
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/1155/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
представника позивача Антипець О.В.,
представника відповідача Регуш Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради до Управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
26.07.2017 Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (далі - УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради) звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові Чернігівської області (далі - УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області), в якому просить суд: визнати протиправними дії УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області щодо непроведення платежів за платіжними дорученнями УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України; зобов'язати УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області відновити платежі по всім рахункам УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради, окрім розрахункового рахунку НОМЕР_1 КЕКВ 2730 «Пільги окремим категоріям громадян з послуг зв'язку».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради вчинялись всі можливі дії, спрямовані на виконання запиту УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області щодо безспірного списання коштів з рахунків боржника від 18.07.2017 № 1656, та встановлення асигнувань, достатніх для погашення заборгованості. При цьому, станом на даний час, кошти на рахунку УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові, за визначеним кодом економічної класифікації бюджету, відсутні, а додаткові субвенції з бюджету на виконання рішення суду, з Державного бюджету України, не виділялись.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити у повному обсязі, оскільки вчинення позивачем дій, спрямованих на виконання рішення суду та встановлення асигнувань, достатніх для погашення заборгованості, не є підставою для відновлення платежів боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків, кредитування державного бюджету та економічної класифікації видатків бюджету, оскільки рішення суду виконано боржником частково (позивачем 24.07.2017 частково сплачену суму заборгованості у розмірі 4374,24 грн.). Отже, вважає, що УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області, вчиняючи дії по виконанню наказу Господарського суду Чернігівської області від 20.06.2017 (справа №927/1095/16), діяло у межах своєї компетенції та у повній відповідності до вимог чинного законодавства України і жодним чином не порушувало права та законні інтереси УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що рішенням Господарського суду Чернігівської області від 17.01.2017 (справа № 927/1095/16), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 07.06.2017, задоволено позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Чернігівської філії Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» про стягнення з УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради заборгованості у розмірі 291615,86 грн. та судового збору у розмірі 4374,24 грн.
На виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 17.01.2017 (справа № 927/1095/16), судом видано наказ про примусове виконання рішення від 20.06.2017 (а.с.20 на звороті).
14.07.2017 до УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області надійшла заява Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Чернігівської філії про виконання наказу Господарського суду Чернігівської області від 20.06.2017 (справа № 927/1095/16) про стягнення з УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради на користь Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» заборгованості у розмірі 291615,86 грн. та судового збору у розмірі 4374,24 грн.
18.07.2017 УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області направлено на адресу УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради запит щодо безспірного списання коштів з рахунків боржника від 18.07.2017 № 1656, відповідно до якого зазначено, що, у зв'язку із недостатністю поданих документів для визначення кодів програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету та економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, позивачу необхідно у строк до 24.07.2017 надати дані для здійснення безспірного списання. Крім того, УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові було повідомлено про те, що на період встановлення даних не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України (а.с.20).
Листом від 20.07.2017 № 12-06/19574 УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради повідомило відповідача про те, що блокування відповідачем рахунків УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради унеможливлює виконання позивачем своїх завдань і функцій - забезпечення послуг з виплати та доставки соціальних допомог через відділення поштового зв'язку ПАТ «Укрпошта» та спричиняє соціальну напругу серед незахищених верств населення. У зв'язку із чим, УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради було висловлено прохання до відповідача про відновлення платежів по всім рахункам, окрім розрахункового рахунку НОМЕР_1 КЕКВ 2730 «Пільги окремим категоріям громадян з послуг зв'язку» (а.с.21,22).
Листом від 24.07.2017 № 04-05/1684 УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області фактично відмовило УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради у відновленні платежів по всім рахункам та зазначило про виконання відповідачем своїх функцій у повній відповідності до норм чинного законодавства України (а.с.23).
Вважаючи дії УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області щодо непроведення платежів за платіжними дорученнями УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради за всіма кодами програмної класифікації протиправними, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок №845).
У свою чергу, у відповідності до пункту 2 Порядку №845 боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства. Безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку (пункт 25 Порядку№ 845).
