
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 643/11635/16-ц
Провадження № 2/643/1007/17
02.08.2017 р. м. Харків
Московський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Харченко А.М.
при секретарі - Горборуковій М.О.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою керівника Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави в особі Харківської міської ради, до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
в с т а н о в и в:
Позивач керівник Харківської місцевої прокуратури № 4 звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Харківської міської ради, до ОСОБА_1, в якому просив постановити рішення, яким внести зміни до договору оренди землі від 26.04.2006, зареєстровано у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» за №640667100099, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, в наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі, зареєстрованого «26» червня 2006 року за № 640667100099
у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного
кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»
«___ » _ ____ року
Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ОСОБА_1 (Орендар) з другого боку, домовились про нижченаведене:
1.Відповідно Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 « Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 « Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові» (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 « Про порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові» пункти 5., 9., 13., 14. договору оренди землі , зареєстрованого «26» червня 2006 року за №640667100099 змінити, доповнити пункт 2. словами та пункт 28. підпунктом д) і викласти у такій редакції:
«2. (редакція договору). Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1.»
«5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 788 від 30.10.2013 становить 4481409 грн. ( чотири мільйона чотириста вісімдесят одна тисяча чотириста дев'ять гривень).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.»
«9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі за рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 296/14 від 30.11.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 250958,90 грн. (двісті п'ятдесят тисяч дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень дев'яносто копійок), або в місяць - 20913,24 грн. (двадцять тисяч дев'ятсот тринадцять гривень двадцять чотири копійки).»
«13. Розмір орендної плати переглядається у разі:
а) зміни умов господарювання, передбачених договором;
б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
в) зміни нормативно грошової оцінки;
г) внаслідок інфляції - щорічно;
д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
є) в інших випадках, передбачених законом.»
«14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства.»
«28. д) у разі ухилення Орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п. 13 договору, Орендодавець має право звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною в зміненій редакції.»
II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого «26» червня 2006 за № 640667100099 Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Харківська міська рада Громадянин
Харківської області ОСОБА_1
м. Харків, м-н Конституції,7 АДРЕСА_1,
В особі міського голови м. Харків, 61003
код НОМЕР_2
______Г.А. Кернес В особі громадянина ______
/підпис/ /підпис/ /ПІБ/
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що прокурор, який звертається до місцевого суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до місцевого суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, передбачених частиною третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з положеннями ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.
Харківська місцева прокуратура №4 повідомила позивача про намір звернутися до місцевого суду в його інтересах із зазначеним позовом листом від 08.09.2016 за №04-29-31вих16.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює
представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Відповідно до ст. 45 ЦПК України, у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах. Так, підставами для звернення до суду прокурора із зазначеним позовом є наступне.
Рішенням ХХV сесії Харківської міської ради IV скликання від 10.06.2004 року № 147/04 ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1589 га для будівництва торгівельно-офісного центру та для подальшої експлуатації об'єкту, строком на період будівництва до 31.12.2006 (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) на період експлуатації до 01.10.2029, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
На підставі вказаного рішення, 24.06.2006 між Харківською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 640667100099.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 3 цього ж Закону об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Відповідно до ст. 6 Закону орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 13 зазначеного Закону встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначення її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На підставі п.13 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у тому числі «в інших випадках, передбачених законом».
Відповідно до пункту 289.1. ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно грошева оцінка земельних ділянок.
Базою оподаткування, відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України, є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, що визначено також приписами п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України (ПК).
При цьому, п.п. 288.5.1 та 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 зазначеного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто, законом визначено нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України визначено, що підстави виникнення цивільних прав та обов'язків виникають, зокрема, з договорів та інших правочинів, а також безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Таким чином, розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений Законом - тобто, п. 288.5 ст. 288 ПК України.
Враховуючи вищевикладене, з набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пункту 288.5 ст.288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
Тобто, цивільний обов'язок орендаря земельної ділянки платити не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виник з акту цивільного законодавства і не залежить від волі сторін договору оренди, які зобов'язані привести зміст договору до вимог приписів Закону.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п.271.1.1 та 271.1.2 п.271.1 ст.271 ПК України визначено, що базою оподаткування є або нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Таким чином, база розрахунку орендної плати підлягає розрахунку відповідно до приписів п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ст. 15 цього Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.18 Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013.
Згідно з п.1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі - витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативно-грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01 січня 2014 року.
Попередня вартість 1 кв. м. землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 №335/07 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007», рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 № 42/08 «Про затвердження «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007» та була введена в дію з 01.03.2008.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» встановлено (п.2, п.3), що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012 №960/12.
Пунктом 5 цього ж рішення міської ради , Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п.16.4 Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати оформлюється додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.
Всі вищевказані рішення Харківської міської ради є діючими, в судовому чи адміністративному порядку не скасовані, документи реагування прокурора на дані рішення не вносилися.
