Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2017 р. Справа №805/2553/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Проніні Д.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Керівника Костянтинівської місцевої прокуратури м. Костянтинівка
до Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району с. Новодмитрівка
про визнання незаконною бездіяльності з питань затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих майданчиків
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Керівник Костянтинівської місцевої прокуратури, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району про визнання незаконною бездіяльності з питань затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих майданчиків.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що Костянтинівською місцевою прокуратурою вивчено інформацію Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району щодо наявності на території ради дитячих майданчиків. Під час опрацювання вказаної інформації виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків на території м. Новодмитрівка та с. Стінка, що розташовані на території Новодмитрівської сільської ради, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд та можуть привести у раз їх не усунення до настання тяжких наслідків. Просив суд визнати незаконною бездіяльність Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області з питань затвердження планів інвентаризації т паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих майданчиків, які розташовані у с. Новодмитрівка біля дошкільного навчального закладу № 9 «Дюймовочка» за адресою: вул. Сонячна, 10 та у с. Стінки біля дошкільного навчального закладу № 4 «Колобок» за адресою: вул.Пролетарська, 1 та зобов'язати Новодмитрівську сільську раду Костянтинівського району Донецької області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих майданчиків, які розташовані на територіях с. Новодмитрівка та с. Стінки.
Прокурор просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача 31 липня 2017 року надав через канцелярію суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить суд справу розглянути без участі його представника.
Враховуючи вищевикладене та з урахуванням вимог ст. 41, ст. 122, 136 КАС України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за наявними в справі матеріалами та доказами.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Положеннями ч. 1 та ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
В даному випадку, керівник Костянтинівської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави до Нодмитрівської сільської ради, яка є відповідачем у справі, оскільки відсутній орган державної влади чи інший суб’єкт владних повноважень до компетенції якого віднесені повноваження на звернення до суду з таким позовом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, Костянтинівською місцевою прокуратурою у межах наданого, згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», права витребовувати за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів державної влади, вивчено інформацію Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району щодо наявності на території ради дитячих майданчиків.
Під час опрацювання вказаної інформації виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків на території с. Новодмитрівка та с. Стінки, що розташовані на території Новодмитрівської сільської ради, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть привести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків.
З матеріалів справи вбачається, що згідно отриманої інформації Костянтинівської районної державної адміністрації від 09.03.2017 за вих. № 0465/01-63, дитячі майданчики знаходяться на балансі відповідних сільських рад.
Згідно з інформацією, наданою Новодмитрівською сільською радою від 15.03.2017 за вих. №78, на території сільської ради встановлені дитячі майданчики, а саме у с. Новодмитрівка біля дошкільного навчального закладу № 9 «Дюймовочка» за адресою: вул.Сонячна, 10, вартістю 1 000 грн. (інвентарний номер 10410021) та у с. Стінки біля дошкільного навчального закладу № 4 «Колобок» за адресою: вул.Пролетарська, 1, що включає дві гойдалки вартістю 2400 грн. (інвентарний номер 10410032), гойдалку вартістю 2010 грн. (інвентарний номер 10410033) та гірку дитячу вартістю 2214 грн. (інвентарний номер 10410034), загальною вартістю 6624 грн. Загальна вартість зазначених дитячих майданчиків, розташованих у с.Новодмитрівка та с. Стінки, становить 7624 грн.
Зокрема, згідно з інформацією, наданою Новодмитрівською сільською радою Костянтинівського району Донецької області, плани паспортизації та технічної інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячих майданчиків) не затверджувались, паспорти на встановлені майданчики за вищевказаними адресами відсутні.
Разом із тим, в матеріалах справи містяться інвентарні картки, а саме: №б/н на дитячий майданчик ІН 10410021; №б/н на гойдалки 2 шт. ІН 10410032, №б/н на гойдалки-качалки ІН10410033, №б/н на горку дітячу ІН10410034.
Пунктом 44 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об’єктів благоустрою.
Згідно з п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування та прибудинкові території.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що елементами (частинами) об’єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
За приписами п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 № 550 затверджено Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі за текстом – Інструкція № 550).
Згідно з п. 1.2. та п. 1.3 Інструкції, ця Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об’єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об’єкти).
У Інструкції терміни вживаються в таких значеннях, зокрема, паспортизація об’єктів благоустрою - складання технічних паспортів об’єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації, технічна інвентаризація об’єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об’єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об’єкті благоустрою.
Пунктами 1.4 та 1.5 Інструкції визначено, що технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Отже, Законом України «Про благоустрій населених пунктів», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Інструкцією передбачено обов'язок саме Новодмитрівської сільської ради щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин) території с. Новодмитрівка та с. Стінка.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не надано до суду будь-яких доказів щодо розроблення та затвердження сільською радою планів інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, розміщеного на території с. Новодмитрівка біля дошкільного навчального закладу № 9 «Дюймовочка» за адресою: вул. Сонячна, 10 та у с. Стінки біля дошкільного навчального закладу № 4 «Колобок» за адресою: вул.Пролетарська, 1.
Отже, за відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці у сфері благоустрою міста позбавлені можливості проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).
Крім того, з зазначеного свідчить, що плани паспортизації та інвентаризації по дитячому майданчику, який розташований на території вказаних села відсутні.
Частиною 2 ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що бездіяльність Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області щодо не затвердження відповідних планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частини), порушує права дітей села на безпечні умови життя і здорового розвитку, отримання можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Керівника Костянтинівської місцевої прокуратури м. Костянтинівка до Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району про визнання незаконною бездіяльності з питань затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих майданчиків – задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області з питань затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих майданчиків, які розташовані у с. Новодмитрівка біля дошкільного навчального закладу № 9 «Дюймовочка» за адресою: вул. Сонячна, 10 та у с. Стінки біля доіикільного навчального закладу № 4 «Колобок» за адресою: вул.Пролетарська, 1.
Зобов'язати Новодмитрівську сільську раду Костянтинівського району Донецької області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих майданчиків, які розташовані на територіях с. Новодмитрівка та с. Стінки.
Повний текст постанови складено та підписано 04 серпня 2017 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.