
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2017 року № 813/2360/17
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання Присташ І.М.,
представника позивача Замлинського С.С.,
представника відповідача Лапіди О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі" до Товарної біржі "Товарно-сировинна біржа "Галконтракт" про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
04 липня 2017 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі" (надалі по тексту - ТзОВ "Цунамі", позивач) до Товарної біржі "Товарно-сировинна біржа "Галконтракт" (надалі по тексту - ТБ "ТСБ "Галконтракт", відповідач) про зобов'язання повторно розглянути та надати достовірну відповідь та повну інформацію на запит від 02.06.2017 року щодо покупців - учасників торгів (аукціону) із конкретизацією їхніх номерів карток в порядку, визначеному чинним законодавством України.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 відкрито провадження у справі. Хід розгляду відображено в ухвалах суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02 червня 2017 року ТзОВ "Цунамі" звернулось до відповідача із інформаційним запитом на підставі і в порядку встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації". Однак, позивачем отримано відповідь від відповідача за вих. № 384 на свій запит про відмову у наданні запитуваної інформації. Вважає, що відмова відповідача надати запитувану інформацію є незаконною, відтак просить позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у запереченні на позовну заяву. Представник відповідача наголосив, що публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених Законом України "Про доступ до публічної інформації". Виходячи з наведеного, представник відповідача зазначив, що товарна біржа не є розпорядником публічної інформації в розумінні вищевказаного Закону. Крім того, представник зазначив, що запитувана інформація не стосувалася умов постачання товарів, послуг та цін на них. Позивачу на його прохання було надано копію підсумкового протоколу аукціонних торгів з продажу необробленої деревини заготівлі 3-го кварталу 2017 року, що відбувся 30.05.2017 року на ТБ "ТСБ "Галконтракт", який містить вичерпну інформацію стосовно умов постачання товарів та цін на них. Однак, позивачу було відмовлено у наданні інформації щодо найменування усіх покупців - учасників щоквартального аукціону (торгів) з продажу необробленої деревини заготівлі 3-го кварталу 2017 року, що відбувся 30.05.2017 року із конкретизацією номерів карток, оскільки дана інформація не відноситься до інформації про умови постачання товарів, послуг та цін на них, обов'язок надання якої покладається Законом на розпорядників публічної інформації. Також представник звернув увагу суду на те, що товарна біржа не має права розголошувати інформації про зміст біржових угод (з винятком найменування товару, кількості, ціни, місця і строку її виконання), що передбачено Законом України "Про товарну біржу". Враховуючи наведені обставини, представник відповідача вважає позовні вимоги ТзОВ "Цунамі" безпідставними та просить у задоволенні позову відмовити повністю.
У судовому засіданні представник позивача позовну заяву підтримав повністю та просив позов задовольнити із урахуванням долучених до позовної заяви додаткових пояснень.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін у справі, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
02.06.2017 року ТзОВ "Цунамі" звернулося до відповідача із інформаційним запитом на підставі і в порядку встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації". У запиті позивач просив надати, зокрема:
- копію підсумкового (узагальненого) протоколу результатів проведення товарною біржею щоквартального аукціону (торгів) з продажу необробленої деревини заготівлі ІІІ кварталу 2017 року, що відбувся 30.05.2017 року;
- надати заявнику інформацію щодо найменування усіх покупців - учасників щоквартального аукціону (торгів) з продажу необробленої деревини заготівлі ІІІ кварталу 2017 року, що відбувся 30.05.2017 року із конкретизацією номерів карток згідно таблиці, що додавалася.
Однак, у відповідь на запит відповідачем було надіслано лист за вих. № 384, в якому відповідач відмовив у наданні запитуваної інформації.
Не погоджуючи із наданою відповіддю, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Згідно з положеннями статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. Зазначена норма кореспондується із ст. 34 Конституції України, якою передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI від 13.01.2011 року (далі - Закон №2939-VI).
Законом регламентований порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації забезпечується шляхом надання відповіді на інформаційний запит. Право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених Законом (п.1 ч. 1 ст. 3 Закон №2939-VI). Доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію (ч. 2 ст. 5 Закон №2939-VI).
Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту, (ч. 1, 2 ст. 19 Закон №2939-VI).
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації": до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:
1)інформацією про стан довкілля;
2)інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
3)інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;
4)іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Підстави відмови в задоволенні запиту передбачені у ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Так, ч. 2 цієї ж статті зазначається, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Пункт 6 ч. 1. ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" зобов'язує розпорядників інформації надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
У відповідності до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Згідно ч. 1 ст. 7 Лісового кодексу України ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу.
Порядок реалізації усієї необробленої деревини підприємствами, які здійснюють заготівлю регулюється відповідно до Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, який затверджено Наказом Державного комітету лісового господарства України № 42 від 19.02.2007 року (надалі по тексту Положення).
Так, відповідно до п. 1.2 реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі.
В п. 1.6 цього Положення зазначено, що організатором аукціону є біржа, з якою продавцем укладено договір про проведення аукціону з продажу необробленої деревини.
