
328/905/17
03.08.2017
2/328/372/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2017 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Андрущенка О.Ю.,
за участі секретаря судового засідання - Гончарук В.О.,
представника позивача Бохан М.І.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Токмак цивільну справу за позовом комунального підприємства «Токмак Теплоенергія» Токмацької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення місць загального користування,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, яким просить стягнути з неї на користь комунального підприємства «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради заборгованість за послуги з централізованого опалення місць загального користування в сумі 750 грн. 43 коп. (перерахувати на рахунок №26037302034737 в АТ «Ощадбанк», МФО 313957, код ЄДРПОУ 37510516) та понесені витрати на оплату судового збору в сумі 1600 грн. 00 коп..
Позов обґрунтовує тим, що ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 02.03.2017 року по справі №328/558/17 відмовлено у прийнятті заяви комунального підприємства «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради про стягнення з ОСОБА_2 заборгованість за опалення місць загального користування. У зв'язку з чим позивач відповідно до ч.3 ст.118 ЦПК України вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Відповідно до рішення Токмацької міської ради №151 від 31.06.2013 року «Про визначення КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради виконавцем послуг з централізованого опалення», виконавцем послуг з централізованого опалення в м. Токмак Запорізької області визначено Комунальне підприємство «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради.
Комунальне підприємство «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради є єдиним виробником послуг з централізованого опалення в м. Токмак.
Послуга з теплопостачання віднесена до житлово-комунальних послуг.
ОСОБА_2 проживає в квартирі за адресою: АДРЕСА_1. За вказаною адресою відповідачем у 2006 році були виконанні роботи з відключення квартири від мереж централізованої системи опалення та встановлено індивідуальне (автономне) опалення.
Правовідносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (виконавець), і фізичною та юридичною особою (споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (послуги) регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води, затвердженими Постановою КМУ №630 від 21.07.2005 року.
Згідно з п. 28 Правил, споживачі, які відмовились від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку, відповідно до Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних домів та визначенням плати за їх опалення.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 31.10.2006 р. №359 була затверджена Методика розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків та визначенням плати за їх опалення, якою встановлено порядок визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування (надалі - МЗК) у багатоквартирних житлових будинках для встановлення розміру плати за неї споживачами (п.1.2 Методики).
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем обов'язків і затриманням оплати за період з грудня 2010 року по лютий 2017 року виникла заборгованість в сумі 750, 43 грн.. На неодноразові звернення погасити існуючу заборгованість відповідачка не реагує.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила задовольнити та стягнути з відповідачкизаборгованість за послуги з централізованого опалення місць загального користування та понесені судові витрати.
Відповідачка в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити в його задоволення, на адресу суду надала заперечення, в яких вказала, що позовні вимоги представника позивача є незаконними та необґрунтованими. Також зазначила, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Споживач зобов'язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Таким чином, правовідносини сторін повинні виникати та регулюватися виключно на основі договору. Вказала, що в позовній заяві та в додатках до неї, не надано доказів того, що їй надавався проект договору, який би пропонувалося погодити та підписати. У відповідності до Акту № 509 від 28.07.2006 року, що підписаний представником ТОВ «Токмак тепломережа» ОСОБА_3, встановлено факт повного відключення її квартири від системи ЦО і, в той же час, відсутня будь яка інформація стосовно пропозиції про укладання договору на опалення місць загального користування. Разом з тим, опалювальні прилади в місцях загального користування будинку, в якому знаходиться її квартира відсутні. Методикою, на яку посилається представник позивача, не передбачено окремого розрахунку оплати споживачами витрат теплової енергії розподільчими трубопроводами системи опалення будинку, прокладеними в підвалі або на горищі. Таким чином, позовні вимоги позивача є безпідставними і задоволенню не підлягають. Зазначила, що розрахунок не може вважатися належним і відповідним доказом. Вказала, що із наданого позивачем розрахунку не зрозуміло, що є складовою вказаних нарахувань, як саме обчислювались вказані суми. Відсутні також докази того, що вона була повідомлена належним чином про те, що позивачем доводяться будь які нарахування та про існуючу суму боргу, в зв'язку з чим вона не є споживачем.
Також просила застосувати до позовних вимог позивача строки позовної давності в три роки, так як позивачем заявлено вимогу про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення за період з грудня 2010 року по лютий 2017 року, тобто з перевищенням строку позовної давності та відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та відповідачку, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Сторони не заперечують факт того, що в житловому будинку по вул. Ковальська, 46/44 в м. Токмак відсутні об'єкти опалення місця загального користування.
Відповідно до ч. 3 ст. 118 ЦПК України позовна заява щодо вимог, визначених у частині першій статті 96 цього Кодексу (якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості), може бути подана тільки в разі відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або скасування його судом.
Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 02.03.2017 року по справі № 328/558/17 відмовлено у прийнятті заяви комунального підприємства «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради про стягнення з ОСОБА_2 заборгованість за опалення місць загального користування.
