Постанова № 68148540, 03.08.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2017
Номер справи
814/1051/17
Номер документу
68148540
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

03 серпня 2017 року Справа № 814/1051/17

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Марича Є.В. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомУправління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1,Миколаїв,54003

доТовариство з обмеженою відповідальністю "Стивідорна компанія Нікмет - Термінал", в.Суднобудівельників, 7(в.Заводська, 23,54020),Миколаїв,54002

прозастосування заходу реагування у сфері державного нагляду, ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Миколаївській області (далі-позивач, Управління) звернулось до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Стивідорна компанія Нікмет-Термінал» (далі-відповідач) про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду до відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку з нещасним випадком на виробництві зі смертельним наслідком, Управлінням було видано наказ про проведення позапланової перевірки ТОВ «СК Нікмет-Термінал», однак відповідачем в порушення норм діючого законодавства України не допущено посадових осіб Управління до провадження перевірки та не забезпечено присутність керівника або уповноваженої особи під час проведення перевірки.

Відповідач надав до суду письмові заперечення, згідно яких зазначив, що підставою у не допуску представників Управління стало невідповідність направлення на перевірку, а також зазначив, що на підприємстві весь робочий процес фіксується на камери спостереження, що дозволяє своєчасно реагувати та попереджувати порушення техніки безпеки.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Правові та організаційні засади, принципи і порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Частиною 1 статті 4 Закону № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Статтею 8 Закону № 877-V визначені повноваження органу державного нагляду (контролю), відповідно до ч. 1 якої орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до ч. 2 вказаної статті Закону № 877-V органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані, зокрема, повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом; дотримуватися встановлених законом принципів, вимог та порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

В свою чергу, згідно ст. 11 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю) передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами проведення планового чи позапланового заходу.

Також, статтею 10 Закону №877- передбачено право суб'єкта

господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом, а також якщо посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 877-V однією із підстав для здійснення позапланових заходів є настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Положеннями ст. 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) і засвідчується печаткою. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю) і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Так, 26.04.2107 приблизно з 16.00 до 17.00 на ТОВ «СК Нікмет-Термінал» стався нещасний випадок з докером-механізатором ОСОБА_1, який при нез'ясованих обставинах отримав забій головного мозку важкого ступеню, лінійний перелом правої скроневої і тім'яної кістки. Від отриманих травм останній помер у лікарні 05.05.2017. Робочий день ОСОБА_1 з 08.00 до 20.00, тобто нещасний випадок стався у робочий час.

Повідомлення про нещасний випадок від ТОВ «СК Нікмет- Термінал» до Управління Держпраці у Миколаївській області надійшло 04.05.2017.

У зв'язку з настанням нещасного випадку на виробництві із смертельним наслідком, наказом Управління Держпраці у Миколаївській області від 10.05.2017 №110 було утворено комісію з метою проведення позапланової перевірки стану охорони праці та промислової безпеки на ТОВ «СК Нікмет- Термінал» у термін з 12 по 24.05.2017.

Направлення на проведення позапланової перевірки №129 від 10.05.2017 було вручено керівництву підприємства 12.05.2017 (вх. 91). Перевірку не було розпочато у зв'язку з відсутністю у співробітників Управління перепусток на територію Миколаївського морського порту.

12.05.2017 до управління Держпраці у Миколаївській області від ТОВ «СК Нікмет-Термінал» надійшов лист за вих. №01-0622 від 12.05.2017 про відмову в допуску до позапланової перевірки.

15.05.2017 після отримання перепусток до Миколаївського морського порту, комісія прибула до адміністративного приміщення ТОВ «СК Нікмет- Термінал», проте, у проведенні перевірки членам комісії було відмовлено, про що складено відповідний акт про створення перешкод від 15.05.2017, а представниками поліції відібрано заяву про створення перешкод в проведенні перевірки та пояснення стосовно вказаних обставин.

Необхідність здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) обумовлена необхідністю виявлення можливих порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які призвели до нещасного випадку з ОСОБА_1

Станом на день проведення перевірки у відповідача наявні наступні чинні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: №322.12.48-63.11.0 від 05.09.2012 р; №324.12.48-63.11.0 від 05.09.2012 р; №345.13.48.48 від 28.08.2013 р; №399.13.48 від 07.10.1013 р; №444.13.48 від 04.11.2013 р; №054.14.48 від 24.02.2014 р; №078.14.48 від 20.03.2014 р; №135.14.48 від 24.04.2014 р; №344.14.48 від 22.10.2014 р; №161.15.48 від 25.08.2015 р, які видані Територіальним Управлінням Держгірпромнагляду у Миколаївській області та дозвіл №355.16.48 від 23.11.2016 р, виданий Управлінням Держпраці у Миколаївській області.