Згідно зі ст.144 Конституції України та ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до Статуту територіальної громади міста Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 04.07.2007 №121/07 та зареєстрованого згідно свідоцтва №2 від 16.07.2007 Харківським міським управлінням Міністерства юстиції України, міська рада є представницьким органом територіальної громади, що здійснює від її імені та в її інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України і законами України, а також приймає від її імені рішення.
Згідно із п.п.2.1., 2.2. Порядку впровадження нормативно грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 рік, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13, Департамент земельних відносин на підставі п.4 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є власником програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює загальну координацію робіт з визначенням орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» від 03.07.2013 №1209/13, здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Згідно з п.п.3.1., 3.2. вищевказаного Порядку, зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.
На підставі вищевказаних рішень Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було :
- виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013 №296/14;
- одержано витяг № 788 від 30.10.2013 року з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки.
На підставі вказаних документів Департаментом підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі від 26.04.2006 №640667100099, який разом з листом-пропозицією від 16.12.2013 №1275/0/30-13 рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу Відповідача.
Одержання вказаного листа Відповідачем підтверджується копією відповідного поштового відправлення, що додано до матеріалів справи. Однак, будь-яких яких заяв чи листів від Відповідача на адресу Харківської міської ради з вказаного питання не надходило.
На сьогоднішній день, розмір орендної плати за землю, яку сплачує Відповідач в сумі 9750,43 грн. згідно вищевказаного договору оренди земельної ділянки не відповідає положенням пункту 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України та вищевказаним рішенням Харківської міської ради.
Ухилення Орендаря від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдає значних збитків територіальної громаді міста Харкова у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності.
Для проведення розміру орендної плати у відповідність з вимогами діючого законодавства в укладений між позивачем та відповідачем договір оренди землі повинні бути внесені відповідні зміни стосовно розміру орендної плати та вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі, як то передбачено Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Не зважаючи на вищевикладене, Харківська міська рада до теперішнього часу не звернулася до суду з позовною заявою та не вжила інших відповідних заходів щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 26.06.2006, зареєстрованого у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 640667100099.
Вказана бездіяльність Харківської міської ради призвела до ненадходження значних коштів до бюджету територіальної громади міста Харкова.
Невиконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків є підставою для здійснення представництва органами прокуратури в суді законних інтересів держави в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до платіжного доручення № 1954 від 19.09.2016 судовий збір за подання даного позову сплачено прокуратурою Харківської області (а.с.64-71).
Представник Харківської місцевої прокуратури № 4 - прокурор Харківської місцевої прокуратури № 4 Буч Р.В. направив суду заяву, в якій позовні вимоги прокуратури підтримав у повному обсязі. У разі неявки відповідача не заперечував проти ухвалення заочного рішення у справі. Просив розглянути справу за його відсутності.
Представник Харківської міської ради Пилипчук А.А., яка діє на підставі виданої довіреності, направила суду заяву, в якій позовні вимоги Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах Харківської міської ради підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити. Не заперечувала проти прийняття заочного рішення. Справу просила розглянути за її відсутності.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання на неодноразові виклики не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причину своєї неявки не повідомив. Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що Рішенням ХХV сесії Харківської міської ради IV скликання від 10.06.2004 року № 147/04 ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1589 га для будівництва торгівельно-офісного центру та для подальшої експлуатації об'єкту, строком на період будівництва до 31.12.2006 (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) на період експлуатації до 01.10.2029, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
На підставі вказаного рішення, 26.06.2006 між Харківською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 640667100099 (а.с. 10-17).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 3 цього ж Закону об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Відповідно до ст. 6 Закону орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 13 зазначеного Закону встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначення її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На підставі п.13 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у тому числі «в інших випадках, передбачених законом».
Відповідно до пункту 289.1. ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно грошева оцінка земельних ділянок.
Базою оподаткування, відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України, є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, що визначено також приписами п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України (далі - ПК).
При цьому, п.п. 288.5.1 та 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 зазначеного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто, законом визначено нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
Статтею 11 ЦК України визначено, що підстави виникнення цивільних прав та обов'язків виникають, зокрема, з договорів та інших правочинів, а також безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Таким чином, розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений Законом - тобто, п. 288.5 ст. 288 ПК України.
Враховуючи вищевикладене, з набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пункту 288.5 ст.288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
Тобто, цивільний обов'язок орендаря земельної ділянки платити не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виник з акту цивільного законодавства і не залежить від волі сторін договору оренди, які зобов'язані привести зміст договору до вимог приписів Закону.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.п.271.1.1 та 271.1.2 п.271.1 ст.271 ПК України визначено, що базою оподаткування є або нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Таким чином, база розрахунку орендної плати підлягає розрахунку відповідно до приписів п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ст. 15 цього Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.18 Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013.
