Постанова № 68141340, 03.08.2017, Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
03.08.2017
Номер справи
674/840/17
Номер документу
68141340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Справа № 674/840/17

Провадження № 2-а/674/50/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2017 року Дунаєвецький районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Артемчук В.М.

при секретарі Мудрицькій Л.В.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Колосінської І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дунаївці, справу

за адміністративним позовом

ОСОБА_3

до

Кам'янець - Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду

України Хмельницької області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

05 липня 2017 року позивачка,ОСОБА_3, звернулася до суду з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити дії. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що є вдовою ОСОБА_4, який отримував пенсію відповідно до положень закону України «Про прокуратуру», тому має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% пенсії чоловіка. Звернувшись до відповідача з заявою про нарахування пенсії у зв'язку з втратою годувальника, позивач отримала відповідь про можливість переходу її на зазначений вид пенсії у розмірі 1312 грн. на загальних підставах відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Позивач не згодна з діями відповідача, вважає, що повинна отримувати пенсію у зв'язку з втратою годувальника згідно положень Закону України «Про прокуратуру», виходячи з пенсії померлого чоловіка розміром 18777,70 грн.

Представник позивача по договору про надання правової допомоги ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала, надала суду письмові заперечення, в яких посилається на положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, згідно якого у разі не прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України « Про прокуратуру». У зв'язку із цим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що у зв'язку із зазначеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Просила суд відмовити у задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3, перебувала в шлюбі з покійним ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про шлюб та записом про сімейний стан у паспорті (шлюб зареєстрований виконавчим комітетом Гірчичнянської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області 28.07.1962 р., актовий запис № 11).

З часу одруження й до дня смерті ОСОБА_4 позивач з чоловіком мешкали однією родиною, вели спільне господарство, про що свідчить довідка від 27.03.2017 р., видана Дунаєвецькою міською радою Хмельницької області.

З 24.12.1966 року по 12.05.1996 рік, чоловік позивача ОСОБА_4 працював в органах прокуратури, обіймав посади помічника прокурора, слідчого, прокурора району. 12.05.1996 р. ОСОБА_4 був звільнений з посади прокурора Теофіпольського району Хмельницької області за власним бажанням та вийшов на пенсію.

За життя ОСОБА_4 отримував пенсію відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру».

18.07.2016 року ОСОБА_4 було подано до Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі заяву щодо перерахунку раніше призначеної пенсії в розмірі 90% та у відповідності до довідки прокуратури Хмельницької області № 18-350 вих. 16 від 12.07.2016р. без обмеження граничного розміру пенсії .

Листом управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі було відмовлено у перерахунку пенсії із обґрунтуванням відмови тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року, у разі не прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України « Про прокуратуру». У зв'язку із цим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

ОСОБА_4 оскаржив зазначену відповідь у суді. Рішенням Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 14.09.2016 року, яке набуло чинності 23.02.2017 року, позов ОСОБА_4 задоволено, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі щодо відмови ОСОБА_4 у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 90% від розміру заробітної плати. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі здійснити з 1 грудня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати в розмірі, зазначеному у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-350 вих.16 від 12 липня 2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії.

Зазначене рішення суду було виконано відповідачем, з березня 2016 року по березень 2017 року пенсія ОСОБА_4 складала 18777,70 грн., про що свідчить довідка відповідача від 19.06.2017 р.

ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Позивач ОСОБА_3 є непрацездатною людиною за віком, ІНФОРМАЦІЯ_1, та знаходилась на утриманні чоловіка до його смерті.

04 травня 2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника.

Листом від 13 травня 2017 року №470/04 позивачу відмовлено у переході на пенсію по втраті годувальника згідно положень Закону України «Про прокуратуру», що обґрунтовано положеннями п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, згідно якого у разі не прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України « Про прокуратуру». У зв'язку із цим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також відмовлено у переході на пенсію по втраті годувальника згідно положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з тим, що розмір пенсії становитиме 1312,00 грн., що є меншим за отримувану позивачем пенсію.

Аналогічну відповідь позивач отримала від Головного управління ПФУ в Хмельницькій області (лист від 07.06.2017 р. №ЗА-6924130).

Дії Кам'янець-Подільського об'єднаного управління ПФУ Хмельницької області щодо відмови позивачу у переході на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру», суд вважає протиправними.

Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно- правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 1, частини перша статті 8 Основного Закону України).

Згідно з Конституцією України права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частина друга статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра соціальної політики України, а також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.

Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є підвідомчими органами Фонду та разом утворюють систему органів Фонду.

Спеціальним законом, який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України є Закон «Про прокуратуру».

Згідно ч.1 ст.37 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї 50% пенсії за віком померлого годувальника.

Згідно ч. 19 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», непрацездатними членами сім'ї вважаються, чоловік(дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку.

З 1 квітня 2015 року набрав чинності Закон України від 02.03.2015 р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Законом № 213 змінено, зокрема, порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) на час роботи пенсіонера: пенсія в певний період часу або не виплачується, або виплачується із обмеженням, але обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання працюючим пенсіонерам не поширюється на осіб (незалежно від того, за яким законом і який вид пенсії їм призначено: по інвалідності, за віком, в разі втрати годувальника чи за вислугу років): 1.5 протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, призначених особам: до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, призначених відповідно до законів України «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

Частина друга статті 19 Конституції України, передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулює ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи змін не зазнали.

Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії чоловікові позивача ОСОБА_4

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Тому перерахунок уже існуючої пенсії, яка виплачувалася померлому ОСОБА_4, а тепер відмова надати позивачу ОСОБА_3 пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% від пенсії виплачуваної, яка була нарахована відповідно до законів України, зі сторони відповідача є протиправною.

Відповідно до статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпаними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зі статтею 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Згідно із ч 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно абз.1 ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів,що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Пунктом 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку ) пенсії № 22-1 передбачено ,що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Судом встановлено, що позивач звернулася з заявою про переведення з одного виду пенсії на іншу 04.05.2017 року, а тому пенсію їй по втраті годувальника слід призначити з дати звернення.

Керуючись ст.ст.10, 11, 71, 86, 158-163 КАС України, Законом України « Про прокуратуру», Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати дії Кам'янець - Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 її покійного чоловіка та призначення пенсії по втраті годувальника неправомірними.

Зобов'язати Кам'янець - Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 її покійного чоловіка та призначити пенсію по втраті годувальника у відповідності до ч.1 ст.37 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 50 % від пенсії ,яку отримував покійний ОСОБА_4 на день смерті з 04 травня 2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_3 судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 640,00гривень з Кам'янець - Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуюча:/підпис/ Вірно: Суддя Дунаєвецького районного судуВ. М. Артемчук