Відповідно до вимог ст.21 Закону України «Про охорону праці», п. 17 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107, підставами для анулювання дозволу є:

- виникнення аварії, вибуху, пожежі, нещасного випадку, якщо в акті розслідування встановлено, що причиною такої події стало недодержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл;

- створення перешкод під час проведення посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або його територіального органу перевірки додержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл.

В даному випадку, для вирішення питання щодо наявності або відсутності порушень умов дії дозволів та вимог законодавства про охорону праці, можливо лише шляхом проведення відповідної перевірки.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Частиною 4 статті 43 Конституції України кожному гарантовано право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися з працівниками на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності або в їх філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах визначено Порядком проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», затвердженого постановою КМУ від ЗО листопада 2011 року № 1232 (далі - Порядок №1232).

Відповідно п. 7 та п. 38 Порядку №1232, згідно заяви гр. ОСОБА_2 щодо настання нещасного випадку з його сином ОСОБА_1 від 03.05.2017 вх. № 2192 та повідомлення про нещасний випадок від ТОВ «СК Нікмет-Термінал» від 04.05.2017 вх. №2210, наказом Управління від 05.05.2017р.№ 109 призначено комісію зі спеціального розслідування нещасного випадку.

Наказом від 11.05.2017р №111 відповідно до заяви гр. ОСОБА_2 від 11.05.2017 вх.№ 2288 за фактом смерті 05.05.2017 механізатора (докера-механізатора) комплексної бригади на навантажувально - розвантажувальних роботах ТОВ «СК Нікмет-Термінал»» ОСОБА_1, листа ТОВ «СК Накмет-Термінал» від 10.05.2017 №2279, внесено зміни до наказу Управління Держпраці у Миколаївській області від 05.05.2017 № 109 «Про призначення комісії зі спеціального розслідування нещасного випадку», у зв'язку з необхідністю подальшого проведення спеціального розслідування нещасного випадку із смертельним наслідком.

Відповідно п.42 Порядку №1232, спеціальна комісія зобов'язана, зокрема з'ясувати обставини і причини настання нещасного випадку; визначити, пов'язаний чи не пов'язаний нещасний випадок з виробництвом; установити осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, а також розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам.

Таким чином, без проведення позапланової перевірки зібрання матеріалів, необхідних для проведення спецрозслідування нещасного випадку із смертельним наслідком в повному обсязі є не можливим.

Отже, Управління дотримуючись встановленого порядку проведення позапланової перевірки, у межах наданих повноважень зобов'язане було провести перевірку дотримання вимог законодавства про охорону праці відповідачем, в той же час, відповідач в порушення покладених на нього статтею 11 Закону № 877 обов'язків протиправно та безпідставно не допущено посадових осіб Управління до проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), перешкоджаючи таким чином Управлінню виконанню покладених на нього передбачених законодавством повноважень.

Суд не приймає обґрунтування відповідача, як підстави не допуску, посилання на невідповідність направлення на проведення позапланової перевірки законодавству, оскільки в ході розгляду справи судом встановлено, що у направленні було зазначено підстави позапланової перевірки - наказ Управління Держпраці від 10.05.2017 р. №10, а також направлення на проведення перевірки від 10.05.2017 р. №129 видано у відповідності до затвердженої форми у Положенні про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки й охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню.

Судові витрати з відповідача не стягуються (ст. 94 КАС).

Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч.3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Стивідорна компанія Нікмет-Термінал»» (ЄДРПОУ 35835822), місцезнаходження юридичної особи: 54002, м. Миколаїв, Суднобудівельників, 7, адреса виробництва, розташування устаткування: м. Миколаїв, вул. Заводська, 23, шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки, у зв'язку з неможливістю перевірки додержання суб'єктом господарювання вимог дозволу №322.12.48-63.11.0 від 05.09.2012 в частині дотримання чинних нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також у зв'язку з можливим настанням нещасних випадків на виробництві, а саме:

- виконання робіт підвищеної небезпеки при транспортному обробленні вантажів, а саме:

1.Ремонт (з використанням зварки), технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: вантажопідіймальних кранів, технологічних транспортних засобів (автонавантажувачі);

2.Зберігання балонів із стисненим, зрідженим газом, а саме з пропан - бутаном, киснем;

3.Зварювальні, газополум'яні роботи, а саме: ручне дугове зварювання, що потребує атестації зварників згідно НПАОПО. 00-1.16-96 «Правила атестації зварників»; газове різання металів.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Суддя Є.В. Марич