Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2009 року Справа № 2а-5321/09/2370
08 год. 45 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі судового засідання Руденко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Черкаській області до приватного підприємства «Кедр» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків,
ВСТАНОВИВ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Черкаській області звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ПП «Кедр», в якій просить стягнути з відповідача недоїмку по сплаті страхових внесків в сумі 7 грн. 05 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999р. № 1105 та Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року N 36 України невчасно та не в повному обсязі сплачував страхові внески, внаслідок чого утворилась заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 7 грн. 05 коп.
До судового розгляду справи на адресу суду від позивача надійшов лист, в якому управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Черкаській області просить провести судовий розгляд справи за відсутності представника позивача, у звязку з неможливістю прибути на призначений час.
Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не зявився та не направив представника, хоча був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в установленому порядку.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, не повідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного
Приватне підприємство «Кедр» зареєстроване як юридична особа 17.05.2002 року виконавчим комітетом Уманської міської ради Черкаської області за № 669, ідентифікаційний код 32018857, про що свідчить копія довідки про включення відповідача до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999р. №1105-ХІV (надалі за текстом Закон №1105-ХІV), юридичні особи набувають статусу страхувальників з дня взяття їх на облік як платника страхових внесків.
Відповідач взятий на облік як платник страхових внесків 23.05.2002 року за № 2311000544, що підтверджується копією страхового свідоцтва від 13.07.2009 року та заяви відповідача від 23.05.2002 року.
Приватне підприємство «Кедр» відноситься до 7 класу професійного ризику галузі (підгалузі) національної економіки і йому встановлено страховий тариф на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності 1,06 %.
Відповідно до частини 6 статті 47 Закону 1105-ХІV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.
Вирішуючи питання щодо застосування нормативно-правового акта, суд виходить з того що Преамбулою до Закону 1105-ХІV визначено, що він розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві. Страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Дія цього Закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання.
Таким чином, на думку суду, Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України, які спричинили втрату працездатності» є спеціальним законом щодо правовідносин, які є предметом розгляду у цій справі.
З огляду на це суд вважає, що відповідач є страхувальником, в розумінні ст.ст. 6, 45 Закону №1105-ХIV, та зобовязаний сплачувати страхові внески до Фонду.
Відповідно до статті 45 Закону №1105-ХІV та пункту 4.12 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (надалі за текстом Фонд) від 12.07.2007р. №36 (надалі за текстом Інструкція) страхувальник зобовязаний своєчасно та повністю сплачувати страхові внески шляхом перерахування відповідних сум на рахунок Фонду щомісячно в день одержання коштів на оплату праці в установах банків, а при проведенні оплати праці з готівкової виручки чи в натуральній формі - не пізніше наступного дня після здійснення виплат.
Сума страхового внеску розраховується відповідно до страхового тарифу, встановленого Законом України «Про страхові тарифи на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України, які спричинили втрату працездатності» від 22.02.2001р. № 2272-ІІІ із змінами та доповненнями (надалі за текстом Закон № 2272-ІІІ), згідно класифікації видів економічної діяльності 51.53.1, до якого віднесено страхувальника.
За змістом статті 47 Закону 1105-ХІV розміри страхових внесків страхувальників - роботодавців обчислюються - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян.
Статтею 1 Закону № 2272-ІІІ в становлено для 7 класу професійного ризику виробництва страховий тариф на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності 1,06 %.
Таким чином відповідач, був зобовязаний сплачувати страхові внески на рахунок Фонду щомісячно в терміни передбачені чинним законодавством.
29.09.2009 року співробітником позивача на підставі п. 8.1 Інструкції, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36 проведена перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання, за результатами якої було складено акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 103 від 29.09.2009 року.
Згідно вказаного акту під час перевірки було виявлено, що нарахування та перерахування внесків проводилось не завжди вчасно та повністю, тому виявлена недоїмка в сумі 28 грн. 94 коп. та нарахована пеня 7 грн. 05 коп.
На підставі акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 103 від 29.09.2009 року відповідачу було нараховано пеню в розмірі 7 грн. 05 коп.
Відповідно до п. 5.1 Інструкції, не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені.
Згідно положень ст.52 Закону 1105-ХІV страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до закону. За прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом. За несвоєчасне та неповне нарахування і сплату страхових внесків, приховування (заниження) суми заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо страхових внесків, несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування від нещасних випадків про чисельність працівників, річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), суму заробітної плати на підприємстві, нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання, що сталися на підприємстві, про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства, ухилення від подання заяви про взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік у Фонді соціального страхування від нещасних випадків, за вчинення дій, що перешкоджають уповноваженим особам органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків у здійсненні перевірок, страхувальник притягується до відповідальності згідно із законом. Страхувальнику забороняється вчиняти будь-які дії, що можуть призвести до прийняття ним разом із застрахованою особою спільного рішення, яке може завдати шкоди цій особі.
Відповідно до ст. 58 Закону № 1105-ХІV страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до закону.
Відповідно до вимог ст. 55 Закону 1105-ХІV та ч. 10 Інструкції у сі спірні питання, які виникають між страхувальником та робочими органами виконавчої дирекції Фонду з приводу нарахування страхових внесків і пені, стягнення недоїмки, неприйняття до заліку витрат у рахунок страхових внесків, вирішуються в судовому порядку. За бажанням заінтересована особа може звернутися з питань розв'язання спору до спеціальної комісії при робочому органі виконавчої дирекції Фонду, рішення якої може бути оскаржено в комісії, створеної при виконавчій дирекції Фонду, а рішення останньої - в його правлінні.
Відповідно до ст. 67 Конституції України (25к/96-ВР) кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги, що заборгованість зі сплати пені до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаській області у розмірі 7 грн. 05 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Інших доказів сторони в судовому засіданні не назвали та не надали.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 128, 159, 160-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Кедр» (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Залізнична, 18, кв. 16, ідентифікаційний код 32018857) на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул. Вернигори, 4, ідентифікаційний код 25874421) пеню зі сплати страхових внесків в сумі 7 (сім) грн. 05 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий С.О. Кульчицький