Відповідно до довідки ПП «Чайка» № 404 від 16 листопада 2011 року, ОСОБА_2 дійсно прописана та проживає за адресою: АДРЕСА_1, заборгованість по квартплаті станом на 01.11.2011 року відсутня.
16.08.2013 року позивачу видані ліцензії Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг на виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, що підтверджується копіями ліцензій.
Відповідно до договору про відступлення права вимоги від 31.05.2013 року, ТОВ «Токмак теплоенергія» передало позивачу право вимоги дебіторської заборгованості по населенню в сумі 3546504,09 грн., що підтверджується копією договору з додатками.
Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради від 27.12.2010 №404 «Про погодження тарифів на послуги з централізованого опалення ТОВ «Токмак теплоенергія», погоджений наступний тариф: в опалювальний період - абонплата за 1кв.м. опалювальної площі - 1,43 грн., плата за 1кв.м. опалювальної площі - 5,22 грн., всього за 1кв.м. опалювальної площі - 6,65 грн.; в не опалювальний період - абонплата за 1кв.м. опалювальної площі - 1,43 грн.
Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради від 31.05.2013 №151 «Про визначення КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради виконавцем послуг з централізованого опалення», позивач з 01.06.2013 року визначене виконавцем послуг з централізованого опалення на території м. Токмак. П.2 зазначеного рішенням, виконавцем послуг з централізованого опалення», позивачу дозволено до затвердження нових тарифів, користуватися тарифами на послуги з централізованого опалення, затвердженими рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради від 27.12.2010 № 404 «Про погодження тарифів на послуги з централізованого опалення ТОВ «Токмак теплоенергія».
Рішеннями виконавчого комітету Токмацької міської ради від 07.10.2010 №303, від 14.04.2011 №102 визначена тривалість опалювального періоду 2010-2011 років, який розпочався 08.10.2010 року та закінчився 15.04.2011 року.
Рішеннями виконавчого комітету Токмацької міської ради від 17.10.2011 №287, від 09.04.2012 №107 визначена тривалість опалювального періоду 2011-2012 років, який розпочався 17.10.2011 року та закінчився 09.04.2012 року.
Рішеннями виконавчого комітету Токмацької міської ради від 26.10.2012 №303, від 03.04.2013 №92 визначена тривалість опалювального періоду 2012-2013 років, який розпочався 26.10.2012 року та закінчився 03.04.2013 року.
Рішеннями виконавчого комітету Токмацької міської ради від 03.10.2013 №255, від 10.04.2014 №80 визначена тривалість опалювального періоду 2013-2014 років, який розпочався 03.10.2013 року та закінчився 10.04.2014 року.
Рішеннями виконавчого комітету Токмацької міської ради від 22.10.2014 №192, від 14.04.2015 №83 визначена тривалість опалювального періоду 2014-2015 років, який розпочався 23.10.2014 року та закінчився 14.04.2015 року.
29.07.2006 року відповідачка ОСОБА_2 відповідно до пунктів 24-28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі - Правил), Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4 (далі - Порядку) (в редакції чинній станом на 30.07.2006 року), відключила квартиру за адресою: АДРЕСА_1, від внутрішньо будинкової системи централізованого опалення, що підтверджується актами про відключення та сторонами не оспорюється.
22.10.2009 року представниками ТОВ «Токмак теплоенергія» проведено обстеження і заміри фактичних довжин і діаметрів розподільчих трубопроводів опалення в підвальних приміщеннях житлового будинку по АДРЕСА_1, що підтверджується актом.
Пунктом 1 частини 1 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуги з централізованого опалення віднесені до житлово-комунальних послуг.
Правовідносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (виконавець), і фізичною та юридичною особою (споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (послуги) регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630.
Згідно з п. 28 Правил, споживачі, які відмовились від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків та визначення плати за їх опалення.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 № 359 затверджена Методика розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків та визначення плати за їх опалення (далі - Методика), якою встановлений порядок визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування у багатоквартирних житлових будинках для встановлення розміру плати за неї споживачами (п.1.2. Методики).
Згідно з п.2.1.4 Методики загальна кількість теплової енергії на опалення МЗК складається з двох показників, які підсумовуються між собою, а саме: з кількості теплової енергії на опалення кожного окремого приміщення МЗК та утрат теплової енергії розподільчими трубопроводами опалення будинку, прокладеними у підвалі або на горищі. При ненаданні послуги з опалення МЗК залишається друга частина формули, згідно якої здійснюється нарахування за втрати теплової енергії розподільчими трубопроводами опалення будинку, прокладеними в підвалі або на горищі. Тобто, якщо один з показників дорівнює нулю, то нарахована платня складається з другого показника.
Як передбачено шостим розділом «Посібника та доповнення до Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд…» КТМ 204 Україна 244-94, затвердженим Наказом Держбуду України № 82 від 30.02.2001 року, втрати теплової енергії на ділянці мережі від межі розподілу до місця установки опалювальних приладів відноситься до втрат абонента (споживача). Тому співвласники квартир повинні брати участь у витратах на утримання будинку пропорційно займаній площі житла, а відключення від мереж ЦО та ГВП не є підставою для звільнення мешканців від такої участі.
Рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.09.2011 №55-рш встановлено, що ТОВ «Токмак теплоенергія» у періоді з січня 2010 року по серпень 2011 року неправильно здійснювало нарахування власникам квартир з індивідуальним опаленням плати за опалення МЗК у необґрунтовано завищеному розмірі, оскільки виставляло до оплати втрати теплової енергії неізольованими тепломережами, розміщеними у підвалах будинків, в той час як згідно з Додатком 12 СНіП 2.04.05-91, розмір втрат теплоти в прямій та зворотній магістралях, що проходять в неопалювальних приміщеннях, розраховується виходячи з того, що ці трубопроводи є теплоізольованими. В той же час, Антимонопольний комітет визнав обґрунтованим нарахування відключеним від мереж ЦО та ГВП власникам квартир втрат теплової енергії трубопроводами у підвалах та горищах будинків у випадках відсутності опалення у МЗК.
З наданого представником позивача деталізованого розрахунку вбачається, що за період з грудня 2010 року по квітень 2011 року втрати теплової енергії розподільчими трубопроводами проводилися на фактично ізольовані та неізольовані трубопроводи, а з жовтня 2011 року - на ізольовані трубопроводи.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу
Відповідно до ч. 1 ст. 19 вказаного Закону відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
В той же час, згідно з ч. 3 ст. 20 Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору та оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Статтею 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Отже, незважаючи на укладення чи не укладення споживачем договору на теплопостачання місць загального користування за умови отримання ним відповідних послуг він несе обов'язок щодо оплати отриманої теплової енергії.
Відповідно до ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори, правочини, інші юридичні факти. Відповідно до п.3 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до п.18 Правил розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Відповідно до ч.2 ст.382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Внутрішньобудинкові мережі централізованого опалення належать до інженерного (технічного) обладнання житлового будинку і є його невід'ємною частиною.
Відповідачці, як і всім іншим мешканцям будинку, які відключені від систем централізованого опалення, нараховувалась оплата за опалення місць загального користування будинку, які остання з грудня 2010 року не сплачує.
Згідно наданого розрахунку заборгованість відповідачки за послуги з централізованого опалення місць загального користування з грудня 2010 року по лютий 2017 року складає 750 грн. 43 коп.
З приводу посилання відповідачки на рішення Токмацької міської ради від 21.07.2016 року № 2 та від 18.05.2017 року № 1 якими заборонено КП «Токмак теплоенергія» нараховувати плату за опалення МЗК у будинках, де не встановлені опалювальні прилади на сходових клітинах, а також за опалення підвалів суд зазначає наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про теплопостачання» постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.
До повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання належить розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України на виконання повноважень, визначених ст. 11 Закону України «Про теплопостачання», затверджено Методику розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення
плати за їх опалення.
Таким чином, визначення правил та умов надання послуг з теплопостачання, методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення відноситься до державного регулювання та не є повноваженням органів місцевого самоврядування, повноваження яких у сфері теплопостачання закріплено ст. 13 Закону України «Про теплопостачання».
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги з приводу обв'язку відповідачки оплачувати послуги з опалення місця загального користування є обґрунтованими.
В той же час, відповідачкою заявлено клопотання про застосування до спірних правовідносин наслідків спливу позовної давності.
Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (частина 4 статті 267 ЦК). За загальним правилом перебіг загальної і спеціальної позовної давності починається від дня коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або особу, яка його порушила (ч.1 ст. 261 ЦК України). Початок перебігу позовної давності співпадає з моментом виникнення у зацікавленої сторони права на позов, тобто можливості реалізувати своє право в примусовому порядку через суд.
Згідно вимог ч.3 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Враховуючи, що відповідачка надала клопотання про застосування наслідків спливу позовної давності, суд приходить до висновку про застосування строків позовної давності.
Позивач звернувся до суду з позовом 03.04.2017 року, а тому враховуючи обов'язок споживача сплачувати за комунальні послуги на пізніше 20 числа наступного місяця, що йде за звітним, то стягненню підлягає заборгованість починаючи з лютого 2017 року включно по лютий 2017 рокув сумі 469 грн. 12 коп..
Згідно ст. 88 ЦПК України, якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено, тобто з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1000,16 грн..
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 64, 88, 209, 212-215, 218, 226 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, і.н. НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1, на користь комунального підприємства «Токмак Теплоенергія» Токмацької міської ради, код ЄДРПОУ 37510516, юридична адреса: Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченко, 45а, (р/р № 26037302034737 в АТ «Ощадбанк», МФО 313957) заборгованість за послуги з централізованого опалення місць загального користування в сумі 469 грн. 12 коп..
Стягнути з ОСОБА_2, і.н. НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, на користь комунального підприємства «Токмак Теплоенергія» Токмацької міської ради, код ЄДРПОУ 37510516, юридична адреса: Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченко, 45а, сплачений судовий збір пропорційної до розміру задоволених позовних вимог в сумі 1000 (одна тисяча) грн. 16 коп..
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя