 37754,78 грн., яку відповідач повинен був сплатити самостійно у строк до 15 квітня поточного року.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Судом встановлено, що відповідач своєчасно надав звіт відділенню Фонду, проте адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць за звітний 2016 рік для працевлаштування інвалідів у встановлений законодавством строк не сплатив.
За таких обставин, відповідно до ст. 20 Закону відповідачем повинні були сплачені Фонду адміністративно-господарські санкції у розмірі 37754,78 грн. та пеня, виходячи з 120% річних облікової ставки НБУ, нарахована на повну суму недоїмки за весь її строк, що становить 468,10 грн.
Таким чином, загальна сума, яка підлягає стягненню з КП «Муніципальна охорона», становить 38222,88 грн. (37754,78 грн.+468,10 грн.).
Суд не бере до уваги посилання відповідача на ч.6 ст.11 Закону України «Про охоронну діяльність» від 22.03.2012 року № 4616-VI, в якій вказано, що працевлаштування інвалідів здійснюється суб'єктом охоронної діяльності згідно з чинним законодавством виходячи з кількості штатних працівників, не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони, оскільки, відповідно до ч.11 ст. 19 вказаного вище Закону №875-ХІІ норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно Законом № 875-XII. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону (Закону № 875-XII).
Враховуючи, що Закон № 875-XII є спеціальним нормативним актом, що визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні та гарантії інвалідів у різних сферах суспільного життя, у порівнянні з Законом № 4616-VI, застосуванню до спірних правовідносин підлягає саме ч.11 ст.19 Закону № 875-XII, а не ч.6 ст.11 Закону № 4616-VI.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням наданих доказів та встановлених судом обставин, суд вважає, що позовні вимоги Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 7- 9, 11, 71, 86, ст.ст.158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Муніципальна охорона" (65007ём.Одеса, вул..Богдана Хмельницького, буд.18, код ЄДРПОУ 40034370, р/р 26005050010844, МФО 328209, Акціонерний банк "Південний") на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рахунок ГУДКСУ в Одеській області, банк - ГУДКСУ в Одеській області, одержувач - УК у м.Одесі / Малиновський район, МФО 828011, р/р 31215230700007, код ЄДРПОУ 38016923 - суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році, у розмірі 37754,78 грн., пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 468,10 грн., а всього стягнути - 38222,88 грн. (тридцять вісім тисяч двісті двадцять дві гривні 88 коп.).
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у разі неподання у 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови складено та підписано судом 07 серпня 2017 року.
Суддя: В.В.Андрухів
.