Згідно з п.1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі - витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативно-грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01 січня 2014 року.
Попередня вартість 1 кв.м. землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 №335/07 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007», рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 № 42/08 «Про затвердження «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007» та була введена в дію з 01.03.2008.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» встановлено (п.2, п.3), що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012 №960/12.
Пунктом 5 цього ж рішення міської ради, Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п.16.4 Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати оформлюється додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.
Всі вищевказані рішення Харківської міської ради є діючими, в судовому чи адміністративному порядку не скасовані, документи реагування прокурора на дані рішення не вносилися.
Згідно зі ст.144 Конституції України та ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до Статуту територіальної громади міста Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 04.07.2007 №121/07 та зареєстрованого згідно свідоцтва №2 від 16.07.2007 Харківським міським управлінням Міністерства юстиції України, міська рада є представницьким органом територіальної громади, що здійснює від її імені та в її інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України і законами України, а також приймає від її імені рішення.
Згідно із п.п.2.1., 2.2. Порядку впровадження нормативно грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 рік, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13, Департамент земельних відносин на підставі п.4 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є власником програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює загальну координацію робіт з визначенням орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» від 03.07.2013 №1209/13, здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Згідно з п.п.3.1., 3.2. вищевказаного Порядку, зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.
На підставі вищевказаних рішень Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було :
- виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013 №296/14;
- одержано витяг № 788 від 30.10.2013 року з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки.
На підставі вказаних документів Департаментом підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі від 26.06.2006 №640667100099, який разом з листом-пропозицією від 16.12.2013 №1275/0/30-13 рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу Відповідача.
Одержання вказаного листа відповідачем підтверджується копією відповідного поштового відправлення, що додано до матеріалів справи. Однак, будь-яких яких заяв чи листів від відповідача на адресу Харківської міської ради з вказаного питання не надходило.
На сьогоднішній день, розмір орендної плати за землю, яку сплачує відповідач в сумі 9750,43 грн. згідно вищевказаного договору оренди земельної ділянки не відповідає положенням пункту 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України та вищевказаним рішенням Харківської міської ради.
Ухилення Орендаря від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдає значних збитків територіальної громаді міста Харкова у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності.
Для проведення розміру орендної плати відповідно до вимог діючого законодавства в укладений між позивачем та відповідачем договір оренди землі повинні бути внесені відповідні зміни стосовно розміру орендної плати та вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі, як то передбачено Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає можливим позовні вимоги керівника Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави в особі Харківської міської ради, до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 88 ЦПК України, суд стягує з ОСОБА_1 на користь прокуратури Харківської області витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1954 від 19.09.2016 (а.с.9).
Керуючись ст. ст. 10, 11, 88, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву керівника Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави в особі Харківської міської ради, задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 26.06.2006, зареєстровано у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» за №640667100099, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, в наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі, зареєстрованого «26» червня 2006 року за № 640667100099
у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного
кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» «___ » _ ____ року
Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець), в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича, з одного боку, та ОСОБА_1 (Орендар), з другого боку, домовились про нижченаведене:
1.Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 « Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 « Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові» (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 « Про порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові» пункти 5., 9., 13., 14. договору оренди землі , зареєстрованого «26» червня 2006 року за №640667100099 змінити, доповнити пункт 2. словами та пункт 28. підпунктом д) і викласти у такій редакції:
«2. (редакція договору). Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1.»
«5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 788 від 30.10.2013 становить 4481409 грн. ( чотири мільйона чотириста вісімдесят одна тисяча чотириста дев'ять гривень).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.»
«9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі за рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 296/14 від 30.11.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 250958,90 грн. (двісті п'ятдесят тисяч дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень дев'яносто копійок), або в місяць - 20913,24 грн. (двадцять тисяч дев'ятсот тринадцять гривень двадцять чотири копійки).»
«13. Розмір орендної плати переглядається у разі:
а) зміни умов господарювання, передбачених договором;
б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
в) зміни нормативно грошової оцінки;
г) внаслідок інфляції - щорічно;
д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
є) в інших випадках, передбачених законом.»
«14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства.»
«28. д) у разі ухилення Орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п. 13 договору, Орендодавець має право звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною в зміненій редакції.»
II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого «26» червня 2006 за № 640667100099 Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Харківська міська рада Громадянин
Харківської області ОСОБА_1
м. Харків, м-н Конституції,7 АДРЕСА_1,
В особі міського голови м. Харків, 61003
код НОМЕР_2
______Г.А. Кернес В особі громадянина ______
/підпис/ /підпис/ /ПІБ/
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2, на користь прокуратури Харківської області, код 02910108, банк отримувача: Держказначейська служба України, м. Київ, код банку 820172, рахунок № 35212041007171, витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Московський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя Харченко А.М.