При цьому, у відповідності до пункту 26 Порядку №845 безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках). Безспірне списання коштів з рахунків бюджетних установ у частині власних надходжень здійснюється безпосередньо із загальної суми залишку надходжень на відповідному рахунку з подальшим віднесенням зазначеної суми на видатки в розрізі кодів економічної класифікації видатків бюджету з урахуванням вимог пункту 27 цього Порядку №845.
Пунктом 27 Порядку №845 передбачено, що для здійснення безспірного списання коштів орган Казначейства відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання боржника. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань зазначеного боржника. Одночасно боржник зобов'язаний привести у відповідність із такими бюджетними зобов'язаннями інші взяті ним бюджетні зобов'язання.
Відповідно до пункту 28 Порядку №845 орган Казначейства протягом трьох робочих днів після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету і рахунки боржника, з яких проводиться безспірне списання коштів.
З дня визначення таких кодів та рахунків орган Казначейства повідомляє боржникові про здійснення безспірного списання коштів з його рахунків.
У разі недостатності поданих документів для визначення кодів програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства у робочий день, що настає після закінчення строку, зазначеного у пункті 28 цього Порядку, надсилає до боржника запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді (пункт 29 Порядку №845).
При цьому, приписами пункту 30 Порядку №845 передбачено, що на період встановлення даних, зазначених у пункті 29 цього Порядку, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України.
Як було встановлено судом вище, 18.07.2017 УДКСУ у м. Чернігові Чернігівської області направлено на адресу УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради запит щодо безспірного списання коштів з рахунків боржника від 18.07.2017 № 1656, відповідно до якого зазначено, що, у зв'язку із недостатністю поданих документів для визначення кодів програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету та економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, позивачу необхідно у строк до 24.07.2017 надати дані для здійснення безспірного списання. Крім того, УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові було повідомлено про те, що на період встановлення даних не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України (а.с.20).
У свою чергу, листом від 20.07.2017 № 12-06/19574 УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради повідомило відповідача про те, що блокування відповідачем рахунків УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради унеможливлює виконання позивачем своїх завдань і функцій - забезпечення послуг з виплати та доставки соціальних допомог через відділення поштового зв'язку ПАТ «Укрпошта» та спричиняє соціальну напругу серед незахищених верств населення (а.с.21,22).
Водночас, суд вважає за необхідне зауважити, що позивачем, з метою розблокування рахунків та виділення коштів для своєчасного отримання незахищеними верствами населення послуг з виплати та доставки соціальних допомог, неодноразово направлялись звернення (листи) до голови Деснянської районної у місті Чернігові ради, Чернігівського міського голови, директора Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації (а.с.8,9,10,12,13,16).
Разом з тим, станом на момент розгляду даної справи судом, кошти на рахунку позивача, за визначеними кодами економічної класифікації видатків бюджету, відсутні, а додаткові субвенції з бюджету на виконання рішення суду позивачу, з Державного бюджету України, не виділялись.
Вищевказана обставина не заперечувалась і сторонами у судовому засіданні.
При цьому, суд зазначає, що невиконання судового рішення УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради, в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а блокування рахунків, у такому випадку, жодним чином не захищає право юридичної особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічна правова позиція була висловлена і Вищим адміністративним судом України у постанові від 14.03.2017 (справа № К/9991/6247412).
За таких обставин та з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові Чернігівської області щодо непроведення платежів за платіжними дорученнями Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України та зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові відновити платежі по всім рахункам Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, окрім розрахункового рахунку НОМЕР_1 КЕКВ 2730 «Пільги окремим категоріям громадян з послуг зв'язку».
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 1 статті 11 та частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Так, згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки, позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне присудити Управлінню праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові Чернігівської області судовий збір у розмірі 1600,00 грн.
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові Чернігівської області щодо непроведення платежів за платіжними дорученнями Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові відновити платежі по всім рахункам Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, окрім розрахункового рахунку НОМЕР_1 КЕКВ 2730 «Пільги окремим категоріям громадян з послуг зв'язку».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові Чернігівської області (код ЄДРПОУ 38054398) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (код ЄДРПОУ 03196191) судові витрати в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя В.В. Падій