Згідно п. 2.13 цього Положення, для участі в аукціоні покупці необробленої деревини подають біржі заяву про участь в аукціоні, до якої додаються:
-нотаріально засвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію підприємства (юридичної особи або фізичної особи-підприємця);
-нотаріально засвідчені копії установчих документів;
-копія свідоцтва про взяття на облік платника податків;
-довідка за підписом керівника суб'єкта господарювання щодо обсягу фактично переробленої необробленої деревини за попередній квартал, завірена печаткою;
-довіреність уповноваженим особам покупця з повноваженнями на участь в аукціоні та на підписання договорів купівлі-продажу;
-документ (копія платіжного доручення), що підтверджує перерахування гарантійного внеску.
Пунктом 3.1 Положення передбачено, що організатор аукціону біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі, зокрема біржа приймає та реєструє заяви про участь в аукціоні; реєструє учасників аукціону в день його проведення і видає покупцям аукціонні картки з номером.
Статтею 4 Закону України "Про товарну біржу" визначені обов'язки товарної біржі.
Так, згідно вказаної статті товарна біржа забезпечує:
-створення умов для проведення біржової торгівлі;
-регулювання біржових операцій;
-регулювання цін на підставі співвідношення попиту та пропозиції на товари, що допускаються до обігу на біржі;
-надання членам і відвідувачам біржі організаційних та інших
послуг;
-збір, обробку і поширення інформації, пов'язаної з кон'юнктурою ринку.
Суд зазначає, що під кон'юнктурою ринку слід розуміти економічну ситуацію, яка склалася на ринку відносно попиту, пропозиції, рівня цін, товарних запасів, становище основних фірм конкурентів.
Так, як уже зазначалося до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Інформація, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідна інформація) - це інформація, яка є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення. Предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов'язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, тощо (ст. 29 Закону України "Про інформацію").
Як видно із цієї норми, закон досить широко визначає сфери суспільного інтересу, також він не обмежує види інформації, що можуть становити предмет суспільного інтересу, але разом з тим, деякі із них чітко перераховує.
Віднесення інформації до суспільно необхідної є визначальним у зв'язку із таким: суб'єкти господарювання несуть обов'язки із забезпечення доступу лише щодо суспільно важливої інформації; визнання інформації суспільно важливою гарантує надання такої інформації безкоштовно незалежно від об'єму; становлення суспільної важливості поширеної інформації виключає відповідальність або тягне за собою звільнення від юридичної відповідальності за поширення інформації із обмеженим доступом.
Також суд вважає за потрібне наголосити, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації" не може бути віднесеною до конфіденційної інформації, зазначену інформацію в частинах 1 та 2 ст. 13 цього ж Закону.
За результатами розгляду даної справи, судом не встановлено, а відповідачем не наведено обставин, які б відносили запитувану інформацію до інформації з обмеженим доступом.
Отже, на переконання суду відповідач протиправно застосував положення ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" до даних правовідносин.
Підсумовуючи наведене, суд погоджується з позицією представника позивача щодо помилковості твердження відповідача про те, що найменування покупців є інформацією з обмеженим доступом.
Також при вирішенні даної адміністративної справи, суд бере до уваги Постанову Пленуму Вищого адміністративного суду України № 10 від 29.09.2016 року "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації".
Так, у відповідності до п. 6.4 інформація може вважатись суспільно необхідною, якщо її поширення сприяє, зокрема:
- дієвому контролю за надходженням та витрачанням публічних коштів, розпорядженням державним або комунальним майном, розподіленням соціальних благ;
- захисту навколишнього середовища, виявленню завданої або можливої шкоди екології, обізнаності суспільства про дійсний стан довкілля та чинники, які на нього впливають;
- виявленню шкідливих для людини наслідків діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб.
В п. 8.3 вказаної постанови зазначено про те, що для визначення наявності суспільного інтересу в інформації про використання природних ресурсів необхідно враховувати практику Європейського суду з прав людини, а саме "Романенко та інші проти Росії" (Romanenko v. Russia), заява № 11751/03, рішення від 08.10.2009 року.
Підсумовуючи наведене, суд погоджується з позицією позивача, що надання запитуваної інформації про результати публічних аукціонів з продажу деревини, а також інформація про покупців природних ресурсів не завдасть шкоди охоронюваним законом інтересам, а можлива шкода від оприлюднення такої інформації не переважатиме суспільний інтерес в її отриманні.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач без належного обґрунтування відмовив позивачеві у наданні інформації, яка за законом є відкритою, чим було порушено право позивача на доступ до публічної інформації, гарантоване Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту - КАС України).
За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень, з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Проаналізувавши матеріали справи та вимоги чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Товарну біржу "Товарно-сировинна біржа "Галконтракт" повторно розглянути запит товариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі" від 02.06.2017 року щодо найменування усіх покупців - учасників щоквартального аукціону (торгів) з продажу необробленої деревини заготівлі ІІІ кварталу 2017 року, що відбувся 30.05.2017 року із конкретизацією номерів їх карток та надати інформацію у порядку, визначеному Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Стягнути з Товарної біржі "Товарно-сировинна біржа "Галконтракт" (код ЄДРПОУ 35359891, адреса: 79000, м. Львів, вул. Газова, 36/2) в користь товариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі" (код ЄДРПОУ 31572226, адреса: 45100, Волинська область, м. Рожище, вул. Селянська, 48а) сплачений судовий збір у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сакалош В.М.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 серпня 2017 року.